N°. 2374, Donderdag 30 Juni 1910. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van meek tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Adwrtentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖE VELD DE R O 0 IJ, ParkstraatBubo op Te JACHT. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de vol gende bekendmaking is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland. Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier Provincie dd. 15 Juni 1910? no. 2; Gelet op art. 11 der „Jagtwet;" Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend als volgt op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eijerland en den Prins- Hendrik Polder, op Maandag 11 Augustus 1910 met zonsopgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland en in den Prins-Hendrik Polder op Texel, op Vrijdag 15 Juli 1910, met zonsopgang. En zal dit besluit in Jhet Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 18 Juni 1910. De Commissaris der Koningin vnd. Bij afwezen, Het Lid van Ged. Staten van Noordholland P. B. J. EERF. Texel, den 25 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 1825 Juni. We kunnen rekenen thans den komkom mertijd t6 zijn ingetreden. Niet alleen heeft de zomer zijn intocht gehouden maar ook heeft de tweede Kamer voorloopig den arbeid stop gezet. Het zomerreces is in getreden en de hoogmogende heeren kunnen zich thans opmaken om hun zomeruit- stapjes te maken, hetzy naar de mooie plekjes vol natuurschoon in het buitenland of dichtbij, binDnen de grenzen van ons vaderland, hetzij naar de een of andere badplaats. Het ging de Kamer in de afgeloopen week al zoo als het de schooljeugd gaat in de laatste dagen voor de vacantie. Ze was o zoo vlytig en o zoo rumoerig. Vermakelijke staaltjes wisten de Kamer verslaggevers er van te vertellen. Aan debatteeren waagde men zich enkel in de allernoodzakelijkste gevallen en dan op gevaar af zich het ongenoegen op den hals te halen. Het eene wetsontwerpje na het andere ging onder des voorzitters hamer door, zelfs die waarover in gewone omstandigheden een ellenlang debat niet achterwege zou zijn gebleven. De Kamer wilde nu eenmaal de zaken afdoen en had er zelfs een avondzitting voor over om Vrijdag op tijd klaar te komen. De laatste dag, Vrijdag, bracht echter nog de behandeling van een veelbesproken kwestie, die omtrent de pauselijke en cycliek, waarover de heer Van Doorn een interpellatie hield. Er werd op waardige wijze gedebatteerd, doch eenig aDder ge volg had de interpellatie ook al niet. De regeering stelde zich op het standpunt dat het hier een zuiver kerkelijke zaak betrof die geen aanleiding tot regeeringsinmenging kon geven. De sprekers der rechterzijde, die evenwel de encycliek afkeurden (be halve de Katholieken dan) vonden dit standpunt der regeering juist en het slot was, dat de heer Van Doorn afzag van zijn voornemen om een motie in te dienen. De interpellatie, waarbij het nogal ru moerig toeging eenige oogonblikkon, was daarmee geëindigd en toen kon ook de Kamer haar taak voorloopig als afgedaan beschouwen ou de parlementaire beslom- moringen voor een aantal weken den rug toekeoren. o—o—o— De herstemmingen voor de Prov. Staten trekken de aandacht weder tot zich. Op het oogenblik dat wij dit schrijven hebben ze in Overijsel en Zuid-Holland reeds plaats gehad en opnieuw moet gezegd, dat ze voor de rechterzijde niet onfortuinlijk Zijn geweest. Het eindresultaat der verkiezingen is in Zuid-Holland voor de vrijzinnigen een verlies van 4 zetels en voor de rechterzijde een winst van evenveel zetels. De vrijzinnigen verloren in Rotterdam I twee zetels, in Rotterdam V één zetel en in Den Haag een zetel. Deze laatste die door den Chr. Historischen baron Mackay zal worden ingenomen is de eerste rechtsche zetel in de Haagsche districten. Was de stand vóór de verkiezing in de staten van Zuid-Holland 51 rechts tegen 31 linksch thans zijn er 55 rechtsche en 27 vrijzin nige leden. In Overijsel werden door de kerkdijken twee zetels en door de sociaal-democraten eveneens twee zetels op de vrijzinnigen veroverd. Was de stand in de staten dier provincie voor de verkiezing 20 vrijzinnigen 25 mannen van rechts en 2 socialisten, thans zijn er 16 vrijzinnigen, 27 mannen van rechts en 4 socialisten. Ook in deze provincie is de totale winst dus aan de rechterzijde. o o—o De Duitsche bladen die nu zoowat over de Borromeusencycliek uitgepraat raken, hebben nieuwe stof voor langere of kortere beschouwingen gekregen in ministers-ver wisseling die in de afgeloopen week in Pruisen plaats greep. De Staatsanzeiger bracht vrij onverwacht het bericht, dat de Koning op hun verzoek ontslag verleend had aan den minister van binnenlandsche zaken Yon Moltke en aan dien van land bouw Von Arnim, in wier plaats resp. benoemd werden Von Dalwitz en Von Schorlewer. Zooals gebruikelijk is kregen de bewindsmannen die thans heengingen een roode adelaar le klasse. Het aftreden van minister Von Moltke kwam minder onverwacht dan dat van zijn collega. In den laatsten tijd toch liepen er geruchten dat de minister genoeg van zijn ambt had. Hij was dan ook niet zeer for tuinlijk in zijn ministerschap, hield in het parlement meer dan eens een diplomatiek ongeluk en toonde niet de noodige inzichten in regeeringszaken te bezitten. De kies rechtscène van onlangs zette echter de kroon op alles en na de plotselinge in trekking van het heele kiesrechtontwerp kon gezegd worden dat Von Moltke gerust zijn ambt mocht neerleggen. En dat is dan ook het geval geworden. De minister van binnenlandsche zaken ging heen omdat hij het met het parlement niet al te best vinden kon. Zoo heette het tenminste, maar de Voss-Zeit. kwam dezer dagen vertellen dat Von Moltke eigenlijk niet zoo van ganscher harte heenging doch door den rijkskanselier er toe gedwongen werd. De bladen maken zich thans zeer druk over de kwestie. Van het ontslag van den landbouwmi nister kan gezegd worden dat het zeer onverwacht kwam. Voor hem was er noch in het parlement noch in de politieke aange legenheden een reden om heen te gaan. Dat hij heenging schrijft men dan ook alleen toe aan zijn gezondheidstoestand. Von Arnim is een goede 'zestiger en lijdt aan gnlsteenen, een even sleepende als pijnlijke ziekte. Wat de nieuwe ministers Von Dulwitz en Von Schorlewer zullen presteeren moet nog afgewacht worden. De eerste behoort tot de strenge conservatieven en kan dus gerust met Von Bethmann Helweg in het het regeeringsscheepje plaats nemen. Von Schorlewer behoort tot de katholieke kerk, doch staat buiten de centrumpartij, —o—o—o— Portugal zit weder midden in een mi- nistrieele crisis. Geheel onverwacht kwam dit bericht niet want de positie van het Kabinet was iu den laatsten tijd verre van rooskleurig. Een gevolg van eigen schuld. In Portugal schijnen de regeeringspersonen er eigenaardige denkbeelden op na to houden over de bi enis van hun ambt. Ze gaan meest alle van de onderstelling uit dat een Kabinet dat aau het bewind is inzonderheid voor zich zelf en voor zijn partij te zorgen heeft. Komt er een nieuwe regeering dan komt er tevens een leger nieuwe ambtenaren en bovendien verstaat de regeering bij de verkiezingen de goochel toer om steeds een Kamer naar haar zin te krijgen. Hoe dat zulks geschiedt valt gemakkelijk te gissen, 't Is ook onverschillig wie der beide groote partijen aan het be wind isde conservatieven of de liberalen 't is lood om oud ijzer. Maar men kan het ten slotte toch ook te bar maken. En dat schynt met het kabinetBeirao het geval te zijn geweest. In den laatsten tijd had het in de Kamer verwoede aanvallen te doorstaan van de oppositie. En geen wonder, want er zijn ernstige schandalen aanhet licht gekomen. Allereerst over de toepassing der suikermonopolie op Madeira waarbij bleek dat regeeringspersonen hun eigen zak smeerden ten koste van de schatkist. En nog maar nauwelijks had de storm daarover in de Kamer uitgewoed of een nieuw schandaal werd ontdekt, het schandaal met de Credito Predial een finan- cieele onderneming, waarmee op groote schaal geknoeid werd en waarbij een aan tal regeeringspersonen met den minister van justitie aan het hoofd betrokken waren. Dit laatste feit heeft den doorslag gegeven. De oppositie deed een zoo feilen aanval op het Kabinet dat het zich niet handhaven kou en ofschoon het eerst weigerde en van den Koning ontbinding der Kamer verlangde wat door dezen geweigerd werd, bleef er geen andere weg open dan heen te gaan. —o—o—o President Roosevelt is in zijn „Heimat" teruggekeerd. De groote Oceaanstoomer bracht hem dezer dagen behouden te New- York binnen alwaar de oud-president op een wijze ontvangen werd die duidelijk deed zien dat Roosevelt nog altijd voor de Amerikanen „de man" is. De reis die de oud-president door Europa deed, de vele redevoeringen die hij hield, de bizondere onderscheidingen die hem overal in de oude wereld te beurt vielen, hebben hem in aanzienbij zijn burgers doen stijgen omdat ze meonen dat hun Teddy zich door dat alles zeer verdienstelijk gemaakt heeft voor de grooterepubliek. Zoo was de ontvangst die Roosevelt bij zijn terugkeer in zijn geboorte land te beurt viel bijzonder geestdriftig. Reeds voor hij een voet nan wal zette had de oud-president per draadlooze tele grafie honderden uitnoodigingen ontvangen voor het houden van redevoeringen, doch Teddy zal zich in de eerste paar maanden niet aan spreekbeurten wagen, niet alleen omdat hij wel eens eenigen tijd rust mag hebben, maar inzonderheid omdat Roosevelt wel een paar maanden noodig heeft om zich in te werken in de parlementaire en politieke aangelegenheden van zijn land. Wel heeft hij tijdens zijn afwezigheid voeling met de politieke voormannen van zijn partij gehouden, doch om met de loopende kwesties voldoende op de hoogte te komen is nog wel eenig persoonlijk overleg etc. noodig. Bovendien, de par ticuliere en huishoudelijke aangelegenheden zullen in de eerste dagen heel wat tijd in beslag nemen. Van deze valt alvast een belangrijke te vermelden n. 1. het huwelijk van den zoon van den oud-president, The odore Roosevelt Jr. met mej. Eleander Alexander. Dit huwelijk werd Maandag onder reusachtige belangstelling in de Presbyteriaansche kerk aan de vijfde Avenue voltrokken. Heel lang zal de rust van den oud-pre sident echter wel niet duren. De republikeinsche partjj heeft behoefte aan zijn steun, want men vreest dat zij bij de a.s. in November te houden verkie zingen een nederlaag zal lijden, tenzij de kiezers flink bewerkt worden. Eu wie is daartoe beter in staat dan Teddy do groote man Ook ligt de veronderstelling voor de hand dat Roosevelt bestemd is om binnen kort Taft op te volgen Deze schijnt niet aan de verwachtingen te beantwoorden, weifelt en draalt te veel en durft schijn- baa" niet flink doorbijten. Hij zelf moet zich niot al te best op zijn plaats gevoelen op het Witte Huis en zal zijn zetel gaarno ten behoeve van zpn vriend Roosevelt ontruimen. Zooals men weet heeft deze veronderstelling reeds sedert Roosevelts reis door Europa post gevat en werd ze door de pers meer dan eens geuit. En ook het Amerikaansche publiek schijnt dien loop van zaken te voorzien, want bij Teddy's intocht in New-York werd herhaal delijk de kreetgehoordLeve Roosevelt, onze aanstaande president. TEXEL, 29 JUNI 1910. Het Fanfarecorps. Het was voor de leden van het Fan farecorps Zondag een vermoeienden dag door gevolg te geven aan de toegezegde deelname aan den wedstrijd, welke dien dag vanwege den Bond van fanfare- en harmoniecorpsen te Wijk aan Zee zou worden gehouden. Te kwart voor 6 des morgens werd de tocht aangevangen en den volgenden morgen te half 4 arriveerden de leden weder aan den Burg. Doch was de tocht vermoeiend, het succes bleef gelukkig ook niet uit. Ten derde male mocht het corps met den palm der overwinning huiswaarts keeren. Een 1ste prijs was weder het loon voor de vele moeite en studie welke Directeur en leden zich geruimen tijd hebben getroost. Wij wenschen het corps geluk met deze overwinning; tot nog meerdere studie zal het de leden zeker aansporen omdat in den vervolge nu het corps in een hoogere afdeeling zal moeten deelnemen, de strijd voor zeker zwaarder zal worden. Ontbreke het niet aan die toewijding en studie tot vermeerdering van muziek- kennis, waardoor de reeds behaalde overwinningen op hechteren grondslag zal worden gevestigd. Een woord van hulde brengen wij aan Directeur en leden, die ten derde male de eer van Texel hebben opgehouden. Kermisoverzicht. De kermis is aangevangen met den dag van Maandag j.l. hoewel met geen uitlokkend weêr. Was de verwachting niet groot van de te wachten amuse menten, 't valt nog al mede nu de kermis is aangekleed. Een theatre Mysterieuse zal wel wat bijzonders te zien geven een slangenbezweerster zal bewijzen geven van slangendressuur Jan van der Wal zal de kermisbezoekers veel won dere dingen doen zien en de American Hoepla is iets nieuws. De draaimolen zal vooral de jeugd genoegen verschaffen; koek-, paling-, zuur-, wafel en suiker- werkkramen enz. bieden gelegenheid om het gehemelte te vergasten, terwijl kramen met galanterien voor de koop grage liên zijn uitgestald, en werptent, schiettent en flesschentent voor amuse ment zorgen. Reeds Zondag begon de kermisdrukte in het nieuw geopend Paviljoen „de Bijenkorf' en naar wij vernemen werd daarvan veel gebruik gemaakt. Doch ook de andere caté's zijn er op ingericht om de bezoekers goed te ontvangen. Voor liefhebbers van tooneelspel be staat ook nu weder tweeërlei gelegen heid, n.l in de Vergulde Kikkert en in de schouwburgtent van Bakker. Zoo zal elk zijn gading wel vinden. De eerste kermisdagen zijn in den regel maar stilletjes, eenige uitzondering zal daarop wellicht de Woensdag maken, tengevolge de kerkelijke Zondag der katholieken. Muziek is er nog niet zoo veel, dich niet onmogelijk zullen de laatste kermisdagen de schaarste hierin vermoedelijk wel ruimschoots vergoeden. Wij zullen het afwachten. De draai molen zorgt voor muziek op het kermis terrein, en ook de spullebazen zullen zich zeker niet onbetuigd laten. Voor de omwonenden wenschen wij evenwel TEXELSCHE COURANT. XE L.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1