Gemeenteraad van Texel. dat, wanneer de muziekmakerij wat al te hinderlijk zou worden, de daartoe bevoegden de virtuosen wat zullen tem peren. Een verwoede aanval op de groote trom, zooals wij het wel eens hebben gehoord is voor de omwonenden niet om uit te staan en zeker niet noodig als kermisamusement. Worde daar rekening mede gehouden. De vergadering van de „Boerenbond" uitgeschreven tegen Maandagavond j. 1. kon geen voortgang hebben, aangezien het aantal leden, die ter vergadering opgekomen waren al te klein was. Den Hoorn, 27 Juni. Het kerkepad der Ned. Herv. Gem. alhier, heeft eene groote verbetering ondergaan. Door den kerkeraad was aan den heer Grimijser opgedragen, een pad van beton te vervaardigen, hetwelk nu haar voltooiing heeft bereikt. Zeer wenschelijk zou het zijn, wanneer ook de Kerkstraat, die nog met groote straat klinkers is belegd, eens door dergelijk plaveisel werd vervangen. Waal, 27 Juni. De leden van het Ziekenfonds hielden Zaterdagavond een buitengewone ver gadering in het lokaal van A. P. Eelman ter bespreking van de vraag: „Wat te doen, nu Dr. van der Yegt weldra op houdt, de Geneesheer van de fondsleden te zijn Een voorstel tot opheffing van het fonds werd verworpen met 17 stemmen vóór en 11 stemmen tegen (:/3 der stem men was volgens de statuten noodig.) Een voorstel, om de wekelijksche uitkeering van f 3 tijdens de ziekte, te doen vervallen, werd tot eene volgende vergadering aangehouden. Aan het Bestuur werd opgedragen, te spreken met de H. H. Wagenmaker en Over, over de voorwaarden van be handeling bij ziektegevallen der leden. Vermoedelijk zal in Augustus opnieuw worden vergaderd. Oosterend, 28 Juni. In de vergadering van de Handels- vereeniging „Wilhelmina", op heden ge houden, werd tot Secretaris herkozen de heer M. Timmer, terwijl tot com missaris, in de plaats van den Heer C. Timmer Az., die niet herkiesbaar was gekozen werd de heer Aris van der Vis. Beiden namen hunne benoeming aaD. In het jaarverslag werd hulde gebracht aan allen, die hadden medegewerkt tot daarsteliing van het nieuwe, doelmatige vischpakhuls te Nieuwediep. De verschillende rekeningen werden gedaan, en een commissie tot het nazien daarvan benoemd. Lof werd gebracht aan den Directeur, den heer W. A. Möller, te Helder, voor netheid en ijver, waarvoor hem eene gratificatie van f 100 werd toegekend. Niettegenstaande de tijden niet roos kleurig zijn, bleek toch, dat er opgewekt leven in de VereenigiDg bestaat. Vlieland,. Voor de vacature in den Gemeente raad, ontstaan door het vertrek van den heer Kruisinga, zijn candidaat gesteld de heeren G. Bruyn en C. Swart. De stemming is bepaald op 6 Juli. AarcTJbezimplanten. Terwijl aardbezienplanten vrucht dragen is het nuttig, ja noodig, de uitloopers te verwijderen, die met de daaraan groeiende nieuwe plantjes de oude te veel zouden uitputten, wat aan de vruch ten schade zou doen. Maar zoodra de oogst afgeloopen is, moet ieder, die nieuwe planten wil kweeken, de uit loopers laten groeien. Men kan dan in Augustus de jonge plantjes afnemen en elders plaatsen. Deze zijn dan vóór den winter voldoende wortelvast. Ontslag genomen als raadslid. In de jongste vergadering van de raad der gemeente Alblasserdam werd door den voorzitter voorgelezen een schrijven van den heef J. U. Smit waarin hij verklaart zijn ontslag te nemen als lid van den Raad daar hij niet langer wenscht blootgesteld te zijn aan de beleedigende en bespottende wijze waarop de voorzitter hem telkens toespreekt en om de onaangenaamheden hem en zijn vrienden aangedaan. De heer Smit was achtereenvolgens 18 jaren hd van den Gemeenteraad. Hij volgde onmiddelijk zijn vader op, die eveneens diens vader was opgevolgd. Deze familie Smit beeft te zaraen 75 jaren onafgebroken zitting in den Ge meenteraad gehad. De voorzitter zegt zich niet bewust te zijn den heer Smit beleedigd te heb ben, doch kan over dit schrijven geen discussie toelaten omdat de heer Smit afwezig is. Visschersvaartuig verbrand. Uit Aberdeen wordt geseind: Het stoomschip „Noithumbria" is hier aan gekomen met de 12 man sterke equi page van hef Scheveningsche visschers vaartuig „Arie", reeder A. de Niet, welk schip brandende was gevonden op 9 mijlen teu Zuid-Oosten van Aberdeen. Het vaartuig is gezonken. Maatregelen worden getroffen om de bemanning naar Nederland over te brengen. Drankbestrijding. In het fabrieks-reglement der machine- en motorenfabriek, voorheen Thomassen en Co., te Arnhem, komen de volgende bepalingen voor: Vaste werklieden, minstens 6 maanden in dienst der firma, hebben aanspraak op 3 verlofdagen met behoud van loon. Wie niet meer dan 4 maal in 't jaar te laat is geweest krijgt bovendien een reispenning van f7,50 f 5 of f2,50 (naar leeftijd en al of niet gehuwd zijn). Wie bovendien lid is van een geheel- onthoudersvereeniging krijgt bovendien nog eenzelfde som. Brandbriefschrijvers Te Amsterdam zijn twae mannen aangehouden, die er werk van maken, door bedreiging geld af te persen. Eenige dagen geleden ontving mevr. de wed J. Sillem op de Keizersgracht een briefje, waarin zij met moord be dreigd werd als zij aan de schrijvers op een bepaald uur bij een bank van het Rembrandtplein niet f 100 ter hand zou stellen. Mevr. Sillem gaf het briefje aan de politie, die er echter niet in mocht slagen de schrijvers van den brief in handen te krijgen. Nu ontving Vrijdag de burgemeester een brandbrief met bedreiging van brand stichting als aan een bepaald adres geen geld werd gezonden. Dit is reeds de tweede maal, dat Amsterdam's burgervader op deze manier wordt bedreigd. Het is der politie nu mogen gelukken de schrijvers, twee zwervers, die verblijf hielden in de Metropole van het Leger des Heils in de Warmoesstraat, te arres teeren. Zij bleken ook de bedreigers van mevr. Sillem te zijn. Nachtcactus. Dinsdagavond heeft te Utrecht de nachtcactus gebloeid. Om zes uren reeds gingen de bloemen open, langzaam, met schokjes. En eenige uren later prijkten negen bloemen aan de plant. De belangstelling was ditmaal enorm, vijftienhonderd menschen hebben den Hortus bezocht en steeds maar schoof een dichte menscbenrij door den corridor langs de kassen, waar aan het eiude de cactus zijn schoon tentoon spreidde. Af en toe moest het hek voor den toevloed van belangstellenden worden gesloten. Even zagen we Woensdagmorgen de plant weer in haar gewone kale leelijk- heid weergekeerd. Slechts één verschrom pelde bloem herinnerde nog aan wat geweest was voor weinige uren. Kunst zwaluidbroederij Een zeer eigenaardig geval doet zich in een van de werkplaatsen van de Gasfabriek te Groningen voor Door de daar dagelijks zich bevindende werklieden werd n. 1. opgemerkt, dat een zwaluwenpaar vijf jongen had ge kregen, zonder dat ze waren uitgebroed. Wel kwamen de ouders dagelijks de eitjes keeren. Door een in de nabijheid liggenden stoomketel heerschte er door loopend een tamelijke warmte. Zaterdag 25 Juni, 1910. voorin, hall 11. rio-on Voorz. dc heer fliddingb, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Over, Keesom, Koning, Bakker, Mets, Kikkert, Langeveld, Zijm en Dros. Secretaris de heer Ituibing. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1 Mededeelingen. Ingekomen stukken. Hierop doet de voorz. inededeeling, dat is in gekomen van: 1111. Ged. Staten de goedkeuring van het beslui t van den Itaad van de post van af en overschrijving; idem idem betalingen uit de post onvoorziene uitgaven; het bericht van Ged, Staten dat aan de gem., evenals vorige jaren weer een extra-subsidie is verleend naar aanleiding van art. 53 der wel op het lager onderwijs van f 3850, Verder deelt de voorz. mede dat op 23 Juni j.l. kasveriücatie plaats had bij den gem.-ontv. en alles in orde was bevonden. Totaal der ontvangsten was f 102,3SS,33' uitgaven f 97,275,906 In kas f 5112,43 Ook waren toen boeken en kas der havendir. nagezien en in orde bevonden. Totaal der ontvangsten was hierbij f 1299,79' uitgaven f 295,28 en in kas f 1004,51' Nog was ingekomen een adres van de vereen. «Dorpsbelang// te Oudeschild, waarin herinnerd wordt dat door de gemeente indertijd werd toe gezegd een jsarlijksche subsidie van f 75, gedu rende 10 jaar; dat het de vereeniging echter niet is mogen gelukken geld te krijgen voor de zoo dringend noodige verbetering der Schildsloot. Adressante verzoekt nu, inplaats van die jaarl. subsidie, een gift in eens van '/j deel vaü het bcnoodigde bedrag tot hoogstens f 600, naar zij vertrouwt zal door de 30 Gem. Polders, die ook eene jaarlijksche subsidie toezegde, ook wel in de plaats daarvan een gelijk bedrag in eens worden toegestaan, torwijl «Dorpsbelang// wel kans zag zelf ook voor '/3 deel der kosten te zorgee. De voorz. stelt voor het adres in handen van B W te stellen om preadvies. De heer Mets meent dat de zaak al voldoende bij de leden van den raad bekend is en stelt voor het maar in handen van B W te stellen ter afdoening, waarop door den voorz. opgemerkt wcrdl dat z. i. de zaak zoo spoedeischend niet is of zij kon nog wel tot een volgende vergadering wachten. Verder vraagt de voorz. aan den hoer Mets of de vereeniging geen koninkl. goedkeuring heeft-, waarop deze antwoordt dat dit jammer ge noeg niet het geval is en dat het juist daarom zoo moeilijk valt om aan geld te komen. Nadat de voorz. nog heeft medegedeeld, dat de eerstvolgende vergadering van den raad vermoe delijk wel niet later zal plaats hebben dan over ongeveer 6 weken, wordt het adres gesteld in handen van B&W om preadvies. Nog was ingekomen een verzoek van den heer J. B-uibing om verlof van half Juli tot half Aug. Dit verlof wordt toegestaan. 2 Voorstel aanuaarding subsidie school- boutu Z.-Eierland. Voor den bouw van een nieuwe school met onderwijzerswoning en aanschaffing van eenige schoolmeubelen voor die school was naar raming noodig f 10,486, waarvoor het rijk eene subsidie wilde verleenen, behalve de wettelijke bijdrage van de helft of hoogstens f 5500. Na aftrek van de bijdrage volgens art. 48 der wet op het lager onderwijs zou er door de gemeente moeten worden bijgedragen f 3408. Voor de gemeente worden de kosten niet hoog. Voorgesteld wordt de sub sidie aan te nemen. Door den heer Dros wordt gevraagd of, nu er zooveel te meer terrein moet worden gebruikt voor school en woning (met het oog op toename der bevolking, wordt eene school met 3 lokalen gebouwd) de tuin niet wat klein wordt. De voorz. zegt, dat als dit het geval mocht blijken te zijn, er nog wel een stukje grond bij kan worden gekocht, Met algemcene stemmen wordt daarop besloten de subsidie te aanvaarden, 3 Dispensatie-aanurage krachtens art. 48 der wet op het lager onderwijs uoor de o.l. school te den Burg. Het aantal onderwijzers, welke aan een school moet zijn, wordt gerekend naar het aantal leer lingen, welke er op 15 Januari voor ingeschreven zijn. Naar dat aantal gerekend zou aan de school voor gewoon lager onderwijs te den Burg, behalve het hoofd dier school ook een der onderwijzers van bijstand de hoofdakte moeten hebben. Met 1 April was het aantal leerlingen aan die school door de oprichting eener bjjzondere school echter zoozeer geslonken, dat dit niet meer noodig was. Dadelijk na het vertrek van den heer Gotfried, welke hoofdakte bezat, werd, teneinde de rijks subsidie te behouden, om vrijstelling gevraagd van de aanstelling van een onderw. met boofdacte. Bericht was ontvangen, dat dit verzoek te vroeg was ingezonden en dat dit niet moest geschieden binnen 4 maanden na het vertrek van den heer Gotfried. Die tijd was nu verstreken, zoodat B W voorstellen nu weer dispensatie te vragen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. 4 Aanbieding rekening Algemeen Arm bestuur ouer 1909. Deze rekening welke tot eindcijfer bad der ontvangsten f 5229,71' der uitgaven f 4825,57 en batig saldo f 404,14' werd gesteld in handen van eene commissie van onderzoek, bestaande uit de hh. Bakker, Koning en Keesom. 5 Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis ouer 1909. Deze rekening was nagezien door eene comm. van onderzoek bestaande uil de hh. Mets, Zijm en Lap. Namens die comm. wordt door eerstgen. medegedeeld, dat alles in orde was bevonden en mitsdien werd vonrgesteld de rekening goed te keuren. Overeenksmstig dit advies wordt besloten. 6 Voorstel op de adressen inzake reor ganisatie uan de brandweer. Ingekomen waj een adres uit Eierland om re organisatie verzoekende van de brandweer en voorzien van meer dan 100 bandteckeningeo, terwijl ook een dergelijk adres was ingekomen van den Burg. De onderteekenaars van dit adres verklaarden zich tevens bereid hulp bij brand te verleenen indien er voor werd betaald en er oen vast korps werd gevormd. B meenen dat een korps van vrijwilligers minder gewenscht is, omdat deze ieder oogenblik hun dienst kunnen opzeggen en men erdusniet op kan rekenen, Zij meenen, dat niet afgeweken moet worden van de bepaling, dat men verplicht is hulp te verleenen en straf kan worden opge legd. Bovendien zon zoo'n brandweer, wilde zjj voldoen, zeer veel geld kosten daar men er dan feitelijk personen voor moest hebben die er hun bestaan in vonden. Jï W meenen dc reorgani satie in hoofdzaak te moeten doen beslaan uit administratieve maatregelen, terwijl zij verder er wel toe genegen zouden z(jn in gevnl van brand of oefeningen do personen, welke daarbij hunne diensten presteeren voor hun hulp en tijdverlies indien B 4 W dit gewenscht achten, eenige ver goeding te geven. Zij stellen voor hen daarloc te machtigen en die vergoeding vast te stellen op een maximum bedrag van 25 cent per uur en per persoon. Wat. verdere verbeteringen aangaat wordt door den voorz. medegedeeld, dat B en W meenen dat deze o.a. zullen moeten bestaan in het oefenen der manschappen, in clubjes b.v. van 10 personen waardoor het mogelijk zal zijn allen bekend .te maken met de inrichting der spuiten, en het in elkaar zetten en weder uit elkaar nemen. Die oefeningen zouden dan droog geschieden bij het spuithuisje. Een instructie gedrukt op de aanstellingen met vermelding tevens van den commandant waaronder men staat. Kringafsluiters. Elk officier zijn ad judant, waatdoor de officieren hun plaats niet behoeven te verlaten- Verder zoo mogelijk ook nog herkenningsteekens. Deze lijst van veran deringen was nog voor vermeerdering vatbaar. De heer Zijm vraagt of het bij wijze van proef zal zijn, waarop de heer Ovgr antwoordt, dat het altijd voor wijziging vatbaar is; de heer Zijm merkt nog op, dat wijzigingen ook wel eens buiten den raad om genomen zijn; de heer Langeveld acht het dringend noodig', dat de lijsten der brandweerplichtigen zeer nauw keurig worden bijgehouden; de heer Dros breekt een lans voor inwilliging van het verzoek der brandweerlieden en wijst daarbij op de groote schade, welke menig boer ondervindt, wanneer het volk brandweerdiensten moet verrichten. In Eierland moesten tengevolge van de oefeningen der brandweer niet minder dan 50 span paarden en 3 stoomdorschmachines gedurende eenige uren buiten dienst worden ge steld. Spr. zou wenschen dat althans voorEierl. een proef werd genomen met een vast corps; de heer Over zegt dat er wel over gedacht werd te Cocksdorp een vast corps aan te wijzen voor de spuit, terwijl dit corps dan verder kon worden aangevuld door de brandweerplichtigen in den omtrek van den brand. Door de brand meesters zou dan kunnen worden vastgesteld hoe ver die omtrek moest worden uitgestrekt, terwijl de voorz. mededeelt, dat er ook over gedacht is Eierland anders te verdeelen. Ten slotte wordt besloten voorloopig voor een jaar een proef te nemen met het door B en W voorgestelde, terwijl dit college na eerst een re geling compleet te hebben samengesteld, die aan het oordeel van de vergadering van brandmeesters enz. zullen onderwerpen. 7 Ontslagaanurage H. H. uan der Vegt, als gemeente-geneesheer. In haar preadvies wijst het college van B en W op een abuis in die aanvrage om ontslag. Volgens die aanvrage toch zou door den raad reeds zijn besloten tot het geven van pensioen a f 200'sjaars aan adressant, indien hij zijn praktijk nederlag. In comité werd echter door den raad besproÈëh zoo'n pensioen te verleenen lot wederopzegging, in te gaan, znodra de hr. v. d. Vegt zijn parti culiere practijk nederlag. Mocht de hr. v. d.V, later soms weer de practijk opvatten, dan zou men het pensioen weer kunnen doen vervallen. Aangezien de heer Bakker te kennen geeft wel te zijn voor eervol ontslag doch niet voor pensioen wordt het voorstel van B en W gesplitst en eerst gestemd over het voorstel tot wederopzeggings pensioen te verleenen. Dit werd aangenomen met één stem tegen, die van den heer Bakker, terwijl daarop met algem. stemmen wordt aangenomen het voorstel tot ver leening van eervol ontslag met ingang 1 Julia.s. Op de vraag van den heer Dros of reeds een oproeping werd gedaan voor een ander gemeente geneesheer, deelt de voorz. mede, dat dit wel werd gedaan, doch dat de eenige sollicitant zijn solllicitatie had ingetrokken wegens benoeming te Ameland. De heer Dros betoogt het wenschelijke om te Cocksdorp een goede dokterswoning te bouwen en het traktement thans bepaald op f 1000, met een zeker bedrag voor huur te verminderen. Om echter reeds bij voorbaat een woning te bouwen terwijl het nog lang niet zeker is of die bewoond zal worden en wanneer, vinden B en W minder gewenscht. 8 Benoeming hoofd der school te Oost. Met 8 stemmen tegen 1 in blanco wordt als zoodanig benoemd de heer B. Elzer te Hoek van Holland. 9 Idem onderwijzeres in uak k aan de school te Oost. Met 7 tegen 2 stemmen, uitgebracht op Mej. W. Dalmeijcr, wordt als zoodanig benoemd Mei. A. Kluit. 10 Benoeming commissie tot onderzoek uan reclames tegen aanslag in den Hoofdelijken omslag. Als leden dier commissie worden aangewezen dc heeren Bakker, Koning en Kikkert. De heer Bakker gaf eerst te kennen liever geen lid er van te zijn, ttoch neemt nu eenige discussie tochten slotte de benoeming aan. 11 Verzoeken afschrijuing plaatselijke belastingen. Een verzoek om afschrijving was ingekomen van K. Duinker te Oost, .lie naar Amerika gaat' vertrekken. Het verzoek werd toegestaan. Voor tot de behandeling der reclames H. O. over te gaan, hetwelk in oesloten vergadering moet geschieden, doet de voorzitter de gewone rondvraag. De heer Mets vraagt hoe ver de zaken nu zijn gevorderd omtrent de havenvergrooting, waarop de voorz. zegt, dat die wel vooruitgaan, doch nog niet gereed zjjn voor de openbare behnndoling, bekend is het plan van aanleg van een binnenhaven met schutsluis. De heer Zijm wijst er op, hoe de weg Haven OudeschildWaal door er buitengewoon zware vrachten over te vervoeren wordt vernield cn betoogt het wenschelijke zooiets ir. het vervolg te kunnen voorkomen. De heer Bakker wjjst op den buitengewoon slechten toestand waarin de straatlantaarns to Oosterend verkeeren, terwyl de heer Keesom aandringt op spoedige verbetering dor watcrloozing in do Molenstraat, die allerslechtst is, waarop ge antwoord wordt, dnt weldra de rioleering van de Julianastraat en Molenstraat zullen worden ter hard genomen. Op de vraag va den heer Langeveld of er voor werd gezorgd, dat de burgerij gedurende de kermis minder overlast heeft van orgeldraaiers enz. ant woordt de voorz dnt daarvoor wordt zorggedragen. Nicmnnd verder het woord verlangend, sluit de voorz. dc openbare vergadoring.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2