Nö 2375. Zondag 3 Juli 1910. 23ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN9EVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel. Vergadering van de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel. TEXEL, 2 JULI 1910. Van deze weck. Wanneer dit nummer van onze courant wordt verspreid, neigt de kermisweek reeds weder ten einde. Nog een deel van den Zaterdag en dan de Zondag voor zoover deze daartoe mag worden gebruikt, en liet jaarlijksclie kermisfeest is weder voorbij. In ons vorig nummer deden wij eene opsomming van betgeen dit jaar op de kermis is te zien, waaraan we nog zouden kunnen toevoegen een fletsen- molen welke Woensdag in aanbouw was. Uitgebreid is dit jaar de kermis niet, doch hetgeen er is tezien, is nogal afwisse lend, de nog al vele gelegenheden om proe ven te geven van het werpen met ringen of platen, zien er nog al solide uit, de vraag blijft echter of op dit gebied de veelvuldige gelegenheden, voor de resp. ondernemers nu wel zoo winstgevend zullen zijn. Hetzelfde geld ook voor de vermaken welke de kermis dit jaar biedt. Twee tooneelgezelschappen plus een parade tent maakt voor de ondernemers wellicht de spoeling wel wat dun. De schouwburg van Bakker kon op den eersten avond echter alreeds tevreden zijn; ze mocht zich verheugen in een goed bezoek. Minder te roemen had het gezelschap in de tent van Boltine, dien avond. Gaat het zoo met de kermisvertoo- ningen, ook voor de caféhouders is de spoeling dunner, nu wederom eene der gelijke gelegenheid is opengesteld aan het Koogereind. De Bijenkorf weet velen tot zich te lokken, ten koste natuurlijk van overige dergelijke inrichtingen, die zich voor het kermisbezoek hebben ingericht. De eerste dagen was het kermisbe zoek zoo als gewoonlijk van niet veel beteekenis, de kermisjoel verplaatst zich successievelijk tot de laatste dagen; zoo ook nu Vrijdag werd het bezoek iets grooter en wij willen wenschen dat de ondernemers van vermakelijkheden, mitsgaders de caféhouders daarvan een gewenscht voordeel zullen genieten. Doch vooral zal het wel de laatste kermisdag moeten zijn die ten deze de rekening goed zal moeten maken. Bare zulks geen teleurstelling. Te ontkennen is het zeker niet dat het minder gunstige w eder in deze dagen van ongunstigen invloed is op het kermisbezoek. De Cocksclorp. Door S. Knol Az. is eene postduif op gevangen, welke om beide pooten een ringetje had. Het eene is van elastiek en voorzien van een S.; het andere is een metalen ringetje, waarop gegrafeerd staat: „N U HP 08 A 6456" Het zal nog wel eenigen tijd duren, voor de vroege aardappelen in Eierland goed eetbaar zijn. Het gewas belooft anders een rijken oogst, doch de regens der laatste dagen houden het rijp worden tegen. Vlieland, De afdeeling Vlieland van den Bond voor Staatspensionneering hield 25 Juni eene ledenvergadering. Van de ruim 80 leden waren slechts 23 aanwezig. Na opening door den voorzitter bracht de secretaris, de heer K. Molenaar het jaarverslag uit, hetwelk werd goedge keurd. Eveneens werd door een commissie goedgekeurd de rekening en verant woording van den penningmeester, de heer T Zeijlemaker. De ontvangsten be droegen f94,45, uitgaven f58,09. Saldo f 36,36. Daarop had de bestuursverkiezing plaats. Period, aftr. de heer G. Donia, voorz. do heer T. Meijer, vice-voorz.; beiden werden herkozen. In plaats van den heer F. Dekker die als bestuurslid bedankte, werd gekozen de heer Jb.Visser. Er werd vervolgens besloten de afd. Vlieland te laten vertegenwoordigen ter Algemeene Vergadering te Utrecht dooi den heer L. Bakker Wzn. van Sneek. Een landlooperskamp. Uit Barneveld schrijft men aan het „Hbld In het zoogenaamde landlooperskw op de hofstede „De Tweel" is Zondag weer hevig gevochten. Een landlooper, algemeen bekend onder den naam van George, werd door een voorbijganger be wusteloos en badende in zijn bloed ge vonden. In hetzelfde kamp werd juist een jaar geleden ook een bekend type eerst bewusteloos geslagen en vervolgens in de nabijzijnde groote beek verdronken. Dit onder den blooten hemel gelegen kamp is wijd en zijd onder de landloopers bekend. Bijna eiken Zondag komen hier tal van ongunstig bekende personen bijeen, om het in de openlucht ge kookte middagmaal te gebruiken, waarna de dag verder meestal drinkende wordt doorgebracht. Bij ons bezoek aan dit werkelijk romantisch gelegen kampement vonden wij het eenzaam en verlaten. Toch wezen een nauwelijks gedoofd kolenvuur onder een zwaren eik, een bleekveldje met waschgoed en eenige tasschen en pakketten er op, dat het vertrek slechts tijdelijk was. Als een eigenaardigheid vernamen wij dat hier heel wat landloopershuwelijken gesloten worden. Geen verbintenis tus schen man en vrouw wordt namelijk in dit wereldje voor echt erkend, wanneer zij niet door den „burgemeester" even eens een landlooper, bekrachtigd is. Als laagste tarief voor deze plechtigheid werd ons genoemd een flesch jever. Een rijwieldief die niet fietsen kon. Men meldt uit Gorkum: Te Werkendam is gistermiddag een persoon in hechtenis genomen, die zich schuldig had gemaakt aan oplichting. Gistermorgen had deze persoon zich door middel van een 15-jaiige knaap, te Gorkum in het bezit weten te stellen van een rijwiel, van een rijwielhandelaar aldaar, onder voorgeven, dat hij het slechts voor een kwartiertje noodig had. Hij gaf den jongen een kwartje voor huur en een dubbeltje voor de moeite. Al spoedig bleek, dat hij zich per veer boot naar Sleeuwijk en vervolgens naar Werkendam had begeven. Daar wilde hij per boot naar Rotterdam gaan, doch voor hij daartoe kans kreeg, werd hij door knechts van den rijwielhandelaar en een agent van politie, die hem waren nagereden, aangehouden en naar Gorkum overgebracht. Bedoelde persoon kon, o wonder, zelf niet fietsen, anders was hij niet zoo spoedig achterhaald. Een jeugdige avonturier. Maandagmiddag heeft de gemeente politie te Heerenveen den 14-jarigen J. P. uit Sneek, aangehouden en hem naar huis gebracht. De jongen had zich Zondag bij Sneek een heel klein zeil bootje toegeëigend en was daarmee, moederziel alleen, bij een flinke bries over het Sneekermeer gezeild en verder naar Heerenveen gevaren. De knaap is een geboren avonturier. Vroeger haalde hij al eens een paard uit een weide om een rit door Friesland te doen. Door een hondje gered. Toen de winkelier De W. aan den Molendijk te Oud-Beierland zich voor zijn winkel bevond, trok het zijn aan dacht, dat zijn hondje blaffend kwam aangeloopen en hem als 't ware naar het Achterspui wilde meenemen. In de meening, dat 't diertje ratten wilde vangen, ging de heer De W. mee en vond tot zijn schrik een kleinen jongen in 't water liggen. Spoedig wist hij nu den kleinen snaak op 't droge te brengen. Ware 't hondje er niet geweest, dan zou de kleine groot gevaar geloopen hebben van te verdrinken, aangezien er niemand in de omgeving was. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor he Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Woensdag 22 Juni 1910. Tegenwoordig alle leden behalve de heer KI. J. B-oepcr. Voorzitter de heer J. S. Dijt, dijkgraaf. J. Ruibing, secretaris. Na opening der vergadering, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt daarna mede, dat de behar- ding van het Smidswegje is tot stand gebracht en daarvan mededeeling is gedaan aan den Inspecteur van het Staatsbosohbeheer Aan de orde wordt daarna gesteld het onder zoek van de begrooting voor 1910. Bij den post //onderhoud wegen// merkt de heer Jb, Kikkert P.Pz. op dat die z.i. te laag is geraamd. Er is altyd materiaal te kort de voorz. is het daarmede volmaakt eens, doch andere heeren zijn van een tegengesteld gevoelen. Het gevolg is dat bet uitgetrokken bedrag oogewijzigd blijft. De voorz. deelt verder mede, dat 1500 M. paaidenpad zal worden gelegd t. w. nog plm. 120 M. in den Koogerweg, plm. 500 M. in den Nieuweschilderweg, 3 a 400 M. in den weg Waal-Driesprong en plm. 500 M. in den Westelijk tot Weezenspijk. Post //verbeterde zandwegen// geraamd op f 4500; de voorz. deelt mede, dat op denzelfden post van de begrooting voor 1909 f 2500 niet is uit gegeven, dat bedrag is thans onder de f 4500 begrepen. De overige f 2000 is het vaste bedrag dat telken jare voor dit doel op de begrooting wordt gebracht. Hij stelt voor daarop nader terug te komeD. Voor de sluiswachterswoning bij de Waalder- iluis is f 2000 uitgetrokken, te bestrijden uit de opbrengst eener leening. Nadere plannen zullen aan de vergadering worden overgelegd. Dit artikel wordt goedgekeurd. De heer P. J. Witte vraagt hoe het eigenlijk staat met de beharding van den Pijpersdijk, waarop de voorzitter antwoordt, dat hij verwacht dat die dit jaar tot stand zal komen. De uitgetrokken bedragen voor uitgaven en ontvangsten geven geen verdere aanleiding tot het maken van op- of aanmerkingen, weshalve de begrooting in stemming wordt gebracht en goedgekeurd met algemeene stemmen, t. w. in ontvangst f 56081.57® in uitgaaf f 45824.88 vermoedelijk batig saldo f 10256.69® De omslag wordt daarmede vastgesteld op f6.50 per H.A.; voor de polders Koog en Ever- stekoog op f 3,1625 per H. A. de heer Jb. Keijser Sz. meent dat de tijd daar is om in de eerste plaats de berm van bet Noorden onder handen te nemen en te beharden, omdat de dijkskruin thans door zware vrachten wordt vernield hij wil daarvoor het geheele bedrag ad f 2000 bestemmen de heer Jb. Kikkert Nzn. kan daarin meegaan sis de andere aanvragen, daardoor manr niet te kort komen de heer W.A.Eelmnn, zal weinig zeggen van den toestand van den Noorderdijk en geen voor stel doen. Het dag. best. kent den toestand volkomen en zal wel overtuigd zijn, dat het wo niet kan blijven; ook de heer P. S. Koning bespreekt dien toe stand en voegt er aan toe dot de weg op den 'lijk zal moeten worden gebracht. De berm is te laag, wat den voorz. dc opmerking ontlokt, dat bij bermverharding met opritten zeer bezwarende voorwaarden van Ged. Staten, zijn te wachten 'O zeer kostbaar zal zijn; door die hooge kosten is vroeger het maken van een steiger vervalleD; gaat het plan van den heer Jb. Keijser Sz. door dan, zegt do voorz. blyft er voor de andere «egen niets over, en dit zou onbillijk zijn. Spr. vraagt: dan voor het andere doel maar niet ecno koning aangegaan; de heer G. P. Witte zegt dat wordt aangenomen den weg te leggen op den dijk, zulks tegen het in den lnatsten tijd aangenomen beginsel ingaat en wel alleen om een beetje kosten voor berm- Verhooging uit te winnen. Do kruin van den dijk h tc smal om daarop een weg te loggen; do heer Joh. Keyscr is niet tegen een leening en het leggen van den weg, doch wil voor do beslissing wordt genomen de zaak goed onder do 'egen zion. Verschillende heeren vorklaren zich f voor het plan van den voorz. waarop laatst genoemde voorstelt'. 1 2000 te besteden voor beharding van wegen in de 29 polders f 2400 te Iconen voor behnrding van wegen in de oude polders f 2600 te leonon voor dc beharding van den "eg van Krassckcot tot den hoofdweg; ecu en ander natuurlijk onder voorwaarde dat belanghebbenden kostoloos de materialen ter phnUo brengen. Dan zal in totaal 6000 M. harde weg wordcr. 'nrkregen waarvan 4000 M. in de 29 polders. Do Iccning nan te gaan tegen 4"/„ mot jaar 'ijkscko aflossingen van f 200. Over het algemeen vindt dit voorstel nogal instemming, en nadat het in stemming is gebracht Wijkt dat zich er hebben tegen verklaard de heeren Jb. Kikkert P.Pz., H. J. Keijser en KI. Lap Bz. De aanwijzing van de wegen, die voor beharding het eerst in aanmerking komen wordt overge laten aan het Dag. Best. De voorz. deelt daarna mede, dat het bestuur geen gelden heeft uitgetrokken voor het ont werpen van plannen inzake een stoombemaling. Toch is het niet zijn plan die zaak geheel te laten rusten. Het ligt n.l. in zijn voornemen den opzichter ten dien opzichte voorloopige werkzaamheden te laten doen, als het doen van opmetingen etc. Thans komt aan de orde het verzoek van het Molenbestuur van het Noorden om voor rekening van het Waterschap in de kade van de Molen- boezemkolk een duiker te leggen. Het Dag. Bestuur adviseert op dit verzoek niet in te gaan. De kosten van bemaling komen voor rekening van het Molenbestuur, doch boven dien zou het dag. best. de totstandkoming niet graag zien, de koker zal uiterst soliede moeten zijn. Wordt vergunning gegeven, dan wenscht het Dag. Best. dat zal worden bepaald dat hij bepaalde voorwaarden kan stellen. De heeren Eelman, Koning en G. P. Witte zién geenszins in, dat aan het leggen van den koker zulke bezwaren verbonden zijn. De heeren Eelman en Koning meenen dat het geheel op den we» ligt van het bestuur van het Waterschap den koter voor zijne rekeniDg te leggen, doch de heer G. P. Witte meent dat het Noorden, dat zelf voor zijn water moet zorgen, voor eigen rekening den duiker moet leggen. Een langdurige discussie ontspint zich naar aanleiding van dit verzoek voornamelijk tusschen den voorz. en den heer Koning, over de vraag, of de noodzakelijkheid van het leggen van den koker een gevolg is van de bemaling of niet; Eerstgenoemde meent van wel, eD zegt als de bemaling er niet was, was de koker niet noodig de tweede ïsvan een tegenover gesteld gevoelen. De laatste is op dien grond van meening dat het billyk is dat het waterschap de kosten betaalt. Als een deel van den polder last heeft van het water moet het bestuur helpen. de heer Jb. Kikkert P.Pz. zegt dat zoolang de 30 polders niet in klassen verdeeld zijn, allen gelijke rechten hebben. Ook het Noorden heeft dus gelijk recht, inwilliging van het verzoek is dus billijk; op dezelfde gronden is hij tegen stoombemaling. //Het water van mijne landen gaat vanzelf weg, dus ik heb geen stoomgemaal noodig en ben er tegen, dat is mijn recht//, aldus te spreken; de voorz. brengt het verzoek in stemming met het resultaat, dat het wordt gewezen van de hand met 5 stemmen voor en 7 tegen n.l. die van de heeren Joh. Keijser, Jb. Keijser Sz., H.J. Keijser, P. J. Witte, KI. B. Lap, D. J. Bruin en de voorz de heeren Jb. Kikkert Nzn., J. D. Witte en KI. T. Bakker onthouden zich van stemmen. Daarna wordt vastgesteld het kohier van den omslag voor 1910 zooals het door het Dag. Bestuur is opgemaakt en de termijnen van invordering bepaald op 15 Juli en 1 November 1910. Rondvraag. De voorz. verlaat de vergadering en geeft den hamer over aan den heer Joh. Keijser Sz. De heer Eelman vestigt nogmaals de aandacht op de kade achter Visman en vraagt wanneer de peilschalen komen. De voorz. zal dit in de Bestuursvergadering ter tafel brengen. De heer Jb. Kikkert P.Pz. vraagt of de tochtsloot van den Schildsloot tot de Schans dit jaar ook gegraven wordt, waarop de voorz. zegt dat zulks wel in de bedoeling ligt. De heer H. J. Keijser vraagt opruiming ,van de stekels. Voorts deelt hij mede, Vlaming tc hebben govraagd naar den prijs van zijn land benoodigd voor doortrekking van den 2en dwarsweg. Hij vraagt f 3000 en waar spreker ruim f 2000 zal moeten hebben, acht hij het verschil te gering om den grond van Vlaming daarom niette nemen. Dc heer Eelman zegt, dat Vlaming dan zeker vergeten heeft er bij te zeggen, dat by bij de f 3000 ook nog land terug wenscht. Sluiting.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1