N°. 2377. Zondag 10 Juli 1910. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN0EVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. NATIONALE MILITIE Oproeping van verlofgangers onder de wapenen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde ver lofgangers, wier namen hieronder zijn ver meld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Militiewet 1901 onder de wapenen worden opgeroepen Lichting Korps Torpedisten, Helder. 3e Reg. Inf. Bergen op-Zoom. Gren. en Jagers 's Gravenhage. LANDWEER Inlevering van Rijksgoederen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bij deze bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer ge meente ingeschreven verlofgangers der Landweer, die in den loop van het jaar 1910 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de Landweer, op grond van het laatste lid van artikel 31 der Landweerwet verplicht zijn, de hun van Rijkswege verstrekte wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding en uitrustingstuk ken, reglementen en dienstvoorschriften, in te leveren te den Burg alhier, in een der lokalen vaD de openbare lagere school op Donderdag 21 Juli 1910, des voormiddags ten elf ure. Daar de verlofgangers moeten inleveren alle voorwerpen, welke zij hetzij bij hun vroeger korps hetzy bij de landweer hebben ontvangen, kunnen zij bij de inlevering verschijnen in burgerkleeding. Nog wordt den verlofgangers uitdruk kelijk herinnerd, dat het niet ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving hen niet ontheft van de verplichting tot inlevering van de hiervoren bedoelde voorworpen, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs strekt, dat de verlofganger behoorlijk met de op hem rustende verplichting is in kennis gesteld. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de op de publicatieborden aangeplakte bekendmakingen. Texel, den 7 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, DIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. TEXEL, 9 JULI 1910. Na den langsten dag. De Zomermaand is voorbij, beter ge zegd de maand welke volgens den ka lender den zomer ons moet brengen. Dit jaar vertoont evenwel eene bijzondere afwijking, want hadden wij vóór den langsten dag meermalen heerlijk weder, een mooie voorzomer zou men het kunnen noemen, na den langsten dag waarmede de zomer meer officieel wordt aange kondigd, is het verre van zomerig regenachtige en vaak koude dagen, alsof het reeds herfst ware, volgden op den langsten dag. De tijd is echter nog niet zoo verre gekomen dat we het mooie weer voor- loopig reeds voor goed vaarwel zouden moeten zeggen, willen wij wenschen; want dat zou eene geduchte misrekening zijn voor pensionhouders en badplaatsen, welke reikhalzend uitzien naar de komst van velen wier vacantietijd straks zal aanbreken. En in dat voorrecht deelen velen, (waarom niet allen?). Vele in richtingen van onderwijs worden tijdelijk gesloten en de daaraan verbondenen, zoomede meer anderen voor eenigen tijd in het genot van vacantie gesteld, zonder dat hunne inkomsten daardoor worden benadeeld. Een voorrecht voor dezulken, dat we hen niet misgunnen, doch dat we wel zouden wenschen dat het ook zou kunnon worden toebedacht aan die ontzaggelijk velen, die dag aan dag door zwareu handenarbeid het brood moeten verdienen. We zijn echter nog niet zoover, evenmin als voor een onbezorgden dag voor die ploeteraars door staats pensioen, dat voorhands nog maar het deel blijft van een zekere categorie van bevoorrechten. Voor eene goede billijke bedeeling blijft nog veel te doen over we willen wenschen dat daarvoor oog en oor geopend zullen blijven. De vacantie genietenden welke hunne schreden zullen richten naar Texel als badplaats, zullen in dezen zomer aldaar kunnen genieten van het genoegen van een fietsenmolende eigenaar van dat vermaak op de kermis alhier heeft zijn inrichting overgebracht naar de Koog, waar hij gedurende den vacantietijd in de duinen een standplaats zal vinden. Tot genoegen natuurlijk van de bad gasten, doch waarvan ook anderen zullen kunnen profiteeren die een uitstapje naar de Koog gaan maken. Bezorge het de bezoekers genoegen, den onder nemer voordeel. De Cocksdorp. Door T. Dogger is op het Noorder- strand van Texel eene aangespoelde boei gevonden, gemerkt „Marine, Holland A Vlieland6 Juli. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad werden 98 stemmen uitgebracht, 48 op den heer G. Bruijn, 50 op den heer C. Swart. Gekozen alzoo de heer C. Swart. Door de Noorsche bergingsboot „Norrona" zijn 160 rollen ijzerdraad van het gezonken s. s. „Wilma" geborgen. Fotvce-dagen in Noord-Holland. Op Vrijdag 1 Juli werd in het café Central te Alkmaar eene vergadering gehouden van de pas opgerichte ver- eeniging tot het houden van fokveedagen in Noord-Holland. Uit de mededeelingen van den voorz. den heer C. Nobel, Rijks- landbouwleeraar voor Noord-Holland te Schagen, bleek dat de vereeniging reeds ongeveer 100 leden telt, en dat er kans bestaat, dat dit aantal nog sterk zal toenemen, zoodat met eenigen grond mag worden verwacht, dat een zeer groot aantal fokkers van rundvee, scha pen of varkens het streven dezer ver eeniging door hun lidmaatschap zullen steunen. De vereeniging stelt zich ten doel ieder jaar één of meer fokveedagen in Noord-Holland te houden op daarvoor geschikte tijdstippen en wel om beurten in de steden Alkmaar, Schagen, Pur- merend en Hoorn. Op die fokveedagen kan ieder lid fokvee (rundvee, schapen, varkens, geiten) te koop aanbieden waar van de eigenschappen zijn gecontróleerd of die van de ouders of voorouders. De bedoeling is het aanhouden en de onder linge handel van gecontroleerd fokvee te bevoideren en de belangstelling voor deze wijze van lokken aan te wakkeren. Van het aangevoerde vee wordt door het bestuur een catalogus opgemaakt, waarin alle gegevens die door de con- tröle bekend zijn geworden, worden vermeld, zoodat iedere kooper volledig van de eigenschappen der dieren op de hoogte wordt gesteld. De eerste fokveedag zal dit jaar in September worden gehouden te Alkmaar tijdens de najaarstentoonstelling. Gevaarlijk vrachtje. In de Weesperstraat te Amsterdam brak een van de twee flesschen gevuld met vitriool, die een jongen aan een touw om den hals had hangen. Hij werd door het scherpe vocht zoodanig gebrand aan gelaat, armen en borst, dat zyn opneming in het Israëlitisch gasthuis noodzakelijk bleek. Mooie meid. Menigeen zal wel niet geweten hebben dat een mooie meid een visch is Dit geheim lekte dezer dagen uit voor het Haagsche kantongerecht, van den keurmeester voor visch. Die had, bij een Scheveningsche visch vrouw, 'n par tijtje visch in beslag genomen, dat er barmelijk verrot was. En 'twas een gevaarlijke vrouw zei hij tegen den kantonrechter, want ze hield er de ge raffineerde manier op na om het geheel verrotte gedeelte eerst thuis uit te snijden en achter te houden en het half verrotte mee te nemen op haar wagentje, zoodat je al 'n „bl... vischkenner" moest wezen volgens den keurmeester, om te zien dat je met bedorven goed te doen had. Maar welk soort visch 't dan wel was, vroeg de kantonrechter. Ja, antwoordde de keurmeester, 't is een tweeslachtige visch, zoo tusschen schellevisch en kabeljauw in; ze noemen d'r „meid," of erger nog „mooie meid," maar die mooie meid wat Jawel, jawel, beduidde de kantonrechter, we weten er nu alles van. Het Openbaar Ministerie eischte een flinke geldboete. Paard en wagen gevonden. Op de lijst van gevonden voorwerpen te Muiden werd vermeld een paard en wagen. Die kleinigheid kwam bij de Vinkebrug aangereden; de koetsier ont brak echter. Het stelletje werd te Muiden gestald doch al spoedig meldde de voerman zich bij de politie aan. Het bleek dat de man des nachts in slaap was gevallen en van den bok gerold was en zich eerst veel later van het gebeurde bewust werd. Nadat van een en ander procesverbaal was opgemaakt, kon hij met het gerij naar zijn woonplaats, Utrecht, vertrekken. Overvragen. Scheveningsche vischvrouw heeft nog 24 kleine scholletjes te koop. Arbeidersvrouw vraagt prijs ver neemt dat die scholletjes 10 dubbeltjes moesten kosten. Ze biedt twintig centen en wordt ten slotte koopvrouw. Een agent van politie, getuige van dezen handel, zegt vol verbazing tot de Sche veningsche: „Hoe durf je een gulden te vragen, als je dat zootje voor twee dubbeltjes weggeeft?" „Heb ik van je baas geleerd,"antwoordt 't vrouwtje. „M'n man was laatst dronken hebben ze tien gulden boete tegen hem geëischt en met tweehonderd centen was hij kedin. En nou jijl" Politieagent gaat zwijgend verder heeft niet terug. Hoog loater. Tengevolge van de geweldige regens is de stand van het boezemwater in Friesland al weer zóó hopg, dat men er in de laag gelegen hooilanden last van heeft en aan de verhuurders vergoeding van waterschade gaat vragen. De grond zit vol water, in een polder was men aan het omspitten van grond, waarbij bleek dat het water nog geen 20 c. M. diep in den grond stond. Ook de toestand langs de Maas en de Waal is, tengevolge van den aanhou denden was van het water,zeer ongunstig Verscheidene uiterwaarden zijn reeds ondergeloopen, en komt er niet zeer spoedig eenige val, dan zijn de hooger gelegene aan de beurt. Bij vele overlaten in de kaden zijn wachten geplaatst, om die zoo noodig met vereenigde krachten op te hoogen en te versterken. Ook de loswallen staan geheel onder water, zoodat het laden en lossen met groote moeilijkheden gepaard gaat. LSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor db Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Lichting 190G Boon, Cornelis Arie, 25 Juli 1910 ii Van'tNoordende, Johannes h Vlas, Willem, 1908 Daalder, Pieter 29 Aug. 1910 1908 van Hoorn, Gerard Cornelis, 16 Aug. 1910 1909 Boon, Maarten, 16 Aug. 1910 De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegegeven voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel le. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag; 2e. zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zoover zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op zoodanig tijd stip, dat zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerstvertrekkend openbaar mid del van versneld vervoer van hun woonplaats ot naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en, voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, voor 4 uur namiddag. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan roudra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige ver klaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onver wijld by zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij bet korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijke op roepingsbrief ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 7 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. LANDWEER. Overgang van het Leger naar de Landweer. De Burgemeester der Gemeente Texel Gezien net 3de lid van 12 der Landweorin- atructie 1 Brengt ter kennis van belanghebbenden lo. do dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij do militie hebben volbracht of alsnog zullen volbrengen, dat zijn in het nlgemoen zij, die behooren tot de lichting van 1902, zullen op 1 Augustus a. s. overgaan naar do Landweer, met uitzondering van hen, die a. belmoren tot een der bereden korpsen of tot bet korps Torpedisten b. op 31 Juli a.s. in het genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst, om het even of de ontheffing werd verleend als geeslclijko enz. dan wel wegens kostwinnerschap of om ccnigo andere reden van bijzondcren aard 2o. do dienstplichtigen, die uitstel hebben genoten van eerste oefening of van verblijf onder de wapenen, gaan evenveel jaren later naar do Landweer over als het uitstel heeft geduurd vroeger genoten onthc'ling rekent echter mede als aionsttijd en brengt nlzoo geen vertraging in den overgang naar de Landweer 3o. zü, die overgnnn naar do Landweer en binnen net Ryk een bopnalde woonplaats hebben moeten zich voor 31 Augustus a. s. in persoon aanmelden bij den Burgemeester hunner woon- plants en bij deze aanmelding inleveren hun zakboekje met danrin gehechlcn verlofpas torwyI lij, die naar do Landweer overgaan en na hunnen overgang daarbij gcene bepaalde woonplaats binnen het Rijk hebben, of wel buiten het Rijk verblijf houdeD, zich niet in persoon behoeven aan te melden, doch alsdan verplicht zijn hun zakboekje met daarin gohechten verlofpas bij aangetëekenden brief waarin hun adres duidelijk en volledig moet worden vermeld toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk 4o. zij, die op 1 Augustus a.s. naar de Land weer overgaan, zijn van dien datum af onder worpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven. Texel, den 7 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1