Buitenland. Oucleschild, 8 Juli. Dinsdag j.l. is aan het Noorderstrand van Texel, naar reeds gemeld, opgevischt een boei of mijn der Marine gemerkt Marine, Holland 4. Naar hier getrans porteerd, werd zij, nadat de bevoegde autoriteiten er mede in kennis waren gesteld, Woensdag d, a. v. door een vaartuig der Marine naar Helder ge bracht. Te hopen is het, dat de vinders voor hunnen arbeid ruim beloond worden, daar zij heel wat kosten van transport hebben gehad. Velen hunner, aan wie concenten tot wiermaaien zijn uitgereikt, hebben reeds een begin met die bezigheid ge maakt. In den aanvang dezer week zag men reeds schuiten beladen met het nieuwe gewas de haven binnenkomen. Het gemaaide wier wordt op de kade gelost en zoo spoedig mogelijk per as naar het land vervoerd, om geverscht en gedroogd te worden. jas, broek, kortom alles wordt nog terechtgezet ën gladgestreken en daar rijst hij op van zijn bank en wuift blijde zijn meisje, dat in de verte komt aan- trippelen, toe. En niet minder blijde wuift ze hem terug, met de hand, met een zakdoek. De trein stopt, heel eventjes maar, wat deuren worden geopend, maar, o schrik, die van zijn coupé niet. En voort gaat het weer. Hij roept, schreeuwt, te laat. En weer begint hij te wuiven, als wil hij zeggen tot z'n geliefde „Wacht maar ik kom welMaar zij wuift niet meer; zij brengt handen wringend haar zakdoek voor d'r oogen en gaat naar huis toe, af en toe nog eens den trein nastarende. Wie zal zeggen met welke gedachten Te Gro ningen doet de meneer zijn beklag en keert haastig met den eerstvolgenden trein naar Kropswolde terug, met open armen ontvangen door zijn meisje, die maar wüt blij was! Gelukkig maar!! maakt, dat do man die zich aan éen gering misdrijf heeft schuldig gemaakt, nog niet als misdadiger wordt behandeld en gestempeld, met al de, dikwijls levens lange gevolgen van dien, eerlang in ons recht wordt opgenomen. Er is te meer kans, nu die toezegging komt van deze zijde. Het is nog niet lang geleden dat prof. Fabius de invoering der voorwaardelijke veroordeeling opstelde als een schrikbeeld, een voorbeeld van de ijselijkheden die ons land wachtten, wanneer het weer naar de „vrijzinnige staatkunde" zou worden geregeerd. „Een der eerstvolgende onthullingen," schreef de hoogleeraar, „zoude vermoe delijk de voorwaardelijke veroordeeling zijn: naar het beginsel dat niet de schul dige gestraft wordt ovi het kioaad dat hij bedreef, maar dat iemand eerst dan ernstig onder handen wordt genomen, als hij voor de maatschappij al te hin derlijk wordt, die dezen last niet dragen kan." Wij laten nu daar, dat het be ginsel, dat de vrijzinnigen tot invoering der voorwaardelijke zou nopen, hier niet bepaald juist is uitgedrukt; prof. Fabius heeft het voor ons voornaamste element, het individu, hier geheel verwaarloosd. Maar van belang is, dat terwijl er bij een schrijver van rechts en niet een van de minsten, ook al spreekt hij niet officieel namens eenige partij zoo sterk verzet bestaat tegen een maatregel, dat hij dien als een der gruwelen van vrij zinnige staatkunde brandmerkt, een minister, behoorende tot de coalitie-par tijen, van dienzelfden maatregel zulk een warm voorstander blijkt. Bloedvergiftiging. Voor eenige dagen werd een vrouw in 's Heerenberg door een wesp gestoken, 't Hierdoor ontstane verzwerinkje werd door haar opengekrabd, waardoor bloed vergiftiging ontstond. Zij is aan de ge volgen overleden. Brie oudjes. Te Hooftplaat (Zeeuwsch-Vlaanderen) wonen twee zusters en een broer samen die met elkander den leeftijd van 255 jaar bereikt hebben. Dit drietal oudjes verricht nog dage lijks zonder veel moeite hun bezigheden. Besproeiingsreclame. Wij hebben onlangs het asphalt onzer (de Haagsche) straten machinaal bedrukt gezien met een reclame voor een schoen fabrikant, die echter onmiddelijk door de politie verboden werd, omdat het besmeren van het plaveisel met een vettigen inkt natuurlijk niet toegelaten kon wordeh. De machine is nu vervangen door een veel onschuldiger apparaat. In een wagentje van kleine afmeting be vindt zich een trommel met de reclame letters, die het asphalt of ander plaveisel telkens raken, terwijl de omgeving van de letters nat gespoten wordt. De trom mel laat dus al voortbewegende een nat spoor achter, waarin de letters die de reclame vormen droge gedeelten vormen en zich dus licht afteekenen tegen de donkere, natte gedeelten van den grond waar deze besproeid is. Deze besproeiingsreclame heeft tevens het voordeel dat zij de straten frisch houdt en dus een deel van het werk van de openbare reiniging uit de han den neemt. Met het toestelletje werden in de Haagsche straten proeven genomen, die den practischen eenvoud er van aan toonden. Kinderroof. Op een namiddag in de vorige week ging de 10-jarige Leo K., zoon van een rjjken landbouwer wonende te Grapfon- taine (Belg. Luxemburg) aan de maaiers het eten brengen, bij welke gelegenheid hij op ongeveer een kilometer afstand van 'tdorp door een bende Zigeuners, die in den omtrek gelegerd waren, ge schaakt werd. Het kind werd, niettegenstaande zijn smeeken, in een wagen verborgen, van zijn kleederen ontdaan en op een veldbed gebonden en daar het voortschreeuwde, werd het onbarmhartig geslagen. 's Avonds, tijdens de afwezigheid van zijne bewaakster, slaagde de kleine Leo er in, zich van zjjn boeien te ontdoen en de vlucht te nemen in de richting van Grapfontaine, waar hjj om 9 uur 's avonds aankwam. Het kind verkeerde in een erbarme- lijken toestand: het bad schier geeue kleederen aan het lichaam en was ove r dekt met kneuzingen. De prijs van oud porcelein. In een te Londen gehouden veiling van de porceleinverzameling van baion Schroder werden fabelachtige prijzen betaald. Een tuitkan (liberon) bracht tienduizend pond op. Hetzelfde voorwerp was vijf jaar geleden voor den buiten gewonen prijs van 15600 pond gegaan. Het porselein bleek zeer in waarde te zijn gestegen. Zoo bracht een Chineesche vaas die eenige jaren geleden met ruim 100 pond betaald was, nu 680 op, een sèvres cabaret, 24 jaar geleden voor 1000 pond gekocht, ging thans voor driemaal dien prijs, een paar vierkante pullen, vroeger voor 1900 pond geveild golden nu 5100, een paar tulpvormige vazen bleken van 920 op 3400 te zijn gestegen. Voor 9000 pond ging een stel van drie vazen, dat vroeger 500 pond had opgebracht. In een enkelen veilings dag werd 67.783 pond sterling besteed. Een Chineesche Köpenickiade. Sinds langen tijd had de streek van Kirin te lijden onder de brandschatting der bende van een zekeren Hoeng Tong of „De Roode Wind", hoofdman der Hoenghoetsen, en die 4000 man onder zijn bevelen had. De mandarijn van het district had een prijs van 10000 teals gesteld op het hoofd van den bandiet. Onlangs nu verscheen in het paleis van den functi onaris een hooggeplaatst Chineesch ambtenaar met den rooden knop op 't hoofddeksel, in groen satiju gekleed, en met groot gevolg. Hij verlangde den mandarijn te spreken wien hij een speciaal bevel uit Peking moest overbrengen. De hooge heer werd met veel eerbewijzen ontvangen, en de van ontzag rillende mandarijn geleidde hem in zijn particuliere vertrekken. Daargekomen, eischte de hooggeplaatste ambtenaar, dat men hem met den mandarijn alleen zou laten, daar hij in opdracht had in het geheim te onder handelen. Nadat deze wensch was ingewilligd, sloot de hooge heer de deur en duwde den verbluften mandarijn een Browning pistool van zwaar kaliber onder den neus, met de vriendelijke woorden: „Ik ben Hoeng Fong, op wiens hoofd gij 10.000 teals hebt gesteld. Die kom ik even afhalen." De doodelijk verschrikte mandarijn nam het geld uit zijn brandkast en gaf het den roover, die hem vervolgens knevelde en vastbond, en hem in de aangrenzende slaapkamer opsloot. Op de deur bevestigde hij een bevel, waarin ieder met de doodstraf werd bedreigd, die biDnen 24 uur do kamer betrad.- Daarop trad de bandiet in alle kalmte des gemoeds naar buiten en zeide, dat hij bij het onderzoek, dat hij bad moeten instellen, groote verduisteringen had ontdekt, door den mandarijn bedreven. Hij had hem kamerarrest opgelegd tot zijn terugkeer en niemand moest bet wagen den gevangene voor dien tijd te bevrijden. Geen der Chineesche paleisbeambten die op hun beenen trilden van eerbied, waagde iets te zeggen en de „hooge heer" trok ongehinderd met zijn fijn gezelschap weg. Toen echter de beambten van den mandarijn, die telegrafisch in de naburige plaatsen onderzoek hadden gedaan naar bet verblijf van den hooggoplaatsten ambtenaar, hoorden dat niemand iets van hem afwist kregen zij argwaan en drongen de kamer van hun Chef binnen. En in die kamer vonden ze. in den persoon van den geknevelden mandarijn, de oplossing van het raadsel. Be schoenen-industrie en het weer. Het slechte weder van de laatste weken is zeer nadeelig voor de schoenen industrie te Kaatsheuvel. De winkeliers, vooral in ons grootste afzetgebied, Holland klagen over groote slapte en doen dan ook geen bestellingen van beteekenis. In de geheele Langstraat ondervinden de fabrikanten de gevolgen hiervan. De verzendingen zijn gering, terwijl de enorme productie dagelijks aanhoudt. Sommige patroons zitten reeds met vol gepropte magazijnen, ofschoon het hier voor nog drie maanden te vroeg is. Enkelen, die voor het buitenland wer ken, maken hierop een gunstige uit zondering. Er zijn er zelfs onder die niet genoeg kunnen werken. Maar dit zijn er maar weinigen. De meeste onzer patroons verlangen geen leveranties naar buiten, vooral om het lange crediet en veelal de langzame betaling. Luchtvaart in Nederland. De heer H. van den Burg te 's Gra- venhage, die een vliegtuig volgens het Blériot-model heeft geconstrueerd en omstreeks half Juli aan het strand te Scheveningen proeven zal nemen, zal met de in September te Hoorn te houden landbouwfeesten aldaar opstijgen. De Yereeniging voor vreemdelingenverkeer heeft met hem gecontracteerd. Mislukte kinderroof. Een kermiswagen reed door Zwaag- (dijk Noord-Holland). Een 8-jarig meisje ging voorbij en eensklaps schoot uit den wagen een man op het kind af, nam de kleine op en legde haar de hand op den mond, om het schreeuwen te beletten. Gelukkig kwam juist een voorbijganger aan, waarop de man het meisje losliet en de vlucht nam. Rijkssubsidie voor de Gereformeerde Kerken. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Rijswijk heeft een adres gezonden aan de Staatscommissie, tot onderzoek van de vraag welke wijzigingen in de Grond wet behooren te worden aangebracht. Dit adres bevat een verzoek om een voorstel tot wegneming van art. 171 der Grondwet, hetwelk zou kunnen ge schieden in dien zin, dat de subsidies, tot nog toe aan de kerken gegeven, ge kapitaliseerd en aldus aan de kerken uitbetaald werden, en dat dan ook aan de Geref. kerken haar aandeel gegeven werde, opdat de onbillijkheid tot dusver jegensjjdeze kerken gepleegd, een einde moge nemen. Be hoedenpen als wapen. Al op zichzelf zijn de huidige hoeden pennen gevaarlijk genoeg. Maar wanneer ze nu bovendien nog als wapen gebruikt worden ook.... Dat is gebeurd op de Lijnbaansgracht te Amsterdam, waar een 10-jarige knaap door een meisje met een hoedenpen in rug en arm werd gestoken. De jongen is per rijwielbrancard naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd en daar opgenomen. Een shcht begin. Zaterdagmorgen eerste trein Nieuwe Schans - Groningen. Te Zuidbroek komt haastig uit de tram een meneer uit Veendam, in een nieuw pak gestoken, een cylinder in een doos, en stapt wat gejaagt in de coupé. Een gewichtige dag voor hem: hij zal het huwelijks bootje instappen. Om 10 uur zal de plechtigheid voltrokken worden. Men nadert het station Kropswolde, de woon plaats der aangebedene. Boord, strik, Werkmanskaar ten. De Holl. Spoor heeft fraude ontdekt bij de aanvraag van werkmanskaarten. Eenige werkgevers hebben namelijk op aan de stations verkrijgbare formulieren waarop die kaarten moeten worden aangevraagd, namen geplaatst van ar beiders, die niet bij hen in dienst waren. De laatsten kregen zoodoende werkmans kaarten Amsterdam Bloemendaal, waarvoor zij f 1.80 per week betaalden, terwijl het gewone dagretour f 0.55 kost. De aanvragen hadden veel plaats om aan collega's een genoegen te doen en omdat het eenmaal een gewoonte was geworden. De Haarlemsche Justitie is in de zaak gemoeid en heeft reeds eenige personen gehoord. Wanneer een strafvervolging wordt ingesteld, is dit voor de betrok kenen des te erger, omdat geen boete, maar alleen gevangenisstraf,,kan worden geyorderd. Hoog water. De werkzaamheden op verschillende steenfabrieken langs den Rijn zijn door het hooge water gestaakt. Men meldt uit Deventer over den boogen waterstand in den IJsel, d. d. 6 Juli: Door den aanhoudenden was van het water in den IJsel zijn gisteravond en heden ochtend verschillende uiter waarden in deze omgeving ondergeloopen. De schade is zeer groot voor hen, die hun hooi nog niet binnengehaald hadden. Verscheidenen intusschen hebben zich gehaast, den oogst nog tijdig te verwij deren. Daar het natte weder niet medewerkte hebben sommigen het nog niet droge gras opgeladen en bij de hofstede weder uitgespreid. Intusschen wordt er door de steen fabrieken, die reeds eenige dagen stil moesten liggen, beduidende schade ge leden. Waar voorts overstroomingen der uiterwaarden in den winter gewenscht zijn, daar ze in 't voorjaar het gras welig doen tieren, wordt het late gras nu van slechte kwaliteit, zoowel voor weiders als voor hooiers. Bovendien wordt nog gemeld, dat ook reeds verschillende perceelen bouwland langs den hoogeren rechter-IJseloever blank staan en dat de veldvruchten totaal bedorven zijn. Gewetensgeld. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's R|jks schatkist uit Dordrecht van een onbe kende, onder letters N. N. per postwissel is ontvangen f 274,14, ter voldoening van te min betaalde successierechten en overgangsrechten. Overal reclame. Een handig Haarlemsch barbier be dacht geen kwade reclame. Hij heeft n.l. het plafond in zijn schoersalon dis ponibel gesteld voor zakendrijvende personen, die, tegen een jaarlijksche vergoeding, van een gedeelte gebruik kunnen maken door er een reclame op te laten schilderen. Zit men nu in den scheerstoel, dan ziet men naar het plafond en natuurlijk ook tegen de reclames. Voorwaardelijke veroordeeling. Naar aanleiding van de door den Min. van Justitie in de Eerste Kamer gedane verklaring, dat van hem een voorstel tot invoering van voorwaardelijke ver oordeeling te wachten was, schrijft het „Handelsblad": Wij wijzen met groote ingenomenheid op deze woorden, Er is dus kans dat het uitnemende instituut der voorwaar delijke veroordeeling, die het mogelijk WAT MEN ALS MEST GEItRUIKT. Voordat de kunstmeststoffen burgerrecht verkregen haddon, doed zich de behoefte gevoelen aan stoffen, die do gewone dier lijke meststoffen vervangen kondon. Daartoe wendde men allerlei afvalproducten aan en op verscheidene plaatsen gebruikt mon die nog, hetzij uit gewoonte, hetzij op aan beveling van do kooplui. Vanouds deden de asehsoorten opgeld. Werkelijk bevat asch van hout een flink percentage aan kali on fosforzuur van hot eerste 10 a 15 pet., van het tweede 5 a 10 pet. Vooral asch van loofboomen, als eiken, beuken en populieren is zeer goed. Asch van naald hout, dus van den en sparren, bevat wel veel kalie, doch veel mindor fosforzuur. Gewoonlijk betaalt men dezen asch zeer duur, terwijl men volstrekt niet weet, hoe hoog hot percentage aan plantonvoedende stoften is. Door allerlei invloeden op den groei der boomen zijn do bestanddeelen in afwisselende hoeveelheid aanwezig. Turf- asch was vroeger in grooto hooveelbedon verkrijgbaar en oen wolkomo meststof. Door het algemeen gebruik van steonkohn kan men thans groote hoeveelheden steonkool- asch verkrijgen. Bestaat deze ulleen uit zeer kleine fijno doelen, dan is hij als

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2