Binnenland. hand in Korea zal laten en Japan aan Rusland vrijheid laat in Mongolië. Het eigenaardige van de overeenkomst- kwestie is wel, dat ze geregeld werd ge heel achter den rug van China om, niet tegenstaande Mantsjoerije feitelijk een Chi- neesche provincie is en in Moehden een Chineeschen goeverneur zijn residentie heeft. Van het achterlijke China hebben Japan of Rusland evenwel niets te vreezen. Het zal er stellig niet aan denken om met Mantsjoerije een oorlog aan te gaan. Het kan dus de beide regeeringen vrijwel koud laten hoe de Chineezen over het verdrag oordeelen. Een andere vraag is evenwel wat de mogendheden van de overeenkomst zullen zeggen. Mantsjoerije staat voor den handel van alle naties open en de zg. opendeur- politiek is door de mogendheden vastgesteld. Zullen deze genoegen nemen met het verdrag van Rusland en Japan?Inzonder heid omtrent de Ver. Staten mag dit ge vraagd worden. Deze getroosten zich reeds zooveel moeite en onkosten om hun handel vasten voet te waarborgen in Oost-Azië en hadden daarover al eens eerder ruzie met Japan. TEXEL, 20 JULI 1910. Van de voorbije dagen. Nabij de Koog is Zondagmiddag een gebouwtje afgebrand, bewoond door den arbeider Willems. Naar ons werd mede gedeeld moet het omvallen van een theelichtje de brand hebben veroorzaakt. De vlammen deelden zich mede aaD de gordijnen en in een oogwenk was het van hout opgetrokken en met riet ge dekte gebouwtje een prooi der vlammen. Eenig huisraad kon nog gered worden. Huis en inboedel waren verzekerd. Zondagavond werden velen in hun eersten slaap gestoord door een onweder dat nog al hevig was. Reeds te 10 uur begon het onweder, doch nog niet in zoo hevige mate. Te middernacht evenwel woedde het zooveel te sterker en deed menigeen die zich reeds ter ruste bad begeven ten bedde uitspringen. In onze nabijheid hoorden we niet van schade door het onweder aangericht Naar v\ij vernemen moet aan het gebouw van de tuinbouwinrichting te Oudeschild het onweder zijn ingeslagen. Of in andere omgeving wellicht iets ernstigs plaats heeft gehad, daarvan zullen onze bericht gevers wel melding maken. Een ver- frisschende regen, welke zich tijdens het onweder ontlastte was hoogelijk welkom. De markt van Maandag teekende geen grooten aanvoer van vee. Er waren evenwel genoeg kooplieden en als gevolg van dien was over den handel niet te klagen. Omtrent de gisteren gehouden Rijkspremiekeuring van paarden wordt ons het volgende medegedeeld Voor opname in het stamboek werden aangegeven 2 paarden, welke beiden werden afgewezen. Yan twee reeds in het stamboek opgenomen paarden, verkreeg die van den heer A. Breesnee een premie van f 10, de andere werd buiten beoordeeling gelaten, als zijnde gedekt door een niet in 't stamboek ingeschreven hengst. Yan de zes aangeboden tweejarige paarden, kwam gaen enkele voor de premie in aanmerking. Voor den hengst werd de premie van f 250 toegekend aan den hengst Mentor gestationeerd bij de heeren Kikkert en Langeveld. Voor deze keuring waren zes heeren van elders gekomen met de Rijksboot „Zeemeeuw;" van hier begaven zij zich naar Terschelling, eveneens voor de rijkskeuring. Het Leger des If ei Is Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende aankondiging van het Leger des Heils, hetwelk een Zendings-openluchtbijeenkomst uitschrijft tegen Zondag a. s. Hiervan veel te zoggen meenen wij niet noodig; er de aandacht op te vestigen zij voldoende. Het Leger is hier zoo goed bekend en heefc hier zoovele vrienden dat eene opwekking om deze-bijeenkomst bij te wonen zeker wel onnoodig kan worden geacht. Men zie de advertentie. Oudeschild, 19 Juli. Vrijdag j.l. maakten 61 leerlingen der O. L. S. en 6 geleiders, een uitstapje naar Haarlem, Overveen en Zandvoort; Be gunstigd door het prachtigste zomer weder vertrokken zij 's morgens 6.40 met de „Dageraad" Dit ver voer geschiedde dank zij de Directie, geheel kosteloos. Met den sneltrein bereikten zij 9.23 Haarlem, waar uitgestapt en een wan deling langs de bolwerken gemaakt werd. Te ruim 10 uur vertrokken zij naar Overveen en kwamen na een aan gename wandeling bij de uitspanning Kraantje Lek, waar halt werd gehouden en ververschingen werden gebruikt. Naar hartelust vermaakten de kinderen zich hier op wip en schommel. Door sommigen werd „De Blinkert" beklom men, vanwaar men een prachtig gezicht op den omtrek had. Na een verblijf van ruim een uur werd de terugtocht naar Overveen aanvaard, vanwaar men per trein verder naar Zandvoort ging. Hier aangekomen, werd een wandeling langs het strand gemaakt, en vervolgens naar het volkskofflehuis, „Ons Huis", waar weder voor den inwendigeu mensch werd gezorgd. Na hier eenigen tijd vertoefd te hebben, vertrokken zij weder met met de electrische tram naar Haarlem, waar, in zooverre dè beperkte tijd het toeliet eenige bijzonderheden dezer stad werden bezichtigd. Alvorens te vertrek ken werd nogmaals in een melksalon iets gebruikt. Te 4.23 werd Haarlem verlaten en opgeruimd, en voldaan, maar zeer vermoeid kwamen allen op den bepaalden tijd te Helder terug; op tijd bereikten zij de „Dageraad" die hen zonder ongelukken in de Texelsche haven bracht, waar zij door een groot gedeelte der bewoners van Oudeschild werden opgewacht. Allen togen uiterst voldaan over alles, wat zij genoten en gezien hadden huiswaarts. Ongetwijfeld hebben velen hunner indrukken opgedaan die zij hun heele leven niet zullen vergeten. Een woord van dank komt zeker wel toe aan de Directie van de T. E. S. O. voor den vrijen overtocht, aan de inge zetenen voor hunne bijdragen en aan de begeleiders voor de moeilijke taak, die zij zoo vrijwillig op zich hadden genomen. Tijdens het zware onweder in den nacht van Zondag en Maandag, sloeg de bliksem in de woning van den Tuin bouw, thans bewoond door de weduwe Schoenmaker en haar zoon. Door het bovenraam binnengekomen, heeft hij op den zolder heel wat zichtbare verwoes tingen aangericht en is door den zolder naar de woonkamer overgeslagen waar hij een uitweg heeft gevonden. Gelukkig waren de bewoners, die boven sliepen, tijdens het gebeurde be neden, anders waren er misschien nog menschenlevens te betreuren geweest, daar uitgeslagen steenen van den binnen muur en kalk der dakpannen op de ledikanten lagen. De Cocksdorp, 19 Juli. Bij den heer Buijs zijn thans 16 per sonen in pension. Het gezelschap, dat gisteren met twee auto's is aangekomen maakt heden een zeiltochtje per post schuit naar de Vliehors. Wegens plaatsgebrek moest de heer Buijs, die zijn logement zooveel mogelijk naar de eischen des tijds heeft doen inrichten, 4 personen afwijzen. Oosterend, 18 Juli Met het visschen van zoogenaamd zeemos, eigenlijk is het tandhoornkoraal, zijn enkele visschers van hier begonnen. Met een door prikkeldraad omwonden ketting, moet Het product van den zee bodem opgehaald worden. Wanneer de vangst van eenige betee- kenis is, zullen spoedig meerdere vis schers hun geluk met deze visscherij beproeven. Een visscher van hier gaat dagelijks met een gezelschap heeren van elders ter robbenjacht. Ook j 1. Zaterdag keerde men weer van een dergelijken tocht. Men had succes gehad, want niet minder dan 18 robben werden bnit gemaakt. Hiervan waren er 2 levend, die naar Artis" gezonden werden. Een der dieren bezweek evenwel op de reis. Het onweder van Maandag. Het onweder dat Zondag hier woedde, heeft zich op een later uur ook eldors geducht doen gelden. Te 's Gravenhage en te Amsterdam woedde het terzelfder tijd, tusschon 5 en 7 uur. Het onweder ging gepaard met een wolkbreuk, zoo wordt uit 's Hage gemeld; de riolen konden het water niet verzwelgon en in vele huizen stroomde het water binnen, groote stoornis en schade veroorzakende; in vele winkels waren winkelgoederen drijvende. Te Amsterdam moet het niet minder erg zijn geweest; op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in zonder evenwel zeer groote schade te veroorzaken. Bij de brandweer kwamen echter niet minder dan 500 aanvragen in om hulp te ver- leenen bij de watersnood, 't Geleek wel een zondvloed meldden de Amsterd. bladen. Voor duizenden guldens schade werd aangoricht door het water. De telefoon- en telegraafdienst werd geducht verstoord, ook sommig tramverkeer stond geheel stil. Op wel vijftig plaatsen was het plaveisel verzet. Voor de jeugd was het een buitenkansje. Toen de eerste benauwenis van de zware donderslagen haar met schoolkinder- Inchthartigheid was voorbijgedreven (zegt de Telwas ze nog al tevreden over den toestand. Met droge laarzen over straat te komen was om te beginnen al uitgesloten en b. v. op de breede Ceintuurbaan, waar een meer zich van den eenen huizenkant tot den anderen uitstrekte, stonden om een uur of zeven 's morgens al jongeheeren in zwem broekjes, die een duikkie naar derlui broertjes schoenen maakten of zoo iets. Wat later op den dag stapten de jongelui al pootjes badend rond, want zelfs om twaalf uur was het nog onmo gelijk, om daar droogvoets over te komen. Menige desperate, bedaagde juffrouw uit de omliggende buurt was dan ook na eenige „Gossiemijne's" gedwongen de handen aan de serge-rokken te slaan, die op te trekken tot boven de elastieken van haar bottines en dan met wijde stappen door de zee te ploeteren. Zoo had ook deze ongelegenheid nog zijn komische zijde. Ook uit andere deelen van het land melden de berichten van zwaar onweder en van schade daardoor teweeggebracht. Een heerlijk oord. Aan een lezer, die klaagde over de kortheid der Raadsverslagen van de gemeente Harlingen, antwoordt de nieuwe Harl. Ct. dat de zaken door Burgem. en Weth. zoo goed worden voorbereid, dat een openbare bespreking gewoonlijk overbodig is. Een beton motorbootje. Op de jongste tentoonstelling te Dus- seldorf had eene beton-firma een kost bare installatie laten maken om te doen zien waarvoor beton alzoo te gebruiken was. Men vond er beelden, fonteinen, een groot vijverbekken en tal van andere dingen, maar een boot van beton vond men er niet. Zoo een bestaat er nu toch. De firma A. Last en Zonen te Enkhuizen, heeft in hare cementfabriek er eene laten maken en er is ook reeds een goedgeslaagde proeftocht mee ge daan. De „Enk. Ct." vermeldt daar omtrent het volgende: Een keurig, mooi op het water liggend motorbootje, al met al ongeveer 500 kilo wegende, werd met het beste ge volg te water gelaten. Een kleine motor van 3 P. K., gemonteerd door Jac. Koopen, bleek reeds voldoende om het ranke bootje, waarin we met ons achten plaats hadden genomen, met een snelheid van ongeveer 11 K. M. voort te bewegen. Het sierlijk gemodelleerde bootje sneed heerlijk door het water en luisterde perfect naar het roor, zoodat keeren en wenden op klein bestek mogelijk was, kortom de proeftocht slaagde best. Hoe wel de wanden slechts 14 millimeter dik zijn, moet het volgens deskundigen minstens zooveel weerstandsvermogen bezitten als ijzeren vaartuigen en het heeft dan natuurlijk dit voor, dat het absoluut uit één stuk is, geen naden, dus geen gevaar voor lekken. In de modder weggezakt. Men meldt uit Oss aan de „Maasbode": Een treurig ongeval heeft in onze gemeente groote verslagenheid teweeg gebracht. Gisternacht was de heer L. Heendijk, brigadecommandant der marechaussÓ9, met een zijner manschappen per rijwiel in de Osspolder op surveillance. Te tien minuten voor één bevond hij zich met zijn metgezel op den Litthooy- scben weg tusscbeu Paanakker en Lan- gendijk, waar de weg eonigszins een kromming maakt. De commandant moet, doordien hij naar rechts en links om zich heenzag, niet verdacht zijn geweest op die krom ming, want in steede van de brug op te rijden, stuurde hij recht door en kwam over zijn rijwiel heen midden in een modderpoel ter zijde van de brug terecht. Ofschoon zijn metgezel alle moeite deed om hem uit zijn netelige positie te bevrijden en zich tot aan de borst in het water begaf, het mocht niet baten. Do heor Heendijk, een groote, gezette man, die daarbij een zware kleeding droeg, zakte onder zijn rijwiel weg en bleef roerloos liggen. Een uur later werd zijn lijk opgehaald. Het stoffelijk overschot werd circa 4 uur in den morgen naar het huis der gemeentepolitie te Oss vervoerd. Commandant Heendijk was een zeer ijverig politieman, die bij de rustige burgerij in hoog aanzien stond. Hij laat een jonge vrouw en een 8-jarig zoontje achter. Zioaar geboet. Een meisje uit Varseveld, dat de vorige week te Dinxperlo door de mare- chausees werd overgebracht wegens haar vergeetachtigheid om haar gehuurde fiets bij den smid G. Heckers te Dinx perlo terug te brengen en die ook reeds in Pruisen met de politie in aanraking kwam, heeft haar handelwijze zwaar moeten boeten: Haar vader en diens gezin, in Pruisen werkzaam, zijn nu als „lastige Auslander" Pruisen uitgewezen. De meerderheid. De gemeenteraad van Montfoort heeft besloten de openbare school met onder wijzerswoning voor f15000 te yerkoopen aan het R.-K. kerkbestuur. Dit besluit werd met 4 tegen 3 stem men (waaronder de beide wethouders) aangenomen. Een adres van een 10-tal ouders om althans gelegenheid te laten bestaan voor het ontvangen van openbaar on derwijs werd voor kennisgeving aange nomen, evenals adressen van hoofd- en afdeelingsbestuur van den Bond v. Ned. Onderwijzers van gelijke strekking. Zouden de hoogere autoriteiten dit raadsbesluit goedkeuren? De roode pet. Te Eist is de man met de roode pet, die wanbetalers aan het voldoen van hun rekeningen moet herinneren, in dienst getreden. Zijn komst heeft overal het gewenschte succés. Protectie. Het ontwerp van wet tot heffing van invoerrechten op buitenlandsche fabri katen kan spoedig worden tegemoet- gezien. Evenals de geheele anti-rev. partij, heeft „Patrimonium" er zich sterk voor verklaard. Verband Het „Rott. Nbl." schrijft: Nu in onze stad Rotterdam onlangs een honden slachterij ontdekt is, moeten verschillende spekslagers naar men ons meldt de prijzen der worstsoorten verhoogd hebben. Verkiezings-varia. Bij de jongste verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Helmond, tevens de éérste, want tot nog to9 werd daar altoos de door de R.K. kiesvereen. gestelde candidaat bij enkele candidaatstelling gekozen ver klaard, had de partij die mr. Swane had gecandideerd, een in Helmond bekend straattype, zekeren „Pietje", voorzien van een reclamebord, waarop te lezen stond: „Kiest Swane". „Pietje", geen vijand van 't Schiedam- mervocht, een kroegje passeerende, werd daar binnengeroepen. Het bord blijft aan de deur staan en „Pietje wordt binnen zóó van jenever voorzien, dat hij aan geschoten de kroeg verlaat, zijn bord oppakt en niet eens bemerkt dat daarop nu te lezen staat: „Kiest Fleskens". De opzet gelukte volkomen; „Pietje" bleef zich het verdere deel van den dag met de reclame voor den heer Fleskens belasten; eerst des avonds, toen de verkiezing was afgeloopen, kregen zijn eer3te lastgevers in de gaten wat poets hun gespeeld was. Een flinke jongen. Van de 4e naar de 5e klasse van het gymnasium te Winschoten is bevorderd C. H. G. Prins Mellema, zoon van dr. Mellema aldaar. De jongen, die nooit een lagore school bezocht, is thans 14 jaar oud en kan dus op 16jarigen loeftjjd student zjjn. 's Daags gaat hij geregeld 'n uurtje smeden in werkmanscostuum, bij den heer Lubbers, smid aldaar.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2