J N°. 2381. Zondag 24 Juli 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. l>it blail verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 1 dei- belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1910/1911 invorderbaar verklaard op den 20 Juli 1910 aan den Ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 20 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis dat het volgende be richt aan zeevarenden is uitgevaardigd Schietoefeningen in de stelling van den Helder. 3de District. „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zullen van 22 J uli t/m 13 Aug. „a.s. schietoeieningen gehouden worden van „verschillende verdedigingswerken in de „stelling van den Helder „a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee „onveilig is tusschen de ware richtingen „ZW. enNW., tot op 8000M.van het fort; „b. van het werk Kaaphooid, waarbij on heilig wordt gemaakt een sector tusschen „de ware richtingenN Wen NNO oftusschen „de ware richtingen West en Noord, tot op „4500 M. van het werk „c. van het lort Erfprins, waarbij het „onveilige terrein ligt tusschen de ware „richtingen West en NNO., tot op hoogstens „9000 M. van het fort. „De onveilige sector zal voor elk fort „worden aangegeven door bakens, op het „fort of op de zeewering geplaatst en weli „voor Kijkduin door een stel bakens „voorzien van een ronde schijf „voor Kaaphoofd door een stel bakens, „voorzien van een driehoek „voor Erfprins door 2 stel bakens, waar- „van een stel voorzien van 2 dwarslatten „de O.-lijke grens en een stel voorzien van „1 dwarslat de W.lijke grens aangeeft. „Op de dagen waarop gevuurd wordt, „zal van den lichttoren van Kijkduin of het „fort Kijkduin en van de betrokken forten „een roode vlag waaien, dip 3 uur voor „het begin der oefening halfstok en een „uur voor de oefening geheel geheschen „wordt. „Bovendien zal op den avond voor en ,op de dagen waarop gevuurd wordt, een „waarschuwingsbord geplaatst worden op „het terrein van den gemeentelijken visch- afslag te Nieuwediep. „Indien een stoomvaartuig tot waar schuwen of sleepen aanwezig is, zal, „indien de oefeningen zulks toelaten, aan „kleinere vaartuigen desgewenscht hulp „worden verleend om uit den onveiligen „sector te komen. „(Zie „Ned. krt." No. 201.)" Texel, den 20 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Oefening Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 8 der Verordening regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente; maken bekend, dat op Zaterdag 30 Juli 1910 eene oefening zal worden gehouden met alle te den Burg gestationeerde brandspuiten. Zij roepen mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten tot het houden dier oefening hierbij op om op gemelden dag des namiddags ten 7 ure aanwezig te zijn bij het brandspuithuisje aan de Nieuwstraat te den Burg alhier. Onder de dienstplichtigen bij die brand spuiten worden verstaan: TEXEL, 23 JULI 1910. In den vacuntietijd. Het weinige mooie zomerweder dat na den langsten dag ons deel was, werd plotseling weder verstoord door het onweder dat van Zondag op Maandag j.l. zich deed gelden en het daaropvolgend gure weêr en de vele regenbuien. Moge nu al de regen niet onwelkom zijn voor vele veldvruchten, voor de hooibouw kwam de regen minder goed van pas, terwijl voor de vacantie genie tende menschen, (wier aantal thans met den dag grooter wordt), het afwisselend weêr zeker niet met blijdschap zal worden begroet. Doch het meest daar door lijden zeker wel de pension- en badhotelhouders, wier bestaan met een mooie zomer zoo nauw samenhangt. Edoch, 't is de zomertijd, en we willen wenschen dat 't zich alles weder ten goede zal schikken; dat tal van hen voor wien de vacantie is aangebroken gevolg zullen kunnen geven aan de voorgenomen uitstapjes en dat houders van pension en uitspanningslokaliteiten, zoomede de badhotels er alsnog wèl bij zullen varen, 't Is daarvoor nu den tijd. Voor het geen vacantiegenietende deel der menschheid alhier (zoo zijo er nog al eenigen) staan kleinere genoegens te wachten, indien men er althans gebruik van wil maken. Texels Eigen Stoom bootonderneming biedt daartoe gelegen heid door het organiseeren van pleizier- vaarten. Morgen, d. i. Zondag, bestaat de gelegenheid tot het maken van een tochtje naar Vlieland. Moge er gebruik worden gemaakt van de gelegenheid om onze Noordelijke eilandsgeburen een bezoek te brengen. Dinsdag en Vrijdag zal de gelegenheid worden geboden om met de „Ada" een tochtje naar Harlingen te maken en Zondag 31 dezer, (men zie de adv.), zal een reisje naar Wieringen hot doel van den tocht zijn. Voor hen, die niet bevoorrecht zijn met een ruimen vacantietijd zal dus toch de gelegenheid bestaan om zonder groote kosten eenige andere plaats te bezoeken en een aan genaam zeetochtje te maken. Worde er een voldoend gebruik van gemaakt, opdat deze onderneming voor T.E.S.O. geen schadepost zij. Wanneer we verder nog herinneren aan de bijeenkomst van het Leger des Heils op Zondag a.s., dan1 hebban wij het programma voor de komende dagen vrij wel volledig vermeld; make ieder er gebruik van naar 't hem of haar het meest gewenscht voorkomt en naar gelang tijd en financiën toelaten. De Cocksdorp, 22 Juli. De heer L. J. Timmermans alhier heeft aan het Bestuur van de „Dertig Ge meenschappelijke Polders" verzocht, dicht bij den watermolen van „Het Noorden" voor eigen rekening een steiger te bouwen, ten dienste van den bestaan- den en van een willicht nog door hem op te richten stoombootdienst op Am sterdam. Tevens is door hem verlof ge vraagd naast dien steiger eene loods te doen bouwen voor het bergen van met die diensten te vervoeren of aangevoerde goederen. Het vlastrekken in Eierland heeft een aanvang genomen. 45 Z.-Hollanders zijn in twee ploegen bezig dit werk te verrichten. De kwaliteit van het vlas is goed. Vlieland, 22 Juli. De stoomboot „Ada van Holland" kwam Zondagmiddag hier aan met een aantal pleizierreizigers. Het bleek een muziek gezelschap uit Pingjum te zijn, die eerst een bezoek aan Terschelling hadden ge bracht. Het gezelschap besteedde eenige uren tijds met zooveel mogelijk van Vlieland te profiteeren. Een tocht door de duinen naar het strand werd gemaakt daar werd blijkbaar van harte genoten aan en in zee. De gasten keerden, na in hotel Meijer zich versterkt te hebben, in opgewekte stemming en begeleid door vroolijke fanfare-klanken met de boot naar Harlingen terug. Ontploffing aan cle Hembrug. Aan de artillerie inrichting bij de Hembrug te Zaandam ontstond Donderdag een ernstige ontploffing. In de afzonderlijke gebouwtjes waren Pieter Geldof, oud 19 jaar, van Zaandam en Hendrik Lock, 31 jaar, van Amsterdam bezig met het verwerken van ontplofbare stof, toen plotseling een flesch ontplofte. Lock, die met de bewerking bezig was, waarnaar zijn kameraad stond te kijken, kreeg hevige brandwonden aan armen en beenen, welke echter niet levensgevaarlijk zijn. Voor Geldof had evenwel het ongeluk ernstiger gevolgen. Deze kreeg een scherf van de flesch in het been, welke zóó diep in het vleesch drong, dat hij kort daarop aan verbloeding is gestorven. Lock werd, na voorloopig door den off. van gezondheid Huygens, verbonden te zijn, naar het Militair Hospitaal te Amsterdam overgebracht. Hij leed hevige pijnen. Van het gebouwtje werden alle ruiten door de ontploffing stuk geslagen. Ook ontstond nog een begin van brand, het welk echter spoedig werd gebluscht. Niettegenstaande de gevaren, aan het werk aan de artillerie inrichtingen ver bonden, komen daarbij anders betrekkelijk weinig ongelukken voor. Een tuindorp. Bij Hengelo zal een tuindorp verrijzen. De Hengelosche bouwmaatschappij de firma gebr. Stork en Co. heeft onlangs twee boerderijen aangekocht. Het doel is daarop modelarbeiders en beambten- woningen te bouwen, die wel niet goed koop zullen zijn, maar waarvan de hum prijzen toch ook niet te hoog zullen worden berekend. Dominé op huisbezoek. In de nabijheid van Meppel had dezer dagen een directeur eener boterfabriek veel last gehad van zigeuners, die hem tot zes maal achtereen naar de „bel" lieten loopen. Toen daarop andermaal de bel ging, vloog de man woedend naar voren, rukte de deur open en gaf een geweldigen schop, niet aan een zigeuner, maar aan een dominé 1 De predikant, die op huisbezoek kwam begreep niet waaraan hij die vriendelijke ontvangst had verdiend en bleef, geheel in de war, voor de onmiddellijk gesloten deur staan Oplichting. Een heer en dame, Doks uit Antwer pen, die sedert geruimen tijd in een pension te Ginneken gelogeerd waren, zijn verdwenen met achterlating van een schuld, groot 780 gulden. Bij een rijwielhandelaar te Breda hadden zij zich op krediet twee fietsen aangeschaft, met een architect te Ginniken waren zij in onderhandeling over bouwgrond voor een villa, terwijl zij reeds een automobiel in besprek hielden. Hij beweerde, dat hem 200,000 frank schadevergoeding door een Belgische spoorwegmaatschappij was geboden, daar hij bij het spoorwegongeluk te Contich was gewond, doch hij een eisch voor 400,000 franken ingesteld had. Toen de pensionhouder eindelijk maan de, wilden de oplichters per rijwiel ver trekken, hetgeen hun werd belet, waarop zij te voet uitgingen. Onderweg viel de man flauw, een rijtuig werd ontboden, de oplichters wisten den koetsier te bewegen, naar de Meerelsche dreef-te rijden, vanwaar zij met de stoomtram naar België ontsnapten. Treurige toestanden in N.-Brabant. De zoo zeer beduchte heikesmannen, die door moord, brandstichting, inbraak, diefstallen, vernieling en bedreigingen weder den Westhoek van Noord-Brabant zoo onveilig maken, pleegden ook dezer dagen weer een groot schandaal Twee brandhoutdieven, op heeterdaad door de politie betrapt, gaven voor per missie te hebben van den eigenaar, wat bij onderzoek onwaarheid bleek. 's Avonds werd diezelfde eigenaar, een man van 78 jaar, door twee heikes mannen gedreigd met de woorden: „ik snijd je den kop van den romp en steek je aan den grond vast".* Twee dagen later was een geheel veld aardappelen totaal uitgerukt en vertrapt, ellendig treurig om aan te zien, een schade van beteekenis. 's An derdaags de gereedstaande kannen melk (30 L.) voor de fabriek, omvergesmeten en de deksels een eind verder gevonden. Met groote moeite, helaas, kon men den eigenaar bewegen van deze gevallen aangifte bij de politie te doen, uit vrees voor wraak. Trots het ijverigste onderzoek mocht het der politie niet gelukken de laffe daders uit do gevreesde bende op te sporen. 's H. Ct. Stijgende onsoliditeit. Het aantal faillissementen hier te lande neemt voortdurend toe. Per 100.000 inwoners waren er voor de jaren 1901 1908 achtereenvolgens aan faillissementen28.8, 25.9, 28.0, 29.4, 27.5, 29.5, 33.8 en 35.3. Besmettelijke Prentbriefkaarten. Blijkens een mededeeling in het „Rott. Nbld." houdt men aan het postkantoor te Rotterdam de met glasbelegde en besc' bde prentbriefkaarten in, omdat die afgeven en infectie kunnen veroor zaken. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. de pompers bij de zuigpomp de manschappen bij de malmirum de manschappen bij de perspomp; de reserve-perspompers de pijplijders de reperateurs de lapzakdragers de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zeilen benevens de opperporders en porders. alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs. voor de kleine spuit alle manschappen, commandeur en plaatsverv. commandeur. De dienstplichtigen worden hierbij tevens her innerd aan art. 9 en 10 der brandweerverorde ning, alsmede aan art. 245 der algemeene politie verordening, luidende dit art. als volgt: «De brandweerpiichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, bun gegeven door den brandmeester of door de andere boven ben gestelde personen, stipt en onmiddellijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op bun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 23 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, C. JONKER, Lo.-S.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1