N°. 2382. Donderdag 28 Juli 1910. 28ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Oefening Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 8 der Verordening regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente; maken bekend, dat op Zaterdag 30 Juli 1910 eene oefening zal worden gehouden met alle te den Burg gestationeerde brandspuiten. Zij roepen mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten tot het houden dier oefening hierbij op om op gemelden dag des namiddags ten 7 uro aanwezig te zijn bij het brandspuicliuisje aan de Nieuwstraat te den Burg alhier. Onder de dienstplichtigen bij die brand spuiten worden verstaan: 16—83 Juli. Arnhem heeft in de afgeloopen week de eer gehad de gastvrouw te mogen zijn van den Middenstandsbond. In 't bekende_ruime Musis Sacrum" werd 't jaarlijksche congres gehouden, die dit jaar inzonderheid gewijd was aan de bespreking van „oneerlijke concurrentie". De vergaderingen hadden Woensdag en Donderdag plaats, doch reeds Dinsdag werd het congres op waardige en feestelijke wijze ingeleid. Allereerst Dinsdag, avond door de officiëele ontvangst op het stadhuis, waar de burgemeester van Arn hem, de heer Mr. AJ. A. baron van Heemstra Je Middenstanders toesprak, en later door den feestavond van muziek en zang die in Musis" gegeven werd. Woensdagmorgen vingen de werkzaam- zaamheden van het congres aan en werden nadat de heer Meeuwsen de openingsrede gehouden had, de verschillende prae-advie- zen nader toegelicht en verdedigd, hotwelk Donderdag werd voortgezet. We kunnen hier geen uitvoerig overzicht geven van besprekingen doch moeten ons alleen bepalen tot de resultaten ervan. Aange nomen werd een motie waarin naar aan leiding der gehouden besprekingen het be stuur werd opgedragen zich tol de regeering te wenden met het verzoek een wetsont werp in te dienen, dat niet uitsluitend een stel gespecialiseerde bepalingen bevat maar tevens een algemeene bepaling waardoor de oneerlijke concurrentie tegen gegaan wordt. Tevens werden een paar andere moties aangenomen, n. 1. een waarin bij de regeering aangedrongen wordt op maat regelen tegen het handel drijven van ambte naren en een waarin op een wettelijke regeling ter aanduiding van handelswaren en in verband daarmede het oprichten van een rijks keuringdienst wordtaangedrongen. Naar aanleiding van de besprekingen deelde de voorzitter nog mede, dat binnen kort in de Tweede Kamer een interpellatie zal worden gehouden over het tegengaan van oneerlijke concurrentie, terwijl de ver tegenwoordiger van den minister van Justitie, ter vergadering aanwezig, mede deelde dat de minister tot medewerking bereid zal zijn. Ook de vertegenwoordiger van minister Talma gaf toezegging omtrent den steun der regeering en deelde o. m. mede dat een wetsontwerp in de maak is tot vaststelling van de eischen waaraan handelswaren zullen moeten Voldoen, —oo—o De aanstaande partijdag van de Duitsche sociaal-democraten belooft ook dit jaar weder „geanimeerd" te worden. Daar heb ben de partijgenooten van het groothertog dom Baden voor gezorgd. De strijd tusschen de revolutionnaire en de revisionistische leden der partij heeft weer eens scherpe kantjes gekregen. Reeds vroeger maakten we melding van enkele aangelegenheden dien strijd betreffende en zal de lezer zich nog herinneren hoe inzonderheid de Zuid- Duitsche socialisten meer en meer hun eng begrensd standpunt verlaten en bij den begrootingsarbeid eD die der wetgeving betreffende er niet voor terugdeinzen met de vooruitstrevende en zelfs niet vooruit strevende burgerlijke partijen één lijn te trekken. Dit laatste nu is dezer dagen opnieuw in Baden geschiedt. In de Kamer moest over het lot der begrooting beslist worden en de revisionisten die een 20-tal zetels bezetten, aarzelden niet om hun stem aan de begrooting te schenken. Natuurlijk heeft deze afdwaling van den door Marx afgebakenden weg heel wat stof opgejaagd in de partypers en het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat op den eerst- komenden grooten partydag de vierschaar gespannen zal worden over de Badensche zondaren. Intusschen, deze hebben door hun stem men voor de begrooting nog niet zoo dwaas gedaan van een practisch standpunt hun nerzijds bezien. De Badensche bevolking is voor twee-derde deel katholiek, maar de Centrumpartij in de Kamer heeft er nog niet de meerderheid. Dat deze alle moeite doet om de macht in handen te krijgen is begrijpelijk en daarin wordt zij evenals inden Rijksdag, terzijde gestaan door de conser vatieven. Tegenover dit blauw-zwarte blok nu hebben de burgerlyke partijen der andere zijde zich verbonden. Zelfs de uiterste rechtervleugel, de nationaal-liberalen, zoo wat te vergelijken met de vrp-liberalen ten onzent doen er aan mee. Er zitten in den Landdag 26 leden van het Centrum, 2 con servatieven en 1 agrariër, samen 29, waar tegenover ter linkerzyde staan17 nationaal- liberalen, 6 democraten en 1 vrijzinnige, samen 24. De sociaal-democraten hebben 20 stemmen, zoodat zij op de wip zitten. Nu is het vorig jaar op den partijdag te Neurenberg besloten dat de sociaal-demo craten alleen dan voor een begrooting mogen stemmon indien s een begrooting zou worden aangenomen, nog nadeeliger voor de arbeidendo klasse. Dit gevaar bestond hier evenwel niet, zoodat de Badensche partijgenooten geroepen waren tegen de begrooting te stemmen. Maar dan dreigde een ander gevaar n.l. dat de begrooting verworpen zou worden. Het blauw-zwarte blok had besloten den Minister te laten vallen om daardoor ge legenheid te vinden de macht in handen te nemen. En waar nu de revisionisten meer heil van de tegenwoordige liberale regeering verwachten dan van een rechtsche besloten zij tegen de partijresolutie in voor de begrooting te stemmen, Dat deden ze en de financieele wet werd aangenomen. Doch niet alleen het fnuiken van de macht van het Centrum leidde hen tot verzet tegen den wil van de partij. Het schijnt wel dat de Badensche revisionisten van plan zijn hun eng partijcirkeltje wijder te maken. Want toen den volgenden dag de Landdag gesloten werd en de gebruike lijke „hochop den landvorst werd uit gebracht, verhieven zich de Badensche sociaal-democraten even zoo eerbiedig van hun zetels als de leden der burgerlijke partijen. Ja, ze zijn nog verder gegaan. De parlementsgroep heefi twee leden uit haar midden aangewezen om in September a. s. ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van den vorst aan de ontvangst ten hove deel te nemen en het bruidspaar geluk te wenschen namens de partij. Dat is iets ongehoords en de orthodoxe partijbladen zijn gansch en al verstoord. Zonder twijfel zal het eerstkomende congres in het teeken van strijd staan. In Frankrijk is in den laatsten tijd ern stige gisting merkbaar onder het spoorweg personeel en de vrees dat het binnenkort op een algemeene spoorwegstaking zal uit- loopen wordt met den dag groorer. De spoorwegbeambten der drie groote maatschappijen hebben een aantal eischen betreffende loon, diensttijd en dienstregle ment. De vertegenwoordigers hunner vak- vereeniging nu, de „Union des travailleurs des Chemins de fer de France" enz., ver langen daarover een bespreking met de directies der maatschappijen, doch deze hebben deze eenvoudig geweigerd, omdat naar hun meening genoemde vakvereeni- ging niet het recht heeft als vertegenwoor digden der spoorbeambten op te treden daar zij niet meer dan het vierde deel dezer beambten omvat. Niettegenstaande de bemoeiingen der regeering zijn de directies van hun een maal ingenomen standpunt niet af te brengen en het gevolg daarvan is geworden dat de geest der ontevredenheid zich van nog meer beambten heeft meester gemaakt en reeds meer dan eens het dreigement van een „algemeene staking" gehoord is in de laatste dagen. Onmiddellijk na het eerste dreigement heeft de regeering evenwel laten bekend maken dat zij met alle kracht zich tegen een spoorwegstaking zal keeren, omdat daarmee groote nationale belangen gemoeid zijn. Bovendien is het bekend dat de staking volstrekt niet algemeen zal [worden, omdat een aantal beambten reeds bij voorbaat verklaard hebben om de hangende kwestie niet te willen staken. Toch schijnt de „vertegenwoordiging" der werklieden er niet voor terug te dein zen het op een staking te laten uitloopen. In een dezer dagen door de „leiders" ge houden vergadering moet naar uitgelekt is, besloten zijn binnenkort de „algemeene" spoorwegstaking te proclameeren. Intusschen hoopt men dat het nog dade lijk niet zoo'n vaart zal loopen. Allereerst moeten nog enkele groepen van werklieden o. a. de machinisten en stokers, overgehaald worden me6 te doen aan de staking en bovendien moet er in de bijeenkomst der „leiders" en met kracht door enkele erop aangedrongen zijn om niet voor September met eenige actie aan te vangen. In Septem ber komt de Kamer weer bijeen en tot zoolang is de regeering heelemaal baas en kan ze tegen de stakers optreden zooals ze verkiest. Is de Kamer echter bijeen dan krijgen de stakers allicht van die zijde steun en heeft de regeering minder vrij spel. Van de andere zijde wordt evenwel ge meld, dat reeds tot het binnen enkele dagen uitroepen van de staking besloten is en dat alles reeds georganiseerd is. Een aantal tegenstrijdige berichten werden slechts verspreid, omdat de leiders van plan zijn de regeering en de maatschap pijen met een staking te overrompelen. De spoorwegmannen houden intusschen druk vergaderingen om den toestand te bespreken, terwijl de regeering toont op haar quivive te zijn door een regiment genietroepen marschvaardig te houden, waarvan een détachement reeds de be waking van de spoorlijnen rondom de hoofdstad op zich genomen heeft. Dat menigeen in Frankryk zich onge rust maakt over de komende dingen is alleszins verklaarbaar. TEXEL, 27 JULI 1910. Herinnering van deze dagen. Het ongunstige weêr was vrij zeker de oorzaak dat van de reis naar Vlieland, waartoe T.E.S.O. Zondag de gelegenheid boodt, weinig gebruik werd gemaakt. Verscheidene personen welke daarvoor plannen hadden gemaakt, zagen van de reis af, omdat het weer zich zoo ongunstig liet aanzien. Wel jammer, de gelegenheid biedt zich niet zoo menig maal en 't had in waarheid een heerlijk zeetochtje kunnen wezen. Van sommigen der reisgenooten vernemen wij dat het reisje hun wel had voldaan, niettegen staande de boot nog al eens dobberde op de baren. De bijeenkomst van het Leger des Heils, Zondag gehouden, had niet zulk druk bezoek als daaraan gewoonlijk ten deel valt. Niet onmogelijk kan dit ook wel op rekening van het minder gun stige weêr worden geschreven. Evenzoo het' marktbezoek op Maandag j 1. De aanvoer van vee was niet groot, over de handel viel niet te klagen. Wij willen alsnog herinneren, voor hen die er belang in stellen, aan de gelegenheid om heden avond een bezoek aan de Tentzending te Helder te bren gen. Door een extradienst van T.E.S.O. is zulks mogelijk. Een ingezonden stuk van Ds. van Grasstek in dit nummer wekt tot een bezoek krachtig op. De Cocksdorp, 23 Juli. Heden had een proeftocht plaats met de bij den „Stuifdijk" gestationeerde reddingboot. Niettegenstaande de zee zeer ruw was wist de bemanning handig met de boot te manoeuvreeren. Boot en materiaal bleken in goeden staat te zijn. Het vuurpijltoestel werd ook beproefd. Vier leden der plaatselijke commissie benevens een aantal belangstellenden waren op het strand tegenwoordig. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden- Noot de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. de pompers bij de zuigpomp de manschappen bij de malmirum; de manschappen bij de perspomp de reserve-perspompers de pijplijders de reperateurs de lapzakdragers de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zeilen benevens de opperporders en porders. alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs, voor de kleine spuit alle manschappen, commandeur en plaatsverv. commandeur. De dienstplichtigen worden hierbij tevens her innerd aan art. 9 en 10 der brandweerverorde ning, alsmede aan art. 245 der algemeene politie verordening, luidende dit art. als volgt: //De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddellijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd ea bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 23 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, C. JONKER, Lo.-S. —o—o—o—

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1