N°* 2385. Zondag 7 Augustus 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bluil verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O 0 IJ, ParkstraatBurg op Texel. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de vereeniging „Samenwerking" te Eierland, om vergunning tot het oprichten van een STOOMZUIVELFABRIEK te Eierland alhier op het perceel kadastraal bekend in Sectie A, No. 2240. Op Donderdag, den 18 Augustus 1910, s middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis oemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel Diet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 4 Augustus 1910. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. C. JONKER, Loco-Secretaris. TEXEL, 6 Aug. 1910. Oefening Brandweer. Wanneer wij hierop nog eens terug komen, dan doen wij zulks naar aan leiding van de herinnering, dat in de raadsvergadering van Zaterdag 25 Juni de reorganisatie van de brandweer ter sprake kwam, en verboteringen werden toegezegd. Ofschoon door leeftijd niet behoorende tot de personen welke als dienstplich tigen bij de brandweer zijD ingeschreven, begaf schrijver dezer regelen zich ook tor bepaalder ure naar het brandspuit huisje, benieuwd om te weten welke verbeteringen waren te wachten. Bevrediging gaf ons dit echter niet, want zoo er al verbeteringen zijn in gevoerd, dan bestaan die in hoofdzaak zeker wel in administratieve maatre gelen, naar in de gemelde raadsverga dering werd medegedeeld; bij deze oefening althans was daarvan niets te bemerken. Het was als naar gewoonte: een uitrukken met de spuiten en ze tot haar bestemming gereed te maken. Het houdt wellicht aan onze kort zichtigheid, doch by de aanschouwing »an hetgeen daar op het land van den r Roeper werd vertoond, kwam bij ons de vraag op of zulk een beweging ou wel voldoende kan heeten aan het geen daar mede werd beoogd, namelijk: i „oefening voor de manschappen" en oen „onderzoek naar de hoedanigheid Ier bluschmiddelen". Dat men in zoo horten tijd dit alles nauwkeurig ten uitvoer kan brengen komt ons wel wat twijfelachtig voor, al hebben wij respect 'oor de kennis der mannen by wien leze zaak berust. Doch 't ging ons wat 'lug; in mooi een uur tijds, vier spuiten onderzoeken en daarmede te ma- loeuvreeren, (wat toch geen dagelijks werk is), is voor onzen tijd, waarin alles even vlug moet gaan, toch zeker wel zeer vlug. Hoe wij ons dan gedacht hadden de reorganisatie en toegezegde verbetering? In dezer voege: dat voor iedere spuit een afzonderlijke oproeping zou worden gedaan om een oefening te houden, en niet voor allen op hetzelfde uur. Voor de manschappen aan eenige spuit verbonden zou dat zeker geen bezwaar zijn en het zou dit voordeel geven, dat de oefening werkelijk een „oefening" zou wezen; dat de man schappen niet enkel wisten tot welke spuit zij behoordendoch dat zij ook hunne plaatsen zouden weten en die zouden innemen, om daardoor geoefend te worden. Bij de groote massa volk welke mu opkwam, was het niet te overzien of het ging zooals 't behoorde. We zagen opgeschoten jongens die zeker nog niet dienstplichtig waren, dienst vervullen aan een pomp; dat is nu wel hulpvaardig, doch niet hetgeen werd bedoeld. Bij het beproeven van slechts eene spuit tegelijk, zou men ook ontegen zeggelijk het voordeel hebben, zich beter te kunnen overtuigen van de goede hoedanigheid er van, en van de gebreken welke zich zouden voordoen. En wanneer dan een corps kringafsluiters er voor zorgde dat de manschappen niet werden bemoeilijkt door nieuwsgierigen, dan zou vrij zeker voor een goede oefening alle waarborgen zijn genomen. Dat deze bemerkingen door allen zullen worden gedeeld, wij denken er niet aan; doch dat behoeft ook niet, een ieder heeft ten deze zijne meening welke allen wel zullen zijn in het belang der zaak; toch zou mogelijk 'n enkele wenk overweging kunnen verdienen. Om deze redenen meenden wij gerech tigd te zijn onze gedachten openbaar te maken. Men duide ons zulks niet ten kwade. De heer K. Dikstaal, H. d. S. te Koog op Texel, deed Donderdag te 's Gravenhage met goed gevolg examen voor Fransch, l.o. Vlieland. De rijksveldwachter A. Engels is van hier overgeplaatst naar Velsen en de rijksveldwachter J. N. Heymans van Amsterdam naar hier. Rijwielongeval. De bladen melden een ongeluk Prins Hendrik overkomen op een fietstocht, Woensdagmiddag, op den Hilversumsche straatweg nabij Baarn. Het ongoval werd veroorzaakt doordien eene dame, niet al te best getraint in het besturen van een rijwiel, het rijwiel van den Prins aanreed, waardoor deze kwam te vallen en door den val sleutel beenbreuk opliep, eerst meende dr. Muysken dat het schouder ontwrichting was. De toestand van Z. K. H. is evenwel niet zorgwekkend. Mislukte oogst. aIs een bewijs hoe groot de kapitalen zijn, die door het mislukken van den fruitoogst verloren zijn, kan dienen, dat alleen het kleine dorpje Uden (N.-Br.) door het mislukken der kersen een schade lijdt van f 27.000. Een rechterlijke bepaling. Bij vonnis van 26 Juli j 1. gaf de kantonrechter te Arnhem een voor dienstboden en hun meesteressen niet onbelangrijke beslissing. Een dienstmeisje had bij den aanvang van 1910 haar mevrouw Nieuwjaar gewenscht, waarop deze haar een Nieuwjaarsfooi van f7,50 ter hand stelde. Ongeveer 6 weken later zeide het meisje haar dienstbetrekking tegen 1 Mei op, met dit gevolg echter, dat hare meesteres bij haar afscheid op 30 April haar van het verdiende loon de op 1 Januari 1910 ontvangen f7,50 afhield. Zij beweerde immers, dat net in ontvangst nemen van de Nieuwjaarsfooien beteekende, dat haar dienstbode zich verbond, om niet vóór 1 Augustus van datzelfde jaar te vertrekken. De dienstbode achtte zich in haar rechten verkort en bracht het geschil voor den kantonrechter. Beide partijen lieten hun zaak door hun advocaten bepleiten, en het nieuwsgierige publiek zag met belang stelling den uitslag van den strijd te gemoet. De kantonrechter besliste, dat het plaatselijk gebruik te Arnhem medebrengt dat, indien een dienstbode, met den aanvang des jaars, Nieuwjaar wenscht en de fooi in ontvangst neemt, zij zich daardoor verplicht, om niet met 1 Mei te vertrekken. In het bedoeld geval was het meisje met 1 Mei wel weggegaan en was zij haar verplichting dus niet nagekomen, zoodat mevrouw terecht 17,50 van haar loon had afgetrokken. Vliegsport. De „L. Ct." schrijft: De Staatsspoor die aan het station Leeuwarden Zondag uitgebreide maatregelen had genomen, door het inleggen van extra-treinen in en het versterken van de gewone treinen in de richting Heerenveen, om de velen die een kijkje zouden gaan nemen bij de vliegdemonstratiën, te kunnen ver voeren, heeft haar verwachtingen blijk baar wel wat hoog gespannen. Het schijnt, dat het meerendeel be zoekers per fiets naar het Friesche Haagje is gegaan, ten minste het vervoer per spoor was niet zoo enorm als verwacht had kunnen worden, al was het aantal reizigers wel grooter dan onder normale omstandigheden. De extra-trein, die Zondagmorgen om 97s uur voor het eerst van hier vertrok en plaats bood voor 3 a 400 reizigers, vervoerde nog geen 10 menschen, zoodat besloten werd, dezen trein de overige dagen niet meer te doen loopen. Het publiek was Maandag nog weer grooter dan den vorigen dag. Na een onweersbuitje werd het tegen 6 uur bladstil en van Maasdijk vloog nu twee rondes om het terrein ter hoogte van 70 a 75 M. Deze tocht duurde 7 min. en 43 sec. Ruim een kwartier later steeg hij weer op, ging nu direct tot een hoogte van 150 meter en maakte een tocht van 15 min. en 30 sec. Bij de tweede ronde vloog hij vlak over het middenterrein, zette koers naar het wes ten, vloog tusschen Heerenveen en Oranjewoud door, snorde tot aan Tjalle- berd en daalde prachtig. Het publiek was in extase en juichte den aviateur toe. Strafbaar. Twee timmerlieden, 28 en 20 jaar oud en beiden te Mijdrecht woonachtig waren op 9 Maart te Uithoorn in een huis aan den Amsteldijk aan het werk en dienden toen aan een 11 -jarig jongentje dat herhaaldelijk op het werk kwam, sterken drank toe, tengevolge waarvan het kind onpasselijk werd en zwaaiend, als een beschonkene langs d9n weg liep. De rechtbank vonniste hen daarvoor. Als de vrouw uithuizig is. De „Arnh. Ct." bevat een bericht over een kalkoenschen haan, die niet alleen zes kuikentjes heeft uitgebroed, doch op uitstekende wijze voor z'n kindertjes zorgt. Grappenmakers. Men schrijft uit Urk aan de „Tel.": In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben grappenmakers een aantal pu blicaties aangeplakt van den volgenden inhoud: Het geacht publiek van Urk wordt beleefdelijk uitgenoodigd, zich op Zaterdag den 30 Juli a. s. des avonds te elf uur ongeveer, zooveel mogelijk binnen de bebouwde kom der gemeente te houden, aangezien er op genoemd tijdstip zeer waarschijnlijk een landing zal plaats hebben van het luchtschip van den Hol- landschen luchtschipper Maasdijk, die op genoemden datum een proeftocht zal houden van Heerenveen naar Amster dam, via Urk. De landing zal zoo mogelijk in de ge- meenteweide van Urk plaats hebben. Namens het bestnur der Vereen, voor luchtscheepvaart: J. Pik, Secretaris. Het Urker publiek, dat uitgenoodigd werd binnen de bebouwde kom der gemeente te blijven, hield zich binnen nog engeren kring op, n.l. in de woningen. Of dit was uit vrees voor een mogelijke onzachte kennismaking met een neder dalend luchtschip of uit vrees voor een nat pak, daar het juist om elf uur be gon te regenen, is onbekend. Dat gaat er maar van door. Het „U. D." meldtSedert Vrijdag 29 Juli 1.1. is de boekhouder van een der te De Bilt gevestigde fabrieken er van door gegaan, met medeneming van het ter uitbetaling in de fabriek aanwezig zijnde loon der werklieden, en het geld van het werklieden-ziekenfonds tot een bedrag van plm. f500. De boekhouder W. T. S. genaamd, 24 jaar oud, was sedert Januari j.l. aan de fabriek werk zaam en was tevoren belast met de uitbetaling van het arbeidsloon. Hij verliet op den dag van zijn vertrek des middags om 5 uur de fabriek, kocht in Utrecht waar hij woonachtig was, een flanellen costuum, gebruikte in der haast bij zijn hospita het middagmaal, en zeide bij het heengaan„Als ik vannacht om 12 uur niet meer thuis kom, kom ik niet meer terug". Sinds dien heeft men hem niet meer gezien. Een eigenaardig gébruik. In de omstreken van Tubbergen en Ootmarsum huren vele boeren een nieuwen knecht of nieuwe meid tegen Nathem, d. i. 14 dagen na Paschen. Op di9n datum verwisselt het dienstpersoneel dus gewoonlijk van dienst, zooals dat in andere streken van ons land met 1 of 12 Mei geschiedt. Zijn noodzakelijke be- noodigdheden in een doek geknoopt, komt de knecht liefst ongemerkt aan en tracht zoo mogelijk door een achterdeur binnen te komen, zoo vertelt de „N. R. Ct." Bij de voordeur staat het overige dienst personeel klaar met emmers water om hem nat te gooien, waarom hij door een achterdeur in huis tracht te komen. Het overige personeel tracht hem echter eerst goed nat te gooien en staat dus op den uitkijk. Eerst wanneer de nieuwaange- komene er in slaagt op een stoel te gaan zitten of het haal (ketting met haak boven het haardvuur) te pakken te krijgen moet men hem m9t rust laten. Geen aangenaam geval. Een dienstmeisje te Enschedé, dat het hondje van haar meesteres wilde be schermen tegen den aanval van een grooteren hond, werd door dezen een stuk van het oor gebeten. Met dit ge deelte van het oor in de hand belde zij per telefoon een dokter op, die het stuk weder aanhechtte, doch niet de stellige verzekering kon geven, dat het weer zou vastgroeien. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Framco per post door ge bod Nederland d5 Cd. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1