N°e 2386. Donderdag 11 Augustus 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBübg op Texel LOTING VOOR DE MILITIE. RAADSVERGADERING. Da Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 13 Augustus 1910, des voormiddags te ÏO1/^ ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 9 Augustus 1910. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Onderwerpen ter behandeling: 30 Juli—6 Aug. Augustus, de achtste onzer maanden, heeft haar intrede gedaan, en ze heeft niet alleen eens weer de herinnering verleven digd aan den grooten Romeinschen Keizer die in jjdelheid haar zijn naam gaf en haar levensduur met een paar dagen ver lengde omdat zijn maand niet zou onder doen van die van zijn beroemden voorgan ger Julius Caesar maar ze heeft ons ook weer een nationalen feestdag gebracht, nl werd die dan misschien niet overal gevierd. We bedoelen den verjaardag van onze Koningin-Moeder, die de vorige Dinsdag de aanleiding was voor een opgewekt feest vieren in de grootere sleden van ons land en die ook elders van openbare en parti culiere gebouwen de vaderlandsche driekleur wapperen deed. Onwillekeurig worden op feestdagen als de genoemde de verdiensten van hen wie de feestvreugde geldt in herinnering ge bracht. Wjj kunnen ons van deze taak ontslagen achten omdat we reeds by vorige gelegenheden hebben mogen wijzen op de groote verdiensten van onze Koningin- Moeder, die zich zoo in ruime mate de genegenheid en liefde van het Noderlandsciie volk heeft weten te verzekeren. Inzonder heid door de voortreffelijke wijze waarop ze haar kind, onze vorstin, opvoedde en voorbereidde voor de gewichtige taak die deze wachtte, en mede ook doordat zij in alles zich op den achtergrond hield en nooit haar positie heeft aangegrepen om zichzelf macht en aanzien te verwerven. Ze is in alles een voorbeeld geweest voor haar kind dat thans in zoo ruime mate de liefde van ons volk mag genieten als zijn beminde Vorstin. —o—o—o Zooals de lezer zich zal herinneren werd ongeveer een jaar geleden in Duitschland een Hansabond opgerichtals een gevolg van de egoïstisch politiek van de machtige „Bund der Land wirte". Bij de behandeling der nieuwe belastingvoorstellen destijds gingen de agrariërs zoover dat ze de zwaarste lasten legden op de niet-landbouw- bedrijven. Tot nog toe hoorde men niet veel van dezen protestbond, doch dezer dagen kwam ze de aandacht vragen. Zooals men weet beschikt de Prnisische groot-grondbezitter over een groote macht. Hij is heer en meester in beperkten kring, heeft tal van onderhoorigen die financieel afhankelijk van hem zijn en van wien hij doorgaans eischt dat ze in de politiek zijn slippendragers zullen zijn. In dagen van verkiezing bleek dat meer dan eens. Al wat niet agrarisch stemde ondervond daarvan al spoedig de gevolgen in zijn beurs. Vast personeel dat direct afhankelijk was van den „broodheer" en het waagde niet precies zoo te doen als de meester eischte werd eenvoudig ont slagen en zij die indirect van zoo'n poten- taadje afhankelijk waren, als b. v. de ambachtslui, werden in een dergelijk geval met ontneming der clandisie gestraft. De Hansabond nu wil aan die moderne slavernij een einde maken, door notitie te houden van allen die zich tegen hun onderhoorigen zoo misdragen. Deze zullen dan bij den rechter aangeklaagd worden, want het Burgerlijk Wetboek bedreigt met straf allen die zich zoo aan de vrijheid van anderen vergrijpen. Verder wil de bond de „slachtoffers" financieel steunen. 'tls te begrijpen, dat dit voornemen in de agrarische bladen heel wat stof opge jaagd heeft en de „klassen"-strijd er door verscherpt zal worden. —o—o—o— Meer dan eens weid in den laatsten tijd de aandacht getrokken door dem strijd die er gevoerd wordt tusschen de Spaansche regeering en het Vaticaan. Zooals men weet heeft Spanje thans een liberaal bewind. Dit nu heeft zich tot taak gesteld een einde te maken aan den over wegenden invloed van den Katholieken godsdienst, door een wetgeving die ook niet-Katholieken gelegenheid geeft in volle vrijheid zich te ontwikkelen. Zoo verscheen er onlangs een Koninklijk besluit waarbij het voortaan ook aan andere religies dan de Roomsch Katholieken, geoorloofd is om opschriften, vlaggen, emblemen, aankondi gingen, etc. aan haar bedehuizen of andere plaatsen van samenkomst aan te brengen. Bovendien werd der congegraties een ver plichte inschrijving voorgeschreven en werd de macht van dezen wat besnoeid. De rede waarmede later de Koning de vergadering van de Cortes opende en waarin van de plannen der regeering melding werd ge maakt, verwekte, zooals we destijds meld den niet geringe beroering in de kringen der Katholieken. Intusschen hadden er sedert dien onaf gebroken onderhandelingen plaats tusschen de regeering en het Vaticaan over de wijziging van het Concoidaat. Deze onder handelingen nu hebben niet tot eenige o vereen stemming geleid. Zoowel het Vaticaan als de regeering bleven op hun standpunt staan. Het Vaticaan eischte dat de aan de niet-Katholieke kerkgenootschappen ver leende vrijheden zouden worden ingetrokken alvorens tot nadere overleg over het Con cordaat bereid te zijn, doch de regeering weigerde dit beslist. Zoo is het tot een formeele breuk ge komen tusschen Spanje en het Vaticaan de Spaansche gezant bij den H Stoel is reeds teruggeroepen en is reeds uit Rome vertrokken zonder een afscheidsbezoek te hebben gebracht. Het vertrek van den Pauselijken nuntius uit Madrid is eveneens reeds aangekondigd. Daarmede heeft Spanje een eerste schrede gedaan op den weg, die Frankrijk reeds afgelegd heeft, n. 1. ver breking van de staatkundige banden met den H. Stoel. De groot vraag is thans wat zal daarvan het gevolg zijn. Niet voorbij gezien mag worden, dat de Katholieke partij in Spanje de meest geliefde dochter der Katholieke kerk, groot en machtig is. Allerlei berichten over aanstaande opstanden doen de ronde en dat het gevaar daarvoor niet denkbeeldig is blijkt wel uit hetgeen reeds in Bilbao is voorgevallen. Daar was een betooging op het touw gezet, waaraan een 100,000 Katholieken zouden deelnemen en die ten doel zou hebben de verdediging der katho lieke rechten. De Regeering die echter onlusten vreesde verbood het houden dezer betooging. Als antwoord daarop zonden de leiders een telegram aan den Paus waarin uit naam van 100000 katholieken hernieuwd werd de betuiging van gehechtheid en on voorwaardelijke instemming met Zijne Heiligheid en waarvan het slot luidde: „Bereid om in de worsteling onze levens en onze bezittingen op te offeren vragen wij uwen zegen voor deze streek, die zoo trouw aan de kerk is". Dit laatste schijnt inderdaad op ernstig verzet te wijzen en 'tis volstrekt niet onwaarschijnlijk dat er ernstige gebeurtenissen voorde deur staan —o—o o Niet alleen de Fransche spoorwegarbeiders zijn ontevreden en dreigen met werkstaking, ook hun Italiaansche collegas hebben een aantal grieven en willen het werk neer leggen als deze niet op een bevredigende wijze opgelost worden. Ze hebben de regeering tot November a. s. den tijd ge geven om hun eisch te onderzoeken, maar er tevens de boodschap aan toegevoegd dat de staking geproclameerd zal worden indien hun eischen niet bevredigd worden. Z\j zeggen veel te slecht te worden betaald in verhouding tot den arbeid die van hen gevraagd wordt en geven den weg aan waar langs de regeering in Italië wor den zooals men weet de spoorwegen door den Staat geëxploiteerd de noodige gelden bijeen kan brengen om het personeel beter te bezoldigen. De regeering moet nl. de tarieven maar wat verhoogen en verder op de exploitatie wat meer bezuinigen. Wat het eerste betreft, lijkt dit niet zonder bedenking, omdat een verhooging van het tarief neer zal komen op nadeel voor landbouw, handel en nijverheid, in één woord, een druk zal worden voor de economische ontwikkeling van het land. De regeering moet dan ook niet veel zin hebben dien wenk ter harte te nemen. Wat het tweede, het bezuinigen op de exploitatie betreft, hebben de leiders de regeering voor gerekend dat er jaarlijks 60 TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor db Borg 30 Cts. Framco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de loting voor de lichting van 1911 voor deze ge meente zal plaats hebben te den Burg alhier in een lokaal der o. 1. scholen op Dinsdag 16 Augustus 1910, des voormid dags te elf uur. Aan de loting nemen deel de ingeschreve nen voor die lichting wier inschrijving plaats had voor den lsten Juli j.l. met inbegrip van hen, wier inschrijving voor de lichting na evenvermeldon datum krachtens art. 24 der Militiewet 1901 mocht zijn bevoleD. Bedoelde ingeschrevenen worden mits dien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aan wezig te zijn. BEPALINGEN BETREKKELIJK DE LOTING. De ingeschrevenen worden in de volgorde der alpbabetische naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voorden ingeschrevene die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nummer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opge komen, dan geschiedt het trekken door den Bur gemeester of het Lid van den gemeenteraad, bij de loting tegenwoordig; het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter gemeentesecretarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen. Voor hen, die op den dag der loting blijken te zijn overleden, wordt niet geloot. Door belanghebbende lotehngen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschiedt, bezwaren worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten. Het bezwaarschrift kan op ongezeceld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onder teekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang worden ingeleverd bij den Burgemeester. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop dc uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door be langbebbende lotelingen, of door bun vader moeder, voogd of curator. Het daartoe strekken, verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefrankeerd te zijn. VRIJSTELLING VAN DEN DIENST. De loteling, die vermeent recht te hebben op vrijstelling van den dienst, geeft do redenen van vrijstelling op bij do loting, na bet trekken van zijn nommer. Is do loteling niet in persoon bij de loting tegenwoordig, of is hij, hoewel tegenwoordig, buiten staat die opgave zelf te doen, dan kan bet opgeven der redenen van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Onvermioderd de opgave bij de loting gedaan, moet de vrijstelling in elk geval nog worden ge vraagd bij den Militieraad, zulks op het tijdstip nader bij openbaie kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht: le. Dat eigen militaire diensten broederdienst alleen dan als reden van vrijstelling in aanmerking komen, zoo deze bestond op den lsten Augustus van bet jaar, waarin de loteling, voor wien de vrijstelling wordt gevraagd, bet 18e levensjaar volbracht 2o. dat tot het bekomen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst moet worden overgelegd hetzij een paspoort of ander bowijs van ontslag, hetzij een uittreksel uit bet stamboek of een be wijs van werkelyken dienst. 3e. dat tot bet erlangen vnn vrijstelling op grond van broederdienst ten aanzien van eiken dienen den of gediend hebbenden broeder moet worden overgelegd een bewijs als onder 2o bedoeld, als mede een door den Burgemeester af te geven getuigschrift, waaruit blijkt bet getal zonen tot hel gezin beboorende 4o. dat een getuigschrift nis onder 3o bodoeld, ook moet worden overgelegd, indien vryslelling ivordt gewensebt wegens vcrmoedolijke aanwijzing tot den dienst van een of meer in hetzelfde jaar geboren broeders; 5o. dat bet getuigschrift biervoren onder 3o en 4o' bcdoold, door of vanwege do loteling aan den Burgemeester kan worden nangevrnngd op Dinsdag 15 Augustus 1910, des voormiddBgs to 10 uren, tur Gemeentesecretarie; Go. dat do biervoren genoemde bewijsstukkon, noodig voor bet erlangen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst uf wegens dienst van een broeder of van brooders ton minste vcerlien dagen voor de opening der zitting van don Militieraad, alzoo voor den 2G September 1910, moeten wor dtin ingeleverd bij den Burgemeo3lor, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeentesecretarie berusten. Waar in bet bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, beeft zulks betrekking op min derjarigen en strekt de uitdrukking //vader» voor bet geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefent de uitdrukking //moeder// voor bet geval dat de moeder de ouderlijke macht uitoefent en de uit drukking //voogd// voor bet geval de minderjarige onder voogdij staat. De uitdrukking //curator// geldt den meerderjarige, die onder curateele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatigheid in het doen opmaken en in bet tijdig inleveren van de vereisebte be wijsstukken ten gevolge zal hebben, dat de lote lingen tot den dienst zullen worden aangewezen Gedaan voor de tweede maal te Texel den 9 Aug. 1910. De Secretaris, De Burgemeester, C. JONKER, Loc.-Secr. HIDDINGH 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1909. 3. Vaststelling rekening Algemeen Arm bestuur 1909. 4. Idem kohier uan schoolgelden ouer het 3e kinartaal 1910. 5. Opmaking uoordracht ter benoeming uan tiuee leden uan het college uan zetters. 6. Voorstel tot uernieuuiing huurcontract gedeelte Noordzeestrand. 7. Voorstel tot bepaling uan het aantal leerkrachten aan de nieuwe o.l. school m.u.l. te den Burg. 8. Benoeming onderwijzend personeel aan gemelde school. 9. Benoeming uan twee leden in de op te richten commissie uoor landbouw onderwijs enz. 10. Voorstel tot uermindering uan het aan tal leden der commissie tot wering uan schooluerzuim. 11. Verzoeken om afschrijuing uan plaat selijke belastingen.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1