N°. 2387. Zondag 14 Augustus 1910. 23Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag; der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOU, Parkstraat, Buna op Texel. Volgaarne voldoen wij aan een tot ons gericht verzoek, tot opname van het vol gende HET TÜBERCÜLOSE-MÜSEUM. Het doel van bovengenoemd museum, hetwelk hier (Helder) in de a. s. week ter bezichtiging zal worden gesteld, wordt op de volgende wijze omschreven„In breede kringen elementaire kennis te verbreiden omtrent de ziekte, die steeds voortgaat de volksgezondheid en de volkswelvaart te ondermijnen, en voor welker bestrijding de medewerking van alle lagen des volks en van ieder individu persoonlijk noodig is. Wil men een vijand met succes bestrijden dan is in de eerste plaats noodig, dat men hem kent in zijnen aard en in de wijze, waarop hij zijn aanvallen doet en zijn lagen legt. Aldus beoogt het Tuberculose-Museum een aanschouwelijk beeld te geven van het wezen, het ontstaan, de verbreiding en de gevaren der Tuberculose, evenals van de middelen en maatregelen, waarmede deze ziekte kan worden voorkomen, bestreden en genezen." In overeenstemming met dit doel worden in het museum vertoond afbeeldingen van tuberkelbacillen, diverse cultures van tuber kelbacillen op kunstmatige voedingsbodems, verder een groote verzameling anatomische praeparaten, waarbij telkens zieke organen naast gezonde exemplaren zijn geplaatst. Een afdeeling van het museum is bestemd om te waarschuwen tegen allerlei kwak zalversmiddelen, waarvan vele rechtstreeks schadeljjk werken, en alle het dikwijls noodlottig gevolg hebben, dat zij terug houden van het toepassen der rechte midde len, die genezing kunnen brengen. Vervolgens wordeD door graphische voorstellingen aanschouwelijk gemaakt de verschrikkelijke verwoestingen door de tuberculose aangericht. Ter toepassing van den regel„de tuber culose is te voorkomen", geeft het museum aaD, welke voorzorgsmiddelen tegen de ziekte kunnen worden aangewend, en wijdt het een aantal nummers aan voeding, alcoholmisbruik, woningen en beroeps- statisstieken. Eindelijk geeft het verschillende hulp middelen te zien, welke bij de verzorging van tuberculos6-lijders goede diensten kunnen bewijzen en doet het inrichtingen kennen, gesticht tot hunne verpleging. De geheele verzameling is zeer belang wekkend, en vond in verschillende plaatsen in Zuid-Holland, waar zij achtereenvolgens werd tentoongesteld, veel belangstelling. Het is 6en bijzondere welwillendheid van het bestuur derZuidhollandsche vereeniging dat het museum thans voor eenigo dagen wordt afgestaan aan de Tuberculose-vereen, te Helder. Het bestuur van den R.-K. Volksbond werkte mede door do groote zaal in haar gebouw aan de Molengracht te Helder belangeloos voor de tentoonstelling beschik baar te stellen. Gedurende bepaalde uren, per advertentie in dit blad aangegeven, zal van Woensdag 17 tot en met Maandag 22 Aug. dagelijks gelegenheid bestaan het museum kosteloos te bezichtigen, terwijl op andere uren een kleine entreeprijs wordt gevraagd ter be strijding der onkosten en uitbroiding der collectie. Wij zullen onze lezers wel niet behoeven aan te sporen door een bezoek aan de tentoonstelling van hunne bolangstelling getuigenis te geven en zoodoende met de vereeniging mede te werken, opdat het voorgestelde doel worde bereikt. TEXEL, 13 Aug. 1910. Loting Nationale Militie. Naar men weet zal de loting voor de Nat. Militie in deze gemeente, voor de lichting 1911, plaats hebben op Dinsdag 16 Aug. a. s. Aan deze loting zullen moeten deel nemen de daartoe ingeschrevenen, ge boren in 1891, wier inschrijving plaats had voor den lsten Juli. Het getal ingeschrevenen bedraagt 58, alphabetisch als volgt: Backer, Gerrit S Bakker, Michiel Wilhelm K Bakker, Pieter B Blom, Hendrik S Boon, Arie (ËrdE Boon, Pieter E Boon, Teeke (Bid.) S Bruin, Jacob S Daalder, Hendrikus E Daalder, Jacob O Daalder, Jan O Daalder, Klaas O Dogger, Cornelis O Dros, Ary E Dros, Cornelis E Duinker, Jacob S Dijker, Pieter E Eelman, Aris Jan K Garritsen, Arie E Gomes, Nicolaas K Heerding, Willem H Heerwaarden van, Willem Johan B Heijligenberg, Johannes O Jonker, Gerrit H Kikkert, Jan Hendrik B Koning, Willem Hendrik E Kouwenberg, Klaas E Krijnen, Fulps S Kuiper, Casper B Kuiper, Pieter O Kuiter, Jacob O Laan, Auke E Liere van, Fraütjois E Logman, Gijsbertus B Medema, Douwe O Moojen, Cornelis B Noordijk, Eliza (l.g.) B Plaatsman, Bertus Cornelis O Plaatsman, Dirk B Post, Cornelis (Brd.) K Roeper, Leendert W Slaman, Evert S Smit, Hendrik O Smit, Willem B Stoepker, Pieter E Thomassen, Cornelis E Timmer, Arie O Troost, Cornelis (Brd.) E Tuinstra, Eimke S Vermeulen, Jan O Vlaming, Martinus (Brd.) O Vliet, van der, Pieter E Vonk, Leendert B Wit, de, Leendert E Witte, Jacobus W Witte, MartiDus H Zuidewind, Reijer (BrdB Zijm, Pieter B B. beteekent Burg E. EierlandH. Hoorn; K. Koog; O. Oosterend; S. Oude- schild; W. Waal; l.g. lichaamsgebreken; Brd. Broederdienst. De uitslag der loting zal in ons vol gend nummer worden opgenomen. Bul letins er van zulleu niet worden ver spreid, doch de uitslag aan ons bureau bekend worden gemaakt, alwaar af- drukjes zijn te bekomen. De Ilelderschc Costuumschool. In dit nummer onzer Courant komt eeue advertentie voor van de Eeldersche Costuumschool, op welke adv. men ons verzocht de aandacht te vestigen. Wij doen zulks met genoegen, omdat de resultaten van het onderwijs aan die school zoo gunstig worden genoemd. Eenige meisjes van hier namen aan de thans afgeloopen cursus deel en het onderwijs door hen genoten wordt zoo alleszins bevredigend genoemd, dat een woord van aanbeveling voor deze in richting zeker gerechtvaardigd is. Onze tijd eischt steeds meerdere kennis, op velerlei gebied, ook voor de vrouw, en waar nu eene geschikte gelegenheid zich voordoet om inzake naaien en knippen zich meerder te bekwamen, niet. alleen voor eigen behoefte, doch ook om zich een zelfstandig bestaan te verschaffen, daar verzuime men niet, indien de fin. middelen zulks toelaten, daarvan gebruik te maken. Voor meer dere inlichtingen raadplege men de be doelde advertentie Het Witte Kruis. Gisterenmiddag had vanwege d9 afd. Texel, van het „Witte Kruis" de aan besteding plaats van een gebouw, ten behoeve van die afdeeling. Door 4 personen was ingeschreven, en wel als volgt: J. J. van Wessem f 4215 P. J. Zoetelief 4200 F. H. Witvliet 4195 M. Vlas Pz. Oudeschild 3663 De gunning is aangehouden. Het bedoelde gebouw dat aan de Oranjesingel zal verrijzen zal moeten dienen als magazijn voor de goederen aan de afdeeling van het „Witte Kruis" behoorende, terwijl tevens daarin eene woning voor den bewaarder of bewaarster zal zijn. De teek^ning welke wij van dat gebouw zagen maakt een goeden indruk, het heeft een flink front, plm. 15 Meter. Op de platte grond vinden wij vermeld aan do frontzijde links, waranda, van terzijde gezien daarnaast woonkamer, gang, slaapkamer, wachtkamer, magazijn; achter de woonkamer komt een keuken, terwijl achter de gang en slaapkamer een Desinfectielokaal zal zijn, in ver binding met het magazijn. Volgens de teekening zal ook boven een kamer worden gemaaktwaar deze dienstig voor zal wezen vinden wij niet vermeld. De zijgevel links is de waranda, waar licht en lucht goede toegang zullen hebben en welke gebezigd zal kunnen worden voor lighal. Met belangstellingzullen wij dit gebouw waaraan de afdeeling van het „Witte Kruis" zoo groote behoefte heeft, zien verrijzen. Zij 't niet slechts een sieraad voor onze gemeente, doch moge het vooral dienstbaar zijn en ten goede komen aan het edele werk dat de Ver eeniging het „Witte Kruis" zich ten doel stelt. Helpe ieder daartoe mede. Ben Hoom, 11 Aug. Doordat het weer dezer dagen buiten gewoon mooi is, is men overal in de bouwerij druk aan 't werk. In den P.H. Polder vooral is het een en al be drijvigheid. Doordat het zaad nu zoo spoedig is aangerijpt schiet men daar handen te kort, om liet zaad te zichten. Zoo zijn dan ook verleden week vreemde zichters gearriveerd en wel uit Gelder land. Men staat er van verbaasd, als men deze lieden ziet werken. Een Texelaar kan tenminste tegen een Geldersche Diet werken, althans wat het zichten betreft. De oogst valt dit jaar erg mee en het zaad is uitstekend. Wat een verschil bij verleden jaar toen had men weinig en slecht en nu juist het omgekeerde. Ja, dit jaar kan gerust voor landbouwer en veehouder een in alle opzichten voortreffelijk jaar genoemd worden. Vlieland. Voor de tijdelijke vacature aan de openbare lagere school alhier hebben zich 16 sollicitanten aangemeld, 7 onder wijzeressen en 9 onderwijzers. De vol gende voordracht werd opgemaakt Dames L. Lafèbre, M. Zorgdrager, S. van der Weg. Bat kost millioenen bij millioenen, roaar moet dat heen. De heer Paul Goulmy, uit Druten, gaat iri „De Tijd" na, wölke nieuwe bestuursor ganen door onze jongste wetten in het leven geroopen zijn. I. De Ongevallenwet en de daarbij zich aansluitende Beroepswet riepen in het leven le. de Rijksverzekeringsbank te Amster dam met Raad van Toezicht, driehoofdig bestuur, secretaris-generaal, een leger van ambtenaren enz. 2e. Twaalf dienstkringen voor contro- leerende geneeskundigen. 3e, Negen agentschappen met samen vijf-en-zeventig agenten onder een inspec teur. 4e. Honderd drie-en-vijftig plaatselijke commissiën. 5. Een Centralen Raad van Beroep te Utrecht (12 ambtenaren) en 16 Raden van Beroep (32 ambtenaren). II. De gewijzigde wet op het notarisambt schonk ons 12 Kamers van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen. III. De Kinderwetten begiftigden ons met le. Een algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het Rijkstucht- en Opvoedingswezen. 2e. Vijf Rijkstuchtscholen en vier Rijks opvoedingsgestichten met den aankleve van dien. 3e. Zeven-en-twintig voogdijraden. IV. De drankwet hielp ons aan 9 inspec teurs en adjunct-inspecteurs. V. De Gezondheids- en Woningwetten bezorgden ons: le. Een Centralen Gezondheidsraad te Utrecht met een Centraal Laboratorium. 2e. Negentien inspecteurs. 3e. Honderd-en-dertig gezondheidscom- missiën. 4e. Een college van bijstand, bedoeld in art. 35 der woningwet. VI. De schepenwet voegde hier aan toe: le. Zes inspecteurs en een aantal experts. 2e. Een Raad voor de Scheepvaart. 3e. Een commissie tot vaststelling vaD de minimum-uitwatering. VII. De Mijnwet eischte een mijnraad, Staatstoezicht op de mijnen, Staatsexploi tatie (driehoofdige directie), een raad van beroep voor het Mijnwezen, het opsporen van delfstoffen van Staatswege. Als men nu bedenkt, dat alles, wat zoo even opgesomd is, na 1900 tot stand kwam en nu nog bakkersraden, arbeidsraden en verzekeringsraden op het program staan, dan mag men wel sprekeD van omslachtige, doch bovenal, kostbare wetten. 't Wordt steeds krasser. Aan de rijkswerf te Kiel zijn eenige dagen geleden nieuwe diefstallen ontdekt. In den beginne leek het, alsof zij niet veel om het lijf hadden. Maar nu is de politie er achter gekomeD, dat groote voorraden gestolen metaal met paard en wagen naar Neumünster gevoerd zijn. Zij heeft bij een oudroestkoopman daar, voor een waarde yan 2000 mk. in beslag genomen. De man had ze weer van een groothandelaar te Kiel gekocht. Bij de diefstallen moeten verscheidene menschen betrokken zijn. Een reisje van 2Slh jaar. Bij de firma Grutterink, te Winters wijk, is als onbestelbaar teruggekomen een briefkaart, die ruim 287» jaar onder weg was Op 5 Januari 1882 had de firma een bestelling gedaan aan den heer Eising- horst in het nabijgelegen Bocholt. Die bestelling werd niet uitgevoerd, omdat de kaart haar bestemming niet bereikte. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1