m 2390. Donderdag 25 Augustus 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pb Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Bezoek van den Commissaris der Koningin aan de Gemeente. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Keer Commissaris der Koningin in deze provincie, het voornemen heeit op Dins dag 80 Augustus a.s. deze gemeente te bezoekeo. Zij, die ZijnHoogEdelGestrenge dien dag wenschen te spreken, worden ver zocht hiervan kennis te geven ter Secre tarie der gemeente voor Maandag 29 Augustus a.s. 's namiddags 2 uur. Texel, den 28 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 13—20 Aug. Voor Duitschland waren het dezer dagen de herinneringen uit de veel bewogen jaren '70 en '71,ldieom de aandacht vroegen. In tal van steden en dorpen wordt het 40-jarig „Gedenkfeier" gevierd. Inzonderheid wel in Metz waar de gedachtenisviering Maandag begon en de heele week iD beslag neemt. Zondag waren reeds de graven en de gedenkteekenen op de slagvelden bij Metz met bloemen en kranzen kwistig versierd geworden. Zooals men weet werd 14 Aug. 1870 te Colombey, een dorp dicht bij Metz, door de Duitschers de eerste der drie aldaar en in de buurt gehouden groote veldslagen gewonnen, üit alle deelen des rijks waren heele wagonladingen bloemen en kranzen aangekomen om de graven der gevallen strjjders te versieren, zoowel die der ge sneuvelde Duitschers, als die der gevallen Franschen. Ongeveer een 20000 oudstrijders uit verschillende deelen van Duitschland hadden zich voor de Gedachtenisfeier naar Metz begeven. Maandag begonnen de plechtige feesten. Bij de gedenkteekenen; te Colombey en St. Hubert weiden door den vertegen woordiger van den Keizer redevoeringen gehouden over de veldslagen van destijds, terwijl in het dal van Gravelotte de minister van oorlog, Von I-Ieeringen, een gedachtenis rede hield. Er hebben gedurende de geheele week feestelijkheden plaats gehad, w. o. ook behoort het manoeuvreeren van lucht schepen boven de slagvelden. Ook de Keizer heeft zich in deze dagen niet onbetuigd gelaten. Zondag had in het paleis te Kassei, waar de Keizerlijke familie thans vertoefd, de uitreiking van een 18-tal nieuwe vaandels plaats, waarna door 6000 oud-stryders voor „den obersten Kriegsherr" gedefileerd werd. In het hoftheater hadden buitengewone voorstellingen plaats. Dat er in Metz en Kassei en andere steden druk gevlagd werd is „selbstver- stitndlich". —o—o—o— Bracht de voorbije week aan Duitschland nationale gedenkdagen, aan België bracht ze e6n nationalen ramp. De groote wereld tentoonstelling te Brussel toch werd door het vuur geteisterd. De lezer weet uit de berichten in ons blad reeds een en ander van deze ramp, die voor miljoenen schade berokkend heeft en in een paar uren tijds verwoestte wat maandenlange arbeid en zorg had vercisoht om daargesteld te wor den. Ei zijn groote kostbaarheden verloren gegaan. Doch bij dat alles is er van een groot geluk te gewagen, n. 1. dat bij den feilen brand geen menschenlevens gevallen zijn. Ons land kan bovendien van bizonder geluk spreken omdat het Hollandsche gebouw gespaard gebleven is en zelfs geen waterschade beloopen heeft, o—o o Een vacantie-uitstapje te maken behoort zeker tot de aangenaamste bezigheden van den mensch. Behalve echter voor den Czaar aller Russen. Tenminste ons lijkt dat zoo. „Vadertje" blijft de gewoonte volgen en gaat ieder jaar een tijdje op reis, maar dat de Russische heerscher pleizierreisjes of pleizierige reisjes doet is moeilijk te ge- looven. Stellig herinneren de lezers zich nog. wel een en ander van het uitstapje dat de Czaar een jaar geleden naar Italië en Engeland maakte en waarbij ter zijner beveiliging zulke buitensporige maatregelen moesten worden genomen, dat het wel scheen of men met een allergevaarlijksten gevangene te doen had. Dit jaar gaat de Czaar met zijn gezin een bezoek brengen aan Duitschland. Te Friedberg zullen de gasten verblijf houden in het slot van den Hessischen groothertog en ook daar kaD men thans zien aan de reusachtige politiemaatregelen dat het Czaar aller Russen te zijn volstrekt niet het schoonste op dit ondermaansche is. Eigen lijk moet men medelijden hebben met den gekroonden balling die overal zijn vijanden denkt te vinden. De maatregelen ter beveiliging van het Keizerlijke gezin zijn reeds voor lang be gonnen. De riolen in de buurt van het slot te Friedberg werden alle nauwkeurig onder zocht en zorgvuldig met ijzeren staven afgesloten. De geheele omtrek „wemelt" van politiebeambten en detectives die hun intrek genomen hebben in een aantal pensions en particuliere huizen in den omtrek van het kasteel, welke eenvoudig op hoog bevel ontruimd moesten worden door de bewoners. De geheele politiemacht uit Hessen is samengetrokken rondom Friedberg, om in vereeniging met de Russische geheime politie iederen stap van den Russische autocraat te bewaken. Men is er in Hessen lang niet best over te spreken, dat het geheele land van politie ontbloot is terwille van de veiligheid van den Russischen zwager van den groothertog en in de pers laat men zulks niet ondui delijk blijken. Ook over de „verbanning" van de bewoners der in den omtrek van het kasteel gelegen villa's en pensions, toont men zich allesbehalve gesticht. De ergernis zou stellig in ernstige protesten uiting zoeken indien „Vadertje" geen toe zegging gegeven had alle schade en on kosten te zullen betalen. Dat is in elk geval een troost voor velen. Voor den Czaar wordt het uitstapje naar Duitschland daardoor echter een peperduur reisje, 'tls voor hem en de zijnen nu maar te hopen dat zij in hun „gevangenis" wat rust en genot mogen vinden. oo—o Donderdag j.l. den 18 dezer was voor Oostenrijk-Hongarije een feestdag bp uit. nemendheid. Dö grijze Keizer-Koning Franz Jozef mocht dien dag toch zijn 80en ver jaardag vieren en zooals de geijkte term luidt ouder talrijke blijken van belangstelling. Niet alleen bracht de bevol king den grijzen monarch overal in groote feesten hulde en dank, doch ook het buiten land liet zich niet onbetuigd. Inzonderheid Duitschland, dat met de Donaustaten een bondgenootschap aangegaan heeft en welks Keizer een warme vriend is van den grijzen monarch heeft de verdiensten van den laatstgenoemde luide gehuldigd. De 80jarige Keizer-Koning behoort onge twijfeld tot de merkwaardige personen van onzen tijd. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd en de vele stormen die er in zijn lang leven over zyn hoofd gegaan zijn is hij nog steeds een krachtig man, een per soonlijkheid die eerbied afdwingt. Bijna 62 jaren lang heeft hij thans aan het hoofd gestaan van een volk, dat hem ontzaggelijk veel zorgen heeft gebracht, door zijn ver deeldheid. De moeiten des levens heeft hij moeten doormaken en als hij thans neder zit om den langen weg te overdenken, dan zal er ongetwijfeld weedom zijn gemeDgd in het gevoel van dankbaarheid dat hem bezielen zal in deze dagen waarin hij zoo veel ondubbelzinnige blijken van eerbied en hulde van zijn volk in ontvangst mag nemen. Inderdaad Keizer Franz-Jozef heeft wat men noemt een veel bewogen leven achter zich. Nog maar nauwelijks was hij de kinder schoenen ontwassen, toen hij tot de moei lijke regeeringstaak geroepen werd. Het was in zeer bewogen tijden dat de 18-jarige jonge man de regeering aanvaardde. Er ging een storm door Europa, een storm tegen de autocratie en het absolutisme en de voorganger van Franz Jozef, zijn oom Ferdinand was daartegen niet bestand ge weest. Wat deze niet kon dat kon de jonge vorst wel, n. 1. zich geven naar den geest van den tijd, afleggen van alle aanspraken op macht en roem, te zoeken alleen het heil van land en volk. Zijn lange regeering is vol moeite geweest. Zijn onderdanen voerden voortdurend een vinnigen strijd onder elkander, het natio nalisme sloeg dikwijls als een verzengende vlam hoog uit om de banden te verschroeien die het volk één deden zijn. Meer dan eens brak de opstand uit en zelfs moest er eenige keeren met een buitenlandschen vijand gestreden worden. En al moge in de laatste jaren de toestand verbeterd zijn in het veeltalig rijk, toch woede de nationaliteitsstrijd nog steeds voort en doet in sommige deelen van het land allen parlementairen arbeid stil staan. Als mensch heeft de Keizer een nog mceitevoller leven gehad dan als vorst. Zijn oudste zoon, de troonopvolger, benam zich het leven, zijn oudste broeder werd te Mexico waar hij Keizer was door de revolutionaire troepen doodgeschoten en wat den grijzen monarch wel het diepst heeft getroffen, zijn gade, Keizerin Elizabeth viel onder de verraderlijke dolk van een anarchistisch sluipmoordenaar. Maar trots dat alles is Keizer Franz Jozef een man gebleven, een man die troost en kracht zocht in den arbeid voor zijn land en volk, een vader des vaderlands van wien het volk zoo geestdriftig zingen kan Gott erhalte Franz den Kaiser, Unsern guten Kaïser Franz. TEXEL, 24 Aug. 1910. Be Markt. Was de aanvoer van wolvee ter markt van Maandag aanvankelijk niet groot, iets later werd de aanvoer heter en was de markt weder goed voorzien. Over den handel viel niet te klagen. Vergadering Boerenbond. De vergadering van de Boerenbond, Maandagmiddag in de Zwaan gehouden, mocht niet bogen op een groot bezoek. Slechts een tiental belangstellenden waren op het appél. Uit de behandeling der agenda stippen wij aan, dat de rekening aanwees in ontvangst f 45. in uitgaaf f 58.44, zoodat een tekort van f 18.44 moest worden geconstateerd. De verkiezing van 2 bestuursleden wees aan dat de heeren J. Kooij en T. C. Bakker werden herkozen. Tot lid voor de commissie in zake landbouwonderwijs, werd benoemd de heer A. A. Eelman. Voor Koninginne-jaardag. Wij vestigen de aandacht op eene in dit nummer voorkomende adv., behel zende de oproep tot eene bijeenkomst op heden avond in het hotel Texel van hen die belangstellen In het vieren van den verjaardag van H. M. onze Koningin. Reeds vorige jaren werd die verjaardag op feestelijke wijze herdacht en het ligt vermoedelijk in de bedoeling ook dit jaar die verjaardag op feestelijke wijze te gedenken. Laten wij mogen aansporen tot goed bezoek. De Cocksdorp. Door een zoontje van M. Bakker alhier is eene postduif gevangen met onderstaande merken „2431 N.H.Ö-H. 0/227". Gedurende den laatsten tijd is er veel hooi uit Eierland verzonden, terwijl er nog meer tjalken aan de sluis worden verwacht om van dit product te laden. De stoomdorschmachine is al reeds druk in werking. Op enkele boerderijen heeft men er reeds karwei, spinazie, gerst en tarwe mee gedorscht. Oosterend, 23 Aitg. 't Was Zaterdagmiddag pret voor de leerlingen der vier laagste klasse van de o. 1. school, alhier, daar ze in 8 rijtuigen gezeten, een rijtoer maakten naar De Koog. Hier hebben ze aan het strand en in de duinen veel genoten, maar vooral ook hebben ze pret gehad in den tuin van Café „Flora". Aan de benoodigde versnaperingen heeft het mede niet ontbroken. Gisteren werd hier bericht ont vangen bij de Handelsvereeniging „Wil- helmina", dat weder zeemos aangebracht kan worden, doch tot eene beperkte hoeveelheid. Er zijn heden weder acht schuiten voor die visscherij uitgezeild. i Na gehouden stemming heeft de j Gereformeerde Kerk alhier, beroep uit gebracht op den Eerw. Heer ds. J. Visser, te Hijum en Vinkum (Fries!and.) Den Hoorn, 23 Aug. Maakten wij in een van de voorgaande nummers melding, dat op een daarvoor gehouden vergadering besloten was op 31 Augustus alhier een volksfeest te houden, door het bestuur van de feest commissie was tevens besloten, aan de schoolkinderen ook een prettige dag te bezorgen. Morgen, Woensdag, zullen zij onder geleide van hunne onderwijzers bij gunstig weer een rijtoer maken naar de Koog. Enkele onzer ingezetenen zullen zoo verdienstelijk zijn, om hun paard en wagen er voor beschikbaar te stellen, 'tls te hopen, dat het weer gunstig is, want dan zal 't voorzeker niet aan pret ontbreken. Want wat is er prettiger voor een kind, dan bij heerlijk zomerweer een dagje aan het strand te vertoeven. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1