N°. 2392. Donderdag 1 September 1910, 2&ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. idvertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave TEXELSCHE COURANT. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor he Bckg 30 Cts. Franco per post door ge- beel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. IX MEMORIAM. Na eene langdurige ongesteldheid ontviel den 28 dezer aan onze firma, door overlijden, onze medewerker de Heer W. J. LANGEVELB Pz., Venn, der firma Lange veld de Rooij. De overledene was medeoprichter van onze firma en gedurende ruim 23 jaren werkten wij te zamen in de meest vriendschappelijke verhouding aan den bloei van: onze zaak. Het laatste jaar zijns levens, moest de overledene zich voor een groot deel aan de werkzaamheden der zaak ont trekken, tengevolge de ongeneeselijke kwaal welke hem ten grave sleepte. Toch wijdde hij ook in die dagen, waar hem zulks mogelijk was, zich aan de belangen der zaak. Is zijn heengaan gewis een groot j verlies voor zijn verwanten, ook mij stemt zijn heengaan droevig, na de ruim 23-jarige samenwerking, waarin men elkander leert kennen en waar- deeren. De dood verloste hem van zijn vaak ondragelijk lijden. Hij ruste zacht 1 De zaak zal voorhands door mij alleen, onder dezelfde firma worden voortgezet. A. DE ROOIJ. Firma Langeveld de Rooij. INVORDERING 'S KIJlvS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 2 dei- belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1910/1911 invorderbaar verklaard op den 25 Aug. 1910 aan den Ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 29 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. KA A DS VERG A DEK ING. Do Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op nrt. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 3 September 1910, des voormiddags te IOV2 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, don 30 Augustus 1910. Do Burgemeester van Texel, W. F. L1IDDING1I. Onderwerpen ter behandeling 1. ffiededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding begrooting uan hetfllgemeen Armbestuur uoor 1911. 3. Aanbieding gem. begrooting, dienst 1911. 4. Vaststelling gem.-rekening ouer 1909. 5. Benoeming onderwijzeres aan de OL. S. ffi. U. L. te den Burg. 6. Vacalure ge;n.-geneesheer te de Cocksd. 7. Verzoeken om afschrijuing uan plaat selijke belastingen. 20—27 Aug. De vacantietijd is zoo goed als achter den rug. Voor velen hebben de vacantie- genoegens reeds weder een einde genomen en anderen staan gereed binnen enkele dagen weer in den tredmolen van het alledaagsche werkleven terug te keeren. Nog slechts een paar dagen scheiden ons van de maand met de r, van September, de herfstmaand. Ook de komkommer onaangenaamheden die waarlijk niet zoo heel groot waren dezen zomer, hebben een einde genomen, vooral nu als een lekker journalistiek - kluifje het rapport van Dr. Kuyper's Eere- raad ter tafel gebracht is. De Commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Van Swinderen, H. J. Kist en Van Karnebeek, heeft haar onderzoek inzake de z. g. „Lintjeskwestie" geëindigd en de resultaten daarvan neergelegd in een rapport dat aan den voorzitter der Eerste Kamer, baron Scbimmelpenninck van der Oye, die zooals men weet op verzoek van Dr. Kuyper den Eereraad samenstelde, toegezonden en gepubliceerd werd. De conclusie van de Commissie luidt kort samengevat, dat de corruptie waarvan Dr. Kuyper beschuldigd werd, niet bewezen is. Het bewijs dat er tusschen het geld voor de partijkas en het lintje van Lehman verband zou bestaan, is niet gebleken. Ten opzichte van den gedecoreerden Lehman gaat Dr. Kuyper vrij uit. Iets anders is echter het geval ten opzichte van diens broeder, waarvan Dr. Kuyper geld ontving voor de partijkas en die daarna voor een decoratie werd voorgedragen. Al wordt in het rapport daarop ook de aandacht geves tigd, toch ziet de Eereraad er geenszins corruptie in. Zooals te verwachten was heeft de pers zich de laatste dagen hoofdzakelijk met dit rapport bezig gehouden. De bladen der linkerzijde achten den inhoud eerder bezwarend dan verlichtend voor Dr. Kuyper. Ook een paar katholieke bladen zijn door het rapport geenszins bevredigd. De andere bladen der rechter zijde, voorzoover zij zich uitspraken zieu in het rapport een rehabilitatie van Dr. Kuyper. —0—0—0— De Duitsehe sociaal-democratische partij dag begint met rassche schreden te naderen en de gewestelijke afdeelingen bereiden zich reeds voor. De hoofdschotel zal de „Badensche kwestie" zijn of m. a. w. de houding der Badensche Lauddag afgevaar digden, die de stoutheid hebben begaan hun stem aan de begrooting te geven en den groothertog eenige vriendelijke atten ties te bewjjzen. Dezer dagen nu hebbeu de Badensche sociaal-democraten vergaderd en hadden deze te oordeeleu over de houding hunner afgevaardigden. Na lange en soms heftige debatten, kregen deze evenwel hun votum van vertrouwen. In alle opzichten werden deze door de vergadering ia het gelijk gesteld. Met 136 tegen 36 stemmen werd het stemmen der partijgenooten voor de be grooting goedgekeurd, het Neurenburger besluit, dat verwerping van alle burgerlijke begroeiingen eischt, onhoudbaar genoemd eu de weusoh uitgesproken, dat het congres te Maagdenburg dat besluit zou herroepen. Voorts werden de afgevaardigden uitge- noodigd huu mandaten niet ter beschikking te stellen. Verder werd een voorstel om den gang naar bet Badensche hof te veroordeelen, met 133 tegen 45 stemmen verworpen en met 153 tegen 24 stemmen besloten in het vervolg geen huishoudelijke zaken meer in het openbaar te behandelen. Ook iu de vergadering der Hessische sociaal-democraten, die te Giessen gehouden werd, is de kwestie besproken. Met 48 tegen 30 stemmen sprak de vergadering als haar meening uit, dat het Neurenburger besluit niet kan gehandhaafd worden. De meerder heid verklaarde, dat over het aannemen of verwerpen der begrooting door de partij genooten in de verschillende Bondsstaten zelf moet worden beslist en de uitspraak daarover geenszins bij het Congres mag berusten. Naar gemeld,, wordt zal op het Congres te Maagdenburg de Badensche kwestie door Beöel zelf onderhanden worden genomen. 'tZal stellig een heete strijd worden. 0—0—0 De Duitsehe bladen hebben in de afge- loopen week lange verslagen en beschouwin gen kunnen wijden aan de verheffing van Posen, de hoofdstad der Pruisische Oostmark tot residentiestad. Met groote praal toch werd het nieuwe in Romaanschen stijl gebouwde Keizerlijke paleis aan zijn be stemming gewijd, waarvoor de Keizer en zijn familie ter plaatse aanwezig waren. Het nieuwe paleis zal duurzaam betrok ken worden door 's Keizers tweeden zoon, prins Eitel Fritz, als een bewijs, zooals het officieel heette, dat de Oostmark met de Pruisische Kroon verbonden is en blijft. Met belangstelling werd naar de wijdings plechtigheid uitgezien, omdat bekend was dat de Keizer daarbij een redevoering zou houden. En juist van die redevoering ver wachtte men iets bijzonders, een verrassing voor de Poolsche bevolking. Zooals men weet hebben de Polen heel wat grieven tegen de Duitsehe regeering. Zemeenenin hun rechten en vrijheden te kort te worden gedaan, inzonderheid door het verbod om de Poolsche taal te onderwijzen en in officieele geschriften of vergaderingen te bezigen. De strijd tusschen de Polen en de Duitschers duurt al lang en beide doen hun best hun invloed in de Oostmark te versterken. De pogingen der Polen daartoe worden echter stelselmatig door de regeering tegen gewerkt en zooals men zich zal her inneren heeft Von Bulow destijds gemeend een Polenwet tot stand te brengen, waarbij de Staat Poolsche goederen onteigenen kan etc. Die wet is evenwel nog nimmer toe gepast en de huidige regeering schijnt wat verdraagzamer te zijn geworden in den laatsten tijd. Trouwens de Polen hebben ook niet zooveel last veroorzaakt als vroe ger wel eens het geval was en het feit dat hun vertegenwoordigers in den Rijksdag destijds de belastingontwerpen mee tot stand gebracht hebben, schijnt ook niet zonder invloed op de regeering te zijn gebleven. Daar nu bekend was, dat de Keizer te Poseu eeu redevoering zou houden en „men" wist te vertellen dat Von Bethmann Heilweg medegewerkt had aan het opstellen van de tekst der redevoering hoopte men dat de Keizer thans officieel een genadiger behandeling der Polen in uitzicht stelleu zou. Maar„es halte so schön geweseD, hot bat nicht sollen sein". De verwachtte verrassing is niet gekomen. Wel heeft de Keizer heel veel vriendelijkheden over de provincie en de bevolking gezegd, maar de politiek roerde hij met geen enkel woord aan. Nu, die vriendelijke woorden hadden de inwoners van Posen ook wel verdiend, want ze hadden niets onbeproefd gelaten de Hooge Gasten een vriendelijk onthaal te bereiden. De stad was in feestdos en zelfs tal van Polen hadden van 6en goede gezindheid jegens den Keizer blijk gegeven door aan de versiering mee te doen. Overal waar de Keizerlijke familie zich vertoonde werd ze geestdriftig toegejuicht. Al kon de Keizer dan ook geen „verras, sing" brengen, toch is het ni6t onmogelijk dat de feestelijke aangelegenheid de ver houding tusschen Polen en Duitschers ver beteren zal. —0—0—0 Maakten we hoven melding van een nieuw Keizerlijk paleis, ook van een nieuw Koninkrijk valt iets mede te deelen. Bedoeld Koninkrijk is Montenegro, dat tot nog toe een Vorstendom was. Vorst Nikolaas her denkt in deze dagen hoe hij een halve eeuw geleden het bewind over het land en het volk der Zwarte Bergen aanvaardde en bekwam van de mogendheden vergunning om bij deze feestelijke gelegenheid het vorstendom tot Koninkrijk te verheffen, den vorstelijken zetel door een Konings troon te vervangen. In een plechtige zitting van de Skoeptjina is deze verheffing geproclameerd en daar door is de laatste en tevens de oudste der Bulkanstaten in rang gelijk gesteld met de anderen. Er wordt in deze dagen te Cettinje op grootsche wijze feest gevierd, een drievoudig feest, n. 1. dat van de verheffing van Mon tenegro tot een Koninkrijk, het 50-jarig regeeringsjubileum van den heerscher en tevens diens gouden bruiloft. De Montenegrijnen houden van hun ge bieder omdat hij een groote rol gespeeld heeft in de geschiedenis van zijn land en in den strijd voor diens vrijheid steeds vooraan gestaan heeft en daarbij voor de dappere Zonen der bergen een voorbeeld van dapperheid was. Wel wordt verluidt dat de vorst onder een deel der aanzienlijken niet zeer gezien is en dat aan het hoofd van dezen de Kroonprins staat, die niet al te best met zijn vader overweg kan, doch het volk hangt den grijzen vorst en ge bieder aan. Naar gemeld wordt is slechts een der Europeesche mogendheden niet zeer inge nomen met de verheffing van Montenegro tot Koninkrijk. Dat is n. 1. Servië waar men den droom van één groot Servisch rijk met Belgrado tot middelpunt, niet los wil laten. Koning Peter van Servië, die anders nog wel de schoonzoon is van Koning Nikolaas, volgt dan ook niet het voorbeeld der andere Balkanvo'rsten om in Cettinje deel te nemen aan de feesten. Dat deze er evenwel minder opgewekt om zullen zijn is niet te denken. —0—0—0— Tegelijk haast met de verheffing van Montenegro komt het bericht van de annexatie van Korea de opkomst van een nieuw Koninkrijk de ondergang van een eeuwenoud Keizerrijk. Slechts in een paar woorden bracht de Telegraaf dezer dagen zeer laconiek de tijding „de annexatie van Korea heeft plaats gehad", en daarmee was een feit geworden wat lang reeds voorzien was. Het Land der Morgenkoelte was sinds de jongste oorlog tusschen Rusland en Japan aangewezen een deel te worden van het Laud der Morgenzon. De annexatie van Korea was destijds de inzet van de bange worsteling waarin Japan overwinnaar werd. Sedert den vrede van Portsmouth heeft Japan dan ook gedaan alsof het geheel heer en meester was van het achterlijke

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1