Binnenland. land. En het heeft veel goeds gedaan en getoond dat het niets zal onbeproefd laten om het door wanbeheer verarmde land tot welvaart te brengen, tot een vruchtbare provincie, waarin ook de Koreanen zich op den duur wel onder het nieuwe bewind zullen schikken. Aanleiding tot een of ander conflict zal de annexatie van Korea wel niet geven. De mogendheden hebben Japan den voet geen oogenblik dwars gezet, zelfs niet toen de Koreaansche Keizer twee jaren geleden een noodkreet voor vrijheid tot de Vredes conferentie richtte, een noodkreet die de doodskreet van het Keizerrijk werd omdat Japan onmiddellijk den Keizer onttroonde en het bestuur der zaken geheel in handen nam. Zoolang evenwel nog geen antwoord was gevonden op de vraag wat er met de thans regeerende dynastie, die op een ge schiedenis van meer dan 5 eeuwen terug zien mag, gebeuren moest, kon de offlcieele annexatie nog niet afgekondigd worden. De weg is thans echter gevonden. Het heerschende Vorstenhuis wórdt opgenomen in het Keizerlijke Japansche Vorstenhuis, 't Had den onttroonden Koreaanschen Keizer wel minder kunnen afgaan. Er blijft intusschen nog één belangrijke vraag over nl. wat zal Japan doen ten op zichte van de buitenlandsche handels betrekkingen met Korea? Op die vraag moet nog een antwoord gegeven worden. o—o—o Hebben Roosevelt en Taft ruzie Het die vraag hebben de Amerikanen zich in de afgeloopen week bezig gehouden. Roosevelt heeft n.l. een politieke nederlaag geleden, die zeer de aandacht heeft ge trokken. Er moest een president gekozen worden voor de Staatscon ventie en algemeen verwachtte men dat de keuze op Roosevelt zou vallen. Dat is echter niet geschiedt, want diens tegencandidaat werd gekozen, 't Schijnt dat de oud-president daarover allesbehalve gesticht is, en geen wonder daar de nederlaag hem bezorgd werd door zijn eigen politieke vrienden. Hij heeft verklaard voorloopig met de heele politiek niet te doen te willen hebben. De bladen hebben het zich nog al druk gemaakt over de zaak. Er waren er die zelfs beweerde dat Roosevelt eigenlijk zelf de nederlaag uitgelokt heeft om daarin een reden te hebben om ruzie met Taft te maken en dezen den presidentszetel af handig te maken. Weer anderen geven Taft de schuld, die zijn hand in de kwestie gehad zou hebben om Roosevelt's invloed te fnuiken. Taft heeft dit echter beslist tegengesproken. De eigenlijke oorzaak moet dus nog op gespoord worden. Fanfarecorps een concert geven op de Groeneplaats, de tent zal worden geïl lumineerd, terwijl in eenige lokalen gelegenheid zal worden geboden voor een dansje. Vlaggentooi zal wel meer dan gewoon aan de orde zijn en zoo zal de Ko- ningiune-jaardag zich ook hier kenmerken door eene afwijking van het alledaagsche, wanneer de gemaakte plannen door goed woder worden begunstigd. Wij willen het wenschen. Riugrijderij. Voor de aangekondigde Ringrijderij op Zondag a. s. schijnt veel ambitie te be staan, het getal aangiften tot deelneming schijnt nogal groot te zijn; naar ons werd medegedeeld tusschen 30 a 40 paren. De prijzen voor dit vermaak beschikbaar gesteld mogen er wezen, b.v. een schoorsteenmantelgarnituur, een klokje, kleerenhanger, inktstel met bij- behoorende wandteksten. Wanneer het weder zich goed houdt zullen velen zeker dien middag om „de Bijenkorf" heen zwermen en er vermoedelijk ook wel binnengaan. Maakten wij in ons vorig nummer melding dat bij het onweder van Vrijdag j. 1. 2 schapen in een weide te Spang door den bliksem werden getroffen, de zelfde bliksemstraal trof ook 3 kievieten welke zich terzelfder plaatse in een nestje bevonden, naar ons wordt mede gedeeld. 't Moet een treurig aanzicht zijn geweest lammeren en vogels daar te zien liggen, in hetzelfde oogenblik gedood. Waal, 28 Aug. Mej. M. A. Visser, vroeger onderwijzeres alhier, thans te 's G-ravenhage deed gis ter met goed gevolg examen voor de Fransche taal (L. O.) Oudeschild, 29 Aug. Ofschoon in den regel pas in November of half December met garnalen visschen een begin gemaakt wordt, is er nu reeds een enkele visscher, die uit gebrek van iets beters, er zich mede bezig houdt. De gevangen garnalen worden onge kookt naar den afslag te Helder gebracht. Het alhier bestaande onderlinge begrafenisfonds „Steunt Elkaar" heeft thans 23 jaren bestaan. Met 52 leden aangevangen is dat aantal nu geklommen tot 970, waarvan ruim 250 buiten den kring van ons dorp wonen. Niettegenstaande dit jaar het aantal uitkeeringen nog al aanzienlijk was en er slechts gedurende 18 weken contri butie werd geïnd, kon het toch nog op een gering batig saldo wijzen. Vlieland. De heer C. Valkenburg, commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loods gelden alhier, is in gelijke betrekking tijdelijk verplaatst naar Zaandam, terwijl hier tijdelijk is aangesteld in boven genoemde functie de heer C. van Krieken, adjunct commissaris te Amsterdam. De heer J. de Jong, klerk der Posterijen en Telegrafie, is van hier ver plaatst naar Dokkum met 1 October. De uitslag der loting voor de Nationale Militie was voor deze gemeente als volgt: 1. E. de Boer; 2. F. Rab 3. K. Zeylemaker 4 J. de Jong5. W. Sieben 6. R. Bruin 7. H. Tijenous 8. B. Molenaar. Aangespoeld een steng van een stoomschip, ruim 30 vt. laDg, met geel ge schilderde top. De Cocksdorp. Te Schoten bij Haarlem is op stapel gezet een motorboot voor den heer L. J. Timmermans alhier, welke den naam „Margaretha" zal dragen. Ze krijgt een laadvermogen van 85 ton, wordt geheel voor de vaart op De Cocksdorp gebouwd daar de grootste diepgang (geladen) 1 meter zal bedragen en wordt voorzien van eene Zweedsche tweetaktmotor van het allernieuwste systeem, nl. werkende zonder kleppen, verstuiver en ontstekingsinrichting,welke het schip een snelheid zal geven van l3'/i K. M. per uur. Door W. Boon Az. is een postduif gevangen met de volgende merken „NIO. H.N. 3531" Onze kustverdediging. „De Breukelaar", het weekblad van mr. dr. A. R. van de Laar, houdt een uitvoerige beschouwiug in over het wetsvoorstel be treffende onze kustverdediging. Wij ont- leenen daaraan het volgende: Voor voldoende landsverdediging z(jn noodig mannen en g6ld. Wat nu de levende weermiddelen aangaat is dan vóór alles eisch, dat het leger meer nationaal worde. En dat is het nu niet. Zoolang de officieren om dit nu maar alleen te noemen zich van de verdere maatschappij min of meer afzonderen, zoolang zij een zooge- naamden militairen geest, die feitelijk anti-nationaal is, blijven voorstaan, zal dit wel moeielijk beter worden. Wat de doode weermiddelen aanbelangt, die, willen zij voldoende zijn, millioenen en nog eens millioenen schats moeten kosten, is een belangrijke vraag, door wieu deze gelden moeten opgebracht. En dan moet hierbij in het oog gehouden dat onze onafhankelijkheid, en nationaal volksbestaan, helaas, niet voor heel het volk van dezelfde beteekenis is. Voorwien bij een loon van acht, negen gulden met wat groot gezin zelfs het noodigste moet ontberen en dat bij een arbeidstijd, zoo lang dat alle geestelijke ontwikkeling en belangstelling schier worden afgesneden wordt het zoo licht een onverschillige zaak of Nederland onafhankelijk blijft. Bij zoo voortdurend sloven en dat bij zoo grooten stoffelijken nood daalt het nationale leven van zelf; wat maakt het uit, zoo gaat men denken, of een Nederlandsch of wel een vreemd gezag over al die ellende zal regeeren? Zoo is voor verhooging van welbewust nationaal leven sociale hervor ming onafwijsbare voorwaarde. üit alle kringen van het volk, ook uit de zooeven genoemde, worden de zonen tot den krijgsdienst opgeroepen. En daar mede hebben de minst-bezittenden dan voor de volksverdediging werkelijk ook genoeg gegeven. Aan de wat meer be- zittendeu de eisch het geld op te brengen, Jat voor de doode weermiddelen is be- noodigd. Niet aan de rijksten, maar aan allen, die wat meer bezitten, die iets grooter inkomen hebben. Van die arbeiders, wier loon te gering is om nog iets te kunnen missen, mag voor de landsverdediging ook niet één cent geëscht. En dit geldt ook van de veertig miljoen, thans weer benoodigd. Binnenkort zal dooi het huidige Ministerie een voor stel worden gedaan tot verhooging der invoerrechten, ook om op deze wijze meer geld in 's lands schatkist te doen vloeien. Dit geld zou dan vooral voor de sociale wetgeving worden aangewend. Maar nu komt de vraag op, of deze gelden niet tevens zullen moeten dienen voor de ge noemde uitgaven onzer kustverdediging, voor de bewuste veertig millioen. En dit nu mag nimmer. Hoogere invoerrechten zullen een last zfjn wij zijn een tegen stander dier verhooging, maar daar gaat het nu niet om die ook op de niet- bezittenden immer min of meer zal drukken, alle arbeiders zullen er door de hoogere prijzen ietwat in deelen; welnu, dan mag uit deze bron, voor onze landsverdediging nimmer geput. Van arbeiders, die door te groote zorgen, te veel sloven, geestelijk schier worden verstompt, ook verstompt in hun nationale belangstelling, mag van hun hongerloon niets worden geëischt. Maar met dat al blijft de eisch van de veertig millioen. Indien deze werkelijk be noodigd zijn, moeten ze opgebracht, mag geen zuinigheid weerhouden, moet ons land ook hierin zjjn nationale veerkracht toonen. Doch vóór alles is eisch, dat zij werkelijk noodig zijn. Dit te beslissen is voor iederen leek op dit gebied al zeer moeilijk; het is ook voor de volksvertegen woordiging een zaak van vertrouwen. Ver trouwen op het Ministerie, dat het voorstelt. - Onderwijzeressen. In het jaarverslag van den school opziener in het district Assen wordt medegedeeld, dat de eenige gemeente, die een zeer bepaalde voorliefde had voor onderwijzeressen als leerkracht ook voor de hoogere klassen, omdat er ge makkelijker mee te werken viel, daarvan nu schijnt terug te komeo. De mee gaandheid van de onderwijzeressen is 't bestuur niet meegevallen, sinds ^ezen niet geschroomd hebben misstanden bloot te leggen öf in het verstrekken van leer- en schoolbehoeften öf in een ordelijke schoonmaak der lokalen. Hoe dit zij, de tijd is niet ver meer af, dat deze gemeente met het afwijkend stelsel breken zal, waarbij ook voor het on derwijs in de hoogere klassen onder wijzeressen worden aangesteld. Vlugge Marinier. Te Hilversum werd een marinier wegens berrioschoppen tusschen twee agenten opgebracht. Schijnbaar gewillig ging de man mede. Toen men aan den overweg ksvam was de spoorboom ge sloten. De marinier nam zjjn pet van zyn hoofd en gooide deze hoog in de lucht. De agenten keken naar het hoofddeksel en meteen sloeg de man met zijn linkerhand de pet af van den eenen agent en met de rechterhand do pet van den anderen ordebewaarder at. Terwijl de dienaren van de H. Hermandad zich bukten, om hun hocfddeksels op te rapen, rukte de arrestant zich los, sprong over don boom en vluchtte den spoorweg over... Het gelukte den agenten niet den marinier weer te pakken, Bereidwillige handen hadden diens muts intusschen opgeraapt en zorgden, dat hij ze weer in handen kreeg. Goochem. Onder de meest bekende Rotterdamsche inbrekers behoort „de paardendief". Thans heeft hij een eigenaardige inbraak gepleegd. Hij was uit zjjn huis gezet, en kon moeilijk op straat wonen. Daarom volgde hij den eenvoudigen weg, door een woning, die te huur stond, open te breken en daar zijn meubeltjes in te brengen. Hij zou juist de kamer opred deren, toen de eigenaar kwam, die te kennen gaf van dezen bewoner niet gediend te zijn. Gevoelende de moeilijke positie, waarin hij was gebracht, sloot hij met den bewoner-inbreker een over eenkomst, waarbij deze zich verbond tegen betaling van vijf gulden onmiddellijk de woning te verlaten. Aldus geschiedde. O, conducteurtje. Dezer dagen kwam de tram te Cas- tricum zonder conducteur aan. De man was te Limmen blijven staan. Gauw liet men de machine teruggaan om den conducteur (d.w.z. geleider) op te halen. De man kwam op een fiets de machine reeds tegemoet. Het oponthoud was dus niet heel groot, maar te9kenend is dit voorvalletje toch wel. Van Maasdijk doodgevallen. Het eerst9 slachtoffer in Nederland! Nauwelijks één maand is do vliegsport in Nederland populair, of er valt nu reeds een slachtoffer te betreuren. Clément van Maasdijk, de eerste Ne derlander, die in Nederland in 't publiek vloog, is niet meer! Aangezien v. Maasdijk heden (Zondag) middag te Arnhem moest vliegen, op het landgoed Warnsborn, besloot hij Zaterdagmiddag zijn Sommer-tweedekker even te beproeven. Levenslustig als hij was ging hij om hoog, steeg al hooger en hooger, totdat plots, bij het nemen van een bocht, de machine naar beneden stortte en van Maasdijk door zijn eigen motor letterlijk verpletterd werd. Clément van Maasdijk was in korten tijd hier in ons land zeer populair ge worden. Reeds in zijn jeugd toonde hij veel aanleg op machineriegebied. Hij was leerling van Blériot, vloog met een Farman, en haalde begin Mei zijn diplo ma als aviateur, dat hem door de Aêro- club de France na drie welgeslaagde proefvluchten, werd uitgereikt. Toen kocht hij zich een Sommer- tweedekker met een Gnome-motor en trok naar Nederland, waar hij door diverse comité's werd aangezocht om te komen vliegen. De Friezen waren de eerste gelukkigen; te Heerenveen vloog hij voor het eerst op Zondag 31 Juli, ten aanschouwe van duizenden toeschouwers, die hem bij het dalen een uitbundige ovatie brachten. Trouwens, de Heerenveen-vliegweek was voor hem één doorloopend succes. (T.) Een gevaarlijke vrouio. Zekere Lems had Donderdagavond uit plaagzucht in een bovenwoning in de Schavensteeg te Rotterdam de kraan der waterleiding opengezet, waardoor het nacht-café van Greda Schwartz onderliep. Greda, 's nachts te vier uur thuiskomend, werd woedend, vond Lems in zijn woning in de Zandstraat en bracht hem esi messteek toe, waardoor de long werd doorboord. In levensgevaarlijken toestand is Lems naar het Ziekenhuis gebracht. De daderes is gearresteerd. Verdronken. Heel Zandvoort is vervuld van het hoogst tragisch ongeluk, dat Donderdag middag twee gezinnen heeft getroffen. Ten aanschouwen van een groot aantal badgasten en bezoekers van Zanavoort, vonden twee jonge vrouwen haar dood in de golven. Donderdag tegen half een namen mej. Anna Stam-Bos, een 32-jarig cafóboudster wonende aan den zeedijk te Amsterdam en haar vriendin mej. Joh. Bekker, 35 jaar oud, een koetsje voor het Kurhaus om een bad te nemen. Haar kinderen bleven aan het strand spelen. Ze ver maakten zich uitermate en toen de badman, de bekende Pietor Paap haar waarschuwde vooral niet te ver te gaan, maakten ze spottend een langen neus tegen ham. Plotseling verdwenen beiden in de- golven. Oogenblikkelijk werd een boot uitgezot, gelukkig greep men de vrouwen spoedig en bracht ze aan wal, doch bet was te laat. TEXEL, 31 Aug. 1910. De Harkt. Van de Maandag gehouden markt valt weer veel goeds te vermelden,* doordien de prijzen voor het aangevoerde vee wederom gunstig mochten worden genoemd. Ook de aanvoer was niet onbevredigend. Bezoek van den Commissaris. Onze gemeente werd dezer dagen vereerd met een bezoek van Z. Ex. den Commissaris der Koningin in deze pro vincie. Z. E. arriveerde Maandagavond, verleende Dinsdagmorgen audiëntie en vertrok in den namiddag van dien dag weder van hier. Van de gelegenheid om Z. E. te spreken kon door die zulks verlangden gebruik worden gemaakt. Des morgens werd een rijtoer gemaakt door de DennenbeplantiDg enz. K oni nginne-j aardag. Die dag herdenken wij heden, de laatste van Oogstmaand. Voor een groot deel zal het programma voor dien dag w el zijn afgewerkt wanneer dit nummer van ons blad wordt uit gegeven. Het programma luidde: des morgens muziek van den toren. Verder maakte de nog al goede inteekening op de aan geboden lijsten het mogelijk een gooche laar te laten komen en wel de bekende Bamberg, die des middags in het „Hotel Texel" de jeugd zou bezighouden en al waar het jonge volkje op versnaperingen zou worden onthaald. De leerlingen der R. K. school zouden zich begeven naar de openbare school en vandaar zouden al de leerlingen te zamen in optocht zich naar het Hotel Texel begeven. Zoo luidde de mededeeling welke ons werd gedaan en komt zulks nu niet precies uit, men make er ons geen verwijt van. De kinderen van de bewaarscholen zouden hieraan geen deelnemen doch in de scholen zelve worden onthaald. Dat nummer zal nu wel alreeds achter den rug zijn. Aan den avond van den dag zal het

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2