Binnenland, Buitenland. TEXEL, 14 Sept. 1910. Zaterdag j.l. hield de afdeeling „Texel" van het N. O. G. eene vergadering in „Hotel Texel". Aanwezig waren 14 personen, waaronder de heer wethouder Dijt, voor een gedeelte van den duur der bijeenkomst. Na opening en lezing der notulen gaf de heer C. Schaap een keurig verslag van de handelingen der Algem. Verg gehouden te Arnhem. Na een praatje gehouden te hebben over leerplannen, waarbij de heer H. Groenewold vele ophelderingen gaf, leidde de heer J. de Jongh in het onderwerp „Het herhalingsonderwijs". Hieruit en uit het daarna gehouden prettig debat bleek, dat het tegenwoordig herhalings onderwijs niet aan de verwachting beantwoord. Gaarne zou men verschil lende verbeteringen willen. Men [besloot eene commissie te benoemen van drie personen, die een plan zullen ontwerpen dat tot verbetering kan leiden. Benoemd werden de heeren C. Schaap, J. de Jongh en K. Diks taal, die allen aannamen. Besloten werd de bijdrage te bewaren tot de volgende vergadering. De omvrage leverde weinig belangrijks op. Nadat de volgende vergadering was bepaald op 24 Dec. a. s., te houden in de „Vergulde Kikkert", waarin de heer C. Schaap het plan bovenbedoeld zal inleiden, werd de vergadering, die getuigde van een vriendschappelijken geest, gesloten. De Hiarkt. De markt van Maandag was weder goed voorzien van vee. De prijzen voor wolvee waren, naar wij vernamen, iets lager dan die op den vorigen marktdag, maar toch zeker bevredigend. De handel was goed. Concert Fanfarecorps. Wij zijn in de gelegenheid te kunnen mededeelen, dat Texelsch Fanfarecorps Zondag a. s. nog weder eens voor het publiek zal optreden; des namiddags te half vier zal een concert worden gegeven op de Groeneplaats, goed weder natuurlijk voorbehouden. Vermoedelijk zal dit con cert wel het laatste zijn hetwelk dit jaar in het publiek wordt gegeven. Moge mooi weder aan velen de gelegenheid bieden er van te genieten. In ons nummer van Zondag a.s. zullen wij het programma voor het te gaven concert afdrukken. Oosterend, 13 Sept. De Eerw. heer ds. J. Visser te Hyum en Vinkum (Fr.) heeft bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde Kerk alhier, De heer J. Burger Jzn., alhier, zond naar de Huisvlijttentoonstelling te Sche- veningen eenig figuurzaagwerk, als een vogelkooi, een inktstal en een kistje. Hiervoor is hem een diploma toegekend, Onlangs verzocht de heer Timmer mans uit Eierland een steiger bij Oo3t te mogen maken. Het bestuur van het Waterschap heeft hierop, behoudens enkele voorwaarden goedgunstig beschikt. Den Hoorn, 12 Sept. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat by den heer J.. K. alhier voor de tweede maal aardbeien geplukt kunnen worden. Nog geen jaar is de rupsenplaag zoo sterk als dit jaar het geval is. Velden met kool worden door deze vraatzuch tige diertjes als 't ware verslonden, zoodat er op 't laatst bijna niets meer van overblijft. De oorzaak hiervan is zeker wel toe te schrijven aan de vele zonnige dagen, welke we dezen zomer gehad hebben, en de vlinders daardoor in groote getale konden rondvliegen en hun eitjes leggen. Voor iemand die er geen grooten tuin met kool op na houdt is 't niet zoo erg maar wat een schade zal 't aan de tuiniers berokkenen, die duizenden van deze planten hebben te veld staan. De Cocksdorp. De inzending van den heer T. Buis te Noord-Eierland, een vloermat, waarop de verschillende seinvlaggen, werd op de huisvlijt-tentoonstelling te Scheve- ningen bekroond met de zilveren me daille van H.M. de Koningin-Moeder. Oudeschild, 12 Sept. Zaterdagavond, 10 Sept. j.l. hield de vereeniging Dorpskriog, „Steunt Elkaar" haar 23ste jaarvergadering in de Zeven Provinciën. De opkomst was bevredigend. 85 leden waren tegenwoordig. Na de gebruikelijke opening en na het voorlezen en goedkeuren der notulen, deed de penningmeester rekening en verant woording over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat de kas, niettegen staande 8 uitkeeringen tot een geza menlijk bedrag van f689 nog sloot met een voordeelig saldo van f91,81 en dat de bezittingen waren gestegen tot f7172,88. Bij monde van den heer T. Zijm Cz., lid der commissie, belast ni9t het nazien der rekening, werd voorge steld de rekening, goed te keuren, wat onder dankzegging voor het gehouden beheer geschiedde. Tot leden eener commissie, die het volgende jaar met het nazien der rekening zal zijn belast, werden daarna benoemd de heeren: K. Duinker, J. Henkes, M. Dogger, P. de Waard, D. Hemelrijk en W. Vlas. Uit de mededeelingen vau den voorzitter bleek, dat het aantal leden gestegen was tot 970. Met algemeene stemmen werd achtereenvolgens besloten le. voor 1910/1911 weder 8 maanden vrijstelling van contributie te verleenen en de uitkeering weder voor een jaar vast te stellen, zooals zij in net afge- loop9ne was. 2e. uit artikel 8 van het huishoudelijk reglement weg te laten: „Gehuwde leden elders woonachtig hebben zich te ge dragen naar de bepalingen der verga dering, zie notulen van 8 Sept. 1900. Op deze bepaling kan ten allen tijde worden teruggekomen, indien in de toe komst blijkt, dat zij in het nadeel is van het fonds. Bij de daarop volgende bestuursver kiezing, werd in plaats van den heer J. L Schagen, die niet dadelijk herkies baar was, bij de derde stemming gekozen de heer K. Pz. Duinker. Daar bij rondvraag niemand iets had voor te stellen, sluit de voorz. met de beste wenschen voor de vereeniging te ongeveer 9'/s uur de bijeenkomst. Door het bestuur werd de heer P. v. d. Wiele weder als penningm. herkozen. Een stakker. Op een bank in de Nieuwe Plantage te Rotterdam hadden Donderdagavond L. K. en zijn meisje een korte woorden wisseling. Plotseling viel L. K. van de bank en bleef bewusteloos liggen. De ongelukkige had zich, ongemerkt, muizen- tarwe weten toe te dienen. Het meisje riep om hulp en burgers brachten hem in een koffiehuis aan den Ouden dijk, waar hem de eerste hulp werd vorleend. Daar constateerde een inmiddels ont boden geneesheer, dat niet de muizen- tarwe doch de overspannen toestand van den man de oorzaak van zijn toestand was. Weder bijgekomen, verklaarde de man aldus gehandeld te hebben, omdat hij met zijn meisje in onmin leefde, geen werk kon vinden en dus een eind aan zijn leven had willen maken. Het zakje met muizentarwe is in de omgeving van de bank teruggevonden. Een veelbelovend jongmensch. Een bakkersknechtje te Loosduinen heeft zijn patroon voor een aardig be drag opgelicht. Bij sommige klanten ontving hij iederen morgen het geld voor het brood, maar vertelde zijn baas, dat die menschen per week of per maand wilden betalen. Toen dat nu bij een der klanten een hoog bedrag was geworden zond de patroon een rekening, waarna natuurlijk alles uitkwam. Het ventje, dat nauwelijks de schoolbanken heeft verlaten, ging nu de klanten nog eens rond op eigen gelegenheid, inde wat hij machtig kon worden en vertrok met fiets en al. 's Nachts werd hij door de politie aaugehouden en naar zijn ouders gebracht, die op een dorp in den omtrek wonen. Deze willen nu de schade ver goeden. Alweer die petroleum. De vrouw van H. v. H. te Nieuwaal, denkende dat er geen vuur meer in de kachel was, wilde deze aanmaken en gebruikte daarvoor gemakshalve de petroleumkan. De olie kwam op bet onzichtbare vuur en deed de vlammen zoo hoog opslaan, dat de vrouw aan handen en hoofd deerlijk werd gebrand. Droogmaken der Zuiderzee. IJ et hoofdbestuur der schippersveree- niging Schuttevaer heeft een adres ver zonden aan II. M. de Koningin, met verzoek al datgene te willen doen, wat de drooglegging der Zuiderzee kan be vorderen. Brieven die zoek raken. In de „Arnh. Ct." deelt een postamb tenaar mede, dat jaarlijksch 40.000 brieven door onvolledig adres onbesteld blijven. Daarvan worden er slechts 2000 door de afzenders opgevraagd. De overige 38.000 worden natuurlijk door de af zenders als „op de post verloren" geacht. Werkelijk teekenen deze cijfers. Wat is er toch eenvoudiger dan zijn naam en adres op iederen brief te vermelden Een vergissing op een adres is zoo gauw gemaakt. 13 is geen ongeluksgetal. De drie zoons van den landbouwer C. Vogelaar, te Kuipers veer, zijn achtereen volgens vrijgeloot, allen met no. 13. Wonderlijke sport. „Roode Karei", het wandelmensch met een blok aan zijn been, gaat op nieuw wandelen. Zondag a.s. vertrekt hij tegen het middaguur van het café Weesperzijde, hoek Oosterparkstraat te Amsterdam. Het doel is thans, Rome. De reis gaat over Arnhem en Keulen. Een gevaarlijk heer. Een bewoner der Frans Halsstraat te Amsterdam, oud-Indisch militair, zou per auto ziekenwagen naar het Wilhelmina- gasthuis worden vervoerd wegens krank zinnigheid. Daar men vermoedde, dat de man niet goedschiks mee zou gaan, vergezelden een paar politie-agenten den verpleger, die den patiënt moest overbrengen. Overbodig bleek deze maatregel niet want de man had zich in zijn woning verschanst, zoodat men de deur moest openbreken. De bewoner stond achter een barricade van meubelen in dreigende houding met een Japansch zwaard in de eene, een dolk in de andere hand, terwijl hij een broodmes in zijn gordel had ge stoken. 't Scheen een oogenblik, dat hij vaD de wapens gebruik zou maken, maar toen hij den helm van een agent zag blinken, bedaarde hij plotseling en ging gewillig mee. Vliegen te Amsterdam. Zaterdag heeft Olieslagers te Amster dam niet gevlogen; er woeien verraderlijke rukwinden, waardoor het opstijgen ge vaarlijk werd. Omstreeks half zeven kwam de bur gemeester van Nieuwer-Amstel op het terrein en gaf den vlieger te kennen, dat er beslist moest worden of hij zou vliegen of niet. Olieslagars wist het nog niet, hij vond het te gevaarlijk met dit weer. De burgemeester liet zich toen ontvallen, dat er geen blad aan de boomen bewoog. Olieslagers dit hoorende, wond zich hevig op en riep: „Dan zal ik vliegen, op uw verantwoordingtrok zijn oliejas aan en liet de machine, onder het ge juich der toeschouwers, buiten komen. De voorsten uit het publiek hadden echter bemerkt, wat er gaande was en riepen: „Niet vliegen Olieslagers, doe het niet". Direct begon men dit toen van alle kanten te roepen. Toen liet Olieslagers zich overhalen de machine weer te doen opbergen. Ook een Zondag heeft Olieslagers niet gevlogen, de benzine deugde niet. Ook de benzine welke men daarna liet halen was niet in orde. 't Publiek, dat in grooten getale aan wezig was, nam 't nogal luchtig op, bracht „Jan" een ovatie en ging heen. Olieslagers was over 't geval niets te spreken, 't Bestuur had z.i. voor goede benzine moeten zorgen, te meer daar hij opgegeven had, welke benzine hij noo- dig had. Maandag echter hoeft Olieslager ge vlogen tot groote tevredenheid van de toeschouwers, die op en 't op enthousi- astisch waren. Appelen goedkoop peren duur. In Maas en Waal is overvloed van zure appelen. Dit schijnt in het buiten land ook zoo te zijn, want de prijzen zijn niet hoog. Men besteedt f3af3.50 per H.Lvoor de pers f2 a f2.25. Peren zijn duur. Er zijn er niet veel. Men besteedt daarvoor f 5 tot f 8 per H.L. Broederschap van het mensclulom. Op het oogenblik bevindt zich in Den Haag een Amerikaansch geestelijke, Rev. J. W. van Kaik, uit Youngstown, Ohio, die een reis om de wereld maakt om de broederschap van het menschdom te prediken. Een-en twintig jaar geleden gevoelde hij eensklaps een bijzondere roeping om voor dit dool do wei eld rond te reizen. Hjj studeerde o a. aan hot Morent Union College en de Universi teit te Boston. Hij vertegenwoordigt geen bijzondere organisatie of eenig kerk genootschap of b9paalde richting, maar het groote beginsel van een gemeen schappelijke menschheid en leeft op zijn reizen alleen van de vrijwillige bijdragen dergenen, die in zijn werk belangstellen. Waar de gelegenheid daartoe gunstig is houdt' hij leerredenen en ook schrijft hij in de pers. Hij draagt op straat banieren met de vlaggen van de natiën omzoomd en een „broederschapsbei" of klok, waarop de woorden prijken: Verkondig broederschap onder de geheele menscbeid, terwijl ook de banieren opschriften dragen. Hij is in Japan, China, Manilla, Singapore, Colombo en Cairo geweest en gaat van hier naar Londen. Hij is in het bezit van een album, waarin de namen van vele voorname persoonlijkheden voor komen, en van vele aanbevelingen van geestelijken, staatslieden enz. Een zijner geschriften houdt een toe passing in van het door hem verkondigde beginsel der algemeene broederschap op de brandende vraagstukken van den dag. Een zeldzaam geval. Het „TJtr Dgbld." verteltDezer dagen logeerde te Utrecht aan het hoofdbureau van politie een landlooper, die opgaf te heeten J. Verhoeve. Zooals te doen ge bruikelijk is, sloeg de recherche de regis ters van het politieblad eens na, om te controleeren of deze mijnheer Ver hoeve bij justitie of politie ook nog wat op zijn kerfstok had. Doch zie ten name van Verhoeve vond men niets, wél ten name van Verhoeven. Men dacht natuurlijk, dat de landlooper zich met opzet Verhoeve noemde en niet Verhoeven, teneinde aldus zijn gevangenneming te ontloopen, die door de Rotterdamsche politie was gevraagd, omdat mijnheer Verhoeven, veroordeeld door de rechtbank aldaar, vergeten had zijn strafte komen uitzitten. De Utrechtsche politie nam den land looper Verhoeve eens onder handen, om gewaar te worden of deze niet inderdaad mijnheer Verhoeven was. En de man onderging een scherp verhoor. Dat hielp. Hij bekende nóch Verhoeve te zijn, nóch Verhoeven, hij was eerlijk gezegd heele- maal geen Verhoeve, met of zonder n, hij was een mijnheer EdengeestMen stond wat men noemt paf Maar is u dan niet veroordeeld door de rechtbank te Rotterdam? Zeker wel. Ze hebben me daar ver oordeeld, Maar niet als Edengeest, doch als Verhoeven. Toen ik daar verhoord ben, heb ik me uitgegeven voor Ver hoeven, eerst bij de politie, later voor de rechtbank. Dat was de naam van een vriend van me. Mijn ware naam was Edengeest. Maar als Verhoeven ben ik veroordeeld. Men stond by de politie voor iets nieuws. Zóó'n geyal had men nog nooit gehad. En in het politieblad sloeg men de letter E eens op. En daar vond men Edengeest gesignaleerd door de Haagsche politie, met verzoek om aanhouding I De pseudo mijnheer Verhoeve werd nu ter beschikking gesteld van de justitie. En daar krijgt hij het hard te verant woorden. Ten eerste moet het vonnis ten name van Verhoeve worden gecor rigeerd, ten tweede krijgt mijnheer een nieuw verbaal en een nieuwe veroor deeling wegens het opgeven van een valschen naam, en ten derde krijgt de Haagsche politie hem in handen voor een ander strafbaar feit. Mijnheer Edengeest verliet het hoofd bureau in een andere stemming dan waarin hij het was binnengewandeld. Een nieuw middel. Een oplichter in Duitschland koos de vliegmachine als hulpmiddel voor zijn operaties. Hij volgde nauwkeurig den vooruitgang van de techniek. Aan trouw lustige dames, met wie hij door adver tenties in kennis kwam, maakte hij wijs dat hij bezig was een vliegmachine te vervaardigen en een schitterende toe komst hem wachtte. Teneinde de vrouw van een rijk en bekend man te worden, offerden allo door hem misleide juffers gaarne haar penningske om de machine te voltooien. Duurde het te lang dan zei de „uitvinder", dat het model niet geheel en al geslaagd was en nog eens moest worden gewijzigd. Als echter een meisjo er op stond eerst eens de machine te zien vliegen en weigerde verder geld te verstrekken, dan liet de huwelijks-

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2