N°. 2397. Éondag 18 September 1910. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Bons 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 17 Sept. 1910. Van deze en voorbije dagen. Ofschoon we reeds in de tweede helft zijn van September, doet het weer zich nog maar steeds gunstig kennen, hoewel de vaak overmilde temperatuur en sterke zonneschijn wel even de vrees doet ontstaan dat plotseling een ommekeer kan worden verwacht en we straks eensklaps in den herfst kunnen komen. Voor het oogenblik kunnen we even wel tevreden zijn en het is voorzeker de burgerij van Hoorn, (waar in deze dagen de alg. verg. der H. M. v. L. wordt gehouden, benevens de bij die gelegenheid te houden tentoonstelling) welke reden heeft zich bijzonder te verheugen. We herinneren het ons im mers nog levendig hoe voor twee jaren geleden; toen Texel het voorrecht had de alg. verg. hier te hebben, hoe toen de vrucht van ons pogen en beste be doelingen door hevige stormwind aan flarden werd gescheurd en, wat door den wind werd gespaard, door stroomen water werd vernield. De herinnering aan die dagen, brengt nog immer eene weemoedige stemming teweeg, omdat bet Texel zoo groote teleurstelling be zorgde. Wij misgunnen daarom Hoorn, waar in deze dagen de alg. verg. wordt gehouden, waaraan een prachtige ten toonstelling is toegevoegd, waar tal van festiviteiten bovendien aan de duizenden bezoekers het daarzijn aangenaam zal maken, wjj misgunnen Hoorn het voor recht van zulk mooi weder dat wij moesten ontberen, in geenen deele, overtuigd als wij zijn, dat goed weer ten deze een voorname factor is. Ook van hier brachten velen een bezoek aan de feestvierende stad en ongetwijfeld brengen zij allen van daar de beste indrukken mede. De zomertijd behoort weder zoo goed als tot het verleden, het doen van uit stapjes wordt minder, de vacantie- genietenden zijn weder tot hunne werk zaamheden teruggekeerd; het bezoek van toeristen wordt met iederen dag kleiner en de badhotels kunnen bunne gelegenheid wel spoedig sluiten. Volgens de berichten in de couranten kunnen de badhotelhouders over den verloopen zomer tevreden zijn. Ook voor de hier bestaande gelegenheid aan de Koog schynt hot seizoen goed te zijn geweest naar wij vernamenalthans de onder nemer er van was er wel over tevreden. Ten bewijze dat het Badhotel Prinses Juliana aan de Koog voor velen een gewenscht verblijf werd geacht, deelen wij hieronder een naamlijst mede van de families welke daar dezen zomer hebbenj vertoefd. Deze opgave werd ons door den ondernemer welwillend verstrekt J. A. C. Slefjster, Arnhem. G. N. J, Neeb, Harderwijk. C. R. A. van Bylandt, Leiden. H. A. L. Esehouzier, 's Hage. J. D. Waller en vrouw, Driebergen. Hans Benndorft-frau, 2 kinderen, Bremen. K. Bloemendaal. Mevrouw v. Rjjn v. Alkemade, 2 kinderen Helder. A. C. v. R\jn v. Alkemade, Helder. N. A. Wesenhagen, Sassenheim. C. Bakker en vrouw. Prof. Seertsema, Delft. Kurt Neumann-frftn, 2 kinderen, Bad Hom burg. II. van der Mejj, Larön. P. J. de Widt-I-Iamer, Laren. Mevrouw Dijk-Mesdag, 's Hage. K. van de Wal, Groningen. Mr. E. de Grave, Soest, Walter Müller, Elborfeld. W. Kuppen en vrouw, Leidenscheid. Dr. C. Verfürt, Berlin. J. K. van Hoogstraten, Ahen a/d Rijn. P. Bloemendaal, Arnhem. W. van der Wenden, Arnhem. J.J Hooykaas, vrouw en 6 kinderen, Amers foort. L. Evers, Amersfoort. W. Deisters, Bremen. Dr. v. d. Horst en vrouw met 5 kinderen Enschede. W. A. van Zuylen, vrouw en 3 kinderen Wageningen. H. J. Kreynen, Wageningen. E. Rost, Wiesbaden. G. Schreuder, Wageningen. J. Faber, den Haag. T. Gerdes Oiterbeek, vrouw en 5 kinderen Apeldoorn. B. Saaltinch, Arnhem. H. J. Saaltinch, Arnhem. Familie Holste, 4 personen, München. E. T. Bernes en vrouw, München. B. T. Mentingh, Haarlem. J. B. Carrière, vrouw en 4 kinderen's Hage. W. M. Carrière, 's Hage. Familie Van Osselen, 7 personen, Amsterdam J. Everwijn, Utrecht. P. H. v. d. Leeuw, Utrecht. M, Holste, München. Dr. M. Fritsch, 5 personen, Ludwigshaven J. G. van Raveneck, vrouw en 1 kind. A. W. Schoch en vrouw, Rotterdam. J. van Doesburgh, Leiden. J. H. van SJooten, Vriezenveen. B. van Slooten, Vriezenveen. M. A. van Kalshoven Vrieseman, 's Hage. M. E. J. J. van Lidt de Jeude, 6 personen, Alkmaar. M. J. Burlage, Leiden. Dr. Plange, 4 personen, Elberfeld. N. Postuma, Driebergen. J. C. Ver Turft, Frankfurt a/m. E. de Adelaar, Deventer. Familie van Hasselt, 6 personen, Rotterdam J. B. Tielrooy, Amsterdam. C. Oorschot, Amsterdam. K. de Bazel, vrouw en 5 kinderen, Bussum C. J. Heemskerk met vrouw, Hilversum. A. Eggers, Amsterdam. E. Rickmanns, Bremen. G. Feelrooy, Amsterdam. Sturssenegger, Schaffhaussen. R. Lensselinch, Amsterdam. Uit bovenstaande lijst moge blijken, dat Koog tot badplaats te maken nog geen onmogelijkheid is. Mist men daal de vermaken van groote badplaatsen, niet onmogelijk dat het voor hen die rust wenschen, juist daarom een ge- wenschte gelegenheid is. Die gelegenheid uit te breiden, een goed verkeer daarheen te bevorderen is in het belang van Texel. Moge zulks worden bedacht door allen die Texels bloei beoogen en daartoe kunnen en willen medewerken. Concert Fanfarecorps. Wij herinneren er aan, dat Zondag middag te halt vier door het Fanfarecorps een Concert op de Groeneplaats zal worden gegeven. Het onderstaand programma van als dan uit te voeren nummers, werd ons welwillend verstrekt; PROGRAMMA. 1. Prinses Juliana Marsch 2. La Belle Alsacienne Ouverture 3. Brise du SoirValse 4. Rose et Rosette Quadrille 5. Tancredo Opera-tantaisie 6. Dame de Coeur Ouverture 7. Vollewind Pas-redoublé 8. Gloria Victis Ouverture 9. ZuyderzeeValse 10. Dona FloraFantaisie 11. La Reconnaissance Fantaisie 12. Le Montagnard Marsch Van Koog wordt ons bericht: De heer W. Dalmeijer Wz„ ambtenaar aan de II. S. M. te Amsterdam, laatstelijk tijdelijk te Zandvoort, is als zoodanig, met ingang van 15 Sept. overgeplaatst naar Bussum, De Cocksdorp. Ook in de school te Zuid-Eierland zal dezen winter door den heer H. Visser een landbouw-cursus in het boekhouden worden gehouden. Het aantal lesuren bedraagt 20. In het bericht van de Cocksdorp in het vorige nummer van dit blad is een fout geslopen. De naam van de inzender voor de huisvlijttentoonstelling te Sche- veningen, die met de zilveren medaille werd bekroond, is niet T. Buis, maar P. Buis. Nederlandsche Zendelinggenootschap. Door het Ned. Zendelinggenootschap is een extra Maandbericht uitgegeven, waarin de aandacht wordt gevestigd op de nijpende geldnood waarin dit genoot schap verkeert en hetwelk er toe zal leiden dat het genootschap „haar werk met eigen handen zal moeten afbreken", gelijk het maandbericht zegt. De uitgaven kunnen niet word3n verminderd zal het werk van het genootschap er niet onder lijden en 't is om die reden dat een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid van allen die het werk van het genootschap het uitzenden van zendelingen naar onze overzeesche gewesten, ter harte gaat. Doe een ieder in deze naar hij of zij meent te moeten doen. Een oplossing. Een Sigarenfabrikant te Wageningen heeft onlangs, zooals wij gemeld hebben, aangekondigd, zijn personeel van 10 Sept. tot uit. Oct. te moeten ontslaan, omdat hij gedurende dien tijd zijn mili tieplichten moet vervullen. De fabriek blijft nu evenwel toch in werking, daar den fabrikant ten slotte toestemming is verleend, in plaats van te Utrecht, te Ede onder de wapenen te komen, van waar uit hij zijn zaken kan blijven waarnemen. Maar toch onder de wapenen komen. Smakeloos. Tijdens het bezoek van koning Albert van België en koningin Elisabeth, wordt de Dam electrisch verlicht. Het bekende Eendrachtsbeeld herinnering aan 't jaar '30 is nu tot lantaarnpaal ge degradeerd. Het zou van meer goeden smaak getuigd hebben indien men de veelgesmade en bespotte Naatje gepen sioneerd had bij deze gelegenheid. Strenge winter in 't zicht. Van meteorologische zijde wordt mee gedeeld, dat de winter 1910 1911 zeer streng zal worden. De mededeeling be rust hoofdzakelijk hierop dat het poolijs reeds in de tweede helft van Juli zoo ver naar het zuiden was doorgedrongen dat de westkust van Spitsbergen door de toeristenbooten niet meer kon worden bereikt. In bet begin van den bijzonder milden winter van 1897 1898 kwam bijv. nog in November een expeditie ongehinderd naar Spitsbergen en kon daar tot den 21sten November blijven. Dat reeds in de tweede helft van Juli het pakijs de fjorden van Spitsbergen bezet heeft, zooals in dit jaar, is nog nooit voorgekomen. Een dorstig werk. Roode Karei gaat thans met een blok aan 't been naar Rome, of liever hij is al op weg. Maar 't loopen met een blok schijnt kwaad te werken op de lever. Deze wordt daar droog van, te oordeelen naar 't gedrag van „den Rooie", want in den tijd van 2 uur had hij al vier kroegen aangedaan, en toen was bfj nog slechts een paar straten van Amsterdam met zijn blok doorgerold. Dat zal als hij te Rome is, als hij er ooit komt, tot een heel getal aangegroeid zijn. Golportage-bedrog Eenige dagen geleden kreeg een winkelier uit de Aert van Nesstraat te Rotterdam bezoek van iemand, die zich uitgaf als colporteur voor advertentiën voor een blaadje, uitgegeven door ambte naren enz. Als de winkelier nu maar in dit blaadje wilde adverteeren, zou hij, de colporteur, wel zorgen, dat de winke lier de leverantie van boter en kaas kreeg. De winkelier ging op het aanbod in, bestelde een aantal regels en heeft van den man noch van een leverantie iets meer vernomen. Bedreiging. Een bewoner van de Nieuwe Heeren gracht en een van de Rozengracht te Amsterdam, hebben, naar „De Tijd" meldt, bij den commissaris van politie in de Ferd. Bolstraat aangifte gedaan, dat zij ieder een briefkaart ontvangen hebben, waarbij hun leven door iemand uit de Dusartstraat te Amsterdam wordt bedreigd. Zij zouden worden doodge schoten. Wegens bedreiging tegen het leven, is tegen den schrijver proces verbaal opgemaakt. Een schande. In een dor straten van de schilders wijk te 'sGravenhago heeft een vrouw haar echtgenoot met zijn huishouding alleen gelaten. De verlatene verkocht uit wanhoop zijn inboedel aan een uitdrager ia de buurt. En thans staan buurvrouwen met elkander uit te maken dat het een „schande" washet fraai- geteekende crayonportret der weggeloopen echtge- noote staat n.l. voor het raam van den uitdragerswinkel met het opschrift „Maar 4 gulden O, die bureaucratie. Een ingezetene van Winschoten ont ving dezer dagen, naar de „Winsch. Ct.8 meldt, een aangeteekenden brief van een 15 cts. postzegel voorzien, waarin hij gemaand werd tot betaling van nog achterstallige belasting ten bedrage van8 cent. Een Urker schokker vergaan. Men schrijft uit Scheveningen van 14 dezer De kapitein der havensleepboot rappor teert, dal gisterenavond voor Scheve ningen een schokker is omgeslagen. Hoewel de motorreddingboot zoo spoedig mogelijk was uitgevaren en een uur had gezocht, kon deze noch schokker, noch opvarenden vinden. Later spoelde wrakhout aan, het merk U. K. 72 dragende. Men vermoedt, dat deze schokker vier opvarenden had, waarvan hedenmorgen 2 man en een jongen zijn aangespoeld. Men veronderstelt, dat hierbij niet het lijk is van den schipper. Voor zoover hier bekend is, voer Jan Bakker als schipper op de U. K. 72, terwijl een zoon van hem zich als knecht aan boord bevond. Een watergemaal gevraagd. De vorige week werden de landerijen van het eiland Marken weer geheel over stroomd. Naar aanleiding daarvan hebben de veehouders en melkslijters van het eiland een adres gezonden aan H. M. de Koningin waarin zij er op wijzen, dat het herhaal delijk voorkomt, dat het eiland door de zee wordt overstroomd, hetgeen hun niet geringe schade bezorgt, daar het water soms weken lang op de landerijen blijft staan, aangezien het eiland geen water gemaal bezit. Adressanten verzoeken daarom dringend het daarheen te willen leiden, dat het eiland Marken van rijks wege worde voorzien van een water- geinaal. TEXELSCHE COURANT. P. Best TTnnrn C. Best Hoorn'

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1