N°. 2399. londag 25 September 1910. 248te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin n en. land, Itit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pk Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag; der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN8EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. Voorbereidend militair Onderricht. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden a. dat het Voorbereidend Militair Onderricht gedurende de wintermaanden 1910-1911 zal plaats hebben: te deu Burg in het lokaal van R. Moojen MAANDAG en DONDERDAG van 7 tot 9 uur namiddags; te OosteroDd in het lokaal van IJ. Koppen, op DINSDAG en VRIJDAG van 7 tot 9 uur namiddags; b. dat de aanvang van het onderwijs is bepaald te den Burg op Maandag 3 October a.s. en te Oosterend op Dins dag 4 October d. a. v. Texel den 21 September 1910. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.-B. Teekencursus te den Burjj. Burgemeester en Wethouders van Texel bréngen ter kennis van belang hebbenden, dat door den heer A. Korff, leeraar aan de Ambachtschool voor Helder en omstreken, gedurende den winter 1910-1911 in een der lokalen van de o.l. school te den Burg een teeken cursus zal worden gehouden, welke gevolgd kan worden door ambachts lieden en a.s. ambachtslieden, woonachtig binnen deze gemeente. De cursus, bestaande uit 20 lessen, welke gegeven zullen worden des Zater dags van des nam. 6 tot des nam. 9 uur, zal aanvangen op Zaterdag 1 Oct. a.s. Het leergeld bedraagt f 0,25 per les en per persoon. Aanmelding tot deelname moet ge schieden ter gemeentesecretarie vóór Vrijdag 30 September e. k. Texel, den 21 Sept. 1910. Burgem. en Weth. voorn. J. S. DIJT, L.-B. De secretaris, RUIBING. SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester brengt ter openbare kennis, dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District." „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zal op 27 en zoo noodig ook „op 28 Sept. a. s. eene schietoefening „worden gehouden van het fort Harssens. „Er zal gevuurd worden met kanonnen „van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onvei lig wordt gemaakt de reede van Texel „tot op 4500 M. van het fort. „Op den dag, waarop gevuurd wordt, „zal van het fort eene roode vlag waaien „die 3 uur vóór het begin der oefening „halfstok en één uur vóór de oefening „geheel voorgeheschen wordt, alsmede „gekleurde vlaggen, aangevende de ware „richtingen waarin gevuurd zal worden. „Bovendien zal op den avond vóór en „op den dag dat gevuurd wordt, een „waarschuwingsbord geplaatst worden „bij het gebouw van den vischafslag aan „de buitenhaven, vermeldende in welke „richting dien dag zal worden gevuurd, „terwijl bij het torpedo-magazijn en „aan deu ingang der haven borden zullen „geplaatst worden, waarop is aangegeven „de beteekenis der gekleurde vlaggen, als „volgt: rood-witte vlag beteekent Noord, „wit-zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. „(Zie „Ned. krt." No. 201, 212.") Texel, den 23 Sept. 1910. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Loc. B. TEXEL, 24 Sept. 1910. Indeeling 3e ploeg der nationale militie op 21 September 1910. C. Blom 10e Reg. Inf. Helder. D. Ylas 10e R. Dijker 10e L. J. Vonk 10e Haarlem. C. Koopman Reg. Grenadiers den Haag C. A. Witte 4e Reg. Veld-art. Utrecht. Keppel opgegeven als deserteur. Kooiman Zondagavond in Hotel Texel. Wij willen de aandacht vestigen op de adv. in dit nummer voorkomende, waarin wordt aangekondigd eene Séance op een le klas Biljart, door prof. 't Is me Edso, op Zondagavond in Hotel Texel. De naam van den beroemden biljart kunstenaar komt ons niet onbekend voor. Voor eenige jaren geleden gaf een zich aldus noemenden heer proeven van zijne bekwaamheid in het biljartspel in het destijds bestaande Cafe Parkzicht. Velen zullen zich zeker nog herinneren hoe de speler alstoen zijn meesterschap toonde op het biljart en hoe hij door waarlijk kunstige stooten het publiek wist te verbazen. Is de mijnheer die Zondagavond van zijn bekwaamheid in het biljartspel bewijzen zal geven dezelfde van voor eenige jaren geleden, dan kan zeker worden verwacht dat inderdaad iets zeldzaam moois zal worden vertoond. Een bezoek daaraan is dus wel aan te bevelen. Voor het Horntje. In de Staatsbegrooting van 1911 wordt voor verdediging van den onderzeeschen oever van het Horntje op Texel, de uitgaaf geraamd op f 660,000. Waal, 22 Sept. Door een 13 tal jongelui (5 dames en 8 heeren) werd gisteren in het lokaal van A. P. Eelman, een Rederijkerskamer opgericht, die „de Vriendenkring" zal heeten. Nadat een Bestuur was gekozen, bestaande uit 5 personen (1 voorz. 1 secr. 1 penningm. en 2 commissarissen) werd besloten, in den komenden winter twee uitvoeringen te geven. VlielandIS Sept. Heden is te Vliereede uitgeklaard eene nieuwe voor Russische rekening gebouwde motorboot genaamd „p6e6ak6" (visscher) onder kommando van kapt. Wijsmuller, komende van Amsterdam en bestemd voor St. Petersburg. Tot vader en moeder in het Wees en Diaconiehuis te Vlieland zijn benoemd H. Schaafsma en Echtg. te Comjum. In functie treding 1 October a.s. Wereldtentoonstelling te Brussel. De fabriek van Landbouwwerktuigen Ph. Maijfarth Co. te Frankfurt a/M. die in vorige nummers van ons blad eene adv. plaatste van hare Zaaimachines behaalde op de tentoonstelling te Brussel een groot succes. Haar werd in concurrentie met alle industrieele Staten de grootste onder scheiding (Grand prix) voor de uitgestalde collectie toegekend, in 't bijzonder voor de hydraulische Wijn- en Vruchten wijnpers met bovendruk en 2 eikenhouten pressbieten. De Alkmaarder vliegweek. Volgens een bericht in de groote bladen voorkomende zal de heer Verstraeten 6, 7, 8, 9 en 10 October a.s. komen vliegen op een terrein nabij het O verbosch te Heilo. Stijging van landprijzen. Uit Verslagen en Mededeelingen No. 4 1910 van de Directie van den Landbouw, ontleenen we de volgende mededeeling „Uit alle deelen des lands komen berichten omtrent het voortdurend stijgen van de landprijzen. Het is niet te ontkennen, dat in deze stijging een groot gevaar ligt voor de toekomst. Bijzonder sterk is die stijging in Twente, waar blijkbaar sommige fabrikanten een deel van hun vermogen beslist in grond willen vastleggen en daarbij het maken van een behoorlijke rente geheel als bijzaak beschouwen. Gemeld wordt, dat een boer derij, welke plm. f250 huur deed, voor ongeveer f25000 werd verkocht". Deze grond kan naar het tegenwoordig stelsel van bouwen nog niet 1 °/0 rente afwerpen, want de eigenaar heeft grond lasten te betalen en ook komt het onderhoud van het boerenhuis voor zijne rekening. Ook in Zeeland loopen de grondprijzen nog voortdurend op. Het komt niet zelden voor, dat aan pachters, die gedurende den loop van den pachttyd de boerderij met toestemming van den eigenaar aan een ander willen over doen, een verbazend hoog bedrag daarvoor geboden wordt. Dit opdrijven van grondprijzen door kapitalisten kan voor de landbouwers en veehouders als eigenaars, maar ook voor de huurders noodlottige gevolgen hebben. Er wordt wel eens geredeneerd als volgt: wat A er voor betalen kan, kan ik ook geven. Dan blijft de stijging van de grond prijzen niet uit en als gevolg daarvan klimmen ook de pachtsommen. Het is wel jammer, dat het landbouwboekhouden nog niet op alle bedrijven van eenige beteekenis ingevoerd is. Alleen hierdoor verkrijgt men betrouwbare gegevens omtrent de netto opbrengsten van boerderijen. Een zeer een voudige statistiek wijst dan uit, hoe groot de gemiddelde bruto en netto opbrengsten van een boerderij over een reeks van 8 tot 10 jaar zijn. Deze gemiddelde opbreng sten moeten de maatstaf zijn, waarnaar de grondprijzen zich regelen. Thans regelen de grondprijzen zich niet zelden naar de opbrengsten van een enkel jaar. Was dit jaar en ook het voorgaande bijzonder gun stig, zoowel wat de oogst als wat de prijzen van de landbouwproducten en het vee betreft, dan beschouwen niet weinigeD dit als vaststaande gegevens. Op bedrijven, waar het landbouwboek houden is ingevoerd, blijven de gronden naar een eenmaal vastgestelde waarde op den inventaris staan. Er wordt zelfs ernstig gewaarschuwd, om de waarde der gronden op den inventaris ieder jaar te regelen, naar de schommelende landprijzen. Een eenvoudig stelsel van boekhouden kan ons reeds leeren, hoeveel er gemiddeld op een boerderij, na aftrek van alle uit gaven voor het gezin, gemaakt kaD worden. Het is niet de vraag, wat een kapitalist voor een boerderij kan betalen, maar wat een landbouwer of veehouder, die op het bedrijf hun bestaan moeten vinden, daar voor besteden kunnen. Zijn de grondprijzen onmatig hoog, dan is een bestaan wellicht alleen in gunstige jaren mogelijk. Kan men door gemis van een behoorlijke boekhouding den stand van het bedrijf jaarlijks niet behoorlijk contro leeren, dan is de achteruitgang op zeker oogenblik veelal aannemelijk grooter, dan zulks verwacht was. In het onmatig stjjgen der grondprijzen kan groot gevaar liggen voor de toekomst. Cholera nostras. Dr. J. G. Sleéswijk schrijft in het „Tijdschr. voor Geneesk." „Deze verouderde benaming komt helaas nog voor op de lijst der officieel erkende doodsoorzaken, Zij dient slechts om verwarring in de geneeskundige literatuur en angst bij het publiek te verwekken. Laten wij ons toch voortaan van het gebruik van dien naam ont houden. „Er is slechts één cholera: de cholera asiatica, veroorzaakt door de vibrio Koch. Deze is bij ons altijd uit het Oosten ingevoerd. Elke acute maag en darm- katarrh, door een ander mikro-organism e veroorzaakt, is geen cholera. Men spreke dan, of ook wanneer de oorzaak onbekend is, eenvoudig van diarrhee en enteritus (nr. 105 of 106 van de nomenclatuur der doodsoorzaken.) Maar de voornaamste eisch is: een behoorlijk bacteriologisch onderzoek, dan behoeft men er zich niet met een niets zeggenden of misleidenden term af te maken. Dit naar aanleiding van de onlangs aan „cholera nostras" te Bergum (Fr.) overleden schippers en het daarover in binnen- en buitenlandsche bladen ge schrevene". Een Nederlandsche vliegdame. Mevrouw M. Wouters-Houffelaar te Breda zal zich gaan oefenen in de vlieg kunst op de vliegplaats Wilrijck te Antwerpen. Mevrouw Wouters was vroeger ver bonden aan een der Nederlandsch-Indische tooneelgezelschappen. De millioenen-nota. Aan de nota van den minister van Financiën, begeleidende de staatsbe grooting voor 1911 ontleenen wij het volgende Geraamd wordt voor den geheelen dienst in uitgaaf f 213.756.101.51, in ontvangst f 194.237.010, voor den ge wonen dienstin uitgaaf f206.204.101.51, in ontvangst f 192.376.010, latende een tekort van f 19.519.091.51 op den geheelen dienst en van f 13.828.091.51 op den gewonen dienst. Het becijferd tekort op den gewonen dienst dient nog verminderd met het bedrag, dat de werkelijke gewone uit gaven vermoedelijk beneden den oor spronkelijk geraamde zullen blijven. De Minister meent het bedrag dier zoogenaamde besparing op 1.200.000 te mogen stellen. Door genoemd tekort op den gewonen dienst daarmede te verminderen wordt het teruggebracht tot f 12.628.000. Voor dekking van dit tekort komt in de eerste plaats in aanmerking de opbrengst van de verhooging van het successierecht waaromtrent de Memorie van Antwoord binnen weinige dagen door den minister zal worden ingezonden. Van dit middel waarvan de meerdere baten eerst tegen Juli zullen gaan vloeien, kan voor 1911 slechts f550.000 worden verwacht. Voorts zal moeten voorgesteld de Opcentenheffing op vermogens- en bedrijfsbelasting ook voor 1911/1912 voort te zetten, waaruit een bate van ongeveer f 1.300.000 zal voortvloeien. Hoe het dan overblijvend tekort zal worden gedekt, zal van de omstandig heden afhangen. Gouden vangst. De Voleudammer visscher Dirk Sier bad een goede vangst. Terwijl hij zijn botwant uit zee op haalde, bevond zich tusschen de botjes aan een hoek, een Friesche gouden kap waarin gegraveerd stond 'tjaartal 1807. Naar Amerika vertrokken Uit Katwijk a/d Rijn: Een bloembol- lenkweeker D. B. vertrok de vorige week met zijn familie voor een zomer- reisje. Thans nu de schuldeischers komen opzetten, blijkt de familie op reis te zijn naar Amerika. (Ass. Ct.) Als dat maar vrucht wordt. Bij een landbouwer te Waarder staat een dichtbeladen appelboom in vollen bloei. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1