BIJVOEGSEL van de Texelsche Courant van Zondag 25 September 1910. N°. 2400. Donderdag 29 September 1910. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct-s. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Texel. werkprogram der regeering ter kennisse van onze Volksvertegenwoordigers wilde brengen, zette aan de plechtigheid niet weinigen luister bij. Ieder, die wel eens bizonderheden raadplege de lezer den inhoud zelf. —o—o—o— De partijdag der Duitsche Sociaal-Demo- Konstantinopel op, het zaakje eens te onder zoeken en deze rapporteerde al dra dat er tusschen de Porte en de Romeensehe regeering een mondelinge overeenkomst was nano-F.o-aan nmfrenf. hnn hoildiner inse- Alweer een luchtvaarder. Ook in Haarlem zal, naar de „O. H. Ct." meldt, naar allo waarschijnlijkheid ge vlogen worden. Eenige heeren zijn reeds doende met het bijeenbrengen van de noodige gelden, terwijl de keuze reeds op een terrein is gevallen. De vlieger zal zijn Frits Koolhoven, die zich thans bij Reims oefent en in ons land het eerst bij Haarlem zijn kunst, durf en geoefend heid zal doen bewonderen. Een dreigbrief of een misplaatste grap Een dezer dagen ontving de heer P. te Delft een brief, waarin hij werd uit- genoodigd op aangegeven plaats en tijd een bedrag van f80 te bezorgen, onder bedreiging van zijn leveu. De bedreigde waarschuwde de politic en ging op den opgegeven tijd naar de genoemde plaats maar liet de f 80 thuis. Ook de politie was in alle stilte van de partij. Er was echter niemand die de f 80 in ontvaDgst wilde nemen. Modern huwelijk. Mevrouw N. Zie, man, ik moet naar de vergadering van gehuwde vrouwen. Werk nu, terwijl ik weg ben, eens goed door en let op dat er niets gebeurt. Als het kind schreeuwt neem bet dan uit de wieg en geef het de flesch. Om negen uur moet het een eetlepeltje uit het fleschje van den dokter hebben. Pas op dat de meid geen vrijer in do keuken laat, of het een of ander laat aanbranden. Geef haar geld om boodschappen to doen, je weet wel wat er noodig is. Scbriji naar de gasfabriek om kolen, en als de waschvrouw komt, terwijl de meid uit is, geef haar dan de wasch, maar maak eerst de waschlijst. Misschien komt ook de petroleumman, maar dien vent moet je eens een goed standje maken, want zijn olie brandt slecht. Hu, verveel je maar niet, adieu. Voor fietsen vervoer. Met ingang van Januari zal een in grijpende verandering plaats vinden omtrent het vervoer van rijwielen als bagage. Een unifoi m tarief zal worden toege past voor alle afstanden, zoodat b.v. een rijwiel voor Maastricht of Vlissingen evenveel zal kosten als b.v. naar Zuid- hom of Assen. De reiziger ontvangt bij het aanbieden van zijn fiets een geperforeerde strook voorzien van het stationsstempel waarvan nadat de plaats van bestemming door hem is iDgevuld, een gedeelte door hem aan den conducteur wordt afgegeven, terwijl het overige gedeelte door hem als regu wordt gehouden. Reizigers hebben zelf te zorgen, voor het brengen bunner fietsen naar den trein, respectievelijk in- en uitladen. De kaarten zijn ten allen tijde be schikbaar zoowel enkel als bij hoeveel heden. „N.Gr. Crt." Verstandige maatregel. De Regenten van het Burgerweeshuis te Alkmaar hebben besloten tot afschaf fing der weezenkleeding, zoodat de weezen aldaar uiterlijk van andere kinderen niet meer zullen te onderscheiden zijn. Rijke vischvangst. Dal in de omstreken van Man tgum (Pr.) vischrijke wateren gevonden worden, is in den laatsten tijd herhaaldelijk gebleken. Een paar amateurs-schakelaars vingen dezer dagen in de moleusloot vau den Luchtenvelder polder plm. 25 pond visch, waarbij ongeveer 17 pond dikke paling, met bazen er tusschen van 2 a 3 pond, overigens snoek. Een ander schakelde uit de Strem vaart en slooten vele snoeken, waaronder vaD 7 pond. Het record sloe gen echter wel de Weidumer pachters van spoorgaten Mantgum—Leeuwarden, die uit twee dier gaten bij het station te Mantgum bijna een wagenvol visch haalden, meest blei en vooren, maar ook dikke snoek, terwijl de pachters van het vischrecht in de spoorslooten Mantgum Bozum in één gat bij den Schillaarder overweg 56 stuks karper vingen, die samen plm. 50 poüd wogen, en in andere gaten menigten snoek en blei ver schalkten. Ook de gewone hengelaar komt soms met een flinken zoö thuis, en vangt nu en dan snoeken en bleien van 2 a 3 pond. - Peter benijd dan beklaagd. Het Berl. Tagebl. slaakt een verzuch ting over het welvaren van onzen Nederlsndschen scheepsbouw. Nog altijd is het aan den Puitschen scheepsbouw niet gelukt, de Nederland- sche werven een deel afhandig te maken van de opdrachten, welke jaarlijks aan di6 werven gegeven worden door de Duitsche scheepvaartkriugen, met name door de binnenvaart en in 't bijzonder door de Rijnscheepvaart. Het blad somt dan op wat in de laatste jaren ten onzent voor het buiten land werd gebouwd, voor Duitschland, België, Engeland, Argentinië, Italië, Brazilië, Frankrijk, Bulgarije, enz. cn rekent dan uit dat de Duitsche bestel lingen 60 pet. van die orders uitmaken (naar tonneninhoud). Kon men die Hollandsche mededinging maar keeren aldus de slotzin dan zou er op Duitsche werven voor rekeniDg van Duitscheis wat meer werk aan den winkel zijn. Een aardigheid. Vele menschen moenen dikwijls een aardige streek uit te halen, wanneer ze den stoel, waarop iemand zal gaan zitten stilletjes wegtrekken, zoodat 't slachtoffer komt te vallen. Hoe gevaarlijk dergelijke aardigheidjes zijn bleek in een tehuis voor meisjes te Schwelm, in Westfalen. Een meisje voerde een soortgelijke manoeuvre uit, een 19jarig vriendinnetje viel en bezeerde zich zoodanig aan de ruggegraat, dat men voor haar leven vreest. In elk geval zal de ongelukkige, mocht zij er boven opkomen, voor kaar leven mismaakt zijn. Te snel gegroeid. Te Kasteel-Brakel (Henegouwen) is een 18jarige jongeling gestorven door te snel te groeien. In 4 dagen tijds was hy 16 centimeters grooter geworden en had een gestalte bereikt van 180 Meter. Zijn inwendig gestel had zich echter niet uitgezet in evenredigheid zijner lengte, wat een verlamming van al de levens organen voor gevolg had. De ongelukkige jongeling kon Diet het minste voedsel meer nemen en is dan ook spoedig ge storven. Gevaarlijker kerel dan Filers of het Staphorster boertje. In Spanje zitten kwakzalvers, die al heel bane geneesmiddelen voorschrijven. Zoo werd een asthmatische boer door zoo'n man voorgeschreven, dat hij bloed van een gezonden jongen knaap moest drinken. Dt) boer was nog zoo stom dit praatje te gelooven en lokte met behulp van zijn familie een 7-jarig zoontje van een schaapherder in huis en slachte het kind als 'n varken. Aan den kwakzalver betaalde hij nu 750 peseta's voor zijn advies. Of dit gruwzame geneesmiddel geholpen heeft, zal de gevangenisdokter kunnen uitmaken, daar de misdaad aan 't licht kwam en de dampige boer met z'n heele familie achter de tralies is gezet. De kwakzalver had het buitje tijdig zien hangen en wist, jammer genoeg, de plaat te poetsen. Ouderdomspensioenen in Frankrijk. De Fransche minister van financiën, beeft aan de begrootingscommissie 45 millioen tres. aangevraagd om de wet op de ouderdomspensioenen in de tweede helft van 1911 te kunnen toepassen. Hij stelt voor dit bedrag te dekken door verhooging van de successierechten wan neer de erfnemer een eenig kind is, verhooging van de zegelbelasting e.a. 4 TEXELSCHE COURANT. -L. Fom ornnoni na-" r.rnfpn Hip mpf- "znnvp.pl hp.lan crsfcp.llinjy

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1