N°. 2401. Zondag 2 October 1910. 248te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bij dit nummer behoort een Blijblad, bevattende Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Noor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nur op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. Zitting van den Militeraad. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken onder verwijzen naar op de gemeentelijke aanplakborden aan geplakte publicatiën bekend, dat de zit ting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehoudeu op Maandag den 10 October a.s, des voormiddags te 10 uur te Hoorn. Zij brengen daarbij onder de aandacht van belanghebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent a. de lotelingen, door of voor wie eenige reden van vrijstelling wordt in gebracht b. de lotelingen, die hetzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst moeten worden uitgesloten en c. alle overige lotelingen. Voor den Militieraad moeten in per sonen verschijnen de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid oi gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte en de lotelingen die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake ia in de 4e zinsnede van art. 47 en in den tweeden volzin van art. 50 der wet. Texel, den 27 September 1910. Burgem. en Weth. voorn., J. S. DIJT, L.-B. De Secretaris RUIBING. TEXEL, 1 Oct. 1910. Van dezen tfld. Over het weêr klinkt slechts één roep, en wel van groote tevredenheid. Geen wonder, want behalve het aangename er van voor iederen mensch, komt het ten goede aan vele zaken en werkzaam heden. Het mooie weer was niet onwaar schijnlijk de oorzaak van een druk be zoek bij de in deze week gehouden boelhufcdagen, waarvan niet onmogelijk het gevolg was dat de verkoopers hooge prijzen bedongen voor het ten verkoop aangeboden vee. Ook aan de oogst komt het mooie weer ten goede. Voor die er lust toe heeft zich daarvan te overtuigen, hij make een wandeling naar den Schilder weg waar op een perceel land, aldaar het landbouwbedrijf (n.l. het dorschen) wordt verricht. 't Geeft een bedrijvig aanzien de dorschmachine daar in werking te zien, het stroo ontlasten van het daarin aan wezige graan. Wanneer men deze machine ziet werken dan gevoelt men bewondering voor den man die de samenstelling er van heeft uitgedacht. 't. Gaat alles zeer geregeld in zijn werk. Het gewas zooals het van den akker is gesneden, wordt in de machine gebracht, waarin het graan uit de halmen wordt gedorscht; aan het eene einde der machine komt het zaad, dat gesorteerd in zakken wordt opgevangen; aan het andere einde vindt het stroo een uitweg, dat door de machine tevens in pakken wordt gemaakt. Vele handen vinden bij deze bezigheid werk 't gaat alles zeer regelmatig het vordert geen groote krachtsinspanning, doch eischt van ieder werker om steeds op zijn post te zijn. 'tls een werkelijk interessant gezicht en voor velen onzer een onbekende bezigheid. Geen wonder dat velen er dan ook een kijkje gaan nemen, 't Is alleszins een bezoek waardig, hetwelk wij allen die er den tijd voor kunnen vinden, wel willen aanbevelen. Det Fanfarecorps. Mogelijk ook ten gevolge van 't mooie weer, 't kan ook zijn als een bewijs van tevredenheid over de bestaande belangstelling, heeft het Fanfarecorps besloten om Zondag a. s. namiddags half vier nog eens weder een volks concert te geven op de Groeneplaats. Het programma voor dat concert, hetwelk ons welwillend werd verstrekt, geeft de volgende nummers aan: 1. Marsch. 2. Tancredo, Fantaisie. 8. Lotus Bleu. 4. Une Soirée au Village. 5. Wals. 6. Nymphes de Jouvence. 7. Marsch. 8. Dona Flora. 9. Souvenir de St. Rome. 10. Gloria Victis. 11. Die Regimentstochter, Fantaisie. 12. Marsch. Indachtig aan het goede toezicht hetwelk het vorig concert voor uit voerders en hoorders zoo aangenaam deed zijn, zullen wij zeker niet vergeefs een beroep doen op een even goed toezicht. BeguDstige goed weêr ook nu weder het voorgenomen concert en mogen velen gebruik maken van de gelegenheid om van de goede muziek van ons Fanfarecorps te genieten. Bijenteelt. Wij meenen goed te doen door de aandacht te vestigen op de in dit nummer voorkomende adv. waarbij alle belang stellenden in de bijenteelt worden op geroepen tot eene vergadering op Don derdag a.s. in cafe „den Burg", ten einde te komen tot oprichting eener afdeeling. Op elk gebied is vooruitgang op te merken en ook het productieve van de nijvere Bij ontgaat niet aan's menschen belangstelling. Dat van dit nijvere diertje veel is te vertellen, zullen zeker zij zich wel herinneren die de lezing van den heer Giersbergen op 14 Juni in de „Lindeboom" hebben bijgewoond. Laten belangstellenden het evenwel nu niet laten bij het aanhooren eener lezing, doch evenals het nijvere diertje voortwerken aan hetgeen gewin kan geven. Het vormen van eene afdeeling werd daartoe aangegeven door den spre ker van dien avond. Moge de heer Visser, die belangstel lenden daartoe oproept, zijn moeite beloond zien. Spoor- en bootdienst. Met 1 October treedt bij de Spoor de Winterdienst in werking. De uren van vertrek en aankomst ondergaan niet zoo groote verandering, somtijds slechts enkele minuten, toch is het goed er op bedacht te zijn. Als naar gewoonte verstrekken wij onzen lezers weder een Boot- en Spoordienst. Wij maken er op attent dat de Boot de zomerdienst aanhoudt tot en met 31 October en vanaf 1 November tot uit. Februari winterdienst aangeeft. Men zie de opgegeven uren. De postbestelling na aankomst dei- boot 7.80 van Helder heeft na ulto September niet meer plaats. Be Cocksdorp. De schippers M. Boon en G. Bakker die assistentie verleenden bij het onlangs gestrande tjalkschip „Verwisseling", ontvingen van de betrokken Assurantie Maatschappij samen een bedrag van f 150. Alleen de lading was verzekerd. Eenige dagen geleden vond de heer M. Wegman alhier een briefje op het strand, hetwelk hij op verlangen van den schrijver opzond aan diens adres, dat luidde: E. Dujartin Boulevard de Paris Roubaix. Thans werd hem voor de moeite een fraaie gezondheidspijp toegezonden. De Cocksdorp29 Sept. lp 't lokaal van den heer Zoetelief alhier hield heden de heer Visser, landbouw- onderwijzer, een belangwekkende rede over het belang van een doeltreffende droog legging van wei- en bouwland en gezicht punten bij het draineeren. De geachte spreker begon met er op te wijzen, dat ieder, die 't vorige jaar genoodzaakt was door Waal-en-Burg te gaan, zeker wel tot de slotsom kwam dat het daar een allesbehalve een ideale waterafvoer was. Inderdaad geleek deze polder meer op een vischwater dan op een plaats, waar talrijke veehouders hun bedrijf uitoefenen. Doch niet alleen Waal-en-Burg doch ook andere deelen van Texel, de polder Eierland niet te vergeten wisten het overtollige water niet af te voeren en wel alleen hierom, dat met de bestaande afvoer wegen men dit niet in zijn macht heeft. Alvorens de middelen ter verbetering aan te wijzen, zal de spreker aantoonen van welk groot belang het is een voldoende afwatering te hebben. Grond, die geruimen tijd vol water zit zoodat er» voor de lucht geen plaats meer is, die onmisbare factor voor de groei, kan nimmer een goede woonplaats zijn voor de wortels onzer cultuurgewassen. Ze kunnen niet ademhalen en het gevolg is, dat de planten een kwijnend bestaan voortslepen. Vooral des zomers als êr een levendige stofwisseling plaats heeft en derhalve ook een flinke ademhaling noodig is, doet het bezwaar van te veel water zich zeer gevoelen. Bovendien vormen zich door het ontbreken van lucht veel schadelijke stoffen. Een dergelijke toestand berokkend den land bouwer groote schade. Hier verbetering in te brengen bestaat alleen in eene goede ontwatering. Hier tracht men die te bereiken door greppels tot afvoer van't overtollige water. Dit stelsel kleeft evenwel vele nadeelen aan, als grondverlies, te ondiep en gewoon lijk leggen ze nog te ver uit elkaar, terwijl de werkzaamheden ei door bemoeielijkt worden, en deze greppels een kweekplaats zijn voor allerlei ongerechtigheden. Hoe deze toestand te verbeteren. De aangewezen weg is draineeren. Spr. laat de verschillende manieren van draineeren de reveu passeeren, en toont door cijfers aan, dat ondanks de kosten belangrijke voordeelen te behalen zijn door deze wijze van water afvoer niet alleen door ideale ontwatering voor den bodem; maar ook door de groote landaanwinning en de eenige wijze waarop men het land kan bewerken, terwijl de greppels, die broeinesten van allerlei schadelijke planten, slakken enz. verdwijnen. Maar, geldt dit bovenstaande voor polders welke een stoombemaling hebben en der halve de waterstand in hunne macht hebben, in het algemeen genomen kan inen dit voor hier niet zeggen. Zonder onbescheiden te willen zijn, moet ik er op wijzen, dat hier en ook in den polder Eierland, men geen afdoende ontwatering zal krijgen, zoolang men niet met het stelsel breekt, het water afvoeren door de natuurlijke uitgangen. Neen heeren, zoolang men het water niet beneden de monding der buizen kan breDgen is de zaak niet gezond en helpt draineeren althans voor ontwatering weinig. Het water op een willekeurig peil te houden, is alleen te bereiken, door het plaatsen van een stoom gemaal, dan, myue heeren is men den toesta ud meester. De kosten daaraan verbonden, kunnen voor dezen polder met zijn vooruitstrevende bevolking geen bezwaar zijn. Het is een bekend feit, dat procentgewijze Eierland ten opzichte van geheel Nederland, aan de spits staat, wat betreft het gebruik- van nieuwe landbouwwerktuigen en hulpmest- stofifen. Laat men ten opzichte van het waterafvoervraagstuk niet achter blijven. Alsnu eindigt spreker zijn rede en geeft gelegenheid tot het stellen van vragen, welke op afdoende wijze beantwoord werden. Onnoodig te zeggen dat de leerzame en doorwrochte rede van den heer Visser, hier slechts beknopt weergegeven, luide toege juicht werd. Jammer dat zoo velen weg gebleven waren, of meenen dezen, dat op deze wijze den heer Visser waardeering gebracht wordt voor zijn onvermoeide pogingen, om den landbouwer voor te lich ten op die punten, welke hem in zijn bedrijf nog duister zijn (Niet van onzen gewonen correspondent.) Oost. Aangezien zich hier voor het herha- lingsonderwijs een voldoend aantal leer lingen heeft aangegeven, zal ook hier herhalingsschool gehouden worden, wat nimmer te voren heeft plaats gehad. Oosterend30 Sept. Morgen zal met het korren van oesters en van wulken een aanvang gemaakt worden. De Zuiderzee-politie heeft ijverig gewaakt, dat men niet voor den ge stelden datum met dit werk is begonnen. Onderwijs aan Boerendochter. Tot opname wordt ons het vol gende gezonden Bij genoegzame deelneming zal op 1 November a. s. aan de huishoud- en industrieschool te Alkmaar een cursus worden begonnen, die in het bijzonder bestemd is om aan dochters van be middelde boeren de ontwikkeling en kennis bij te brengen, die haar later als boerin en huisvrouw te pas zal kunnen komen. Voor deze lessen kunnen zich aan geven meisjes van ongeveer 13 of 14 jaar, die de lagere school met goed ge volg hebben doorloopen. De aangifte moet, hetzij schriftelijk of mondeling, geschieden bij de Directrice der school, die voor dat doel te spreken zal zijn eiken Vrijdag van 9 12 en van 2 4 uur. Na 15 October zullen waarschijnlijk geen aangiften meer kunnen worden aangenomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de meisjes slechts twee dagen per week les ontvangen en dus de overige dagen thuis kunnen blijven. Daartegen over staat dat de cursus vijf jaren zal duren; de eerste twee jaren zal twee dagen per week en de laatste drie jaren één dag per week les worden gegeven, zeodat de meisjes hare huis houdelijke bezigheden steeds kunnen blijven verrichten en hetgeen zij in de school leeren, voortdurend in de praktijk kunnen toepassen. Daar het hier een proef geldt, die door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier wordt genomen, onder mede werking van het Bestuur der school en naar gehoopt wordt met geldelijken steun van Rijk en Provincie, bestaat het voornemen de leerlingen slechts een matig schoolgeld te laten betalen. Men verzuime niet inlichtingen te vragen en men steune deze poging om voor onze boerendochters geschikt huis houdelijk onderwijs in het leven te roepen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1