iJSF*" Advertentiën Advertentiën. Dankbetuiging. In 't laatst van de week in lossing drove Eng. Kolen INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. De Bioscoop-voorstellingen. L>e Bioscoopvoorstellingen, aangekon digd tegen Zaterdag en Zondag in Hotel „Texel," hebben ter bepaalden tijd plaats gehad. Er waren 4 voorstelliugen ge annonceerd, wel wat veel voor een plaats als hier om een druk bezoek te hebben; het was dus te verwachten dat niet alle even druk zouden worden bezocht. Op den Zondagavond was het bezoek het grootst, toen was de zaal goed gevuld; de eerdere voorstellingen trokken een matig bezoek. Voorstellingen met de Bioscoop vallen nog al in den smaak en wanneer de verschillende beelden met zorg worden gekozen naar gelang het gehalte der bezoekers, dan is dit amusement wel aantebe velen. Wij woonden slechts een enkele voor stelling bij, doch deze kon ons wel bevre digen. De beelden werden duidelijk op het doek geworpen en waren over het algemeen zeer rustig; van schittering, zooals wel meer het geval is en dat de oogen vermoeid, viel weinig te ontdekken. Het waren wat men noemt levende (beweegbare) beelden welke werden ver toond en de rijke afwisseling stemde tot bewondering: „Levende bloemen, de Italiaansche cavallerie, een woelige zee, wedrennen, vliegdemonstratie en meer andere, zoomede vele humoristische, werden met zorg aanschouwelijk voor gesteld en verwierven luiden bijval, Was het publiek wel voldaan, de vertooner kon het even zoo wezen; voor den ondernemer wenschen wij dat ook deze tevreden zal zijn geweest. Na de pauze gaf ZEd. ten beste „Uit", door S Abrams en „De komeet van H alley". Hier toonde spreker zijne kracht. Ontlokte de eerste novelle menigeen een traan, nu werden de lachspieren geducht in beweging gebracht. Te elt uur sloot de voorzitter de bijeen komst met den wensch, dat het den hr. de Jongh nog menig jaar gegeven moge zijn voor de leden van „Neptunus" op te treden. Met open armen zal men hem ODtvangen. Allen togen voldaan huis waarts, met de gedachte de afwezigen hebben ongelijk gehad weg te blijven. Naar men ons mededeelt hebben de sleepbooten Hercules en Atlas gisteren de kolenboot „Waterland", te Helder binnengesleept. In de laatste dagen zijn er veel wulken gevangen. Vooral Maandag j. 1. was dit het geval. De prijs, die in het laatst der voorgaande week f 5 per HL. was, is daardoor weder tot f3 terug gebracht. Vlieland. Het Nederlandsche schip „Voorwaarts", kapitein Huizinga, van Nijkjöbing naar Antwerpen, kreeg toen het met harden Oostenwind binnenkwam, in Stortemelk averij en ankerde. Door de sleepboot „Neptunus" is het schip met gebroken zeilboom te Terschelling binnengebracht. Zaterdag j. 1. is hier aangebracht een nieuwe reddingboot, die de boot gestationneerd nabij het Badpaviljoen zal yervangen. Het weêr dat zich enkele dagen al zeer ongunstig deed kennen, bracht ons Dinsdag storm en onweder, waar door naar ons werd medegedeeld nabij den Hoorn een schaap in de weide werd doodgeslagen. In den afgeloopen nacht deed het onweder menigeen verschrikt ten bedde uitspringen. Van onheil er door aangericht vernamen we echter niet. Verkeerde men aanvankelijk in zorg over enkele vaartuigen van de visschersvloot, de laatste berichten luiden dat geen enkel vaartuig wordt vermist, wel schijnen enkele eenige averij te hebben bekomen. Oosterend1 Nov. J.l. Zaterdag maakten de leerlingen van de o. 1. school alhier een tocht naar Den Burg, om veel genot te hebben bij de bioscopische kindervoorstelling. De beelden waren mooi en duidelijk, en voor kinderen zeer gepast en begrijpelijk. Allen waren dan ook zeer voldaan. Grooten dank hebben voor dit tochtje verdiend de negen rijtuighouders en be stuurders, die geheel gratis kinderen en geleiders naar en van Den Burg ver voerden. De handelsvereeniging „Wilhelmina" zal weldra een Naamlooze Vennootschap zijn. De koninklijke goedkeuring is reeds verkregen. Tot directeuren zijn benoemd de heeren J. Burger Pz., M. Timmer en C. Slik en tot commissarissen de heeren C. Vlaming, A. Daalder, A. v. d. Vis en J. Zuiper. De Cocksdorp. In de sluis liggen twee klipperschepen of aaktjalken, met laadruimten van 156 en 228 ton. Met het oog op het ondiepe vaarwater alhier worden ze gedeeltelijk geladen met suikerbieten, waarna de lading bieten in de haven te Oudeschild verder moet worden aangevuld. Door den lagen waterstand ging het vervoer der bieten hier den laatsten tijd niet vlug. Oudeschild, 1 Nov. Donderdag j. 1. werd de eerste bijeen komst met dames van het plaatselijk Nut „Neptunus" gehouden. De opkomst liet veel te wenschen over wat met eene eerste bijeenkomst wel gewoonte schijnt te zijn. Dit was nu vooral te bejammeren, daar de spreker van dezen avond, de heer de Jongh van de Waal, voor de zooveelste maal getoond heeft, een uitstekend voordrager te zijn, vooral in het komische Na de gebruike lijke opening en na het voorlezen en goedkeuren der notulen van de laatst gehouden bijeenkomst, treedt de spreker op met eene novelle van Koopmans van Boeleren, getiteld „Mag ik u moeder noemen?" Met onverdeelde aandacht werd ZEd. van het begin tot het einde aangehoord. Vooral het slot boeide allen. Een daverend applaus was voor den spreker een welverdiende belooning. Tegen de pryjsverhoogingen. De verbruikersvereeniging te Enkhui zen, die tengevolge vau de prijsverhoo- ging der melk in het leven geroepen werd en de melk weder op den ouden prijs heeft gebracht, heeft thans opnieuw vergaderd, om te onderzoeken welke verbruiksartikelen voor verlaging van prijs in aanmerking kunnen komen. Daartoe werden verschillende commissiën benoemd die in een volgende algemeene vergadering rapport zullen uitbrengen over den prijs van vleeschwaren, brand stoffen, brood te Enkhuizen en in andere gemeenten. Tegen de f 46,000,000. In de R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen," te Nijmegen is, na een lezing over het Kustverdedigingsontwerp, door den beer M. J. M. v. Poll met zeer groote meerderheid van ^stemmen een motie van dr. Banning aangenomen, waarin bij de Regeering er op aange drongen wordt de f 46,000,000 niet uit te geven, tenzij hooge noodzakelijkheid daartoe dringt. Besloten werd deze motie aan alle R.K. ZiesvereeDigingen te doen geworden. De yoorz. van „Recht voor Allen," jhr. mr. O. van Nispen tot Savenaer, (Nijmeegsch afgevaardigde der Tweede Zamer) die zich tegen de motie verklaard had, nam daarop zijn ontslag als voorz. der kiesvereeniging. Voor Marinezaken. „De Vaderlander" schrijft Naar wij nader vernemen, is den Helder niet alleen over de zaak van den Bosch Warners in rep en roer, maar nog veel meer over het gerucht, dat minister Wentholt van eene wetswijziging zwanger gaat, waardoor het mogelijk zal worden den post van directeur en commandant der marine te den Helder ook aan een niet militair op te dragen. En, zooals wij vernemen, komt Ds. Warners daar voor zeer ernstig in aanmerking. Men kan zich de verslagenheid van ons korps zeeofficieren voorstellen, eene verslagen heid, die zelfs niet geheel weggenomen wordt door het blijde vooruitzicht, dat eventueele aanneming van het kustver dedigingsontwerp huu geeft op promotie. Naar wij nog nader vernemen, is minister Wentholt benoemd tot Doctor honoris causa in de theologie aan de Vrije Universiteit. Een ivaarzegsters-slachtoffer. „Het Leven" vertelt Ongeveer een maand geleden op het eind van September begaf te 's-Gravenhage zich mevrouw De W., de vrouw van een ambtenaar aan Binnenlamlsche Zaken naar de waarzegster Offerhaus, teneinde inzake haar aanstaand moederschap, een blijde gebeurtenis, welke zij halt October tegemoet zag, zekerheid te erlangen wat de ooievaar haar brengen zoueen meiske of een broekoman Offerhau3 maakte na lang en veel ge heimzinnig gedoe, plotseling een gebaar als van door den schrik verlamd te zijn. De echtgenoot van de consulteerende dame vroeg naar de reden van haar ontstellen, waarop zij, nadat mevrouw De W. de kamer had moeten verlaten, den doodelijk beangsten echtgenoot toe- hijgde „-Uw vrouw zal bij de geboorte van het kind dat kind is een jongen, krankzinnig worden, onherstelbaar krank zinnig." Op dit oogenblik klonk in d9n gang een gil. Mevr. De W., die in haar vol komen begrijpelijke onrust aan de deur was blijven luisteren, was bewusteloos ineen gezonken. Welk een periode de arme patiënte doorgemaakt heeft van den dag van dit noodlottig bezoek tot verleden Zaterdag toen 's morgens baar dochter geboren werd, het behoeft niet te worden geil- lustreord, het is een lange marteling geweest. Vertoonden zich reeds in het begin der vorige week verschijnselen die op verstandsverbijstering wezen, sedert Vrijdagavond is de patiënte volkomen abnormaal en tijdens de bevalling moest de behandelende medicus een optredenden aanval van razernij met een narcose bestrijden. Het laatste nieuws luidde nog zeer verontrustend over den toestand der arme moeder. Voor de laatste maal, nog eenmaal! Zoolang het college van B. en W., de heeren houden nuj deze aanmerking ten goede, volgens eigen inzicht werkt, zonder met de verschillende Polderbesturen in overleg te treden, Zoolang het Dijkscollege vermeend,eigen belang vooropzet, Zoolang Waal-en-llurg blijft ingesloten, Zoolang het bestuur van Eierland de gelegenheid wordt onthouden om met Ge meente en overige polderbesturen te kunnen samenwerken, Zoolang met de traditie niet wordt ge broken is hier niets gedaan en ban dit vruchtbaar Eiland niet tot zijn recht komen. Wie daaraan mocht twijfelen moet maar eens een onderzoek instellen naar de tijd- roovende, geld verspillende, wijze waarop het vervoer van suikerbeeten hier plaats vindt, van den suikerbeet die, overal elders en terecht, de meest voordeel aanbrengende vrucht van het landbouwbedrijf wordt genoemd. Wanneer men hier in ernst verbeteringen wil aanbrengen dan dient de weg gevolgd die door de H. H. van Foreest en Mann in overleg met ondergeteekende, in de de algemeene vergadering aan den Burg den eersten December 1906 gehouden, is aangewezen n.l.: dat Gemeente- en Polder besturen, voor gemeenschappelijke rekening een bekwaam Ingenieur aanstellen die de plannen van kanaal en schutkolk, dienende tegelijkertijd voor waterweg en waterloozing alzoo de plannen voor beyaring en bemaling benevens van het tramnet onderzoekt en uitwerkt ten einde die plannen, als één geheel en onverdeeld werk, met eendrach tige samenwerking van Gemeente- en Pol derbesturen en gesteund door invloedrijke der zake kundige mannen, die in den Haag den weg weten en bij de verschillende ministeries zoowel als bij het Provinciaal Gouvernement goed staan aangeschreven aan Rijk en Provincie ter beoordeeling over to leggen, met verzoek bij goedkeuring om geldelijke ondersteuning voor twee derde gedeelten van het geheel bedrag der begrooting alzoo op dezelfde wfjze zooals met soortgelijke werken in verschillende streken van ons vaderland, plaats heeft. D. W. CONINCK WESTENBERG. Texel, Slachtmaand 1910. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 2 November 1910. BurgGeen dienst. Donderdag .1 November. Oosterend, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Zondag 6 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAvouds 7 uur Ds. Van dor Waa. Koog Vm. 10 uur ds. Van der Waa. H. Avondmaal. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Visser. Den Hoorn. Nm. 2 uur ds. Visser. Uosterend. Vm. 10 uurds. van Grasstek, Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Herdenking der Kerkhervorming GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. ball 10 j Loe8(JieQ8t< Nam. 2 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Vm. 10 uur du. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker, Texel 31 Oct. Aangevoerd werden: 2 paarden f af. 15 koeien f 175 a f280.—. 10 pinken f 110 a f 135. 19 Gr. Kalven f55 a f65. 35 schapen f 20 a f 23. 9 lammeren f af 2 Varkens. 46 biggen f 10 a f 12.— 4 korven kippen f 1.10 a fl.30. Handel onbeduidend. Purmerend, 1 Nov. Aangevoerd 784 Runderen waaronder: 402 vette koeien 60 a 78 Ct. por KG, 1(!Q Gelde koeien f 160 d 210. Melkkoeien f 180 a 260. 14 stieren. 74 vette kalveren f 0,80 a f 1.p.Kg 207 Nuchtere kalveren t 14a t 28 1297 Schapen f 23,d i 32.prijsh. h. matig 600 Lammeren t 15,a f 19,— 275 vette varkens 1 0,51 a f 0,55 per Kg.; 16 magere varkens f 15 a 130, 291 biggen f 7 a f 12 kipeieren f 6.50 a f 7.50 per 100; Amsterdam, 31 Oct. Aangevoerd 165 Runderen, le kwal. 72 d 76 ct. j* 2e kwal. 66 a 70 ct h 3e kwal. 58 a 64 ct. 165 Melk- en Kalfkoeien f 140 a f 300, 47 Nuchtere Kalveren i 12,a f 18, 370, Vette Varkens 51 a 55 ets. 8 Schapen 1 22 d t 28. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Conrajnt in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. V Geboren: KLASINA, dochter van R. LAP-Bruin en J. LAP Kz. Den Hoorn op Texel, 31 Oct. 1910. Heden werd na een smartelijk lijden van 7 weken ons hart diep getroffen door het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd, Groot- en Overgrootmoeder, JOHANNA NIESSEN in den ouderdom van 72 jaar en 6 maanden. HENDRIK DOB. Polder 't Noorden, 29 October 1910. Voor de vele belangstelling onder vonden bij de ziekte en het overlijden van onze zuster ANTJE KALIS, in het gesticht van Weldadigheid alhier overleden, be tuigen wij onzen oprechten dank, inzon derheid brengen wij dank aan den vader en de moeder iD die inrichting, zoomede aan het bestuur, voor de liefderijke zorg welke zij heeft mogen ondervinden. NamenB de Familie, KI. KALIS. Voor de zeer vele blijken van belang stelling ondervonden bij ons 25-jarig Huwlijksfeest betuigen wij onzen harte- lijken dank. D. DAALDER Mz. T. DAALDER-Bakker. Burg-Texel, 2 Nov. 1910. Bij deze betuigen wij onze welgemeende hartelijke dank voor de zeer vele blijken van belangstelling, zoo van hier als van elders ondervonden bij gelegenheid van onzo 50-jarige Ecbtvereeniging. S. A. LAP, G. LAP-Bruin. Den Hoorn-Texel, 2 Nov. 1910. Belanghebbenden, die genegen zijn do voor de bebarding van den weg van Kras- sekeet tot do Sluis in het Noordon benoo- digde materialen, liggende bij de Noorder- sluis, kosteloos te rijden, dienen daartoe in overleg te treden met den opzichter A. VISSER te den Burg. Dijkgraaf en Heemraden v.d. 30 Gomeensch. Polders op Texel, J, S. DIJT, Dijkgraaf. RUIB1NG, Secreturis. Texel, 28 Oct. 1910. 93 ct. por H.L. G. v. d. KOOI Jaez. do Cookedorp-Texol. (Door omstandigheden pas nu ingezonden.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2