N°, 2411, Èondag 6 November 1910. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te xe l. LANDWEER. TEXEL, 5 November 1910. Naar ons wordt medegedeeld is het bestuur van het dep. Texel dei- Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor het jaar 1910 1911 als volgt: R. Kuperus, Voorz., L. J. Kikkert Secr. Mr. W. F, Hiddingh, Penningm., A. C. Keijser en van Wegener Sleeswijk, leden. Eisclien des tijds. Wanneer we eene wandeling maken door de gemeente, dan valt het op hoe op vele plaatsen nieuwe woningen ver rijzen, hoe bestaande gebouwen geheel of gedeeltelijk worden vernieuwd, ja zelfs geheel nieuwe wijken aan de reeds bestaande bebouwde kom worden toege voegd. Dat alles is een verblijdend ver schijnsel, het getuigt van vooruitgang, van betere toestanden welke zich doen kennen, waarover we ons met recht kunnen verblijden. Doch niet alleen het uiterlijk aanzicht stemt prettig, wanneer men de tegen woordige bouworde nagaat dan kan men opmerken dat zorg voor de gezondheid (hygiëne) een krachtig woordje mede spreekt en valt het niet te ontkennen dat de voorschriften in deze, met. zorg toegepast, van zeer groot belang kunnen wezen voor de gezondheid der eventueele bewoners. Doch desniettegenstaande doet zich meermalen eenig ernstig ziektegeval voor en dan is het de Vereeniging het „Witte Kruis" hetwelk voorziet in alle gerieven welke voor een patient noodig zijn om hem het lijden zoo dragelijk mogelijk te maken. Voor die Vereeniging wordt, naar bekend, op een ruim terrein een gebouw gesticht, waarin zal worden ondergebracht al datgene wat de wetenschap weet aan te wijzen tot verzachting van de lijdende menschheid. Met eenige voldoening zagen wij dezer dagen het optrekken van dit gebouw en verheugden we er ons over, doch konden we de verzuchting niet onderdrukken hoe jammer dat slechts doode hulpmiddelen hier zijn te bekomen en levende hulpmiddelen, als verpleging en verpleegsters, aan dit gebouw moeten ontbreken. We mogen het bestuur daar over niet hard vallen, het deed gewis zooveel het kan en wij meenen te mogen verwachten dat wanneer de omstandig heden zulks mogelijk maken de Vereen, niet in gebreke zal blijven om haar nuttig werk verder uittebreiden. Voor zoolang evenwel deze gelegen heid noch blijft ontbreken zal verpleging in eigen gezin moeten geschieden en het kan daarom niet onmogelijk zijn nut hebben wanneer wij uit een tijdschrift het volgend artikeltje over nemen De ziekenkamer. „Hebt ge een ernstig zieke thuis, geef hem dan uw mooiste kamer. Maar be denk dat is niet de kamer, waarin uw mooiste spulletjes staan, een kleed op de vloer ligt en donkere gordijnen de zon beletten binnen te komen. Zeker, er is wel een goede ziekenkamer van te maken, als ze tenminste niet te klein en niet te laag van verdieping is en frissche lucht en zon maar ruimen toe gang hebben. Maar dan moet allereerst het kleed weg, zoodat ge eiken dag den vloer kunt dweilenen de stoffige gor dijnen moeten vervangen door katoenen of linnen gordijnen, die gewasschen kunnen worden en dan alle overbodige meubels en fraaiigheidjes er uit. Een eenvoudige tafel, een paar stoelen met houten of leeren zitting, een kastje, als er geen muurkast is, 's winters een kachel, misschien een ligstoel en in sommige gevallen een stilletje, of anders een ondersteek en een urineflesch van het Witte Kruis, een niet te luid tikkend klokje en een vaas of oude melkkan met wat frissche bloemen ziedaar al wat er noodig isja en dan natuurlijk een ledikant. Is er een bedstee? Och, kwel daar den zieke toch niet mee. Hij heeft er geen licht en geen lucht in, en ge kunt er hem onmogelijk goed in helpen. Een goed ledikant met goede matrassen (geen veeren asjeblieftis een weldaad voor den zieke". Men doe er zijn voordeel mede. Vau voorbije dagen. Heeft het weer zich gedurende ge- ruimen tijd zeer gunstig doen kennen, November deed ons geducht gevoelen dat de zomertijd was voorbijgegaan. De barometer liep reeds eenige dagen terug en de eerste dagen van November gaven het bewijs dat dit geen loos alarm was Stormwind, hagelbuien en onweder maak ten het meermalen beangst. Reeds in ons vorig nummer moesten wij er melding van maken dat nabij den Hoorn een schaap in de weide door den bliksem was doodgeslagen en tijdens het af drukken van dat nummer werd ons de medodeeling gedaan dat ook nabij den Burg een drietal schapen door het hemelvuur werden getroffen en gedood, en nabij de Waal een hooischelf was getroffen, (Men zie het bericht van daar). Het weêr schijnt thans te zijn uitgewoed althans 't doet zich weder gunstiger konnon. In den nacht van Dinsdag op Woens dag j.l. zijn 16 schapen, op de schorren van de polder „Eendracht" door de op komende vloed verrast en jammerlijk verdronken. Waal, 3 Nov. Bij het onweder, dat gisteren na den middag boven ons dorp woedde, werd een hooischelf, behoorende aan den heer P. G. Dros, door den bliksem getroffen. Rappe handen waren dadelijk bezig, het brandende gedeelte af te spitten, ten einde het grootst mogelijke deel te behouden. Verzekering dekt de schade, die niet zeer belangrijk is. Oudeschild3 Nov. Met de werkzaamheden aan de Nieuwe- of Schildsloot is men reeds over de helft. Het ruwe weer der laatste dagen brengt echter vertraging, zoodat naar alle waarschijnlijkheid, de geheele sloot niet voor het laatst dezer maand opgeleverd kan worden. Den Room4 Nov. Heden spoelden op het strand achter den Hoorn alhier een twintigtal haring vaten aan. Op eenige er van stonden de volgende merken Klinge en Poortman Maatschappij voor Zeevisscherij, Vlaardingen. Een paedagogisch drama 1 Uit Tiel schrijft meD aan de Arnh. Ct. In de naaischool, onder leiding van de zusters voor wijkverpleging, werd dezer dagen een beursje met geld vermist. Fouilleeren leverde geenerlei resultaat op. Den volgenden morgen kwamen de meisjes, allen kinderen van 12 tot 14 jaar op school, waar zij werden ontvangen met de vraag of zij onder aanroeping van den naam des Allerhoogsten durfden zeggen, dat zij het geld niet hadden. Allen zwoeren. Is er een dievegge, dan is zij boven dien een meineedige geworden. Aan wie de schuld Moderne trouwpartij. In de lange rij van trouwkoetsen en volgrijtuigen, die als op iederen Donder dag op den O. Z. Voorburgwal te Amster dam bij het stadhuis stonden te wachten was ook een kleine stoet van vier kleine taxi-auto's, waarmee na afloop van de plechtigheid ten Stadhuize het jonge bruidspaar, gevolgd door de getuigen en de gasten, de nieuwe toekomst inreed. Hoe vergeetachtig de menschen zijn. De jaarlijksche verkoop van in treinen en stations der Hollandsche Spoor ge vonden voorwerpen bracht o. m. 2000 parapluies, 700 wandelstokken, tal van boeken, kleedingstukken, tasschen, hand camera's, diamanten, gouden en zilveren voorwerpen onder den hamer. Werk voor de rechters. Volgens pater Borromaeus De Greeve, die te 's Hertogenbosch is een vergadering van drankbestrijders optrad, worden in Noord-Brabant in den tijd van één jaar ruim 27700 veroordeelingen uitgesproken wegens dronkenschap. Ontginning van woeste gronden. In de Noord-Brabantsche Kempen zijn thans tal van woeste gronden in ontgin ning. Plaatsen waarvoor nog slechts enkele jaren geleden dorre heide werd aangetroffen, zijn thans omgezet in vruchtbare weiden. Onder Bergeijk werd een dier weiden, plm. 37a H.A., thans voor f 21C0 verkocht, terwijl een paar kleinere f 1470 en f725 opbrachten. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden- Voor pb Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. Burgemeester en Wethouders der Gemeente TEXEL maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bij deze bekend, dat het onderzoek bedoeld bij artikel 29 dier wet, van de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers van de Landweer zal worden ge houden te den Burg op Texel, ineen der lokalen van de o.l. schelen, op Maandag 28 November 1910, des voorm. ten negen ure, de verlofgangers der landweerlichtiug 190-1', 1905, 1906, 1908 en 1909, alsmede zij der landweerliehting 1903, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen des voorm. ten tien ure, de verlofgangers der landweerlichting 1907 des voorm. ten elf ure, de verlofgangers der landweerlichting 1910. Tot de verlofgangers, die verplicht zijn aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook de bij de Landweer geplaatste verlofgangers van het reserve- personeel der landmacht, die bij dat reserve- personeel zijn toegetreden na 7 Februari 1910, zoomede de verlofgangers, die bij de Landweer dienen krachtens verbintenis tot vrij willigen dienst. Aan het onderzoek behoeft echter NIET te worden deelgenomen door a. de verlofgangers, die in het loopende jaar overeenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, dan wel onder de wapenen zijn gekomen vóór of op den datum, voor het over hen te houden onderzoek vastgesteld b. de verlofgangers, die als geestelijke, bedienaar van den godsdienst, enz., in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst c. de verlofgangers, door wie, als geestelijke, bedienaar van den godsdienst, enz., een verzoek is ingediend om ontheffing van den werkelijken dienst, waarop door de Koningin nog niet is beslist; d. de verlofgangers, die een der betrekkingen bekieeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vastgesteld bij bet Landweer-Besluit II, waartoe o. n. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten bij de Rijks-en bij de gemeentelijke politie e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben ver kregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet) f. de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eenc verbintenis voor de buiten- landscbe zeevaart vrijstelling hebben verkregon van de verplichting lot het bijwonen van het onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet); Ook behoeven aan het onderzoek niet deel te nemen de vrijwilligers van de Exploitatie-Comp. der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genie troepen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen: dat de verlofganger van de Landweer bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de in zijn bezit gestelde wapenen voorwerpen van ledergoed, kleeding- en uitrus tingstukken, alsmede van zijn znkbockie met daarin gehechten verlofpas, en van de hem even tueel uitgereikte roglementen en dienstvoor schriften; dat een arrest van twee tot zes dagen, te on- ondergaan in de naastbijgelcgen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Landweerdistrictscommandant kan worden opge legd aan den verlofganger: le. die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt. 2e. die, daarbij verschenen zjjnde, zonder gel dige reden niet voorzien is van de hiorvoren vermelde voorwerpen: 3e. wiens wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrustingstukken, reglementen of dienstvoor schriften b« het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden: 4e. die wapenen, ledergoed, kleeding- of uit rustingstukken, reglementen of dienstvoorschriften aan een ander behoorende, als de zijne vertoont; dat onverminderd de biervoren genoemde straf van tweo tot zes dagen nrrest, do verlofganger, die zich schuldig mnnkt aan een der feiten daarbij onder le. tot 4e. genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats te verschijnen tot het ondergaan van een nader onderzoek; dat hot porsoncel van de Landweer wordt ge acht onder do wapenen te zijn niet alleen gedu rende den tijd, dien het ondorzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed, zoodat dogenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten sohuldig innken, hetzij bij het gann naar de plaats voor bet onderzoek bestemd, liotzy ge durende het onderzoek of bij het naar huis kooren, te dior zake vallen onder de toepassing van het Crimineel wetboek on het Reglement van Krygstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling wapenen en ledergoed, kleeding- of uitrustingstukken, regle menten of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbjj de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan een op roeping voor den werkelijken dienst, wordt als desertour behandeld, nadat lot zijn afvoering als deserteur door den minister van Oorlog de last is verstrekt. Nog wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat het niet ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving den verlofganger niet ontheft van de verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dan zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeentesecretarie moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Vooi zooveel betreft den verlofganger die zich buiten het Rijk bevindt, geldt in het bijzonder dat het geneeskundig getuigschrift moet zijneen behoorlijk gelegaliseerde verklaring, afgegeven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uitoefening vaa de genees- en heelkunde bevoegd geneeskundige, houdende dat de in die verklaring met naam en voornamen aan te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om bij het onderzoek te verschijnen. De verlofganger, die wenscht het onderzoek elders hetzij binnen, hetzij buiten het Landweer district, waartoe hij behoort te ondergaan, kan zich met een daartoe strekkend en met redenen omkleed verzoekschrift wenden tot zijnen Land weerdistrictscommandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld doch be hoort gefrankeerd te worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doeh maakt de verlof ganger van de vergunning geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Verlofgangers, voor wie de uitoefening van hun beroep of bedrijf of andere omstaudigheden deel neming aan het onderzoek in November te bezwarend zouden maken, kunnen zich met een verzoek om het onderzoek in December te mogen ondergaan, wenden tot den Minister van Oorlog. Dit verzoek behoeft niet gezegeld te zijn en be hoeft ook niet gefrankeerd te worden verzonden. Indien verlofgangers door ziekte verhinderd zijn bij het onderzoek te verschijnen, dan wel wegens woonplaatsverandcring niet aan het onderzoek deelnemen, kan de Landweerdistrictscomniandant bepalen, dat door deze verlofgangers het onderzoek in de maamd December wordt ondergaan. Texel, den 4 November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RÜIBING. J. S. DIJT, Lo.B. W—BW———Z—

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1