N°. 2413. Êondag 13 November 1910. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. BLIJVEND GEDEELTE BIJ DE ONBEREDEN KORPSEN. De Burgemeester van Texel brengt bij deze ter openbare kennis, dat de hieronder ge noemde verlofgangers der lichtingen korpsen en korpsonderdeelen, achter hunne namen vermeld, zich op den achter hunnen naam gestelden datum naar hun korps moeten be geven tot het verrichten van den dienst voor het blijvend gedeelte, waartoe zij gehouden zijn Smit, Johannes, lichting 1910, 4e Reg. Vesting Artil. Helder, op 1 December 1910. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, op den achter hunnen naam aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van klee ding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags vóór vier uur, of, in dien dit niet doenlijk is, zoo spoedig mogelijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde genees kundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na hun her stel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Texel, den 10 November 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren 10,11 en 12 der personeele belasting over 't dienstjaar 1910, invorderbaar verklaard op den 8 Nov. 1910 aan den Ontvanger ter in vordering is ter band gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 10 November 1910. De Burgemeester, HIDDINGH. TEXEL, 12 November 1910. Langs een omweg. We schrijven nagenoeg half November en gaan met rassen gang de laatste maand des jaars, December of Wintermaand, tegemoet. De avonden tot ontspanning worden dan ook alreeds aangekondigd, (men zie de desbetreffende advertentiën in ons blad) waarvan ieder naar zijn ver langen kan gebruik maken. De maand December biedt in den regel veel afwisseling, niet slechts door de gelegenheden tot ontspanning welke dan worden geboden, doch ook door de in die maand vallende feestdagen. Een merkwaardige en steeds weder keerende horinneringsdag in die maand is het Sint-Nicolaasfeest. Met verlangen wordt die dag nog steeds door velen tegemoet gezien zoowel ouderen als jongeren spitsen zich op de verrassingen, waarvan dat feest zal ge tuigen, 't zij men die verrassingen anderen bereid of wel dat men zelve zal worden verrast. Niettegenstaande er een strooming merkbaar is om het feest van verrassing te verplaatsen naar een lateren datum, die van het Kerstfeest, hetwelk steeds meer dan vroeger in eere komt, laat toch het overgroote deel der bevolking het van ouds geijkte St. Nicolaasfeest ook niet los en wordt de herdenking er van bestemd om op eenigerlei wijze te getuigen van de zucht om anderen wel te doen, een verrassing te bezorgen. Zoo zal het ook nu wel weder gaan, en 't is zeker niets ongewoons wanneer wij wenschen dat bij de verrassingen welke aan vrienden en verwanten wordt bereid, de meer gefortuneerde ook een open oog en milde hand zal mogen heb ben voor de behoeften van minder finan cieel bevoorrechten. Op welke wijze men dit zal willen doen, meenen wij aan de goede bedoelingen der milde gevers wel te mogen overlaten, 't zij zooiets geheel persoonlijk, alleen, of in vereeniging wordt gedaan. En waar we nu indachtig maken aan het feest dat aanstaande is, daar willen we tevens de aandacht vestigen op de belangen onzer neringdoenden bij deze gelegenheid. Het feest, bedoeld, kenmerkt zich door het geven van cadeautjes aan kinderen en aan ouderen, eenvoudige of meer kostbaar, en wij meenen goed te doen om aan den voorkoop daarvan de aan dacht te vestigen op eigen neringdoen den, die öf daarvan goed zijn voorzien öf door wier tusschenkomst het ge- wenschte is te bekomen. In dit nummer wordt door den Boek handel Parkstraat alreeds eene ruime aanbieding gedaan waarvan men wel nota gelieve te nemen, en voor de nog komende nummers van ons blad b9- studeere men nauwgezet de rubriek advertentiën, omdat vrij zeker onze neringdoenden niet achterwege zullen blijven hunne waren aan te bieden en daarop de aandacht te vestigen, in hun eigen belang. Verder zullen wij er niet over uit wijden een ieder doe in deze naar 't hem of haar het meest gewenscht voorkomt, doch houde in het oog het belang der eigen burgerij. Dixi. Door de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij is besloten een reddingsvlot te stationeeren teOudeschild in de haven van Texel. Ons wordt medegedeeld dat van de in de Eendracht verdronken schapen eenige aan de Friesche kust zijn aan gespoeld. Oosterend, 11 Nov. Een gezelschap Fransche jagers maakte gisteren en eergisteren, onder leiding van de heeren G. van Heck, van Sloter- dijk en J. Trap, van hier, jachttochten achter polder „Eendracht". Ze leverden evenwel niet veel op. Slechts enkele eenden, scholeksters en strandloopers werden buitgemaakt, niettegenstaande verschillende lokganzen, enz. waren uit gezet. De omstandigheden waren niet gunstig. Vlieland. De tweede algemeene vergadering dei- Volksbibliotheek was iets beter bezocht dan de eerste, veertien leden waren aanwezig. De hear G. C. Bruijn, vice voorzitter opende de vergadering. De notulen der laatste bijeenkomst werden gelezen en goedgekeurd, waarna men overging tot de verkiezing van een president. Na herhaalde stemmingen zonder resultaat, daar de gekozenen bedankten, besloot men twee bestuursleden te kie zen om mede te voorzien in de vacature secretaris-penningmeester. De heer J. Molenaar, aftredend als zoodanig, wenschte niet weder in aanmerking te komen. Gekozen werden de heeren A. Visser en J. Wels. De bestuursfunctiën zullen nader verdeeld worden. De heer Sluivinga stelde voor een declamator te laten komen, zoo mogelijk nog op deD eersten lezingavond in deze maand. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. De viC3-voorzitter sloot daarop de ver gadering. Vlielands Fanfarecorps opende het winterseizoen met een uitvoering in het logement Cupido, Naar we vernamen hadden de aanwezigen een genoeglijken avond. Konden voor de pauze de lief hebbers van muziek genieten, daarna kregen zij, die van tooneelspel houden het hunne. Een welgeslaagde avond, besloten door een gezellig bal. Oudeschild, 10 Nov. Nu het weder eenigszins is opgeknapt wordt er met de werkzaamheden aan de Nieuwe- of Schildsloot weder voortgang gemaakt. Voor de aannemers is het nu maar te hopen, dat het eenige dagen droog blijft, want zoo het nu is, loopt het werk niet mee. Met de oertervisscherij gaat het tot heden niet voor den wind. De vangst is in vergelijking van voor gaande jaren zeer gering. De groote hoeveelheid wulken, die opgevischt worden, maken het nog eenigszins goed. Jammer dat de prijzen daarvan tot heden niet meevallen. Vogelbescherming. Een eiscli des tijd-s. Zoo luidt de titel van een boekje van de firma Blass Groenewegen, Kon. Mag. van Tuinbouwwerktuigen en be noodigdheden te de Bilt, hetwelk ons werd toegezonden. De uitgave is gewis bedoeld als reclame voor bedoelde firma en de toezending aan ons adres beschouwen wij als een verzoek om daarvan mededeeling te doen, ten einde anderen ook daarop opmerk zaam te maken. Wanneer wij daaraan voldoen, dan doen wij zulks niet om voor de firma kosteloos reclame te maken, doch wel omdat in dit boekje een krachtig pleidooi wordt gehouden voor de bescherming der vogels en van deze veel wordt gezegd wat niet allen nog weten. Het boekje dat er goed uitziet ver dient in veler handen te komen en zal vermoedelijk voor lichten prijs of wel licht gratis bij bedoelde firma zijn te bekomen. Een nieuwe bron van inkomsten. Tot nog toe waren alleen aangeslagenen in de plaatselijke belasting boven f20 aan een zegelrecht van 22'A cent onder worpen. In het vervolg zal dit niet meer het geval zijnimmers aan bet ministerie van Financiën schijnt men tot de ont dekking gekomen te zijn, dat dit in strijd is met de Zegelwet, die bepaalt, dat alle aanslagen, boven f 10, aan bovengenoemd recht onderworpen zijn. Voor minister Kolkman een mee vallertje. De 46 millioen. Door een comité, bestaande uit de heeren H. P. den Bouwmeester, wet houder van Middelburg en 7 anderen, is een actie begonnen tegen 't wetsont werp inzake de kustverdediging. De comitéleden, dié tot verschillende politieke partijen behooren, wonen allen te Middelburg, behalve de heer Ham- macher, die notaris te Groede is. Door het comité is van Maandag af tot 17 November in de voornaamste plaatsen van Zeeland een adres aan de Tweede Kamer ter teekening gelegd van den volgenden inhoud: „Geven met den meest yerschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen Nederlanders en wonende in de provincie Zeeland; dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het bij uwe Kamer inge diende wetsontwerp, strekkende om 46 millioen gulden beschikbaar te stellen voor fortificatiën enz., ter meerdere versterking onzer kusten dat de tegenwoordige kustverdediging reeds jaren bestaat en zich geen enkele reden heeft voorgedaan, om die te moeten uitbreiden, wat blijkt uit het oordeel van deskundigen, die het ontwerp van wet ontraden en zelfs middelen aanwijzen waardoor op min kostbare wijze 's lands verdediging wordt gewaarborgd; dat de uitbreiding der kustverdediging ook meer weerbare mannen zou eischen waardoor de uitgaven voor Oorlog en Marine jaarlijks onrustbarend stijgen zouden dat de belastingen in de laatste jaren door de uitvoering van verschillende wetten zeer zijn verhoogd, zoodat een uitgaaf, als de bovengenoemde, een enor- men druk op de belastingbetalende burgers zou te weeg brengen, hetwelk adressanten ten zeerste zouden be treuren dat zij met te meer klem dit request tot U richten, omdat uit de memorie van Toelichting gebleken is, hoe zwak de minister van Oorlog zijn ontwerp verdedigd heeft. Goedkoope woning. Voor eenige weken had te Veen de verkoop plaats van een huisje wegens belastingschuld en werd hierop een enkel bod gedaan van f 1.— Het perceel is door den Staat opgehouden en zal zonder voorziening het gezin weldra krachtens rechterlijk bevel uit de woning worden verwijderd. Lief van poes. Vrouw Jansen te Valkenswaard was reeds 14 dagen haar poes kwijt en dacht reeds dat 't dier niet meer zou terug komen, toen Zondagmorgen poeslief de kerk binnenstapte, de banken nasnuffelde en staan bleef waar haar meesteres in zat! Men kon het dier niet verjagen,'t bleef zitten tot de kerk uit was en ging trouw met haar meesteres weer huis waarts. Sequah. Wie herinnert zich Sequah nog? Een der grootste reclamemakers van onzen tijd, die zijn olie tegen rheumatiek aan den man bracht in druk bezochte meetings met muziek en demonstraties op het levend object. In tijden hebben we niet van hem gehoord. En nu op eens duikt zijn naam op in een advertentie in een Hollandsch blad, waarin hij een compaguon vraagt „inzake een wonderdadig nieuw middel tegen rheumatiek, samenstelling van Sequah-olie met radium." De steller der advertentie zegt, dat groote zaken gedaan kunnen worden. Natuurlijk, wat Sequah doet, gebeurt in 't groot. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Hij die zonder geldige reden met voldoet aan deze opi lening wordt, na daartoe verstrekte last_ van den Minister van Oorlog als deserteur afge- voerd. Hij die zonder geldige reden zich te laat hij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijke oproe pingsbrief ontheft den verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving BENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen. (Tot opname in het vorig nnmmer te iaat ontvangen.)

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1