N°. 2416. Donderdag 24 November 1910. 248te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van meek tof meek. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs por 3 maamden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika ea andere landen met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurö op Texe l. 13—19 Nov. De Tweede Kamer heeft zich ook Dog de afgeloopen week bezig gehouden met de behandeling der Indische begrooting, doch de debatten waren noch spannend noch intressant. Wel werden er ook thans weer heel wat woorden en wenschen, cri- tiek en raadgevingen aan de Indische aan gelegenheden gewijd, doch het debat was gelijk aan een kabbelend beekje, waarin maar zelden een steentje neer geplompt werd om wat afwisseling in heteentoonig gekabbel te brengen. Vooral de houding van minister Malefijt was allerbeminnelijkst. Voor de wenschen van alle sprekers had hij woordjes van dank gereed en maar zelden dat hij eens even van zich af beet. 't Schijnt dat de Kamer dezen minister, die tot de portefeuille van Koloniën geroepen werd, zonder dat hij iets van onze bezittingen in den vreemde zag, het leven niet lasti ger wil maken, dan het uit den aard der zaak al is. Alleen Vrijdag kwam or een kinkje in de kabel. De Kamer was bezig met de be handeling van het militaire gedeelte der Indische begrooting en daarbij kwam het Krupp-monopolie, waarover in den laatsten tijd al zooveel is te doen geweest even om den hoek kijken. De minister had in ver band met verwapening van de Indische bergartillerie twee proefkanonnen bij de firma Krupp besteld en dat vonden som mige leden wel wat ongehoord. Immers een behandeling van het rapport der z. g. Krupp-commissio heeft nog niet eens plaats gehad en derhalve heeft de Kamer nog geen uitspraak kunnen doen. Bovendien meende men dat de minister ingegrepen had in het budgetrecht der Kamer, die de gelden voor het aanschaffen van wapens voteeren moet. Men zag in een en ander opnieuw een bewijs van het bestaan van een Krupp- monopolie en daarmede was men niet tovreden. Er werd nogal lang over de kwestie gedelibereerd en het eind van 't lied werd, dat de minister aan de heeren beloofde dat ook de firma Schneider voor de levering van berggeschut zal kunnen mededingen. Er zullen nu vergelijkende proeven plaats hebben tusschen de „proef'-kanonnen van de beide firma's, Krupp en Schneider. Krupp zal het wel winnen, zegt menj omdat de Indische legerautoriteiten nu eenmaal een zwak voor Krupp materiaal hebben. —o—o—o— Engeland heeft dagen van groote spanning achter den rug en nieuwe dagen van nieuwe spanning ziet men er tegemoet. Minister Asquith heeft in het Lagerhuis medeged eeld dat het gevolg van het mislukken der Vctoconferentie is geweest, dat dc regeering den Koning verzocht heeft, zoo spoedig mogelijk het parlement te ontbinden, d.w.z. na afhandeling van enkele noodzakelijke begrootingsposten. Het ontbindingsbesluit kan derhalve binnen eenige dagen verwacht worden en zoo staat men er weder voor een algemeene verkiezing met al de „ge noegens" daarvan. De verklaring van Asquith werd met luide toejuichingen door de regeeringsparty begroet. Sprekende over de Vetoconferontie gaf de eerste minister als zijn weloverwogen meening te kennen, dat door mannen van in zoo hooge mate tegenstrijdige overtuiging, nooit een op eerlijker wijze doorgevoerde poging was gedaan, om elkanders standpunt tebogrijpen zoo mogelijk een gemeenschappelijke basis te vinden voor de schikking en op die basis can gebouw op te trekken, dat tenminste een belofte van hechtheid en duurzaam heid kon geven. Alle leden der Conferentie hebben die taak niet dan met tegenzin opgegeven, maar ze zijn daartoe overgegaan, omdat zij overtuigd waren, dat het nutteloos was door te werken. Het resultaat is ge worden, vervolgde Asquith, dat we tot den oorlogstoestand terugkeeren. De regeering zal het Hoogerhuis eerst nog gelegenheid geven om de politiek der regeering, die het Lagerhuis heeft goedgekeurd, al dan niet te beamen, doch het zou een ijdele waan zijn te beweren, dat er nog eenige twijfel kon bestaan over de beslissing, die het Hoogerhuis ten opzichte van de Vetowet zal nemen. Met het oog op het feit dat twee achtereenvolgende Lagerhuizen hun oordeel hebben uitgesproken over het geschil dat den geheelen weg van vooruitstrevende wetgeving verspert, acht de regeering het oogenblik gekomen dat dit geschil onder worpen kan worden aan de beslissende uitspraak van de groote nationale verga dering, m. a. w. aan de Engelsche kiezers. Het feit dat Asquith niets gezegd had over het geven van waarborgen door de Kroon, gaf den leider der oppositie, Balfour, aanleiding op nadere inlichtingen aan te dringen. Asquith weigerde evenwel en verklaarde niet bereid te zijn een verklaring welke ook, af te leggen over den raad dien hij, als verantwoordelijk minister gegeven heeft of nog zal geven aan den Koning. De Koning staat buiten politieke en ver kiezingsgeschillen en het is de plicht van zijn onderdanen, dat los zijn van den Arena van den partijstrijd te handhaven en te verzekeren. Uit dit laatste meenen de liberale bladen te mogen opmaken, dat Asquith van den Koning een voorwaardelijke belofte heeft gekregen, doch de Unionisten bestrijden dit. In het Hoogerhuis werd namens de regeering door Lord Crewe een zelfde ver klaring afgelegd als die van Asquith in het Lagerhuis. De leider der oppositie in het Huis der Lords, Lansdowne noemde de parlementsontbinding een parlementaire manoeuvre, die mei het grootste cynisme was uitgevoerd en vroeg of de regeering waarborgen van den Koning gekregen had en onder welke voorwaarden. Lord Crewe ging op de laatste vraag niet ge'aeel in maar verklaarde, dat de regeering aan de Kroon parlementsontbinding gevraagd heeft in de veronderstelling, dat het Hoogerhuis de Veto-ontwerpen zal verwerpen. De regeering neemt aan, dat wanneer de regee ring weer aan het bewind komt met 6en haar welgezinde meerderheid, het Hooger huis voorbereid zal zijn, gevolg te geven aan den Volkswil, zooals deze zich dooi de verkiezingen heeft kenbaar gemaakt. Deze laatste verklaring wijst wel ecnigszins op van de Kroon verkregen toezeggingen. lutusschen heeft het Hoogerhuis, in af wachting van de verklaring van Asquith, in d6 afgeloopen week de z. g. hervormings resoluties van lord Rosebery in behandeling genomen en goedgekeurd. Zooals men weet broedde deze lord het plan uit dat het Hoogerhuis zich zelf zou hervormen. Volgens zijn resoluties zou dit dan in de toekomst samengesteld zijn uit lords, die in de eerste plaats gekozen wor den door de erfeljjke peers uit hun midden en benoemd worden door de Kroonin de tweede plaats zullen zitting hebben de lords krachtens een ambt dat zjj hebben bekleed en in de derde plaats leden van buiten gekozen. De aanneming dezer resoluties moet natuurljjk dienen om den volke te laten zien, hoezeer de lords er op uit zyn om als het moet zich zelf te hervormen. Dat het Hoogerhuis er evenwel even conser vatief om zou bljjven als het thans is, zullen de Engelsche kiezers wel begrijpen. In verband met de spannende gebeurte nissen moet ook nog even kortelijks ver meld worden dat Balfour, de leider der oppositie in het Lagerhuis, dezer dagen te Nottingham een redevoering over de kwestie heeft gehouden. Echter, zonder veel nieuws te vertellen, 't Was trouwens ook nog voor Asquith het besluit der regeering mede deelde. Natuurlijk sprak de Unionistische leider allereerst over het opbouwende element van de Unionistische politiek en hij stelde dit de tariefshervorming zoo mooi mogelijk aan zijn hoorders voor. Zoo verklaarde hij zelfs dat als de lasten der loontrekkende klassen door tariefsver- hooging verzwaard zouden worden, hij er niet van zou willen hooren en dat al mocht de broodprijs stijgen, de prijs van andere levensmiddelen stellig dalen zou. Verder ging Balfour te keer tegen de regeering, die zich door de Ieren laat voortjagen. Redmond noemde hij de man van de Vetovoorstellen en die het op de vernietiging der grondwet verzien heeft. Overigens vertelde Balfour weinig nieuws. 't Is te verwachten en de regeering rekent er op dat het Hoogerhuis de Veto-ontwerpen terugwijzen zal en dat de volgende week het ontbindingsbesluit van het parlement afgekondigd zal worden. Men maakt zich daarom voor het optiekken naar de stembus gereed en houdt zich tevens bezig met allerlei voorspellingen. Wanneer de verkiezingen zullen worden gehouden staat nog niet vast en evenmin of deze op één dag dan wel op verschillende dagen zullen plaats hebben. Wat echter wel vaststaat is dat de Ieren en de arbeiders partij de regeering krachtig zal steunen, de laatsten o. a. door zich te onthouden van candidaatstelling in twijfelachtige districten tegenover den liberalen candidaat. Intusschen zullen ook de Conservatieve en Unionistische partij hun beste beentje voor zetten. Waarschijnlijk zullen ze samen onder een leuze optrekken. Maar dan niet onder die van tariefsherziening, die men wat al te gevaarlijk acht in de gegeven omstandigheden, doch onder de leuze „Tegen Home RuleZij zullen de Engelsche Kiezers tegen de Ieren in het harnas jagen, door op het rassenverschil te werken. En de leuze der regeeringspartij zal waarschijnlijk voor de komende verkiezing geen andere zijn dan„Tegen het Hooger huis!" en zij zullen rekenen op de voort stuwende kracht der democratische begin selen. Koe de uitslag van den strijd zal zijn is moeilijk te zeggen, doch we gelooven dat de regeering ditmaal een betere kans krijgt dau bij de vorige parlementsverkiezingen. TEXEL, 23 November 1910. In de vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar op Donderdag jl. werd onze vroegere plaatsgenoot de heer Dr. F. P. Keyser, keuringsveearts en plaatsvervangend directeur van het slachthuis te Arnhem, met algemeene stemmen benoemd tot directeur van het gemeente slachthuis te Alkmaar. Be Gocksdorp. Als notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de li. h. C. Dijksen, J. Barends en K. Wetsteen, en als leden van het kiescohege de h. h. J. Buis Pz. J. Kikkert, J. Wetsteen en G. Bakker. De tooneelvereeniging „Eensge zindheid" gaf Zaterdag jl. eene uitvoering in het lokaal van den heer Zoetelief. Ondanks het min gunstige weder was de opkomst bevredigend. Voor het voetlicht werden gebracht: „Zoo werd hij rijk," tooneelspel in 5 bedrijven door A. Ruys en „Verstrooid heid," blijspel in 1 bedrijf door A. v.a. Stempel Jr. Beide stukken vielen in den smaak van het publiek, waarvoor het luide applaus na elk bedrijf het beste bewys was. Waal, 21 Nov. De nieuw-opgerichte Rederijkerskamer „De Vriendenkring," gaf Zaterdagavond jl. voor een talrijk gehoor haar eerste uitvoering. Het le programma, bestaande uit de opvoering van het blijspel: „Jozef in den bonten rok," gevolgd door nog twee kleinere stukjes, werd vlug en tot genoegen der aanwezigen afgespeeld. Een gezellig bal besloot dezen zeer goed geslaagden avond. Oudeschild, 21 Nov. Zaterdag j. 1. vierde ons plaatselijk Nut „Neptunus" zijn 50-jarig jubileum. De eigenlijke dag was Maandag 21 Nov. doch op verzoek van het meerendeel der leden werd het reeds 19 Nov. ge vierd. Reeds dagen te voren was het bestuur en een feestcommissie werk zaam geweest om het zoo luisterrijk mogelijk te doen vieren. Kosten noch moeiten werden ontzien. Verschillende uitnoodigingen aan oplichters en leden die zich wegens de vereeniging ver dienstelijk hadden gemaakt, werden ge daan. Een breed programma voor den feestavond werd opgemaakt en tal van jongelui hadden zich beschikbaar gesteld, om het een en ander ten beste te geven. Op den bepaalden tijd vulde zich de zaal van den heer Vos, die voor deze gelegenheid aanzienlijk was vergroot en keurig versierd, met leden en geïnvi- teerden. Te ruim half acht opent de voorzitter, de heer W. Mets Tz, die ruim 45 jaar lid dezer vereeniging, en voor haar altijd een der steunpilaren is ge weest en nog is, met een woord van hartelijk welkom aan allen, maar in 't bijzonder aan de van elders tot ons gekomenen, de bijeenkomst. Uit naam der vereeniging biedt ZEd. aan do li. h. K. Bakker te Haarlemmermeer, J. Daal der Dz. te Oosterend, J. de Jongh te de Waal en L. J. Kikkert te den Burg het eerelidmaatschap aaD. Nadat de secretaris de ingekomen felicitaties en mededeelingen had voorgelezen, houdt de voorzitter een keurige feestrede, waarin het streven en het werken der vereeniging duidelijk in het licht wordt gesteld en menige aardige episode uit dat 50-jarig bestaan wordt medegedeeld. Hierna wordt het volgende uitvoerige programma afgewerkt: Zooiets heeft nooit bestaan, duet. Hannes Pimpelmees op audiëntie, mo noloog. Arbeidscontract, door 6 dames. De hulpmiddelen van Jouathas, blijspel in 1 bedrijf. Mijn queu is weg, blijspel in 1 bedrijf. In de wachtkamer, chan- sonnette voor 1 dame. Voor en tegen de emancipatie, duet 2 dames. Vier Volendammertjes, door 4- dames en 4 heeren. Zonder onderscheid werd alles keurig uitgevoerd. Te ruim 12 uur was dit officieel gedeelte afgeloopen, waarna de Heeren J. Daalder Dz., K. Bakker, J. de Jongh en L. J. Kikkert in hartelijke woorden de vereeniging met het 50 jarig jubileum geluk wenschten en de hoop uitspraken, dat zij nog eenmaal haar 1U0 jarig bestaan mocht vieren. Een geanimeerd bal volgde, afgewisseld door een paar voordrachten van den heer TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1