N°. 2417. Zondag 27 November 1910. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Reijer Pieter Keijser Cz. te den Burg op Texel, om vergunning tot het daarstellen van een PETROLEUM-MOTOR in een gebouw staande te Eierland op het perceel, kadastraal bekend in sectie A, No. 1969. Op Woensdag, den 7 December 1910, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 23 November 1910. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Stremming passage. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de passage voor rij- en voertuigen over den weg over Pijpersdijk tot nadere aankon diging gestremd is. Texel, 25 November 1910. De Burgemeester van Texel, J. S. DIJT, LocoB. TEXEL, 26November 1910. Tegen ongewenschte Surprise's. We willen onze lezers, in casu hen die behooren tot de belastingplichtigen, er aan herinneren dat einde November moet z(jn aangezuiverd de aanslag in de grondbelasting en de personeele belasting. Ook de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten vordert voldoening, daar van de vijf termijnen reeds twee zijn ver streken. Wil men alzoo een St. Nic-surprise in den vorm van een „Waarschuwing" ontgaan, dan zorge men voor einde Nov. aan zijn verplichtingen ten deze te voldoen. Ook ten opzichte Gemeentebelastingen geldt dezelfde waarschuwing, n. 1. om op tijd de verschenen termijnen af te doen, ter voorkoming van onnoodige kosten. Zondagavond zal in Hotel „Texel" (men zie de adv.) eene buitengewone Volksvoorstelling worden gegeven door het Ned. Tooneel Ensemble, hetwelk voor het voetlicht zal brengen het beroemde successtuk „Paljas." Deze poging om aan tooneelliefhebbers iets goeds te bezorgen, schijnt wel in goede aarde te vallen, te oordeelen al thans naar het goed bezoek dat daaraan kan te beurt vallen volgens de inteeken- lgst. Z ewel ter wille Hn hen dio iets *oe is willen zien en hooren, alsook in het belang van den ondernemer, vestigen wij de aandacht op deze voorstelling. Maandagavond zal de eerste buiten gewone vergadering van „het Nut," voor dit seizoen worden gehouden; ditmaal in Café „den Burg." Als spreker zal dien avond optreden de Heer Onnes, van Warga. Oudeschild, 25 Nov. Het getal schuiten, dat zich nog met het oesterkorren bezig houdt, begint met den dag te verminderen. Het gaf dan ook tot heden een sober bestaan en het is daarom niet te verwonderen, nu er eenige hoop schijnt te bestaan op eene goede garnalenvangst, dat de meeste visschers de oesterkorren door het gar- nalennet vervangen. Te hopen is het, dat zij niet in hunne verwachtingen worden bedrogen. Met de werkzaamheden aan de Nieuwe- of Schildsloot, wordt na een rust van bijna 14 dagen, weder voortgegaan. Nu is men echter aan de Haven be gonnen. Een gedeelte der specie wordt in karren, langs de Havenstraat naar de onlangs door de gemeente aangekochte poel bij Slaman gebracht. Het gevolg hiervan is, dat genoemde straat thans meer op een modderpoel, dan op een pad voor voetgangers gelijkt. Den Hoorn, 25 Nov. Werden voor eenige jaren geleden hier geer.e fazanten gezien, thans ziet men ze over het geheele eiland. Door baron van Tuyl werden voor een paar jaren geleden eenige dezer vogels op het eiland gebracht, met het doel om later, wanneer ze flink vermenigvuldigt waren, er jacht op te maken. Deze vogels die thans in grooten getale op het eiland voorkomen, worden zelfs zoo tam dat men ze in en bij ons dorp aantreft. Als een bewijs hiervan diene dat in de vorige week tusschen de kippen van een onzer inwoners een fazant werd op gemerkt, die gretig meepikte van het voer, dat de vrouw des huizes had uitgestrooid. Goudzoekers. Omtrent hut veel besproken schip „de Lutine" lezen wij het volgend verhaal: In het begin van October 1799 vertrok van Plymouth een Engelsch oorlogschip de „Lutine" met bestemming naar Ham burg. Het schip had een zeer bijzondere lading aan boord, n.l. een groot aantal staven goud en zilver, tot een waarde van 1.350 000 dollar, die naar Hamburg werden getransporteerd, om er een daar uitgebroken handelscrisis mee te bezweren. Het begin van de reis was al niet bijzonder voor spoedig, want men had veel zwaar weer en toen men de Hollandsche Noordzee- eiland6n bereikte, liep men daar op een zandbank, tusschen Terschelling en Vlieland Dit werd geconstateerd, doch van de be manning hoorde men nooit iets, want het schip verging met man en muis. De schat ten lagen dus in het Noordzee-zand be graven en hoe het afliep met de Ham- burgsche handelscrisis, meldt de geschie denis niet. Maar de menschelijke geest, wetend, dat een zestien millioen guldens renteloos op den bodem der zee lag, peinsde op middelen, om ze er vandaan te krijgen. In 1801 reeds ging men met duikers en een zandzuiger aan het werk en slaagde er werkelijk in, een half millioen aan waarde boven te brengen. In 1857 deed men weer een poging en in de jaren van 1857 61 wist men weer een half millioen uit do zee te halen. Ook daarna ging men aan het zoeken, doch slaagde men er niet meer in, siaven goud of zilver to bemachtigen, nog >vel eenigo som ui' ii aa i munt. Bij een van de laatste pogiu.en wilde men het gansche sohip lichten, waarbij het roer, waaraan een kabel was bevestigd, afbrak en het schip nog dieper zonk dan ooit te voren. Toen scheen het, dat de plannen voor goed in duigen waren gevallen en nu, in 1910, wordt plotseling de oude belang stelling voor het sprookjesschip weer ge wekt door het in Amsterdam verschijnen van een Engelschen stoomer de „Salvage" die van Glasgow over de Noordzee kwam met een lichter op sleeptouw, om de schatten op de zee te gaan veroveren. Vijftien dagen was men met reusachtig zwaar weer onderweg, terwijl men schade bekwam aan de beugels, door het slaan van de trossen, waar de lichter aanhing. Het schip is bemand met een stoutmoedig aantal zeelieden, die geen vrees kennen. Een staaltje hiervan is, dat men bij IJmui- den binnenliep, zonder gebruik te willen maken van een loods. Eet schip is uitgerust door een nieuw opgerichte maatschappij „The National Salvage Association", die eDorme sommen ten koste legde aan het schip, dat vroeger tusschen Frankrijk en Engeland voer. De „Lutine", waar de schatten uit op gediept moeten worden, is door „Lloyd" van de regeeriug gekocht en Lloyd sloot nu met de Salvage Association de over eenkomst, dat alles wat gered wordt, samen wordt gedeeld, maar redt men niets dan zijn de kosten geheel voor de Salvage Association: no cuie, no nay. De Salvage is reeds een 25 jaar in de vaart en volgens de verklaring van den chef machinist, kunnen de krachtige ma chines zeker nog een 25 jaar mee, al zijn ze niet van een modern type. Verder beschikt men over een zand zuiger, waarvan de leiding een diameter heeft van 20 inch (50,8 cM.) en twee zandzuigers van 14 inch. Die van 20 inch zuigt 2200 ton zand per uur, terwijl een bijzondere inrichting het zand alleen aan de andere zijde van het schip weer weg gooit en alle vaste stoffen (dus ook het goud) zorgvuldig op zij houdt. Er zijn aan boord 14 duikers, waarvan 4 professionals, w. o. kapitein Gardiner. Men blijft aan de Lutine werken tot Nieuwjaar en gaat dan naarZuid-Amerika, om ook daar te werken, nog wel aan meer dan één schip. Is men daar klaar, dan komt men weer terug naar de Lutine. Men vertrekt er zoo spoedig mogelijk heen, over de Zuiderzee, misschien met een loods, misschien op eigen gelegenheid. Loopt men ergens vast, zoo zei ons de first mate, welnu, dan laat men even de 20 inch zuiger werken en zal men wel weer vlot komen. Ten slotte zij nog vermeld, dat de ge heele bemanning vol hoop is over het welslagen van den tocht, vooral ook, omdat onder het zand een kleibodem bevindt en het schip dus niet diep kan zitten. Een opzienbarende arrestatie. Maandagavond is, zooals werd geseind, A. J. V., ontvanger van de gemeente Elburg, gearresteerd en Dinsdag gevan kelijk te Zwolle binnengebracht. Wij vernemen over deze opzienbarende arres tatie uit goede bron het volgende De heer V. is 50 jaar, secretaris van Doornspijk, ontvanger van Elburg en penningmeester van het Nut. Hij genoot een verbazend groot vertrouwen. De boeren brachten bij hem de spaargelden voor de Nutsbank, die voor hem in hun boekjes en in zijn klad-kasboek werden geboekt. Do heer Meyer hield het groot boek en de heer V. moest aan hem de bedragen weer opgeven. De heer V. speculeerde en vermoed wordt, dat hij de gemeente en de Nutsgelden over en weer misbruikte. De vorige week kwam boer Spijkerboer bij den heer V. om de f 30CO, die hij op de Nutsspaarbank had. De heer Y. stuurde hem weg, zeggende dat hij mor gen maar weer moest komen. Toen dit drie dagen gebeurde, vervoegde Spijker boer zich bij den heer Meijer en toen kwam uit, dat de heer V. slechts f50 op het grootboek had en Spijkerboer f 30p0 op zijn boekje. Dadelijk werd een spoedeischende be stuursvergadering van het Nut belegd en daar viel V. door de mand. Hij is toen dadelijk naar Den Haag gereisd. De burgemeester zond hem twee agenten van politie achterna en deze zochten hem te Wapenveld bij zijn zoon. Werkelijk kwam hij daar 's avonds aan en werd hjj gevangen genomen. Hij had vrij veei geld bij zich, dat hij zeide aan de gemeente te behooren. Bij liet opmaken van de gemeentekas kwam deze uit. Toen het feit van de verduistering niet meer te ontkennen viel, zei de heer Y. ,,'t Is maar goed, dat het uitgekomen is anders had ik mij er nog veel dieper ingewerkt." V. speculeerde en de verduisteringen dateeren reeds van voor vier jaar. Natuurlijk loopt het storm om de spaar penningen. Wel is het gebleken, dat vele boekjes meer aanwijzen dan het groot boek, maar het bedrag is nog niet te benaderen. Men vermoedt dat het in de duizenden loopt. De Nutsbank heeft een reserve van f32,000 en zal alles wel uitkeeren. De heer V. heeft aangeboden zijn bezittingen te verkoopen, teneinde de gemaakte schulden te dekken. De ontsteltenis is zeer groot in het rustige Elburg. (D. Ct.) Erfenisjagers. Te Houtigehage (Friesland) overleed dezer dagen een oud man. Toen de begrafenisplechtigheid was afgeloopen, gingen de genoodigden naar huis. D9 drie zoons waren echter niet gerust; zij waren bang, dat een hunner 's nachts stilletjes zou inbreken om iets weg te nemende schoonzoon sloop daarom in stilte binnen en verborg zich in den kelder om op te passen. Kort daarna kwam een der zoons en verborg zich in de kast. Even later kwam de andere zoon 6n zocht een ledige bedstede als observatie post op. De verrassing toen men elkaar den volgenden dag zag, laat zich denken. Een Landhomo-hoogeschool. Door het Nederlandsch Instituut van Landbouwkundigen is behandeld de vraag, waar in ons land een landbouwschool behoort te worden gevestigd en in welke verhouding deze eventueel tot een univer siteit zal moeten staan. Op 24 November zal te Utrecht door dit lichaam een algemeene vergadering worden gehouden ter bespreking van de resultaten eener enquete, welke naar aanleiding van dit vraagstuk onder de leden van het Instituut gehouden is. Een brutale heeft de halve wereld. Op het politiebureau te Eindhoven vervoegde zich een heer, die informaties kwam inwinnen naar e9n goed kosthuis. Volgens zijn beweren had hij op een fabriek aldaar werk bekomen door bemiddeling van een zeer hoogstaand waardigheidsbekleeder in Noordbrabant. Ten overvloede toonde hij een aanbe veling op schrift 7an deze autoriteit. Ze zal wel echt zijn geweest. Een agent yan politie besloot den man een gastvrije plaats te verleenen onder zijn dak als kostheer. De man nam dit aan, soupeerde 's avonds in zijn nieuw thuis, keuvelde nog wat met de lui, bracht rustig den nacht door, nam 's morgens een stevig ontbijt, wenschte zijn kost- vrouw een joviaal „tot vanmiddag" en laat nu, na een pauz9 van enkele dagen nog.... op zich wachten. Dat was er een, die zich waagde in het hol van den leeuw 1 Je moet maar brutaal zijn. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1