BIJBLAD van de Texelsche Courant van Zondag 27 November 1910. Uitg-, Firma Lange veld Sf De Kooij. De Verloren Zoon. FEUILLETON, Nathalie van EscnsTRUTU. door 25.) Zo heeft wol eorst pas do kostschool verloten, maar is tooh al nogeutien jaar. Gravin Heinau hooit zich niet gehaast om haar bij zioh in huis to nemen. Do regoerings-oommissaris kreeg nu op eens een gedaohte die hem verontrustte. Maar als Qötz nu geen zin in haar heelt. Malwine haalde ongeduldig de schou ders op. Veroorloof me, waarde Bolko, nu eens open en rondweg mijn gevoelen te zeggen. Ge hebt tot hiertoe de gewoonte gehad om uwe kinderen naar hun zin en wil te vragen, in plaats van ze uw goedvinden voor te schrijven. Dat is verkeerd, en de vruchten van al die toegeeflijkheid ziju nu maar al te duidelijk. Laat ge het aan uwen zoon over om voor zich eene vrouw en voor u eene schoondochter te zoeken, reken er dan op, dat hij met ceno paard- rijdster aankomt, want dat soort vormt tegenwoordig zijn conversatie, en ik moet wel deuken, dat zijn smaak duardoor be dorven is voor alles, wat niet in een circus thuis hoort. De weldadige invloed van het huwelijk kan en zal zich bij Götz eerst na eenigeu tijd openbaren, wanneer door den omgang met eene liefhebbende en toch hoogstaande vrouw, hem de oogen weer zullen opengegaan zijn. Maar zal hij zijn losbandig leven willen laten varen Er zal hem wel niet anders overblijven dan te gehoorzamen wanneer gü tenminste ditmaal met de noodige energie en ge strengheid optreedt! Malwine had dit op kalmen, overtuigenden toon gezegd. Götz heeft vooreerst slechts ecu wil te erkennen en dat is die van zijn vader. Maar Malwine, gij kent Götz karakter, ik kan hom toch niet naar 't altaar sleepen. Dat niet, maar ge kunt er hem tuch zedelijk toe dwingen. Go kunt hem in alle kalmte en met allen ernst uitleggen dat ge hem zult onterven, als hij zich niet naar uwen wil voegt. Gij hebt het recht om ton voordeelo van Quirin, het majoraat in een minoraat te veranderen, en tevens hebt gij do vrije beschikking over uw privuat vermogen. Ik geloof, dat het schandelijk verwende jongmensoh niet onverschillig wezen zal ol hij een rijk grondbezitter is ol een bedelaar. Wanneer de geldbron ophoudt to vlooien en gij uwe handen van hem aftrekt en niet alleen daarmede dreigt, maar 't in ernst doet, dan geloof ik, dat hij eieren voor zijn geld zal kiezen. Haar man haalde diep adem en liet zijn hooid in de hand ruston. Do jongen is te koppig, MalwineIk acht hem in staat, alles op te otteren en er van door te gaan. Welnu laat hij dan gaan. Wat niet buigen wil, moet bieken. Ook de verloren zoon is heengegaan, maar toon hij in de moeielijke, ernstige school des levens, de meest bittere ervaringen had opgedaan, keerde hij terug. En als Götz niet hooren wil, dan moet hij voelen. En met Bchande en oneer zal hij te gronde gaan Neen, hij zal er zich doorheen slaan! In den smeltkroes wordt het goud van het erts gescheiden. Laat hem gerust zijn eigen weg gaan, als hij dat nu eenmaal in blinde opgewondenheid verkiest. Hij heelt veel te veel goeds en is van nature te .edeldenkend om in 't slijk terecht te komen of te blijven steken. Uit die woorden klonk, zooveel vertrou wen, zooveel vaste overtuiging, dat de president do hand der spreekster vatte, die hartelijk drukte, huar diep ademhalend in de heldere oogen keek en plotseling op vastbesloten toon zei: Ja, gij hebt gelijk, Malwine, ik zie het nu zelf in, dat er alleen op die munier nog iets van den jongen terecht kan komen. Schik alles zoo als 't je 't beste dunkt, ik laat het aan uwe scherpzinnigheid en tact over, oen vrouw voor hem te vindon. Moge God or zijn zegen op geven. Nog dienzeliden middag hield de elegante equipage der Abonsberg stil voor't kasteel Dolgen, en word Malwine als welkome gast begroet door gravin Heinau, die zich geheel alleen in huar salon bevond. Dat kwam Malwine uitstekend te pas- Zij was nooit een voorstandster geweest van allerlei geheimzinnigheden en omwegen en vond het het beste om gravin Heinau hare plannen te zeggen en zich van hare medewerking te verzekeren. Zij bezat genoeg menschenkennisom reeds vooruit te weten, dat die echte vrouw van de wereld haar zeker steunen zou om een dergelijk plan ten uitvoor te brongen. En inderdaad, Malwine had zich niet vergist. De gravin geraakte zelfs in vuur bij de gedachte, dut Götz en Plavia een paar zouden worden. 01 Plavia ook liefde voor Götz op zou vatten Maar mijn beste mevrouw, hoe kunt u daar nog aan twijfelen, zoo'n be paald knappe ridderlijke figuur, hij komt, wordt gezien en overwint. Het zou een geluk zijn, als Plavia hem werkelijk hartelijk lief kreeg, want de liefdo overwint alle dingen en draagt alle dingen, en ik vrees, dat de jonge vrouw eerst nog menigen moeilijken strijd zal hebben te strijden, voor de losbol zich gewonnen geeft. Ik verzeker u, dat Plavia voor zoo'n taak als gekuipt is. Ze heelt toch veel van een heilige en 't hoofd vol van dweep zieke ideeën.'t Allerliefste zou ze diacones zijn geworden eu kent geen schoonero levenstaak dau zich voor anderen op te otteren. Vreemd hè! Bijoa onbegrijpelijk. Maar zooals ik reeds zei, ze is geknipt voor liefhebbende geduldige eebtgenoote, die door hare engelachtige goedheid en zachtmoedigheid een man weer op den rechten weg brengt. Dien indruk heelt zij ook op mij gemaakt. Malwine trok een couvert uit haar mol en legde het op bet zwarte blad van de tatel. Ik heb het nieuwste portret van mijn zoon meegebracht. Misschien kunt u dat op de een of andeie manier gebruiken om ongemerkt Plavia belang in hem te doen stellon. Maar vooral uiterst voorzichtig Jonge meisjes zijn zoo licht geraakt. Graviu Heinau lachte hartelijk en schudde het keurig gekapte en nog altijd jeugdig uitziend hootd. Wees maar gerust, U zal tevreden over mij ziju. Eu zoodra Götz bij ons is, stuur ik u een uitnoodiging voor een diner. Er ia haast hij, lieve gravin dat begrijpt u. Volkomen! Ik verheug me van harte in 't welslagen van ons pogen. Dat zou twee meuschen gelukkig maken. Ik hoop het! Ik hoor de belletjes van de slee. Plavia komt met de kinderen van haar tochtje terug. 't Kon niet beter. Ik zou haar gaarne nog even zien. Gra>iu Heinau ging naar de electriscbe schel en gaf den toesnellenden bediende last baronesse Huaby te verzoeken in het salon te komen. Na eenige oogenblikken ging de deur nogmaals open en kwam eene slanke meisjesgestalte de kamer in. Ikon// vervolgd).

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 4