ZUSTER HILDA, VP. 2421, Zondag 11 December 1910. 248te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. PREMIE. voor slechts 30 Cent. Binnenland. 2lifg. *Tex. Courant. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitgeoersLAN9E VELD A DE ROOD, Farkstrmt, Bubo op Te zul. naar het Engelsch door Grant Allen, is de titel van een werkje dat wij onze lezers thans als premie op ons blad aanbieden. ZUSTER HILDA is een boekwerk van bijna 300 bladzijden, rijk geïllustreerd, van het begin tot het einde boeiend. Overal elders kost dit boek 60 cent, doch wij zijn in de gelegenheid dit werkje onze lezers als premie aan te bieden Naar buiten franco tegen toezending van postwissel a 40 Cent. ÜVEen bestelle spoedig. Aangifte ter Inschrijving voor de Nationale militie. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel vestigen de aandacht van hen wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1892 geboren mannelijke per sonen, ot van hun vader, moeder, voogd of curator, op de bepalingen der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212 van 1901) be treffende de inschrijving voor de Nationale Alilitie, welke bepalingen zijn aangeplakt op de gemeenteaanplakborden in de ver schillende dorpen. Zij die tengevolge die wetsbepalingen in deze gemeente voor de militie moeten worden ingeschreven, moeten hiertoe bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter gemeente-secretarie tusschen den len en 31eu Januari 1911 worden aangegeven. Voor het doen van de aaogifte ter in schrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op VRIJDAG, den 6en Januari 1911, des voormiddags te 10 uur. Texel, den 9 December 1910. Burgemeester en Wethouders vnd., HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. Toelating van nieuwe leerlingen op de o. 1. school m. u, 1. te den Burg. Burgemeester en wethouders van Texel breDgen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 JANUARI a. s. nieuwe leerlingen op de o. 1. school m. u. 1. te den Burg kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en zes maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bij het Hoofd der school vóór 25 December a. s. onder overlegging van het vaccinatie-bewijs, De aandacht wordt er op gevestigd, dat op 1 Januari a. s. ook leerlingen worden toegelaten, die reeds andere scholen in de gemeente bezoeken. Texel, den 9 December 1910. Burgemeester en Wethouders vnd. HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. Kostclooze Vaccinatie, Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos- telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Den Burg, in de O. L. School, op Woensdag 14 December's middags 12 uur; Texel, den 9 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. Landweer. Burgemeester en Wethouders der gem. Texel roepen bij deze op den verlofganger der landweer JITZE BARENDS, behoorende tot de 4e compagnie Landweer-genietroepen lichting 1910, om op Donderdag 22 Decem ber 1910, des voormiddags ten 91/» ure, te verschijnen voor den Commandant van het XXVIIe landweerdistrict te Helder, Tromp straat no 8, teneinde zich, ingevolge het bepaalde in het vijfde lid van art. 28 van het Landweer-besluit I, te onderwerpen aan het onderzoek, bedoeld in art. 29 der Landweerwet. De aandacht van den verlofganger wordt er op gevestigd, dat hij bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de in zijn bezit zijnde wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding- en uitrustingstukken, alsmede van zijn zak boekje met daarin gehechten verlofpas, en van de hem eventueel uitgereikte regle menten en dienstvoorschriften. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dan zal daarvan zoodra mogelijk ter ge meentesecretarie moeten worden overgelegd een gelegaliseerde geneeskundige verkla ring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Nog wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat het niet-ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving den verlofganger niet ontheft van de verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennis geving 66nig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Texel, 8 December 1910. Burgem. en Weth. vnd., HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. TEXEL, 10 December 1910. Marktdag. Wij willen er aan herinneren dat a.s. Maandag, als zijnde de tweede Maandag in December, gelegenheid zal bestaan tot het markten van vee. Naar ons is medegedeeld, wordt tot tijdelijk kantoorbediende ter Post en telegraafkantore te den Burg Texel, met ingang van 1 Januri a.s. aangesteld de jongeling C. Bakker, te den Helder. In het verslag eener vergadering van het Hoofdbestuur der Nederland- sche vereeniging tot bescherming van dieren, gehouden te 's Graven hage onder presidium van Jhr. Mr. R. A. Klerck, leest men o. m. „Tegenover klachten over verdelging van vogels, met name op Texel, kan met voldoening worden vermeld, dat de zoolang verbeide vogel- wet weldra bij de Staten-Generaal in behandeling zal komen". Oudeschild8 Dec. Aan alles komt een einde, zoo ook aan de werkzaamheden aan de Nieuwe- of Schildsloot. Nog enkele dagen en het werk zal atgeschouwd kunnen worden. Of de aannemers er veel zijde bij ge sponnen zullen hebben valt wel te be twijfelen. In den laatsten tijd hebben zij wegens het onstuimige weder met vele tegenspoeden te kampen gehad. Oosterend9 Dec. Als spreker van 't Hoofdbestuur zal dezen winter voor de afdeeling „Ooster endvan den Ned. Protestantenbond optreden Ds. Onnekes, van Helder, met het onderwerp: „Niet Roomsch, wel Catholiek." Bij advertentie zal nadere aankondi ging volgen. Contante betaling. De Staatscommissie voor den Midden stand heeft, naar dezer dagen bericht kon worden, het wetsontwerp tot bevordering der contante betaling vastgesteld en besloten het ontwerp met memorie van toelichting bij H. M. de Koningin in te dienen. Omtrent de strekking van dit voor den Middenstand zoo belangrijke wetsontwerp vernemen wij thans het volgende Op het oogenblik kan men krachtens de bepalingen van onze wet niet na de inlevering van rekeningen rente bereke nen voor schulden, ontstaan door levering van goederen uit den kleinhandel en werkzaamheden door den klein-industree- len verricht. Het ontwerp van wet van de Staats commissie strekt tot het doen opnemen van een bepaling in de wet, waarbij moratoire interessen berekend kunnen worden van schuldvorderingen, door leveringen en werkzaamheden als boven bedoeld ontstaan. De moeilijkheid zat vooral in de be paling van het juiste tijdstip, waarop de renteberekening zal kunnen ingaan. Veel koopers zijn gewend, op een bepaald tijdstip na het doen van hun inkoopen de rekeningen te ontvangen. De betaling dezer rekeningen volgt dikwijls zeer lang daarna, zoodat het niet tot de zeldzaam heden behoort, dat een middenstander bij zijn klant „voorschot" vragen gaat op zijn eigen vordering. Wordt het ontwerp wet dan zal van den dag der aanbieding van de rekening tot den dag der betaling 5 pCt. rente over de schuldvordering berekend kunnen worden. Ten einde de aanbieding der rekening te kunnen bewijzen, wordt voorgesteld een regeling met de posterijen te treffen. Volgens deze regeliDg zal de crediteur een rekening in duplo bij de posterijen aanbieden. De rekening wordt dan van een officieel datumstempel voor zien en wordt aan den debiteur door gezonden. Het duplicaat ontvangt de crediteur terug als bewijs vau verzending zijner nota en het tijdstip waarop. De Staatscommissie voor den Midden stand, zal, indien dit ontwerp tot wet zal verheven zijn, zeer met voldoening op haar arbeid in bet belang van den middenstand kunnen terugzien. De oplossing van het credietvraagstuk beteekent een grooten stap vooruit. („Hbl.") Brutaliteit van rijwieldieven. Er gaat geen dag voorbij of er worden te Amsterdam drie, vier fietsen gestolen. De politie weet maar zeer zelden de schuldigen te achterhalen. En mede daardoor worden de dieven al brutaler. Een dezer avonden bezocht een dokter een patiënt. Toen hij Da afloop vaD het bezoek, zijn fiets weer wilde bestijgen, was zij verdwenen en in haar plaats vond hij een oud „karretje." De arts deed aangifte bij de politie en toen bleek, dat de „ruilfiets" eerst gestolen was van een bewoner der Pontanusstraat Zóó kras bad zelfs de politie het nog niet beleefd. Droevig einde van een Boeren- commandant. Te Venloo is in een herberg overleden de 36 jarige Transvaler C. Silves, die daar ziek was aangekomen op zijn reis naar Groningen. Deze man had als commandant eener Boerenatdeeling den oorlog tegen Enge land medegemaakt. In Engelsche krijgs gevangenschap geraakt, pleegde hij een misdrijf, waarvoor hij ter dood werd veroordeeld. Hem werd gratie verleend, met oplegging van 16 jaren vestingstraf op St. Helena. Onlangs was hij van daar gevlucht en had hij zwemmende een Fransch schip bereikt, dat hem in een Fransche haven stad aan wal zette. De beklagenswaardige man heeft door ziekte zijn reis moeten onderbreken en is nu gestorven, volgens de verklaring der geneeskundigen, aan uitputting. Van koude omgekomen. Te Bladel (Noordbrabant) is de 72jarige weduwe C. Smeijers, die in den namiddag was uitgegaan om hout te sprokkelen, op haar terugweg naar huis door de duisternis overvallen, zoodat zij het spoor bijster raakte en aan den weg van koude is omgekomen. Een moeilijk xoerk. Aan de Nederlandsche Gist- en Spi ritusfabriek te Delit is een omvangrijk werk op gemakkelijke wijze verricht. Drie groote ijzeren tanks, waarin melasse geborgen wordt, moesten van de eene naar de andere zijde van het uitgestrekte terrein worden overgebracht. Op het terrein waren tot dit doel aarden wallen opgeworpen, waarbinnen de tanks ston den. Daarna werd zooveel water binnen de wallen gelaten, dat de taDks begonnen te drijven, om aldus naar haar bestem ming te worden gebracht. Als moeder een praatje maakt. Terwijl de moeder aan de deur stond te praten natuurlijk maar heel even tjes is in de Rijswijkschestraat te 'sGravenhage een kindje van l1/» jaar in een bak chloorwater gevallen en ver dronken. De 100.000ste. Onder de vormelingen, aan wie de bisschop van Haarlem de vorige week in het dekenaat Rotterdam het H. Vorm sel toediende, bevond zich een jongeling uit de paiocbie van het Afrikaanderplein aldaar. Hij was de 100.000ste die inde jaren van het bestuur van dezen bisschop, van dezen 't H. Sacrament ontving. Ter herinnering schonk de bisschop hem een zilveren horloge met inscriptie en ketting Een zoet winstje. Te St. Johannesga (Fr.) werd Vrijdag j. 1. een boelgoed gehouden, waarbij ook een klein klokje, op 4 marmeren zuiltjes rustende, ten verkoop werd aangeboden. Het werd ingezet op f7.— toen verhoogd tot 99. De kooper verkocht het den volgenden dag voor f152.—. Verdwenen. De „O. H. Ct." meldtIn verband met de verdwijning van E. de Vries, te Be verwijk, kassier van de vrije groenten en fruitveiling, vroeger koster van de Luthersche kerk, ontvingen verschillende handelaren in groenten, die op de vei lingen dezer coöperatieve vereeniging dit jaar gekocht hebben, een aanmaning om hun schuld binnen drie dagen te voldoen. Het gezamenlijk bedrag der nog te vorderen schulden moet een som bedragen van f 8000 a f 10.000 doch gebleken moet zijD, dat bijna alle groen- tenhandelaren reeds aan ds Vries betaald hadden. Er heerscht onder hen een algemeene ontstemming over die aan schrijving, daar de bewijzen van betaling in hun bezit zijn. Met belangstelling wordt de afloop van deze geruchtmakende geschiedenis tegemoet gezien. De Vries zit thans goed en wel in Amerika en beeft zich, zooals men weet, op zeer geheimzinnige wjjze verwijderd. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1