N». 2423. Zondag 18 December 1910. 24ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. PREMIE. Binnenlands Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. idvertentiën vóór 9 aar op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Aan de lezers die onze Courant niet rechtstreeks van ons ontvangen, doch door bemiddeling van brievengaar ders of boekhandel, zij hierbij bericht dat wij, ter vermijding van incasseerings- kosten, aan hen slechts de premie kunnen zenden na ontvangst van postwissel groot 40 cents waarop vermeld „voor premie." Dit bericht geldt vooral voor hen die reeds per briefkaart of op andere wijze aanvraag om de premie Zuster Hilda11 hebben gedaan. Toelating van nieuwe leerlingen op de o.l. school m. u. 1. te den Burg. Burgemeester en wethouders van Texel breDgen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 JANUARI a. s. nieuwe leerlingen op de o. 1. school m. u. 1. te den Burg kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en zes maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bij het Hoofd der school vóór 25 December a. s. onder overlegging van het vaccinatie-bewijs. l)e aandacht wordt er op gevestigd, dat op 1 Januari a. s. ook leerlingen worden toegelaten, die reeds andere scholen in de gemeente bezoeken. Texel, den 9 December 1910. Burgemeester en Wethouders vnd. HIDDINGH. De Secretaris, RU1BING. TEXEL, 17 December 1910. Een goed succes. De jongelui, die bij gelegenheid van Oude Sinterklaas het aangename aan het nuttige wisten te verbinden, met name zij die zongen, liedjes verkochten en collecteerden voor de afdeeling Texel van de Noordhollandsche VereenigiDg „het Wite Kruis," hebben succes gehad. Ook in financieel opzicht. Donderdag avond bij opening der bussen bleken deze te bevatten een bedrag van ruim 84 gulden. Gemaakte kosten beliep de som van ruim 19 gulden, zoodat een bedrag van bijna 65 gulden als netto opbrengst aan den Penningmeester van de afdeeling bovengenoemd kan worden afgedragen. Waarlijk, een aanmoediging voor een volgend jaar, want de jongelui hebben onderling, er niet minder pret door gehad. Jongelieden van Burg en Waal namen aan deze vertooning deel. Waal15 Dec. De tweede bijeenkomst van „Nut en Genoegen,,, gisteren avond gehouden, was, dank zij het gunstige December- weer, vrij goed bezocht. Als sprekers traden op de Heeren J. Daalder Dz. en IJ. Koppen van O.End. Eerstgenoemde had veel succes met een tweetal ernstige voordrachten, n.l. „De oude Reevers en zijn tuin" en „Wie veroordeelt haar?" en een luimige, ge titeld „Geschiedenis van de glimmende gekleede jas." Naar de voordrachten werd met genoegen en aandacht geluis terd en aan applaus ontbrak het den spreker niet. De heer Koppen gaf 2 voordrachten ten beste: „De Vader en zijn zoon" en „Hannes aan de Table d' Hóte." Vooral om de laatste werd hartelijk gelachen en spr. oogstte den dank der aanwezigen in den vorm van hartelijk applaus. De Voorzitter, de heer J. de Jongh, dankte, namens allen, de beide sprekers en riep hun een hartelijk „tot weerziens" toe in den volgenden winter. De tweede vergadering van „Nut en Genoegen" mag wel geslaagd heeten. Oudeschild, 16 Dec. Gisterenavond hield het plaatselijk Nut „Neptunus" haar 3e bijeenkomst met dames in dit seizoen. De opkomst was, vooral wat betreft de dames, nu juist niet zoo schitterend te noemen. Ziekte en sterfgevallen waren hiervan wel gedeeltelijk de oorzaak. Nadat de voorzitter allen het welkom had toege roepen, maar in het bijzonder den spre kers van dezen avond, den heeren L. J. Kikkert en E. Vlessing van den Burg, werden de vrij uitvoerige notulen van de feestelijke bijeenkomst op 19 Nov. jl. voorgelezen en met een woord van dank onveranderd goedgekeurd. Hierna betrad de heer L. J. Kikkert het spreekgestoelte en vertolkte op keurige wijze de novelle: De blinde van Amalfi bijgenaamd La Maladetta. Van het begin tot het einde had spreker een aandachtig gehoor, getuige de ademlooze stilte waarmede ZEd. werd aangehoord. Een levendig applaus bij het einde was voor den spreker een welverdiende belooning. De heer E. Vlessing wist daarna de lachspieren in beweging te brengen door de voordracht van „IsaAc in de beesten," van J. van Maurik. Na eene kleinere of grootere pauze werden nog ten beste gegeven. Ie Iets over de zee, stormweer door een Durgerdammer visscher, (L. J. Likkert). 2e. De 2 Jantjes, door J. van Maurik (E, Vlessing) 3e. Een nachtelijk avontuur door S. Abrams. (L. J. Kikkert.) Zoowel het een als het ander werd met veel genoegen aangehoord en een ieder was het voorzeker met den voorzitter eens toen deze de heeren Kikkert en Vlessing bij de sluiting voor al het ge- notene bedankte en hun een tot weerziens toeriep. De werkzaamheden aan de Nieuwe- of Schildsloot zijn afgeloopen. In de voorgaande week is zjj afgeschouwd en goedgekeurd. Personeele belasting. Ten aanzien van de personeele be lasting herinnert de minister met be trekking tot de vraag of van hem voorstellen zijn te wachten tot afschaf fing van de belasting op de haardsteden dat deze vraag reeds meermalen door hem ontkennend is beantwoord. Bij vroegere gelegenheid (waarnaar de mi nister meent te mogen verwijzen) is te kennen gegeven, dat aan afschaffing der haardstedenbelasting zonder equivalent met het oog op den toestand van 's Rijks schatkist niet valt te denken en dat het equivalent verhooging van de mobilair- belasting niet is aan te bevelen. Godsdienst-waanzin. Men schrijft uit Almelo. In een der drukste volksbuurten, in het zoogenaamde Westerdok, heerscht sedert eenige dagen groote opschudding. Eenige gezinnen aldaar kunnen zich niet vereenigen met de godsdienstleer, welke in de verschillende kerken en lokalen verkondigd wordt en stichten onderling de secte der „openbare zieners" Avond aan avond, meestal tot laat in den nacht, worden ten huize van een hunner luide oefeningen gehouden, waar bij ten laatste allen in vervoering geraken. Dezer dagen werd in de buurt officieel aangekondigd, dat de 35-jarige echtge- noote van zekeren L., een gezonde vronw en moeder van zes kinderen, op den Eersten Kerstdag zal sterven. Reeds eeD maand geleden zou de man deze tijding van God zelf ontvangen hebben, met last daarmede ook zijn vrouw in kennis te stellen. Thans is men druk in de weer om alles te regelen voor de begrafenis; zelfs de rouwkleeren voor de kinderen worden in orde gebracht, en de moeder zelf helpt hieraan mee. Hoewel deze lieden beweren en ook vast gelooven dat vrouw L. op den Eersten Kerstdag haar natuurlijken dood zal sterven, en van geweld geen sprake is, houdt de politie toch een oogje in 't zeil, om een mogelijke herhaling van het indertijd veelbesproken Appelternsche drama bijtijds te voorkomen. Door een warme stoof. Te Stad-Delden had de alleenwonende 80-jarige mej. A. V. zich voorzien van een warme stoof en een omslagdoek. Terwijl zij in voorovergebogen houding zat, kwam de doek in aanraking met bet vuur der stoof, dat zich verder mededeelde aan haar kleeren, met het gevolg dat zij weldra in brand stond. Toen tegen 10 uur een tweetal vrouwen die gewoon zijn haar tegen dien tijd naar bed te helpen, bij haar kwamen, vonden zij haar met deerlijk verbrande voeten op oen stoel zitten. Onmiddelijk per brancard overgebracht naar het ziekenhuis, overleed zij aldaar. Staatsloterij. Een voorstel tot afschaffing der Staats loterij kan van dezen minister van Justitie niet worden verwacht, maar evenmin een voorstel tot uitbreiding van het aantal loten. Wel is in de laatste jaren, althans in de groote steden, meer vraag voor loten dan het aantal dat beschikbaar is, maar het tekort aan loten moet niet worden overschat. Zoowel door een beperking van het aantal loten, welke de collectanten in reserve mogen houden, tot 5 pCt. als door andere maatregelen in dit jaar genomen, is het aantal loten, welke bij de opening der collecte voor het spelend publiek hier te lande verkrijgbaar zijn, belangrijk vermeerderd. Op dien weg zal worden voortgegaan, terwijl tevens zooveel mogelijk zal worden bevorderd, dat het aantal in de verschillende ge meenten beschikbare loten, geëvenredigd is aan de vraag daar ter plaatse. Indien dit noodig mocht blijken, zal nader worden overwogen, welke maat regelen behooren te worden genomen om een einde te maken aan handelingen welke van nadeeligen invloed kunnen zijn op het gebied van loten der Staats loterij. Netvisschen. De pogingen van den Burgemeester van Harderwijk om nog vóór het inwer king stellen van de nieuwe Visscherijwet een einde te maken aan het verderfelijke netvisschen, zijn met goeden uitslag bekroond. De kantonrechter aldaar heeft twee overtreders vau de Visscherijwet van 1881, tegen wie de burgemeester procesverbaal heeft laten opmaken, ver oordeeld wegens het vervoeren en in voorraad hebben van ondermaatsche visch. Naar wij vernemen zullen meer ver volgingen plaats hebben. Een tegenvaller. Eenigen lijd geleden werd voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand eener vrij groote gemeente in ons land huwelijksaangifte gedaan door een heer en een jonge dame uit den gegoeden stand. Bij deze aangifte verzekerde de bruid herhaaldelijk pertinent den ouder dom bereikt te hebben van 35 zomers. Na ingesteld onderzoek bleek echter, dat deze opgave harerzijds niet geheel juist was, daar zij reeds.. 51 jaar oud was. Tegen het 40-mülioenen fonds. Men meldt: Er heeft zich een comité gevormd, om in verschillende plaatsen van Nederland het volgende adres, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter teekening te leggen. „Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, ingezetenen van het Rijk, dat zij met groot leedwezen gezjen hebben, hoe de Regeering in dezen tijd voorstelt, een buitengewoon fonds van 40 millioen gulden voor de kustverde diging te vormen, op grond van gevaar voor neutraliteits-schending bij een even- tueelen oorlog tusschen Engeland en Duitschland, dat zij vermeenen, dat de ondervinding van onze tijden niet dringt tot het nemen yan zulke voorzorgsmaatregelen, daar Europeesehe oorlogen steeds on waarschijnlijker worden (getuige de vele gelukkige oplossingen, b.v. bij de Fassoda, Doggersbank, Marokko, Balkan-kwesties enz. enzterwijl fatsoenlijke staten sedert lang niet meer betrokken worden in de kwesties tusschen de groote mogendheden, tenzij zij zich zelf er in mengen (getuige o.a. het neutraal blijven in 1870 '71 van Luxemburg, dat nog wel in de voorafgegane moeilijkheden gemoeid geweest was); onze naburen zijn toch ook geen barbaren; dat ondergeteekenden U daarom met allen aandrang verzoeken, op het voorstel der Regeering niet in te gaan, vooral niet in dit tijdsgewricht, nu na de zaak Van Heeckeren van Keil, in binnen- en buitenland de meening heeft postgevat, dat er druk van buiten op onze Regeering zou zijn uitgeoefend; ondergeteekenden meenen ook, dat er hier te lande meer behoefte bestaat aan krachtigen vooruitgang in het bekende woord, dat „Nederland groot moet zijn in alle dingen, waarin een klein land groot kan zijn," en met name aan daden van Regeering en andere staatsorganen om de daartoe vereischte werken van welvaart en beschaving te bevorderen; deze zullen het aanzien en den goeden naam van Nederland doen rijzen, terwijl de aangevraagde 40 millioen nu reeds groote ongerustheid in 't binnenland en wantrouwen in 't buitenland verwekken. Hij had gedroomd. Hier is geld, lieve, zei de man tot zijn vrouw. Ik heb geen geld noodig, antwoordde de vrouw. Kom, malligheid, hier neem dit bankje van zestig en ga eens een luchtje scheppen langs de winkels en koop er wat voor, een nieuwen winterhoed. Heusch niet man, ik heb werkelijk niets noodig, ik wil thuis blijven en in mijn huishouden wat werken. Toen ontwaakte de man hij had gedroomd Alweer een. Men schrijft aan de „Tel." Zekere J. H., een der accountants van de Vrije groen ten veilingsvereeniging te Beverwijk, die tevens kassier was van de Beverwijksche Boerenleenbank, heeft zich verwijderd, waarschijnlijk met de kas van die leen bank, ten bedrage van ongeveer f4000. Hij was klerk op een notariskantoor te Beverwijk, waar hij kort geleden ontslag had gekregen. Men meent dat hij naar Amerika is vertrokken. TEXELSCHE COURANT s

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1