Binnenland* INGEZONDEN STUKKEN. De uitslag is geweest een flinke overwinning voor de partij van Venizelos zoo beslissend zelfs dat zijn partijgenooten drie vierdedeel der zetels innemen. Een groot succes dus voor den Kreteuzer die reeds getoond heeft dat hij heel wat aandurft. De vrienden der regeering zien in deze verkiezing dan ook een volksstemming ten gunste van Veni zelos. De deelneming aan de verkiezingen moet zeer groot geweest zijn, een bewijs dat het Grieksche volk warm is voor de nationale aangelegenheden. En warm ook voor de Kreteuzer kwestie, want het succes van Venizelos is voor een groot deel toe te schrijven aan zijn optreden inzake Kreta. De Grieken verwachten van hem de ver vulling hunner wenschen doch of Venezelos hun niet teleurstellen zal is een andere vraag. Eén ding staat evenwel vast Venezelos toont niet bang te zijn voor krachtig optreden en dat is met het oog op de slechte binnenlandsche toestanden een ding van belang. TEXEL, 21 December 1910. Voor man en vrouw, voor arm en rijk. Over bovenstaand onderwerp sprak Zaterdagavond jl. de heer C. Thomassen van Amsterdam, op de, door de afd. Texel der S. D. A. P., uitgeschreven vergadering, in hotel Texel. De onderhoudende, geestige rede, be rekend voor zijn gehoor, dat voor een goed deel uit leden der arbeidende klasse bestond, had zeker een tweeledig doel, nl. de aanwezigen op te wekken de lijsten te teekenen voor 't volkspetitio- nement en de leden der afdeeling voor te bereiden voor hun taak. De vergade ring was goed bezocht. Nadat deze met een gepast woord door den voorzitter, de heer A. Boon Jz. van Oudeschild, was geopend, begon de heer Thomassen met te zeggen dat vanaf de oprichting der S. D. A. P. in 1904 alge meen kiesrecht steeds als no. 1 op het program dier partij staat, dat thans onder de kieswet van Houten nog 521000, dus, meer dan een half millioen, mannen boven 25 jaar van het kiesrecht blijven verstoken; stelde vervolgens in het licht tot welke zonderlinge toestanden de toepassing van kunstmatige grenzen voor het al- of niet hebben van kiesrecht leidt, om daarna te betoogen, de S.D.A.P. geen kunstmatige grenzen wil, doch het kiesrecht wil geven aan iedere man en vrouw die in 't bezit is van zijn of haar verstandelijke vermogens. Spr. wijdt in den breede uit over vrouwenkiesrecht, met opzet zegt hij, omdat het, door het nieuwe, het ongewone zelfs onder de democratische elementen nog tal van tegenstanders vindt; toont aan dat de maatschappij zich in die richting ontwikkelt, dat, waar in 1904 nog in 67 gemeenten van ons land geen vrouwenarbeid voorkwam, dat aantal in 1908 slechts 84 bedroeg, en dat thans meer dan 400000 vrouwen een beroep uitoefenen, waarvan ruim 100000 in fabrieken en werkplaatsen. Zij leven onder de wet, zegt spr., waarom zouden zij geen medezeggingsschap hebben; de vrouw hoort thuis, zegt men, de man dient er op uit te gaan, goed, zegt spr., maar wie doet het nuttigste, het ge wichtigste werk, wordt het geen tijd dat de vrouw, ook de arbeidersvrouw, stem in het kapittel krijgt, als onze tegenwoordige regeeringen niet schromen om 12 millioen gulden belasting te halen uit verbruiksartikelen, waaronder klom pen, spek, vet, enz? wordt het geen tijd dat ook de moeder er invloed op kan uitoefenen, hoe hare kinderen het zullen hebben in school, kazerne enz. Sommige democraten beweren, zegt spr., dat de vrouwen conservatief zullen stemmen, maar dat mag voor ons geen reden wezen om ze het kiesrecht te onthouden, bovendien zegt spr., kan het erger dan het thans is? 93 tegen 7. Spr. wijdt nog eenige woorden ^an de vereeniging voor vrouwenkiesrecht die vooral voor Texel teleurstelling zal baren, omdat het beperkt kiesrecht, waarmee die vereeniging zich desnoods tevreden zal stellen, op Texel bitter weinig vrouwelijke kiezers zal brengen, om daarna te critiseeren het beleid van de tegenwoordige regeering, de gelden toegestaan voor stallenbouw, f500.000, voor vleugelvernieuwing van het paleis f580.000, de 46'A millioen gulden voor militaire doeleinden en, dat terwijl de halve bevolking woont in één en twee kamerwoningen, zegt spr., en sociale wetten, als staatspensioen, beperkte arbeidstijd enz. uiblijven. Na de pauze bespreekt de heer Tho massen het volkspetitionement, het adres aan de regeering inzaxe algemeen kies recht, met toelichting, dat volgens spr. door ieder die moet werken voor den kost, kan worden geteekend, omdat er geen woord in voorkomt dat kwetsend is voor een geloovige; spr. zegt, wij strijden een maatschappelijken strijd en wekken op tot strijd voor beter bestaan. Spr. gaat vervolgens na hoe het ten opzichte van alg. kiesrecht in het bui tenland is gesteld, bespreekt de houding van de andere partijen tegenover het volkspetitionement en brengt argumenten bij om de uiteenloopende meeningen te bestrijden en wekt de leden van de afd. Texel op, tot onvermoeide strijd waarna de vergadering te half elf uur door den voorz. werd gesloten. In Hotel Texel. Gevolg gevende aan eene uitnoodiging, begaven wij ons Zondagavond naar Hotel Texel, tot bijwoning van de le Soiree Varieé voor leerlingen, leden der Dans club en geïntroduceerden. Wij vernamen alstoen dat de oprich ting van deze dansclub een gevolg is geweest van het aanzoek door eenige jongelieden ten vorigen jare gedaan, om onder goede leiding zich te bekwamen in de danskunst, zooals die voortdurend in schoonoren vorm wordt toegepast. De heeren Polak, van Helder, waren hiertoe wel te vinden, en zoo is voor korten tijd geleden deze dansclub ont staan. Aan de leden was toegezegd dat in dezen winter 2 Soiree's zouden worden gegeven, waarvan thans de eerste plaats had voor de leden bovenbedoeld en geïntroduceerden, zoomede tegen een matige entree ook voor het publiek. Het programma voor dezen avond was samengesteld uit een 10 tal nummers welke zeer zeker in den smaak moesten vallen van de bezoekers; - vooral de werkzaamheden van Mr. Jumelly, kom. instrument-kunstenaar, hadden groot succes; op tal van instrumenten en in allerlei houdingen wist deze mijnheer welluidende tonen te ontlokken aan z'n instumenten, tot zelfs uibde vinger toppen van zijn handschoenen. Het applaus hetwelk hem ten deel was aan ook welverdiend. Ook het „optreden van het Quartetto internationale" viel bijzonder in den smaak, evenzoo de overige nummers welke wij niet allen zullen noemen. Werden wij dus niet teleurgesteld in hetgeen ten gehoore werd gebracht, voor het overige gevoelden wij ons niet zoo bevredigd; wij hadden ons er op gespitst te zien het resultaat der danslessen. Het dansprogramma vermelde toch vele ons onbekende nummers, welke wij benieuwd waren te zien uitvoeren om ons een oordeel te kunnen vormen hoe de danskunst door het schoone, de gratie, de wellevende vormen en manieren, als het ware als leerschool zou kunnen gelden. Wij hebben er niets van gezien. Tot afwisseling van het Varieé-programma kwam geen proeve van danskunst aan de orde, en toen het bal een aanvang nam waren wij reeds huiswaarts gegaan. Op verzoek doen wij mededeeling er van, dat aan den avond van den 2den Kerstdag eene Tooneelvoorstelling zal worden gegeven in de zaal van Hotel Texel. Deze voorstelling, waartoe de leden van U. d. I. hunne medewerking zullen verleenen, zal door muziek worden opgeluisterd. De baten der voorstelling zullen ten voordeele komen van de kas der algemeene bewaarschool. Den Hoom, 19 Dec. Bij de gister gehouden stemming in de Ned. Herv. Kerk alhier werd als diaken als zoodanig herkozen de heer K. Lap Bzn. en tevens als ouderling herkozen de heer S. Lap Azn. Oudeschild, 19 Dec. Wat de visscherij betreft, kunnen wij mededeelen, dat een gedeelte der visscbersvloot zich nog met oesteren bezighoudt. Hierbij zijn de oesters echter niet de hoofdzaak, maar de wulken, die betrekkelijk eene goede vangst geven en waarvan de prfjs thans vrij goed is. In de afgeloopen wéken werden groote hoeveelheden garnalen gevangen, doch de prijzen waren zoo gering, dat zjj nauwelijks de kosten konden dekken. Thans schijut hierin eenige verbetering te komen. Onze plaatsgenoot I. Tuinstra, zal met Januari a. s. tydelijk als onder wijzer aan de o 1. s. te Midden-Eierland werkzaam zyn. 'osterend, 20 Dec. J. 1. Zaterdag hield „Nut en Genoegen" een druk bezochte vergadering. Na opening en het lezen van de uit voerige notulen verkreeg de heer K. Dikstaal van Koog, het woord, om als lezing te geven eene keurige novelle van Anna E. Tinn, getiteld „De kamer met het groote bed". Onder ademlooze stilte luisterde men naar het zoo uitstekend voorgedragen pakkend verhaal. Veel succes ook had de heer Dikstaal met een voordracht vau Cocadorus bij hot verkoopen van Kammen. Despreker heeft opnieuw bewezen zich even ge makkelijk op komisch als op ernstig terrein te kunnen bewegen. De heer J. de Jongh gaf als bijdrage: „Een katje dat miauwde, of Doe nooit boodschappen voor je schoonmoeder", waarmede Lij de vergadering onbedaarlijk heeft doen lachen. Beiden sprekers werd aan het einde hartelijk dank gebracht door den voorz. die met een „tot weerziens" in het jaar 1911 de zoo goed geslaagde vergadering sloot. Op het bal, dat nu volgde ging het vroolijk toe. Precies te 2 uur ging men uiteen. Jammer evenwel dat niet allen aan het verzoek, om stil huiswaarts te gaan, hebben willen voldoen 1 Door het onbetaamlijk gedrag van een enkele heeft men alzoo een reden om minder lofwaardig over „Nut en Genoegen" te spreken. Waal, 20 Dec. Door stemgerechtigde leden in de Herv. Kerk zijn herkozen als ouderling de heer D. Boon en als diaken de heer L. Bruin. Beide gekozenen namen hunne be noeming aan. De Cocksdorp. Als ouderling en diaken der Ned. Herv. Gem. alhier zijn resp. herkozen de heeren A. Dros Pz. en C-Stoepker en als diaken is gekozen de heer M. Reuvers voor den heer C. J. Geense, die als zoodanig had bedankt. Stormweer. De storm, die Vrijdagnacht woedde, zoo bericht het Kon. Ned. Meteorol. Instituut aan De Bilt, behoort tot de zwaarsten van den laatsten tijd. In het Kanaal was Vrijdagavond de windkracht 10 tot 11 Beaufort, dat is bijna orkaan kracht. Aan de Bilt was de gemiddelde wind snelheid van 10 uur 's namiddags tot 2 uur voormiddags meer dan 17 meter per seconde, windkracht 9 en bereikte de grootste windstooten 25 meter per seconde, zoodat gedurende enkele oogen- blikken ook hier de wind de grenzen van een orkaan bereikte. Dit jaar was zoo'n krachtige wind te de Bilt nog niet waargenomen. Benauwde gedachte. Een jonge vrouw, wonende in een gang aan de Markengracht te Amsterdam sprong Zondagnacht om halfvier in het water van die gracht, omdat zij zich verbeeldde, dat zij haar kind in bed had doodgedrukt, wat gelukkig niet het geval bleek te zijn. In bewusteloozen toestand werd de vrouw met hulp van een nacht waker der Nederl. Bewaking-Maatsch. op het droge gebracht en nadat de levens geesten waren opgewekt, naar het Isr. Ziekenhuis vervoerd. Politiek in een paar denslager ij. De „Bred. Ct." vertelt: Op den Haagdijk te Breda woont een paardenslager. Dat is geen bijzonderheid, er wonen er meer in onze goede veste. Maar dit is toch wel een bijzonderheid, de paardenslager is of schijnt socialistisch van aanleg. Zijn ruiten hangen altyd vol, niet met lekker gerookte paardenhammetjes of andere fijne lekkernijen van den edelen rosinant, maar vol platen, het Zondags blad van „Het Volk" brochures over de 46 millioen van Duijs, enz., een heele socialistische uitstalling. „Een geloovig Katholiek" heeft zich allang geërgerd, „ook namens andere geloovige Katholieken." En hij heeft de pen opgenomen en aan den ongeloovigen paardenslager geschreven, dat het nu uit moest zijn. Dat hij het Zondagsblad en de brochures, kortom de heele soci alistische snorrepjjperij moest binnen houden, in zijn huiskamer. Maar de „roode" paardenslager doet alzoo: Hangt den brief van den geloovigen Katholiek naast de brochures van Dujjs en de Notenkraker. Schrijft bovendien een tegenartikel, hangt dat er nog naast. „De geloovige Katholiek" ergert zich daarover nog meer, ook namens „andere geloovige Katholieken." Schrijft een uit voerig gedocumenteerd artikel aan de courant mis, aan den paarden slager, verwijt hem dat hii beter deed Hollandsch te leeren, dat hij pyramidalen onzin schrijft over het socialisme enz. De paardenslager leest dezen brief, ontsteekt in woede, smijt hakmes en hakbijl neer, laat heel de paardenslagerij in den steek, grijpt naar de pen en schrijft een reuzenartikel terug. Allebei hangen weer voor de ruiten. De beurt is nu aan den „geloovigen Katholiek." Onaangename visite. Minder aangenaam is de gewaarwording die men heeft, als men een paard en wagen op visite krijgt. Dat overkwam ons Woensdagavond om een uur of zes schrijft de DelftscheCt. Plotseling spatten met oorverdoovend geraas de ruiten van ons bureau uit elkaar en stak een respectabel stuk lamoen er door. Een kolen wagen van den heer Mullein, bespannen met een niet al te lenig paard was van de brug af komen glijden, doordat rossinante niet verkoos uit te halen, en regelrecht door de ruiten gegaan. Het paard bekwam geen verwonding. Voor houders van tuberculeus rund vee. Met 1 Januari a. s. vervalt het Kon. Besluit van 1904 inzake overneming door het Rijk van runderen, welke van tuber culose worden verdacht. Naar aanleiding daarvan geeft de Directeur-Generaal van den Landbouw aan belanghebbenden, ter voorkoming dat door heu nutteloos kosten zullen worden gemaakt voor veeartsenijkundig voor onderzoek, in overweging, vanaf heden, in afwachting van de inwerkingtreding der nieuwe voorschriften, geen runderen meer ter overneming aan te bieden. Zoo dankbaar zijn niet alle huis vaders 1 Te Kudelstaart (gem. Aalsmeer) woont een echtpaar, dat met 22 kinderen is „gezegend". Uit dankbaarheid heeft de man, op de zich naast zijn woning bevindende schuur- een ooievaar geschilderd, die een kind in zijn snavel vasthoudt, waaronder de woorden prijken „Uit dankbaarheid". Schadelijk gedierte. Een eerzaam landbouwer schreef eens een request, waarin bij aan de Staten van zijn provincie verzocht schadelijk gedierte te mogen schieten. De aanhef van dit smeekschrift luidde aldus „Er zijn in onze provincie verschillende soorten van schadelijke gedierten, heeren Gedeputeerde Staten, vossen, konijnen enz." het Kruis. Er bestaat tegenwoordig een vereeni ging van: Roode Kruis, om de ellende van het slagveld te bestrijden; Groene Kruis, om de krankheden onder het volk te bestrijden; Witte Kruis, om de onzedelijkheid te bestrijden; Blauwe Kruis, om de drankzucht te bestrijden; Lila Kruis, om het vloeken te bestrijden Zwarte Kruis, om verderfelijke lectuur te bestrijden. Rose Kruis, om de gevaren der alleen reizende vrouwen te bestrijden. Een schoon strijdteekenHet Kruis! In dit teeken zult gij overwinnen. Gevaarlijk spoorlijntje\ Naar aanleiding van het spoorweg ongeluk bij Sittard schrijft men: Volgens een lijstje van de „N. L. K." is dit het 18de spoorwegongeluk in Limburg sinds een half jaar. Dit is nummer 13 op den korten afstand Sittard Herzogenrath. Sedert de laatst9 driemaanden (van 15 Sept. af) op dezelfde lijn nummer 10, cijfers die spreken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) „Texels Belang." '/.al ik het wagen om boog en pijl op te nemen tegen bot nieuwste verweermiddel waarmee naar ik meen getracht wordt een bres in onze vesting te schieten liet is mij een plicht dit te doen te meer omdat de aanval zoo vinnig mogelijk zal zyn omdat men zich van binnen riaar buiten tracht uit te breken. In bet scbryvcn van den heer loet in het nummer van dit blad van 17 Dcc. j l. Mykt dat dc hulpkas gevormd werd om als balsem te dienen voor do wonde die geslagen was door do roorganisatio. Neen om deze reden

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2