N®. 2425. Zondag 25 December 1910. 24s" J aargang. Nieuws- en Advertentieblad. Nieuwjaarsgroet. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Tijdige inzending gewenscht. Wij maken er op attent dat van on- zentioege niemand wordt uitgezonden om dergelijke adv. op te vragen. Uitg. Tex. Courant. TEXEL, 24 December 1910. Naar wij vernemen bekwam onze plaatsgenoot de heer M. A. Kuijper, die te 's Gravenhage een cursus in Auto- mobielwerk bijwoont, dezer dagen na gehouden examen, diploma voor theore tische en practische kennis in dat vak. Naar men ons uit betrouwbare bron mededeelt, heeft het bestuur van den polder Waal en Burg in de vergadering van 17 dezer in beginsel besloten tot machinale bemaling dier polder in de boezem. Decembermaand. „December is een maand van veel afwisseling" schreven wij reeds eerder en wij hebben ook nu weder de onder vinding er van opgedaan. Het St. Nico- laasfeest waarvan we hier twee malen de pret hebben, nam de eerste helft der maand in beslag, terwijl de tweede helft aan verschillende ontspanningen, zoo mede aan Kerstmis en Oudejaarsavond is gewijd. December is de maand, waarop, volgens den kalender, de winter een aanvang neemt. Voor het oogenblik gelijkt het daarop nog niet zoo heel erg, waar ijs en sneeuw, (de kenmerken van den wintertijd) ons nog niet ten deel zijn gevallen. Wel hebben wij reeds vóór de officieele tijd van den winter een zeer klein wintertje gehad, doch na dien was bij afwisseling ruw en nat, doch ook wel mooi weer ons deel, zoo zelfs dat in den tuin rozenknoppen, muurbloemen en madeliefjes zich vertoonen. De wintertijd is echter weder aange kondigd en daarmede den kortsf.en dag van het jaar. Al is het weinig, we zijn dus reeds weder winnende., en al is het voorhands nog weinig merkbaar, we zijn den kortsten dag gepasseerd en gaan weder voorwaarts naar aangenamer tijd, nrar nieuw leven. Van het nieuwe leven, in geestelijken zin, getuigt ook het komende Kerstfeest. Het „vrede op aarde" zal straks langs de kerkgewelven weergalmen, al worden ook millioenen bij millioenen voor het tegendeel van 'n vredestoestand geëischt. Welk een bittere ironie! Niettegenstaande dat, z:il het Kerst feest voor velen aangenaam zijn en met genoegen worden herdacht. De Kerstfeest vieringen zooals die meer en meer burgerrecht verkrijgen, worden reeds weder voorbereid, om op de gewone wijze te worden gevierd. Mogen velen er genoegen in vinden daaraan deel te nemen. Tot veler teleurstelling zeker zullen tot ijsvermaak de komende Kerstdagen vermoedelijk geen gelegenheid bieden, althans daarop is nog niet veol uitzicht; doch wie weet, het kan spoedig omslaan. Als vergoeding daarvoor mogen de liefhebbers van tooneel gebruik maken van de gelegenheid om een tooneeluit- voering bij te wonen aan den avond van den 2en Kerstdag in Hotel Texel. Bij het genoegen dat zij daar zullen smaken, zullen zij tevens een goede zaak steunen. Wij wenschen allen een genoeglijk Kerstfeest, een ieder naar zijn verlangen. Nieuwe Spoorwegtarieven. Met 1 Januari a. s. treedt bij de spoor wegen een nieuw tarief in werking, zoowel voor personen- als goederen vervoer enz. Voor velen kan dat nieuwe tarief moeielijkheden bezorgen en daarom willen wij aanraden in onzen boekhandel de Nieuioe tarieven der Spoorwegen zich aan te schaffen, waarvan de prijs slechts 10 cents is en waarin alles wordt ver teld de nieuwe tarieven betreffende. Er worden voortaan geen retourkaarten meer afgegeven dan voor buurtverkeer, doch kaarten enkele reis, abonnements kaarten, groepenkaarten, kilometerboek jes en gezelschapsbiljetten enz. Omtrent dat alles, ook betreffende verzendingen van bagage, rijwielen, hon den enz. geeft het boekje een duidelijk antwoord. Wij zullen op ons beknopt bestek daarover niet verder uitwijden doch raden belanghebbenden zich zulk een Spoorweg tarief aan te schaffen. Wjj willen enkel dit nog mededeelen dat de tarieven worden berekend naar het aantal kilometers dat wordt afgelegd, waaromtrent het meer genoemd boekje een duidelijk staatje aan de hand doet. Ten gerieve van onze lezers die niet zoo groote reizen maken, vermelden wij hieronder enkele tarieven voor reizigers in de derde klasse Van Helder naar Anna Paulowna, 13Kilom. f0,25 Schagen 22 0,40 Noordscharwoude 31 0,55 Heer Hugowaard 86 0,60 Alkmaar 42 0,70 Hoorn 52 0,85 Medemblik 73 1,20 Enkhuizen 70 1,15 Leeuwarden 142 2,35 Amsterdam 81 1,35 Uitgeest 58 0,95 IJmuiden 70 1,15 Haarlem 76 1,25 Purmerend 72 1,20 Zaandam 71 1,20 Leiden 105 .1,75 Voor de Donderdag j.l. gehouden aanbesteding van de te maken rioleering in de Julianastraat aan den Burg waren ingekomen de volgende inschrijvingen: L. Jz. Bruin f214. J. Dekker f210. J. Geus Az. f182. D. C. Witte f 127.30 P. Schaatsenberg f 124.50 G. Schoenmaker f116. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Oudeschild, 23 Dec. Onze vroegere plaatsgenoote,. mej. T. C. Mets, verpleegster in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam, is benoemd tot wijkverpleegster te Ooltgensplaat. Onder de schipperij en bij de personen, woonachtig in de nabijheid der haven, circuleert een verzoekschrift aan de postadministratie, ter verkrijging van een brievenbus op het haventerrein. Wegens den aanzienlijken uit-en invoer welke voortdurend nog toeneemt, zou die plaatsing in een gevoelde behoefte voorzien. De hier bestaande rederijkerskamer T.A.V.E.N.U. zal den 2en Kerstdag voor de jongeren en 29 Dec. a.s. voor de gehuwden een uitvoering geven. Opgevoerd zullen worden: „Voor een liefdadig doel" en „Manus, de Snorder." Wie nog beweerde, dat de straat verlichting langs onze dorpsstraat aan redelijke eischen voldoet, zal misschien wel van gedachten veranderd zijn, toen hij gisteravond het licht zag branden in de lantaarn voor de woning van den heer W. Slaman. Dit heldere acetyleen- licht was op vrij grooten afstand duidelijk zichtbaar. De lichten der andere lantarens leken er gloeiende sp^kerkoppen bij. Wel ware het te wenschen, dat in alle lantarens dit gas gebrand werd, doch dit zal wel tot de vrome wenschen blijven behooren, en afstuiten op finan- cieele bezwaren. Op het heden te Utrecht gehouden examen voor machinist ter koopvaardij V. A. (derde machinist) slaagde o. m. ODze plaatsgenoot de heer A. Dros Dzn. Oosterend23 Dec. Gisteren werd een briefje vertoond, dat in een mosterdfleschje, waaraan twee kurken verbonden waren, bij het Nieu- weschild in zee gevonden was. Het bevatte het volgende, met potlood ge schreven „In zee gegooid den 2en November 1910, door A. Kouwen aan boord van het loggerschip Clara Maria, gemerkt SCH 390, van Scheyeningen. Engelsche kust. Alles wel aan boord. Verzoeke bij vinding bericht te sturen aan C. Kouwen, Vredenoordstraat 5a. Rotterdam. Met duidelijk adres. De vinder zal beloond worden." Aan het verzoek werd voldaan. 't Blijft slecht gaan voor de visschers. Garnalen en andere artikelen zijn weinig of niets waard. Een slechte nacht. De 15-jarige zoon van een bakker te Grouw was met bakkerswaren uit venten gegaan. Met een schouw was hij er op uitgetogen, 't Woei bard. De Pikmeer en de Ee stonden hol. Bij 't vallen van den avond liep het vaartuig vast op een ia de Pikmeer gelegen eiland, dat nu ge deeltelijk onder water stond. Het vlot te maken was hem niet mogelijk, omdat het langzaam aan vol water sloeg. Den geheelen nachi heeft hij daar moeten blijven, blootgesteld aan wind en regen. Den volgenden morgen om half tien pas werd hij uit zijn positie verlost. Voor den jongen is het een lange vreeselijke nacht geweest. Wat zal er onder de aardkorst ge jubeld worden. Duizenden bij duizenden larven en poppen van voor den landbouw schade lijke insecten, hebben reden in overvloed om te juichen over een bijna algeheele verlossing van een doodsvijand, die dag en nacht haar leven bedreigde. Nu kun nen ze van 't voorjaar, met de engerlingen vooraan, volop en ongestoord genieten van wortels van planten en aan het plantenleven groote schade aanbrengen. We vermoeden, dat deze vreugde ge volgd zal worden door geweeklaag der landbouwers. Maar voor den boer zal dan ook gelden: „mea culpa", (eigen schuld.) Wat hadden ze permissie te geven tot het vangen van mollen Een knaap te Meteren (Geld.) o.a. heeft meer dan 1100 van die nuttige diertjes bemachtigd en hij is er goed mee, want de huidjes worden goed betaald. Hem deert bet- niet, of in de a. s. lente alles vervreten wordt. Maar de arme landbouwers Van een handig polier. Een onzer lezers deelt ons het volgende interessante geval mede Van buiten was er een haas gestuurd. Een mooie, groote 1 Vóór hij naar den poelier gebracht werd, trok ik de voor tanden uit den bek ten einde Toen hij nu op tafel kwam, waren er nieuwe tanden voor de oude in de plaats ge komen geen kunsttanden, neen echte Hiertegen zouden wij nu geen bezwaar maken, maar wel dat ons haasje door de behandeling veel kleiner was geworden. Wie zou nu de haas eten, die zijn voor tanden mist N w s. Door een spin gebetm. Te Nieuwendijk (Noord-Brabant), werd de 7rouw van M. K. door een spin in haar hand gebeten waardoor hand en arm opzwollen. De dokter constateerde bloed vergiftiging. Wijl tijdig geneeskundige hulp verschaft werd, zal het ongeval wel goed afloopen. Eon ongunstige balans. Het jaar 1910 spoedt zich ten einde. De tijd tot het opmaken der balans nadert. Op vlieggebied is zeer veel te boeken. Een dertigtal dooden, allen gevallen in dienst der aviatiek, deels de meesten door eigen schuld, onvoorzichtigheid, de anderen door een noodlottig ongeluk omgekomen. Behalve dat is er in 1910 op luchtvaartgebied heel wat bereikt, is de techniek weer heel wat verder ge komen. En met spanning vraagt men zich af: Wat zal 1911 ons brengen? De koude in Amerika. In tegenstelling met hier wordt uit Amerika groote koude bericht. Vrijdag vorige week is het in New-York de koudste dag van dezen winter geweest. Het vroor hard en een ijzige wind dreef de menschen van de straten. Het was leeg en stil in de winkels, ondanks de naderende Kerstmis, omdat de menschen zich, indien ze dit eenigszins konden vermijden, niet op straat durfden te begeven. In de Adirondacks was de koude ,al zeer hevig. Daar stond de thermometer twintig graden onder nul. Drie menschen zijn doodgevroren. Politie-toezichlZuiderzeevisscherij. Van hoogerhand is aan alle veldwach ters in plaatsen aan de Zuiderzeekust gelegen het bevel gegeven streng de hand te houden aan de Visscherijwet van 1881, die verbiedt het aanvoeren van nest, door middel van den moordkuil opgevangen. De „Nederlandsche Vereeniging tot veredeling vun den vischstand" beeft dezer dagen tot den minister een verzoek gericht om betere handhaving van deze wet in verband met het nog niet in het Staatsblad bekend maken van de nieuwe Visscherijwetten, Kerstvoorspellingen. Als de zon op Kerstmis door den appelboom schijnt, dan zal het volgend jaar een overvloedigen oogst opleveren. Als het op Kerstmis waait, dan zullen de boomen veel vruchten dragen. Kerstmis in de sneeuw, Paschen in de modder. Is Kerstmis nat, dan blijven de koren schuur en het wijnvat leeg. Als het op Kerstmis sneeuwt, dan zal de oogst gelukken. Als de merel zingt vóór Kerstmis, dan zal ze krijten vóór Maria Lichtmis (2 Febr.) Als met Kerstmis ijs aan de wilgen hangt, dan kan de klaver voor Paschen worden gesneden. Als ijs voor Kerstmis een man kan dragen, dan kan er geen muis op na Kerstmis. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Euen als uorige jaren, zullen wij ook nu weder de gelegenheid bieden om in het Nieuwjaarsnummer, Nieuwjaarsgroeten te doen plaatsen. Wij berekenen daaruoor 20 cts. per ado. niet meer dan 5 regels beslaande, tegen contante betaling, ter uoorkoming uan in- casseeringskosten. De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1