V N°. 2429. iondag 8 Januari 1911 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland BOOT- EN SPOORDIENST Oit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor he Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen dg Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x el. aansluiting gevende BO JT van 'TEJ. EL Dagel. 6, - 8,— 11, 2,50; TREIN van HELDER: 7,51; 9,18; 12,31; 4,15; TREIN te HELDER 8,45*; 11,40; 3,21; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,- 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7,— 10.20; 12,15; 4,15; Men lette er wel op dat de mei een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. Haventerrein te Ondeschild. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat sedert 1 Januari 1911 geen gelegenheid meer bestaat op het haventerrein te Ondeschild schuimaarde op te slaan. Texel, 3 Januari 1910. Burgemeester en Wethouders vnd., HIDDIINGH. De Secretaris, RUIBING. TEXEL, 7 Januari 1911. De Wintertijd. De wintertijd is een tijd die meer dan eenige andere, gewijd is aan vergade ringen en bijeenkomsten. En we zijn thans in den wiutertijd. Niet in den winter zelve, want daarvan is nog weinig te bemerken, maar dan toch iD den wintertijd. 't Is vooral de eerste maand van het jaar die velen oproept ter vergadering voor de verschillende bestaande vereeni- gingen, waar een overzicht wordt gege ven van hetgeen door de resp. vereeniging word verricht, waar rekening en ver antwoording wordt gedaan van den financieelen toestand, en plannen worden besproken voor den tijd die komend is, waar ieder der resp. leden eens een woordje mag meepraten. Het is een goede gewoonte om zulks te doen en bekend te doen worden het wel en wee van zoo menige vereeniging, teneinde maatregelen te kunnen bera men tot meerderen bloei, of, waar teruggang merkbaar is, tot stuiting daarvan, want door do vele vereenigiogen welke onze samenleving rijk is, is er allicht eenige teruggang te constateeren, hetgeen de geschiedenis ons telkenmale weder leert. „Veel honden zijn der hazen dood", zegt een spreekwoord, en van toepassing is dit ook zeker op de vele vereenigiogen waarvan sommigen door de anderen wel eens worden opgepeuzeld, om niet te zeggen opgeslokt. Vereeriigingen, als daar zijn: zieken fondsen en begrafenisfondsen, waarvan de leden een zeker voordeel te beurt kan vallen, houden hot in den regel nog al staande en de vergaderingen er van worden doorgaans nog ai goed be zocht; doch veel andere vereenigiogen lijden vaak een treurig bestaan en de vergaderingen teekenen, zooal niet een verval van krachten, dan toch een kwijnend leven. Met veel enthousjasme wordt de poging tot oprichting eeüer vereeniging vaak begroet, doch al zeer spoedig is het vuur gebluscht, wanneer geen directe voordeelen kunnen worden bedongen. Moeten wij bewijzen aanvoeren? Laten we dan herinneren aan de gewone ver gaderingen van het Nut, van de IJsclub, van het Witte Kruis, van het Vreem delingenverkeer, en zeker van nog meer andere vereenigiogen, waar het getal aanwezige leden ternauwernood vol doende is, om de zaken af te doen. Waarlijk, 't is vaak bedroevend, te zien hoe weinigen zich aangorden voor het doel der vereeniging waarbij zij zich hebben aangesloten, en niet slechts dat, doch hoe weinig offervaardigheid er bij een groot deel der burgerij bestaat, om eenige zaak financieel te steunen. Wan neer er voordeel bij is te behalen, wanneer er eeD pretje in uitzicht is, nu, dan wordt de beurs nog wel eens een weinig ODtsloten, doch overigens volstaat men met bet toezeggen van „moreelen steun," hetwelk zooveel als wil zeggen: „ik doe er niet aan mee, doch zal je niet tegenwerken;" nu, dat ontbrak er nog maar aan. Dat de welvaart van eene gemeente met zulke steunpilaren, intusschen al zeer weinig vooruitgaat, behoeft zeker niet zoo uitvoerig te worden geschetst; vele bewijzen zouden daarvoor zijn aan te voeren, en men moet zich verwonderen dat er toch nog steeds personen worden gevoDden die zich, aan de vaak ondank bare taak, wijden om door het woord, door invloed en geldelijke offers, de welvaart eener gemeente te trachten te verhoogen. Dit alles overdachten wij toen wij de advertentie plaatsten van een te houden lezing over het „algemeen belang van Texel." Die lezing zal worden gehouden, Donderdagavond in Hotel Texel. Wij zijn benieuwd welk licht daar zal worden ontstoken en hoe de goê gemeente zich daarover zal uitspreken. Volgens mededeeling van het Loodswezen wordt de ton van de Zui derhaaks in het laatst van Januari 1911 vervangen door een rood en wit hori zontaal gestreepte lichtboei, Z.H. toonende een wit vast licht met verduisteringen, elke 10 seconden zichtbaar gedurende 7 seconden, 3,5 M boven water. Lichtbrongasgloeilicht. De auto van dr. Wagemaker ging gisteren door de modderwegen van den polder „Het Noorden". Af en toe moest met beleid gewerkt wordeD, door, als het ware, met een aanloopje achteruit weer op gang te komen. Zoo is men er doorgeworsteld met de de overtuiging, dat deze wegen voor het tegenwoordig wereldverkeer nog niet de beste zijn. De mak geliquideerd\ De openbare school te Berkel is ge sloten. Het Hoofd, dat nog slechts 3 leerlingen over had, is als klasse onder wijzer naar Den Haag vei trokken. Bloemkool. In de Streek (Noord Holland) is de aanvoer van bloemkool tegen woordig nog buitengewoon groot Sommige dagen passeeren meer dan 20Ü schuiten voor de veiling te Bovenkarspel. Men besteedt voor le soort f4 a f(>, 2esoort f2af3 por 100 stuks. Vreemde ziekte onder de varhens. In Friesland heerscht in de laatste dagen eene ziekte onder de varkens, die zeer besmettelijk blijkt te zijn. Niet alleen door de aangetaste diereD, maar ook door menschen, die met aangetaste dieren in aanraking komen, wordt de ziekte overgebracht. Op verzoek der Friesche maatschappij van Landbouw, wordt een onderzoek ingesteld, om zoo mogelijk een middel tot krachtdadige bestrijding te vinden. Vrij zeker is het een soort van pestziekteook zijn er verschijnselen, die aan borstziekte doen denken. Tegen deze laatste ziekte wordt aan de Rijksseruminrichting een serum bereid. Be politie hond. Een meisje te Halfweg had een armband verloren. Hoe men ook zocht, het baatte niets. Men kwam op de gedachte den pclitiehond „Cesar" van den veldwachter R. eens te laten zoeken. Hem werd reuk gegeven aau den handschoen van het meisje en binnen 10 minuten was bet verlorene opgespoord Wij lezen in de „Avp." „De post, hoe accuraat ze gewoonlijk werkt, maakt ook wel eens een slippertje. Dan is ze vroolijk. En 'n vroolijk mensch doet dan wel eens dingen, zóó grappig als men niet van hem zou hebben ver wacht. Wie zou nu van onze stemmige, altijd netjes in de plooien-zijnde post hebben kunnen vermoeden, dat ze het oudejaar zoo duchtig zou vieren, dat ze 'n klein beetje al te vroolijk is geworden Want boe kan anders een brief uit Zwolle, welke men ons heden toonde, het datumstempel „32/12'10" (Iragen Of't daar een vroolijke boel is geweest!" Be afneming van de duinen De leden der Provinciale Staten van Noord-Holland, de heeren Klaas De Vries, Zubli en Stuart, van meening, dat de duinen, door verminderingen verplaatsing der zandhoeveelheid door verstuivingen, kustafslag, steeds meerdere zandafgravin- gen en voortgaande onttrekking van water aan den ondergrond, als natuur lijke beschermers tegen de zee ernstig verzwakken, stellen voor, Ged. Staten van Noord Holland uit te noodigen, zoo spoedig mogelijk een onderzoek naar den toestand der Noord Hollandsche duinen in te stellen, rapport daarover uit te brengen en voorstellen eventueel te doen. Gedeputeerde Staten verdedigen in een ander stuk hun voorstellen betreffende de verdediging van de Noordzeekust van Kamperduin tot Rijnland. Bezorgdheid baart de toestand der duinen Diet, doch bij zware en herhaalde stormvloeden zou men toch wel voor ven assingen kunnen komen te staan. De plicht der kustver dediging rust op de provincie met rijks- steun zoo mogelijk, doch de opvolgende ministers weigeren dien steun steeds Moeieiijk is het de zorg voor de verdediging aan een bepaald waterschap op te drageD. Zij is een groot en gewichtig provinciaal belang en de kosten behooren te worden gebracht ten laste vaD de provinciale kas. Welke de kosten zullen zijn in de toekomst is onder geen cijfers te brengen, daar de voorzieningen nog Diet vaststaaD. De kameraden wel 1 „Wij zijn gezworen kameraden," zoo zongen A. t W. en J. S. nieuwjaarsnacht op de openbare straat te Enter. Hun vriendschap was echter niet van langen duur. Even daarna toch ontdekte t. W. dat hij gesneden was. Hij verloor een groote hoeveelheid bloed. De gemeente geneesheer di. de Koek, constateerde zeven gaten in bet hoofd en een snede tusscbeu de schouderbladen van ongeveer 10 cM. lang en pl. m. 5 cM. diep. De vermoedelijke dader J- S. werd des nachts uit zijn bed gehaald. Zw. Ct. Zeldzaam. Dit nieuwe jaar is er eeD, dat aan leiding geeft tot cijfer-bemerkingen Zij, die 1 Januari bun nieuwjaars kaarten en brieven schreven, zuilen reeds hebben opgemerkt, dat men den eersten dag van het jaar vier ééntjes te schrij ven had: 1/1/11. Doch wanneer het de volgende week den llden Januari is, komt er nog een cijfer een bij: 11/1/11. En November mag zich verheugen op gewijzigde groepeeriDg: 1/11 11. den llden Novembr zelfs op: 11/11/11. Jacht op misdadigers Dinsdag had in het Oosteinde van Londen de belegering plaats van een huis, waarin men vermoedde, dat daar zich een aantal misdadigers ophielden. De politie had er de lucht van ge kregen, dat een aantal misdadigers, onder wie zich de beruchte „Peter the Painter" en „Fritz" zouden bevinden, zich genesteld had in het huis Sidney Street No. 100. Bij een inval in het huis werd de dedective-sergeant Leeson al dadelijk met revolverschoten begroet en ernstig in de borst getroffen. Daarop kwamen groote troepen ge wapende politieagenten aan, doch de belegerden openden een geregeld re vol- vervuur op hunne aanvallers. Aangezien het optreden van politie en militairen Diets kon baten, werden hoopen stroo in de straten aangevoerd om de belegerden door den rook er van naar buiten te drijven en iets later rukte een stoombrandspuit aan om het huis onder water te zetteD, om op die wijze de lieden te dwingen naar buiten te komen. Tegen den middag sloegen de vlammen uit do bovenverdieping, zoodat de brand weer nu daadwerkelijk aan de gebeur tenissen deel nam. Rijdende artillerie met een paar kanonnen was intusschen aangerukt, met het doel om het gebeele huis plat te schieten, wat echter niet behoefde, aangezien het vuur, net gebouw totaal vernietigde, Onder de puinhoopen werden later twee verkoolde lijken gevonden, die onherkenbaar waren. Een bom op de trambaan. Woensdagmiddag is door de waak zaamheid van bet personeel van het station Zunderdorp van de Noord Holl. Tram een vermoedelijk misdadige poging gelukkig verijdeld. Op de tramrails tusschen Buiksloot en Zunderdorp van genoemde tram heeft men nl. gevonden een fleschje, gevuld met ontplofbare stof en verbonden aan een lont Door de politie van Buiksloot is dit gevaarlijk projectiel in beslag geDomen. Een verdacht individu is reeds dooi de politie aangehouden eu in verzekerde bewaring gesteld. Een onwelkomme gast. De koopman Van R., aau de grenzen bij Dinxperlo wonende, die meermalen in smokkelproeessen gewikkeld was, werd een dezer avonden vreemd verrast, toen hij in zijn schuur, welke open had gestaan een Pruisische kommies in zijn daar staand rijtuig zag liggen. De kommies had zich daar neergelegd met het doel te bespieden wat bij den koopman zoo al in- en uitging. De koopman bleek op den gast niet gesteld en noodzaakte hem op hardhandige wijze zijn rustplaats te verlaten. TEXELSCHE COURANT, O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1