N°0 2431. .Zondag 15 Januari 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bi li n ealand. i)it blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBürg op Texel Kohier van den Iloofdelijkeu Omslag. Burgemeester en Wethouders dei- Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienst jaar 1910, gedurende vijf maanden, van den 12 januari 1911 tot en met den 12 Mei 1911, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 12 Januari 1911. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. TEXEL, 14 Januari 1911. Algemeen belang van Texel. De vergadering op Donderdag jl. in Hotel „Texel," als lezing over bovenstaand onderwerp per advertentieaangekondigd, was goed bezocht. Een lezing was het allerminst, 't was ook niet, wat men een rede zou willen noemen, maar het was er niet minder om, de heer Fr. van Hoeve van Axel, (Zeeuwsch Vlaanderen) bleek een gees tige prater te zijn, die, niettegenstaande z'n Zeeuwsch dialect en tongval, zijn gehoor wist te boeien en meermalen een welgemeend applaus aan de ver gadering wist te ontlokken. Spr. begon met de aanwezigen welkom te heeten er. de beste wenschen uit te spreken voor het welzijn van Texel in 1911, aan hetwelk hij hoopte, dat alle aanwezigen gaarne zouden meewerken. Gekruid met goed gekozen gelijkenissen deelde spr. een en ander mede uit zijn jarenlange ervaring op het gebied van landbouw en gaf als zijn oordeel te kennen, dat de grond op Texel, meer vruchtbaar is dan die in Zeeland, dat de bouw van suikerbeeten hier met nog meer succes kan worden ter hand ge nomen dan in Zeeland, wijl analyses bewijzen dat de alhier geteelde beeten 1 pCt. suiker meer bevatten dan die in Zeeland. Een ding is er evenwel, zegt spr., die dat in den weg staat, ul. het gebrek aan communicatiemiddelen; een'kanaal acht spr. het meest gewenschte, omdat daarmede tevens voor voldoende ont watering der landerijen, waaraan hier nog een en ander hapert, kan worden gezorgd. Aan de hand van cijfers deelt spr. mee, dat de opbrengst van Texel nog lang niet tot het maximum is opgevoerd, al moet hij erkennen, dat die in de laatste vijf jaren nog al iets is vooruit gegaan; Texel kan veel meer inwoners tellen als thans, niemand behoeft om brood naar elders te gaan; het land van Axel, zegt sp. is 4200 H.A. groot, daar leven 6000 menschen, Texel omvat 11000 HA. belastbare grond en telt ook 60o0 inwoners, 't is in 't belang van allon als dat aantal grooter wordt die er niet is, zegt spr. verteert er niet. De hand dient aan de ploeg geslagen, meent spr., de Paulina polder in Zeeuwsch Vlaanderen wordt als een voorbeeld genoemd, hoeveel onkosten per bunder, met oordeel besteed met groot voor deel kan worden aangewend; die polder slechts 200 HA. groot, was in een noodlijdenden toestand, toen zo in andere handen overging, do nieuwe eigenaars durfden een som van 67000 gulden of ruim 330 gulden per bunder besteden tot verbetering en thans is het land voor f 1000 p9r bunder meer, gerekend alle onkosten, niet te koop. Voor Texel is het niet noodig zoo veel geld per H. A. aan te wenden om de toestand voldoende te verbeteren; vervoer te water zou ik verkiezen, zegt spr. doch wat het meest gewenscht is, laat ik gaarne ter beoordeeling aan de autoriteiten over. Hier is een geest vau vooruitgang, een drijven naar vooruitgang merkbaar, dat dringt mij, zegt spr. voor u op te treden. Aan de rendabiliteit van de schapen fokkerij twijfel ik niet, ik zou niet willen dat Texel die losliet, doch alles staat hier te veel op een kaart, iedere veehouder kon een perceel bouwland hebbeD, ai was het voor eigen consumpte, de onbekendheid met de bouwerij be hoeft geen beletsel te zijn, men behoeft maar eenmaal per jaar te zaaien en daar kan men een heel jaar over denken, en dan kan een Texelsche boer binnen weinige jaren beter bouwboer zijn dan menig oude Zeeuw, die door oude vooroordeelen weerhouden wordt met zijn tijd mede te gaan. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling WGrdt allereerst gebruik ge maakt door den heer Visser van Z -Eier- land, die, waar zijn naam door spr. in landbouwaangelegenheden is genoemd, even wenscht terecht te zetten, waar zijn meening niet juist is weer gegeven, om vervolgens zijn volkomen sympathie te betuigen met de opge worpen idéé, verbetering van commu- nicatiemddelen. De heer Visser geeft daarbij te kennen, dat, waar zijns inziens niemand van ons, Texelaars, hijzelf niet uitgezonderd, de draagwijdte van een plan kan beoor- deelen, het aaubeveling zou verdienen, dat zich thans een commissie zal vormen uit vooraanstaande personen, welke over leg zal plegen met de verschillende polder besturen en gemeentebestuur om een bedrag beschikbaar te stellen, om daar voor plannen door deskundigen te doen ontwerpen, waaruit dan een keuze kan worden gedaan; van de noodzakelijkheid van verbetering, van de bestaande toe stand, acht spr. ieder Texelaar overtuigd. Nadat de heer van Hoeve nog even is teruggekomen op hetgeen door den heer Visser in verband met landbouw aangelegenheden is gezegd, wordt door den heer Roeloffs het voorstel Visser ondersteund en een woord van hulde gebracht aan den heer van Hoeven voor het genomen initiatief voor deze ver gadering en voor hetgeen door hem in verband met het onderwerp is gezegd. Wachten wij thans de resultaten. Waal12 Jan. De afd. Waal van de vereeniging „Tex. Belang" hield gisteravond in het cafe Eelman hare gewone huishoudelijke vergadering, die, ondanks hot ongustige weer, door de helft der leden en dona teurs werd bijgewoond Bij afwezigheid van den penningm. deed het lid J. L. van den Berg, rekening en verantwoording over het jaar 1910. Aan den alg. pmningm. kon worden overgemaakt f 23,71, aan de hulpkas zal f 13,10° worden afgedragen. Als secr. werd met algemeene stem men herkozen do heer J.doJongh, en tot pmningm. werd benoemd de heer J. L van don Berg, en wel in de plaats van den hoor Jb. Former, die bedankt had. Na da behandeling van dea Beschrij vingsbrief voor de alg. ver; sloot de voorz. de heer J. J. Bakker do bijeen komst met de baste wenscl en voor do zoo nuttige vereeriging. Den Hoorn13 Jan. Hedenmiddag geraakte de voerman J. P. met een driewielde kar bespannen met de paarden van den heer Jb. B. op hol. Ia vliegende vaart ging het achter het dorp langs en het klif in, waar op het einde van ons dorp de kar tegen een hek stootte en toen niet verder kon. De voerman kwam er gelukkig met den schrik af. Een paar schuttingen waar de kar letterlijk tegen aanvloog, braken als stroohalmen. Vlieland11 Jan. Ten bate van Vlielands Ondersteu ningsfonds werd in het logement Cupido gisterenavond een tooDeelvoorstelling ge geven. Er was een klein, maar zeer aandachtig publiek, hetwelk onverdeeld geboeid werd door de opvoering van „Haar Gustaaf," tooneelspel in 4 be drijven door W. Wijker. Hebben de vertolkers der hoofdrollen heel mooi gespeeld en het stuk schit terend succes bezorgd, ook de kleinere rollen waren aan goede krachten toe vertrouwd. Was o. a. het spel-van Doris den bediende (de heer J. Meijer) niet eenig, z'n angst om het prachtig mooie papiertje dat meneer Guus, och, zoo achteloos wegstopte, niet onbetaalbaar komisch? Zullen we Gnstaaf (de heer Keuning) om zijn uitnemende, gevoelvolle uit beelding van den verloren zoon, den eerepalm reiken of zijn vader (de heer de Jong) of zijn moeder (mejuffr. E. van Westen)? Beiden deden ons ten volle mee doorleven hun angst en zorgen. En denken we niet met genoegen terug aan den trouwen vriend der familie, kassier der firma, (de heer C. Bloem) vooral aan z'n hartelijkeenvoudige raad aan de vader: „Laat de jongen uitrazen, meneer De rentenier Kamphuis (de heer Donia) zal onvergetelijk blijven en door z'n spel èn door het typisch juiste zijner geheele verschijning. Als vriendelijke zonnestraaltjes zijn de drie dochters ten tooneele verschenen, het hare bijdragend tot een goed geheel door haar levendig aardig spel (de dames f). Bakker, M. Bloem en A. van Westen). Waar ook zij weldra deelden in het leed om dien Gustaaf, die ergens in den vreemde „uitraasde" en dus grootere zorgen hadden leeren kennen dan die voor toilet en uitgaan alleen werd het verschil in stemming duidelijk weergegeven. In hot laatste bedrijf, een jaar later, is al het droeve, allergelukkigst opgelost. De zoon, vroeger meenend niet gemaakt te zijn van „het ijzer waaruit men fabrikanten smeedt", is de opvolger van zijn vader geworden, zal in z'n arbeid gesteund worden door den zoon van den ouden vriend, Herman van Sorghen (de hr. Sont). Geen wolkje meer aan de lucht als ook do oudste zoon, acteur in Berlijn (de beer de Jong) eene zijnor zusters, lijdend aan een onbeantwoorde liefde, met een krachtig „Onzin" van haar gedweep zal trachten te genezen, haar meenemend naar de Groszstadt, waar hij 'zijn artisten-lauweren plukt. Daverend, langdurig applaus toonde voorzeker duidelijk hoe het gebodene gewaardeerd was geworden. Een viertal voordrachten viel ten slotte nog bij velen iu den smaak. De dames en heeren, die zooveel tijd eu moeite besteed hebben aan het ar beiden voor een goed doel, hadden aanspraak gehad op een grooter publiek, een overvolle zaal. De schade is voor alleo die de gelegenheid voorbij lieten gian om hts goeds te zien, de hartelijke bij va van de aanwezigen, het succes is hunner. De heer C. Visser, voorz. van het Ondersteuningsfonds, zeide allen met warme woorden dank voor hunne medewerking. Een zeer geanimeerd bal besloot den avond. Twee menschen verbrand Maandagavond is te Walsoorden, ge meente Hontenisse, door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schuur van een landbouwer. De schuur is met geheelen inhoud (alles was verzekerd) een prooi der vlammen geworden; 9 paarden en 22 stuks hoornvee zijn verbrand. Vermoed werd, dat ook twee leurders die toestemming hadden in de schuur te slapen, zijn omgekomen. Handel in blanke slavinnen. Rechercheuis van het hoofdbureau van politie te Amsterdam hebben Maandag avond in een logement voor landver huizers op de Heerengracht bij de Brouwersgracht aldaar twee mannen en drie vrouwen aangehouden. Deze aanhoudingen moeten in verband staan met het vermoeden der politie, dat men hier te doen heeft met een geval van handel in blanke slavinnen. Het vijftal zou Dinsdag per s.s. Frisia van den Kon. Holl. Loyd als derde-klas passagiers naar Buenos-Ayres vertrekken. De aangehoudenen zijn allen van Rus sische nationaliteit. Nader verneemt het „Hbl." dat de vrouwen onderscheidenlijk 18, 20 en 22 jaar oud wareD. De laatste ging door voor de vrouw van een der mede aangehouden Russen, iemand van 29 jaar. 't Kon echter niet blijken, of zij werkelijk zijn vrouw was. De tweede Rus, iemand van 25 jaar, wordt door de politie beschouwd als de eigenlijke „handelaar." Slimmer dan de politie. Een juffrouw te Amsterdam wordt verdacht schoenen en andere zaken opgelicht te hebben en wordt naar het bureau van politie aan den Singel gebracht en overgegeven aan den kamer wacht. Om 2 uur wordt die afgelost door een collega, die van den vertrek- kenden agent verneemt, dat de juffrouw wachten moet. 't Is de gewoonte bij de politie, zich in dergelijke bewoordingen uit te drukken inplaats dat men elkander vertelt, wat voor vleesch op 9enig oogenblik in de kuip zit. De nieuwe kamerwacht denkt dat de juffrouw op dezen of genen inspecteur of op den hoofdinspecteur wacht Heel gezellig wordt een praatje gemaakt. 't Wordt halfdrie; de juffrouw wordt ongeduldig en zegt: „Ik zal even gaan zien of de inspecteur al boveu is. 't Is nu al een half uur over den tijd De agent vindt dit goed. De juffrouw gaat de wachtkamer uit en de trap op neen, ze stapt kalmpjes de deur van het bureau uit. In de Kal verstraat groet ze vriendelijk een dienaar der wet. Een eind verder maakt ze zelfs een praatje met zoo'n geheimden heer, die haar gelukwenscht met haar in vrijheids stelling. Deze laatste agent komt terug op het bureau Singel en vindt dat op stelten, omdat de „juffrouw" weg is. Nu werd bet „cherchez la femme," gelukkig spoedig met succes bekroond. En spoedig was de slimme juffer weer achter sloe on grendel, maar nu niet in de wachtkamer der agenten. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor pe Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1