N°. 2433. Zondag 22 Januari 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden Voor de Berg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cj Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIJËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texe l. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagel. 6,-; 8,- 11,-; 2,50; TREIN van HELDER: 7,51; 9,18; 12,31; 4,15; TREIN te HELDER 8,45'; 11,40; 3,21; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,— 9,30; 12,15; 4,15 Zondags 7,— 10.20; 12,15; 4,15; Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. TEXEL, 21 Januari 1911. Dinsdagavond jl. hield de vereeniging „Texels Belang" een algemeene vergadering in Hotel „Texel." 24 personen, alle afdeeelingen vertegen woordigende, waren aanwezig. Bij de opening wees de voorzitter, de heer W. Mets Tz., op het goede van de reorganisatie, en sprak zijn vertrouwen uit voor de toekomst. De secretaris, de heer J. Daalder Dz. las de notulen, die onveranderd goedgekeurd werden, waarna de heer R. Visser, Alg. Penningm., rekening deed. Hoewel aan 10 weduwen uitkeering gedaan werd, was de kas toch nog vooruitgegaan tot 18367,96. De hulpkas bevatte, volgens rekening van den Penningm. dier kas, den heer M. Kikkert op 1 Jan. f478,216, welk bedrag nu ge klommen was tot f 536,61. Na onderzoek bleek het, dat beide reke ningen in de beste orde waren, zoodat alles goedgekeurd werd, onder dankzegging voor het nauwkeurig en accuraat beheer. Besloten werd, dat de algem. penningm. ruim f145 zou afdragen aan de hulpkas, waarin dit bedrag thuis behoorde. Nu volgden stemmingen. De heer W. Mets Tz. was aan de beurt van aftreden en gaf te kennen, niet meer herkozen te wenschen te worden. Verschil lende pogingen, om den aftredende tot andere gedachten te brengen, mislukten. Alsnu werd tot voorz. gekozen de heer J. Daalder Dz., die, nadat de heeren Mr. W. F. Hiddingh en W. Mets Tz., resp. tot beschermheer en eere-voorz. benoemd waren en die benoemingen met dank aangenomen hadden, geen bezwaar had, dit mandaat te aanvaarden. Vooraf reeds had do heer Mr. W. F. Hiddingh, den heer W. Mets Tz. in hartelijke bewoordingen dank gebracht voor alles, wat ZEd. voor „Texels Belang" gedaan heeft. In plaats van don heer J. Daalder Dz. werd nu tot algem. secr. gekozen de heer J. de Jongh, die de benoeming voor één jaar aannam. In diens plaats werd tot vice-voorz. gekozen de heer IJ. Brouwer, terwijl tot vice-secr. herkozen werd de heer M. Kikkert. Al deze heeren namen hunne benoemingen aan. Hierna werd besloten, dat de secretaris na elke vergadering, de besluiten zal mededeelen aan de afdeelingen die niet vertegenwoordigd zijn. Alsnu werd gesproken over het referen dum, om aan de leden de verplichting op te leggen, wekelyks 1 cent aan de hulpkas te betalen. Dit referendum was nog niet beëindigd, doch blijkbaar is het reeds, dat het met groote meerderheid zal worden aangenomen. Aan de tegenstemmers wordt nog een tyd van beraad gegeven tot 1 April a.s. Zoo zjj dan de verplichting niot wenschen te aanvaarden, zullen zij op voorstel der aid. Oudoschild, geen rechten op de hulpkas meer hebben en later daar voor ook niet meer kunnen toetreden. Op voorstel van den heer Mr. W. F. Hid dingh zal het Dag Best. voortaan tevens propaganda-commissie zijn. Men heeft het recht, hieraan meerdere personen toe te voegen. Nadat nog besloten wad) dat weduwen, die haar 80 maal f 2,50 uit de hoofdkas hebben genoten voor de resteerende weken van 1911 f 1,50 per week uit de hulpbas zullen ontvangen, werd nog in overweging gegeven, een uitkeering van f190.— in eens, af te schaffen, waarover gedacht zal worden. Hierna werd de vergadering met dank voor de belangstelling en met de beste wenschen voor „Texels Belang" gesloten. Het Nut. De vergadering van het „Nut," op Donderdagavond, was maar sobertjes bezocht. De vele ongestelden, treurige sterfgevallen, zoomede de omstandigheid dat reeds zooveel gelegenheid tot ont spanning werd aangeboden en nog in uitzicht is, was niet onmogelijk daarvan de oorzaak. De voorz. de lieer Kuperus sprak bij de opening zijn leedwezen over die sobere opkomst uit, toen hij de aan- aanwezigen en den spreker welkom heette. Verder deelde spr. mede de samenstelling van het bestuur, (reeds vroeger door ons vermeld) en sprak hij een woord tot opwekking om als lid toe te treden. Daarna verkreeg de spr. voor dien avond, de heer de Jongh, het woord. De heer de Jongh had als eerste lezing een opstel, getiteld: „Bagatellen." Zeer uitvoerig werd daarin geschetst hoe door „bagatellen", „kleinigheden", velen hun eigen levensgenoegen en dat van anderen kunnen vergallen. Wij trekken uit de lezing deze moraal: Laat ons toch nimmer het leven vergallen Door over steentjes en strootjes te vallen Hij, die te prikkelbaar is van natuur, Wordt licht geschuwd als een lastig gebuur. Na de pauze droeg dezelfde spreker als bijdrage nog een paar stukjes voor van wijlen Dr. Laurillard, getiteld „Natuurlijke en gekunstelde poëzie" en „Helpen." Wie de pittige, geestige stijl van dezen schrijver kent, en weet op hoe juiste wijze de heer de Jongh dezen schrijver weet te vertolken, die zal het duidelijk zijn dat deze bijdragen volkomen tot haar recht kwamen. De voorz. gaf zulks dan ook te kennen toen hij aan het einde der bijeenkomst een kort resumé gaf van het ten ge- hoore gebrachte en den spr. ook namens de aanwezigen dank zeide voor hetgeen te genieten was gegeven. Den aanwezigen werd dank gebracht voor hunne opkomst en den wensch uitgesproken dat bij de vergadering in de volgende maand, waar alsdan zal optreden de heer Kamp (een uitstekend declamator naar wordt beweerd) eene ruimere opkomst zal mogen worden geconstateerd. Waal 19 Jan. In de plaats van den heer J. Boon, die tot Kerkvoogd werd benoemd, is door stemgerechtigde leden in de Herv. kerk tot notabel gekozen, de heer J. Selser. Vlieland. Op het Noordzeestrand is heden een kist aangespoeld, welke bij opening bleek gevuld te zijn met fleschjes reuk water. De kist is gemerkt P. H. en Co., Curityba £3. Verder een partijtje mijnstutten van verschillende lengten Op het vaarwater drijven kisten vischgraten. De Nieuwe Revue. Abonneert U op alle groote dagbladen, wordt dat U te kostbaar, of geeft het U te veel papier, welaan leest dan „De Nieuwe Revue" alléén, dit weekblad is te beschouwen als het product van alle groote dagbladen, zoo lezen wij met dikke vette letter in no. 2 van „De Nieuwe Revue" ons ter beoordeeling toegezonden. Of het komt, dat wij op de titelpagina het sprekend gelijkend portret aantreffen van onzen vriend en schoolmakker Ds. H. Bakels, het blad had onmiddellijk onze belangstelling en wij maken allereerst de medewerker F. S., die de heer Bakels interviewde, een compliment voor zijne natuurgetrouwe schildering van de ons zoo bekende persoonlijkheid, de heer Bakels. Het weekblad, 16 pagina's groot, 4o druks, bevat voor elk wat wils, als relatief-neutraal dient het zich aan, en wij hebben in de kolommen niets gevon den dat ons aanleiding gaf dat te betwij felen, of het moest zijn de beoordeeling van het eerste nummer door de pers, waarbij ons opvalt dat „de Standaard" en „Het Volk" eenstemmig zijn in hun meening, dat het weekblad in eenig verband staat met de „Handelsblad"- redactie, wat door de redactie van het weekblad ontkent wordt. Wij laten aan onze lezers over in hoeverre de vermeende relatie voor hen een bezwaar kan zijn, dit willen wij wel zeggen, dat wij er verbaasd van staan hoe voor de luttele prijs van f 1,50 per jaar wekelijks een boekwerkje wordt verstrekt waarin naast goed verzorgde illustraties op goed papier, zoo elk wat wils wordt gegeve, men oordeele Op bezoek bij Ds. Bakels; PolitiekCooi- crisis en Schelde-k westieBuitenland; Humanitaire rubriek Natuur Medische kroniek TooneelGrepen uit Het boek der Historie De Partij CirkelFeuilleton; Varia; Vrouwenrubriek; Fotografische Varia Muziek Wolkenkiekjes Bakels als natuurcriticus. Men vrage proefnummers. Een vrouw die bijt. Door de politie te Amersfoort is proces verbaal opgemaakt tegen een vrouw wegens mishandeling: zij heeft een vriend van haar in de wang gebeten Op zoo'n hartelijke liefkoozing was deze blijkbaar niet gesteld Eet kool, uien en wortelen er is nog voorraad Bij de aangesloten bouwers van „Langendijk en Omstreken" zijn nog aanwezig 2 882.950 r. kooien, 2,184,450 gele kooien, 1,111,775 witte kooien, 11,112 baal uien, 15,000 bieten en 2225 baal wortelen. Viermaanders Naar de „Asser Ct." vermeent, zal in de nieuwe Militiewet het instituut der viermaanders in zijn tegenwoordigen vorm komen te vervallen. Alle miliciens worden ingelijfd voor 87> maaml als eerste oefeningstijd. De Minis ter van Oorlog is echter bevoegd om die miliciens, welke in het bezit van het getuigschrift voor lichamelijke geoefend heid en militaire bekwaamheid zijn, direct na hun indeeling voor den tijd van vier maanden met z. g. uitstel van eerste oefening naar huis te zenden, terwijl hun, die slechts in 't bezit zijn van één dier getuigschriften, een uitstel van 2 maanden zal kunnen worden verleend. Door deze bepaling wordt voorkomen dat miliciens, later op grond van hun getrokken nummer, slechts 4 maanden als eerste oefentijd onder de wapenen kunnen worden gehouden, terwijl de lust tot deelname aan het voorbereidend militair onderricht aanmerkelijk zal wor den vergroot daar thans het met vrucht volgen dier oefeningen zal worden beloond door een verkorting van werkelijk verblijf onder de wapenen voor eerste oefening van twee of vier maanden naar gelang de adspirant één of twee getuigschriften heeft kunnen verwerven. De Knocliendokter. Men schrijft uit Hengelo (O.) aan de „N. R. Ct.": De mededeeling omtrent de Knochendokter te Gronau kunnen we nog met het volgende aanvullen. Nu al een jaar lang heeft de „dokter" een verbazenden toeloop van patiënten. Hij houdt zich het meest bezig met het zotten van beenen, doch verricht, als men de menschen wil gelooven, ook ware wonderen met het in orde maken van ontwrichtingen en in het algemeen met het op hun plaats brengen van beenderen, die niet gewoon liggen of geplaatst zijn. Er zijn, zooals men weet, vele groote en kleine menschen, bij wie het bovendeel van het dijbeen niet in de heupkom sluit, maar daarnaast is geplaatst. Zulke patiënten loopen erg overzij, terwijl het gaan hun lastig valt. Zooals bekend is, worden bij jonge patiënten in de groote ziekenhuizen die beenderen weer op hun plaats gebracht, waarna ze ongeveer een jaar in gips verband moeten loopen. Dit behoeft bij den Knochendokter niet. Hij onderzoekt eerst zijn patiënten en deelt hun mede, of er kans op herstel is. Bij wie dit het geval is, moeten de spieren en pezen van de beenen, zes weken lang dagelijks gesmeerd en gewreven worden met olie. Daarna wordt de kop van het dijbeen in de heupkom geplaatst. De man is verbazend handig. Ik ken bv. een meisje van 9 jaar, die over beide zijden mank liep. Nadat de ouders op aanwijzing van den „dokter" gewreven hadden, gingen zij met hun kind naar Gronau. In 10 minuten zaten beide dijbeenen op hun plaats, zonder dat het kind eenige pijn gevoelde. Met andere patiënten gaat het al even vlug. Na afloop der operatie moet doorgegaan worden met wrijven, een heelen tijd nog. Verscheidene patiënten uit mijn om geving zijn aldus behandeld. De dijbeenen blijven bij allen goed op hun plaats. Het loopen gaat in den beginne natuurlijk nog niet zooals het behoort d. w. z. de patiënten slingeren altijd nog min of meer met hun bovenlichaam. Of ze zoo goed worden als de patiënten, die in onze groote ziekenhuizen behandeld worden, durf ik niet bevestigen en ook niet ontkennen. Ik ken er ook die 18 jaar oud zijn, die werkelijk flink zijn opgeknapt. De man is uiterst schappelijk in prijs. Te Gronau behandelt hij zeer veel Nederlandsche patiënten, die uit alle provinciën van ons land toestroomen. De man was eerst voornemens te Enschede zitdag te houden. Daar maakte de politie het hem echter lastig, zoodat hij nu te Gronau één dag vertoeft en de andere dagen der week in andere Duitsche plaatsen. Dat had leelijk kunnen afloopen. Woensdagnamiddag geleidde de knecht van de wed. P. Bluizier, te Rijsoord, een koe. Opeens schrikte het dier van eeu hond, waardoor het zoo woedend werd, dat het den geleider op de horens nam. De geleider viel en werd zonder letsel van onder het rund weggehaald door A. de Ruiten, die het dier, dat intusschen gekalmeerd was, naar den stal bracht. f Vinter of voorjaar Groote vluchten wilde ganzen strijken thans neer op de mot rogge bezaaide velden in Westerwolde (Groningen) en richten daar vrij wat schade aan. TEXELSCHE COURANT. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1