Predikbeurten- Advertentiën Advertentiën. Marktberichten. 0p 6 Februari 1911, Aardappelhandel. Texelsche Aardappelen. andere kleinigheden. Al deze voorwerpen zijn waarschijnlijk afkomstig van den jl. Dinsdag op „de Razende Bol" gestrandde gaffelschoener, waarvan de bemanning behouden te Beider is aangebracht. Naar men ons mededeelt, bestond de lading uit pijpaarde. Voor de opname van onderstaand werd ons plaatsing verzocht Zeldzame onderscheiding. 9 eerste prijzen. De attesten van de fabriek van machines op landbouwgebied van Ph. Mayfarth Co. Frankfurt a/m. ondervinden over de ge- heele wereld gelijke gunstige beoordeelen. De firma verkreeg ook in Buenos-Aires op de groote Landbouw en Industrieels tentoonstelling welke van Amerika- Engeland en Duitschland uitging de volgende prijzen 3 groote eereprijzen hoogste onder scheiding; 1 groote Eerediploma; 5 eerste prijzen; te zamen 9 prijzen, die voor de buitengewone proauctie der firma een afdoend bewijs zijn. Bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. De Minister van landbouw, nijverheid en handel heeft blijkens mededeeling in de „St. Ct." bepaald 1. dat de vergoeding, welke zal worden gegeven voor krachtens het Kon. besluit van l December 1910 (Stsbl. no. 364) houdende bepalingen ter bevordering van de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee, door het Rijk ter slachting overgenomen tubei culeuse runderen, zal worden berekend naar het volgende tarief Klasse I. Vee in goeden voedings toestand verkeerende en zonder zicht bare ziekteverschijnselen a. dragend en melkgevend fokvee, niet ouder dan 6 jaar, f 0.38 per kg. levend gewicht b. dragend en melkgevend fokvee ouder dan 6 jaar, f 0.35 per kg. levend gewicht c. andere melkgevende koeien f 0,32 per kg. levend gewicht een en ander vermeerderd met f 2 voor elke liter melk, welke het dier per dag geeft, mits de melkgifce ten minste 6 liter per dag bedraagt. Klasse II. Vee niet vallende onder klasse I of klasse III, met of zonder zichtbare ziekteverschijnselen, f 0.30 per kg. levend gewicht. Klasse III. Vermagerd vee en vee met ernstige ziekteverschijnselen, f 0,20 per KG. levend gewicht; 2. dat het wegen der runderen zal geschieden, ter keuze van den belang hebbende, hetzij op zijne kosten door een beëedigden weger in of in de nabij heid van zijn woonplaats, hetzij op Rijkskosten, zoo spoedig mogelijk na aankomst in het voor de afmaking be stemde slachthuis. Slaapziekte. Men schrijft aan „De Geld".: Te Lienden bij Tiel deed zich de vorige week een geval van slaapziekte voor. Gedurende drie dagen en nachten was er geen mogelijkheid om den patient uit zijn slaap te doen ontwaken. Met den derden dag werd hij weder wakker en na dien heeft de ziekte zich niet weder herhaald. Een kwajongensstreek. Een gefluit, wellicht van een kwajongen, deed een trein vertrekken van Stads kanaal in de richting Coevorden, zonder passagiers en conducteurs. Op het eerste station nh Stadskanaal, Gasselternijveen, werd het verzuim ontdekt. Daar werd door machinist en stoker gepauseerd tot de trein, die eenigen tijd later naar Assen vertrok, de passagiers en ook de conducteurs meebracht. En toen ging het met volle vaart voorwaarts Een goochemert. Een eigenaardig geval van geboorte aangifte kwam onlangs op een gemeente secretarie in Zeeland voor De aangever, zijnde de vader van eon nouwe(n) wereldburger(es) wist zich namelijk bij de aangifte niet te herinneren of de pasgeborene was van het manneljjk dan wel van het vrouwelijk geslacht en kon op de vraag, hoe laat de geboorte had plaats gehad, alleen deze verklaring geven, „dat de lamp nog niet was aan gestoken \u En de naam van het kind „Ja. naar mien vrouwe's kant, met de „van" van heur De opgaaf van den geboortedatum van onzen gelukkigen vader en van zijn echtgenoote bleek hem eveneens een strikvraag te zijn, die een der aanwezige getuigen hem trachtte op te lossen, door eraan te herinneren dat op zijn verjaaidag er toch altijd 'n „spatje" in huis kwam! Een patroonstaking. Meermalen is het d9p laatsten tijd te Barneveld voorgekomen, dat ook timmer mansgezellen aan openbare aanbestedin gen deelnamen, welke persouen dan ge woonlijk de laagste inschrijvers waren. Als protest hiertegen hebben nu de patroons in de bouwvakkon aldaar be sloten, zoolang bedoelde gezellen worden toegelaten, bij aanbestedingen geen biljetten meer in te leveren, aan welk besluit de patroons zich bij de laatste aanbesteding reeds gehouden hebben. Hier kan dus gevoeglijk van een pa troonsstaking gesproken worden. Arme kleine. In de woning van den heer B. aan de Rechter Rottekade te Rotterdam, is een dochtertje van 4 weken, in de wieg waarin het lag, verbraud. Eenig kinder goed, dat op een tafel te drogen lag, dicht bij een kachel, vatte vlam en die vlammen deelden zich mede aan de wieg waarin het kind lag. Op dat oogenblik was niemand in de kamer aanwezig. Personeel van den heer B Bluschte het vuur. Van een snugger boertje. Een boer uit Pijnacker kwam Zaterdag avond in stad, tot het verrichten van enkele boodschappen. Voor een winkel aan den Burgwal zette hij zijn fiets neer en deed toen zijn commissie. Hij moest ook nog naar de Hypolitusbuurt maar meende zekerheidshalve dat maar te voet te moeten doen zijn fiets liet bij in den winkel aan den Burgwal staan. Toen nu de man aan de Hypolitusbuurt klaar was, meende hij dat zijn fiets daar gestolen was. Ontdaan kwam hij bij de politie aangifte doen tot, onder het opmaken van het proces-verbaal, 's mans geheugen wederkeerde en hij zich herinnerde, dat de fiets aan den Burgwal stond. Zoo iets had de politie nog nooit bij de hand gehad. Tegen de tuberculose. In het Med. Weekblad deelt de arts P. Beijers te Gouda uitkomsten mede van tuberculine-therapie. Sedert 2 jaren heeft hij een 31-tal gevallen van ver schillende vormen van tuberculose be handeld met tuberculine injectie en de resultaten hiermede verkregen zijn voor een deel z. i. zoo gunstig en in ver scheidene gevallen zóó sterk sprekend voor de therapeutische waarde der tuberculine, dat hij op grond van een aan opstel toegevoegde statistiek hoopt er het zijne toe te zullen bijdragen.dat de tegenzin der Nederlandsche genees kundigen verandert in een niet overdreven maar zeer gerechtvaardigd enthousiasme voor deze behandelingswijze. De hoofdzaak is, zegt hij, dat men begint met een zeer kleine dosis. 'tls de verdienste van Sahli, dat hij begonnen is nut een dosis van 100ste m.gwelke langzaam stijgt om bij de geringste temperatuursverbooging weer tot de vorige dosis terug te keeren. Paardeboonen en Velderwten. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 21 tot en met 27 Jan. 1911. ONDERTROUWDPieter List (Helder) en Martha Keijzer (Oost.) GETROUWDCornells Hendrik de Waal (Amsterdam) en Hendrika Catrina de Ruijter (den Burg.) GEBOREN: Ar ie, zv. Cornelia Timmer en Grietje Saris (Oosterend) Willy Johanna dv. Cornells Dijt en Gerbregdina Hen drika Petronella Brans (den Burg) Alfina dv. Pieter Johan Bremer en Martje Krijnen (Westermient) Arie Hendrik, z. v Jan Kikkert en Jantje Geus (Hoogenberg.) Cornelis, zoon van Maarten Boon en Jannetje Stark (Cocksd.) Cornelia Catharina, d. v. Hendrik Over en Geertruida Keijser (den Burg.) Albert, z. v. Bernardus Dros en Trijntje Eelman (Eierland.) Cornelia, d. v. Reijer Boon en Marretje Koopman (den Burg.) OVERLEDEN: IJsele de Porto, oud 65 jaar, wed. van Gerrit Gieles (den Hoorn.) Marinus Catharinus Bakker, z. v. Gerrit Bakker en Dirkje de Ridder, oud 9 dagen, (Eierland.) Johannes Albertus Veeger, oud 25 jaar, geh. met Johanna de Winter, (den Hoorn.) Susanna de Wyn, wed. van Klaas Geus (den Burg.) Gerberdina Keijser, oud 54 jaar, (den Burg.) Grietje Kraaijer, oud 73 jaren, wed. van Jan Visser, (den Burg.) Jantje Knol. oud 67 jaar, geh. met Kleis Wetsteen (Eierland.) Jan Helm, oud 74 jaar, geh. met Grietje van der Ploeg (den Burg) Zondag 20 Januari 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vin. 10 uur Ds. Kijue. H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur Ds. Kijne. Dankzegging. Koog, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur de. van Grasstek. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Nam. huif 3 ds. vaD Grasstek. Kerkcoilecte. Coclcsdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. halt 10 ds. Dagevos. Nam. 2 uur ds. Dagevos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Avonds hall zeven ds. Kuperus. Den HoornGeen dienst. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag Februari. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 3 Februari. Oosterend's Avonds 7 uur Bijbellezing GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Scliagen, 26 Jan. Aan voord: 10 Kaltkoeien t 220,a f 290 54 Vette Koeien 1 180 a 1 325,— 7 Geldekooien f 160 e f 220 10 Nuchtere Kalveren f-12 af 20. 480 Overhouders f 18,— a 24. 50 Vette Varkens 46 a 50 cent per Kg. 60 Biggen f 10,a f 15, Boter 1 1.45 a i 1.55 per K.G. Kipeieren f 4.00 a f 5,per 100; DE PROEFNUMMERS van „de Nieuwe Revue" zijn aan gekomen; hen die proefnummers gevraagd hebben worden ze nog heden toegezonden; verder voor ieder gratis aan den Boekh. Parkstraat te bekomen. No. 3 bevat een portret van de bekende karikatuur-teekenaar Albert Hahn, met korte levensschets; een artikel van de hand van Ds. H. Bakels; de verschillende nummers in ons vorig nummer reeds genoemd, benevens eeu pittig artikeltje over de „Nachtwacht" van Rembrandt. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Tcxelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. JANTJE KNOL, Echtgenoote van K. Wetsteen in den ouderdom van ruim 07 jaar. Namens de Familie, K. WETSTEEN. Cocksdorp, 27 Jan. 1911. Allen dio iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan, cf borgtochtc! onder zich hebben ten laste van de nalaten schap van den heer S. Iiz. KEIJSER overleden te den Burg op Texel, den 1 December 1910, worden verzocht daarvai voor 20 Februari aanstaande, opgave t> doen ten kantore van don Notaris G. DIKKERS, te Texel nog worden verhuurd, voor Mej. de Wed. Jb. Eelman, voor 6 jareD, G. DIKKERS, Notaris. puik beste roode en blanke Aanbevolond, J. Pil. DIKKER, Weverstraat. Het lijkt wel eenigszins vreemd, in den winter te schrijven over bovengenoemde gewassen. Toch staat de zaak anders, als men over de bemesting dier gewassen denkt. Het is nu nu de beste lijd om de goedkoopste meststoffen uit te strooien. Wacht men tot het voorjaar, dan moet men duurdere gebruiken, Paardeboonen en velderwten zijn in staat zelf voor stikstof te zorgen. Zij verleenen gastvrijheid aan de wortclbactcrien, die op haar beurt stikstof uit de lucht opnemen welke aan de gewassen ten goede komen. Voor stikstofmest behoeven wc dus niet, of bijna niet te zorgen. Boonen verlangen echter een weinig in het begin van den groei, want dan voeren de bacteriën nog niet genoeg stikstof aan. Erwten behoeven niet eens stikstof in den annvang. Up armen grond zijn ze soms dankbaar voor een beetje. 'Stalmest is betrekkelijk stikslofrijk, de waarde zit hen voor een groot deel in deze plantenvoedcnde stof. Waar nu boonen slechts weinig en erwten heelemaal geen stikstof be hoeven, zou het verkwisting zijn den kostbaren stalmest voor paardeboonen of velderwten te gebruiken. Nog erger. De planten zouden zeer veel blad en slechts weinig vrucht geven. Wij zijn bier dus aangewezen op mest zonder stikstof, ljaar alle natuurlijke meststoffen heel wat stikstof bevatten, doet men het verstandigst, kunstmest te gebruiken. Beide gewassen behoeven zeer veel kali, de boonen het meeste. Ook hebben zoowel hoonen als erwten in korten tijd, nl. van het opkomen tot aan den bloei, het allergrootste deel van 't kali noodig. Deze tijd duurt. <i a 7 weken. Het kali moet daarom gemakkelijk opneembaar, dit is licht oplosbaar zijn, In klei en zavelgron den komt dikwijls een zekere hoeveelheid kali in den bodem voor. Doch slechts een klein deel daarvan is gemakkelijk oplosbaar. Voldoet dus niet aan de hehoefle van erwten en boonen. In de bekende kalizouten, niet te verwarren met kalimeel vindt men veel kali en uitsluitend lichkoplosbaar. Kainiet en Patenlkali zijn daarom do aangewezen kalimeststoffen voor ons doei. Eosforzuur wordt slechts in geringe hoeveelheden door boonen en erwteu vereisc'ut. Daar de bodem er echter zeer weinig van bevat, geven wij niet te weinig Slakkenmeel of Superfosfaat. De beide meststoffen bevatten ook heel wat kalk. Daaraan hebben dus genoemde gewassen groote behoefte. Wie dus de twee genoemde meststoffen geeft, bereikt een dubbel doel. Hij zorgt voor fosforzuur en voor kalk. De geheele bemesting kan 's winters of in het voorjaar gegeven worden. De winterbcmesting is de goedkoopste. Zij moet zoo spoedig mogelyk uitgestrooid worden. Deze bestaat uit 500 a S00 K.G. Kainiet en 300 a 400 KG. Slakkenmeel. Wil men bekalken, dan is 1000 ii 2000 K.G. landbonwkalk of schuimaarde gewenscht. Alles word onderploegd. De voorjaaisbemesting bestaat uit duurdere stoffen. En wel: 250 ir 400 KG. Pateutkali en 300 a 400 K.G. Superphosphaat. Onder te ploegen in Maart. Kalk steeds in don voorwinter. Bij elke bemesting is het geraden in Maart, April, kort voor het uitzaaien uit te strooienVoor boonen 100 KG. chilisalpeter. Voor erwten 50 K.G. of niets. Wie voordeelig wil werken, meste nu en wachte niet Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland van 822 JaDuari. ONDERTROUWD: Dirk Kromhout, 23 jaar en Elisabeth Klijn, 22 jaar. GEBOREN Jan Antonie, zoon van Tjeerd Alderlieste en Neeltjeden Har- tog. Petronella Cornelia, doch ter van Cornelis Sieben en Martje van der Mey. De Heer eu Mevrouw RASCH-Timmer geven kennis van de geboorte hunner dochter ANNA MARGARÊTIIA. Amsterdam 25 Januari 1911. Valeriusstraat 66. Geboren FULPIIINA THEODORA, dochter van N. DUINKER en A. DUINKER-Eelman. P.H. Polder, 27 Januari 1911. Ondertrouwd PIETER LIST en MAKTIIA KEIJZER. Helder. 2y j lgn Oost, Texel, Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd C. M. KROONE en A. ROEPER. Monnikondam, Kerkstraat 27. Huwelijksvoltrekking 9 Febr. Eenige kennisgeving. Leiden, 27 Jan. Ter markt aangevoord: 5 Stieren f 127,— a f 238,—; 194 Kalf- en Melkkooien I 184 a f 320; 108 Varekoeien f 138 a 1 340 189 Vette Ossen ea Koeien 1186 a f 328 44 Kalveren (vette) 1 62 a f 127 39 Kalveren (magere) f8.a 1 12. Lammeren i a t 387 Schapen (vette) I 18.a 1 29.— Schapen (weide) f' a f 773 Magere Varkens f 17— af 40,- j 350 Biggen f 8.k f 12.—; Heden overleed na een korte on gesteldheid, zacht en kalm, ODze ge liefde Echtgenoot en Vader, Behnwd- en Grootvader, JAN IIELM, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Wed. J. HELM en Kinderen. Bnrg op Texel, 26 Jan. 1911. Hiermede verullen wy dentreurigen plicht u kennis te geven van het overlijden van onzo geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, 's avonds 8 uur, zal in het Café „den Burg 0 99 20 woiland „Kruiswog" 0 85 50 idein Heden in voorraad

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2