arki ben iiten. dvertentiën A DVERTENTIËN. Heeren Landbouwers Texelsche IJsclub. Zaterdag 4 Februari, R.K. Kiesvereeniging „Texel". J. J. 6. Hafkenscheidt. een flinke Dienstbode, Dagmeisje gevraagd Boerenknecht in huis, usJ Predikbeurten een Schuurtje, Bond van bietenbouwers. Spreker de Zeer Eerw. Heer Vruchtboomen in allesoorten. heer van Hulpbetoon, de heer Abr. Geus herkozen, die de benoeming aannam. Nadat een der leden de vraag had gesteld welke de leeftijdsgrens is voor toelating als lid, waarop door den voorz. werd geantwoord van 18 tot 40 jaar, werd de vergadering van Toelaagfonds gesloten en was Hulpbetoon aan de orde. Notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de stand van de kas in het afgeloopen jaar met f 12,50 was vooruit gegaan, saldo in kas bedroeg thans f20,87. De voorzitter bracht de secretaris dank voor zijn keurig verslag en na eenige inlichtingen van de bestuurstafel aan de leden op desbetreffende vragen verstrekt, werd de vergadering gesloten met de beste wenschen voor de vereeniging die in 1888 opgericht, sedert heeft bewezen niet alleen nuttig, maar ook levens krachtig te zijn. The Royal Bioscope. Groote voorstelling op Zondag 29 Jan. 's avonds 8 uur, 's middags 4'/i uur kin dervoorstelling, zoo luidde de aankondi ging in de courant. Een groote teleurstelling, bij den on dernemer, bij het publiek dat in groote getale was opgekomen, maar vooral bij de jeugd, de kinderen die na herhaald aandringen, van moeder toestemming en geld hadden bekomen om de middag voorstelling bij te wonen, ze kwamen gansch ontstemd thuis, om moeder te vertellen dat er geen „zuurkool" was. De zuurstof, lichtte men ons in, is onontbeerlijk voor het vertoonen van lichtbeelden, was niet op tijd aangekomen de voorstelling ging ingevolge daarvan niet door. Gisteren, Dinsdag werd nu een voor stelling gegeven, wegens gebrek aan de noodige publiciteit weinig publiek, het opgevoerde liet niet te wenschen over, voldaan keerde men huiswaarts. Den Hoorn, 29 Jan. Zaterdagavond hield de heer A. Boon voorzitter van de afd. Texel van de S. D. A. P., een lezing in het „Loodmans Welvaren" van den heer C. Kijf, die zeer slecht bezocht was. Na opening door den secretaris den heer L. Schagen, die allen een hartelijx welkom toeriep, werd het woord gegeven aan den spreker den heer Boon, die uitvoerig besprak de tegenwoordige toestand waarin ons land of onze maatschappij verkeert. Spreker wees vooral op de groote Rijksuitgaven die feitelijk onnoodig worden uitgegeven. De tractementen die enkele personen in 's Rijksdienst natuurlijk in ons land genieten is meer dan schandelijk. Volgens spreker konden zij, wanneer zij slechts de helft van hun tractement genoten, nog in ruime mate voortleven. Is 't won der vervolgt spreker, dat er elk jaar grooter tekort komt in 's Rijks schatkist. Bedroeg in 1910 het tekort 12 millioen gulden, dit jaar zal het stijgen tot 19VS millioen. Vervolgens besprak spr. de 46'/« millioen voor de kustverdediging. Hij noemde het als 't ware schandelijk om het geld zoo weg te smijten. Maar wat hindert het de geldhebbers dat zij iets meer belasting betalen moeten. En moesten zij bet nog maar betalen. Maar de werkman die al dag en nacht zwoegt om het brood voor zich en de zijnen te verschaffen, moet als 't er op aankomt nog meer belasting betalen, dan zij die er goed bij zitten. De sociaaldemocraten echter werken voor den werkman. Zij treden op voor hen, die hoewel zij dag en soms 'snachts werken, toch weerloos ongewapend staan tegenover de groote ellende die het kapitalisme over de arbeidende klasse teweeg brengt. Wij willen het algemeen kiesrecht vervolgt spreker, dat alleen kan den werkman helpen en hun in staat stellen de heerschende klasse aan het verstand te brengen dat zij er ook zijn, dat ook zij medewerken aan de instandhouding der Maatschappij, dat ook zij evenals een ander recht hebben op verzorging, wanneer ze door ziekte niet meer in staat zijn, in hunne behoefte te voorzien. Na deze redevoering was er gelegen heid om te debateeren. Daar niemand zich opgaf en spreker dus niet anders dacht dan dat de aanwezigen het met hem eens waren, eindigde hij dat wanneer straks de huisbezoekers der S D. A. P. komen, alle aanwezigen hunne hand- teekening zouden plaatsen op de lijsten om toch maar tot een zoo spoedig mogelijke invoering van het Algemeen Kiesrecht te komen. /osterend. 30 Jan. Jl. Zaterdag vergaderde alhier de afdeeling van „Texels Belang Er waren slechts 21 leden en donateurs aanwezig, terwijl de afdeeling 112 leden en 13 donateurs telt. De voorz. riep den aanwezigen het welkom toe, de secretaris las de notulen die onveranderd goedgekeurd werden, waarna de voorz. door afwezigheid wegens ziekte van den penningm. rekening deed. Hieruit bleek, dat de ontvangsten in 1910 hebben bedragen f 526,20' waaron der f467,44 aan contributie en f68,765 van donateurs en giften. Hiervan was afgedragen voor de boofdkas f 339,85', voor de hulpkas f 68,76' en aan uitkee- ringen f lu2,50, terwijl het restant be stemd moest worden voor bodeloon en verschotten. De rekening werd goedge keurd en de voorz. roemde de nauw keurigheid van den penningm. Nadat de secr. eenige mededeelingen gedaan had omtrent ontvangen gelden voor de hulpkas, werden met groote meerderheid van stemmen tot leden van bet bestuur herkozen de heeren K. C. Geus en J. Daalder Jz. De voorz. gaf nu een overzicht van het verhandelde op de algemeene Ver gadering, waarna 20 der aanwezigen zich verklaarden vóór verplichte betaling van één cent per week voor de hulpkas terwijl een lid zich later zou verklaren. De afwezigen zullen hieromtrent bezocht worden, terwijl eventuëele tegenstem mers nog tijd van beraad hebben tot 1 April a.s. Hierna werd de vergadering gesloten met dank voor de belangstelling en met den wensch, dat 1911 een goed jaar voor „Texels Belang" mag zijn. Welwillend bericht men het vol gende: „Alhier is opgericht een Chr. Zangvereeniging voor gemengd koor, waarvan de naam in de eerstvolgende vergadering nog moet worden vastge steld. Een dertigtal leden traden reeds toe. Het bestuur bestaat uit heeren ds. van Grasstek (voorz.) C. Dros (vice-voorz.) R.v.d. Vis (secr.) P. Plaatsman (penningm) en J. Dob. Tot directeur benoemde de vereeniging den WolEd. heer M. Kikkert. De oefeningen zullen worden gehouden eiken Zondagavond van half 8 tot half 10 in de kerkekamer der Ned. Herv. Kerk, welwillend door heeren kerkvoogden daartoe afgestaan Aldaar kunnen nieuwe leden zich nog aanmelden. (Vereischte leeftijd 16 jaar)". Een dief in de val. Een gegoede winkelier in de „oude" stad te 's Gravenhage, miste sinds eeni- gen tijd des morgens geregeld vrij aan zienlijke geldbedragen uit zijn kasregister. Overtuigd dat het personeel dat met de kas in aanraking kon komen absoluut betrouwbaar was, nam onze zakenman ten einde raad, de politie in den arm, nadat wederom bankpapier verdwenen bleek. Met een rechercheur werd een geboelen nicht in het magazijn gewaakt doch er gebeurde niets; den volgenden nacht evenmin, doch tegen den ochtend van den derden nacht werd behoedzaam de achterdeur van het magazijn geopend en sloop iemand op zijn sokken naar binnen. Terstond overmande men den inbreker en bemerkte tot niet geringe verbazing, den 18-jarigen zoon van den buurman, eveneens een welgesteld win kelier, te pakken te hebben. Dit jongmensch klom dos nachts door middel van een ladder over den tuinmuur en had op die manier al heel wat keeren den winkelier bestolen; hij werd nu onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld. Vliegweek te Amsterdam. Er heeff zich op aanstichting van de directie „Rozenoord" een comité gevormd dat een vliegdemonstratie zal organi seeren. De Amsterdamscko vliegweek zal plaats hebben op een terrein achter „Rozenoord" aan den Amsteldijk, van 29 April tot 7 Mei. Er zullen verschillende aviateurs, onder wie Hollanders, aan deelnemen. Het waarborgkapitaal is reeds volteekend. Een van 100 jaren. Op 2 Februari a.s. hoopt mejuffrouw Elisabeth Koopman, weduwe van Petrus Keijzer, te „Het Zand", haar lOOsten verjiardag te vieren. Mej. Kooijman mag zich nog in eene goede gezondheid ver- heugen. Ook hare zintuigen, met uit zondering van het gehoor, zijn nog rede lijk wel. Zij heelt 5 kinderen gehad, waarvan er nog 2 leven. Het getal harer oleinkinderen bedraagt 19, dat der achterkleinkinderen 33. In hare woon plaats zal de dag feestelijk worden herdacht. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennnis, dat het verzoek van Martinus Albertus Kuijper, rijwielhersteller te den Burg alhier om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie E, No. 243 een benzinebergplaats te mogen oprich: ten door hen is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jijrisprutendentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten Texel, den 27 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders vnd. HIDDINGH. RUIBING, secretaris Postkantoor te DEN BURG (Texel) HIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt. 2e helft der maand Januari 1911, Aan Duik (van Oudeschild)Seheveningen. D. Moojen, Paterson. Amsterdam, 30 Jan. Aangevoerd 261 Runderen, le kwal. 78 k 82 ct. ëf 2e kwal. 72 a 76 ct u 3e kwal. 62 a 68 ct. g, 185 Melk- en Kalfkoeien f 160 a f 295, 38 Nuchtere Kalveren 10,k 1 16, 353 Vette Varkens 47 a 50 ets. Formerend, 31 Jan. Aangevoerd: 268 Runderen waaronder: 130 vette koeien 68 4 80 Ct. per KG, .q. Gelde koeien f 150 d 190 101 Melkkoeien f 180 d 260. 7 stieren. 61 vette kalveren f 0,80 a f 1 00 p. Kg. 319 Nuchtere kalveren f 14a i 30 600 Schapen f 23 d 1 30,prijsh. h. stug 135 Lammeren t 18,a i 23, 353 vette varkens f 0,47 a 10,51 per Kg.; 49 magere varkens 1 18 a 128, 206 biggen f 8 a f 12; kipeieren f 4.50 a f 5.50 per 100; HERVORMDE GEMEENTE. Woeusdag 1 Februari. Burg, 'b Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 2 Februari. Oosterend's Avonds 7 uur Bijbellezing GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Zondag 5 Februari 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur Ds. Kijno. Nam. half 3 Ds. Kijne. H. Doop. Waal, 'sAv. 7 uur Zendingssamenkomst. Sprekers ds. Van der Waa. ds. Visser, ds. Boeke. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. van der Waa. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Coclcsdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. hall 10 ds. Dagevos. Nam. 2 uur ds. Dagevos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, «een dienst. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Do Heer en Mevrouw RAB-Khijser geven kennis van do geboorte van hun zoon, CORAELIN. Oosterbeek, 28 Jauuari 1911. Heden overleed te Grand Rapids, na een kort, doch smartelijk lijden, onze geliefde Broeder, CORNELIS KIKKERT, Echtgenoot van S. Slilclcer, in den ouderdom van 52 jaren. Namens de Familie, KIKKERT. 17 Jan. 1911. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, HARTJE DE BOER, in den ouderdom van bijna 75 jaren. C. SARIS, en Kinderen. Driehuizen, 28 Januari 1911. Aan allen die blijk gaven van hunne deelname bij het overlijden onzer geliefde Moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de familie, A. VISSER. Burg-Texel, 1 Febr. 1911. Vergadering op Vrijdag! 3jFebruari, des morgens 10 uur in 't lokaal van den heer BUIJS te do Cooksdorp, teneinde te ge raken tot een Het voorloopig Comité. Feestelijke bijeenkomst tot viering van het twintigjarig bestaan van de Texelsche IJsclub op 's avonds 8 uur precies, in het Hotel Texel. Tot Zaterdagmiddag 12 uur kunnen nog leden worden aangenomen a f 2. Plaatsbespreking op Zaterdag den 4den dezer van 1—2 uur. Personen beneden 16 jaar hebben geen toegang. Leden hebben recht op introductie van ééne dame. Meerdere dames, buisgenooten tegen betaling van 50 cent per persoon. ALGEMEENE VERGADERING voor ledon op Dinsdag 7 Februari 1911, 's avonds 7 uur in hotel „de Zwaan". Verdere werkzaamheden: Verslag over 1910. - Rekening en Verantw. over 1910. Verkiezing van 4 bestuursleden. HET BESTUUR. Nieuwe leden worden staande de ver gadering aangenomen. GEVRAAGD om tegen 20 Maart in dionst te treden. D. MASTJE Kz. „Hoeve Ruisdaël. voor de morgenuren na 9 uur. Leeftfjd ongeveer 15 jaar, weekloon f 1.—, zich aan te melden, 's morgens tueschen 9 en 11 uur bij mevrouw IIOEGSUA-v. d. Steenhoven. Koogerweg. TE HUUR natst ondorgetoekende, zeer geschikt voor het plaatsen van paard en bakwagen. D. WITTE Dzn. Tegen 20 Maart a.s. gevraagd, een goed kunnende molken oa mot paarden omgaan, genieten do voorkeur. S. RAKKER Dz. Westen. Bostel bij mij uwo vroege en late poot- aardappelen, vruchtboomen, pontuien, bloembollen en planten. Concurreerenden prijs. I). VEItlIOEVE, tingeren. Texel.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2