N°. 2441. Zondag 19 Februari 1911. 24"' J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Nnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bueö op Tex el. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Maandag den 30 Februari 1911, des voormiddags te ÏO1/* ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 15 Februari 1911. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Onderwerpen ter behandeling Schietoefeningen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wind en weder dienende op Maandag 20 Februari a. s. en volgende dagen door Hr. Ms. pantserschip „Koningin-Regentes" alsdan gemeerd liggende in de buiten haven te Nieuwediep voor de ramen tot snelheidsmeting, met zwaar geschut gevuurd zal worden. Door dit vuren worden het Oostelijk gedeelte van het Malzwin, het Noordelijk gedeelte van het Amsteldiep, benevens Zuidwal en Balgzand onveilig gemaakt, zullende het onveilige gedeelte door oorlogsvaartuigen worden afgezet. Texel, 17 Februari 1911. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Paardenkeuring. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengen ter openbare kennis, dat gedurende de maand Februari op de gemeente-secretarie voor ieder ter inzage liggen de alphabetische lijsten der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer paarden, bedoeld in art. 17 van het Koninklijk besluit van 16 December 1902 (Staatsblad no. 222). Texel, den 17 Februari 1911. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. Edison over de toekomst. Edison heeft onlangs aan eon journalist wat vertold over de mogelijkheden der naaste toekomst, zooals hij Edison voorziet, dat de uitvinders van de eerst volgende kwart- of halve eeuw die tot feiten zullen maken. -In de eerste plaats goud: Edison acht het best mogeljjk, dut men op een goeden dag zal opstaan en in de krant lezen, dat iemand hot middol heeft gevonden om goud te maken. Hij gelooft in de een heid der stof, en hij verwacht wonderen van het radium of misschien vaneen nog krachtiger werkend nog-te-ontdekken element. Men moet dus niet te veel ver wachting hebben van goud als waarde-meter. Het zou wel eens even goedkoop kunDen worden als b.v. ijzer. Bankiers en financieele deskundigen maken in hun uitlatingen steeds den indruk op Edison, dat zij „liefhebbers" zijo, die geen verstand hebben van de wetten die de economische verschijnselen beheerschen. Zelfs voor iets zoo reusachtigs als een handelscrisis in de Yereenigde Staten weten zij geen verklaring te geven. De vliegmachine moet volgeDS andere beginselen worden geconstrueerd. Men moet er recht mee de lucht in kunnen gaan. Tot dat doel bestudeere men de vleugelbe weging der bijen. Uit het gezoem dat deze met haar vleugels maken blijkt, met hoe groote snelheid die vleugelslagen geschieden Heeft men eenmaal den bijen de kunst afgezien, dan zal men zegt Edison toestellen kunnen bouwen die, volgens het bijen-beginsel zich in de lucht verheffend, eenmaal boven, zullen kunnen worden voortbewogen op de nu reeds gevolgde wijze met schroefbladen. Snelheden van 160 K.M. per uur zullen kunnen worden bereikt- Vóór wij 25 jaar verder zijn, zullen de stoomlocomotieven verdwenen zijnde schoolkinderen eener volgende generatie zullen die locomolieven niet meerkeDnen. Overal op de spoorlijnen over heel de aarde zal electrische tractie zijn ingevoerd. In de toekomst zullen de meubels niet meer van hout worden gemaakt, maar van staal. Boeken kunnen goedkooper, lichter en daarbij onverslijtbaar worden gemaakt van blad-nikkel ia dun-stalen omslag. Edison beweert een gewoon formaat nikkelen boek te kunnen maken van 5 cM. dik, dat 40.000 bladzijden bevat, nog geeD pond weegt en niet meer dan 3 gulden heeft te kosten. De dunne nikkelplaten worden niet door pletten verkregen, maar langs electrolyti- schen weg. De huizen worden tegenwoordig nog op verkeerde manier gebouwd; de toekomst is aan het gewapend beton: dat materiaal is goedkooper, brandvrij en kan de eeuwen trotseeren. Binnen 50 jaar zullen alle ge bouwen, de fraaiste paleizen zoo goed als de hoogste torenhuizen, worden gebouwd in gewapend beton. Edison vindt de huidige telefoon een nog zeer onvolkomen instrument; maar wat de Vereenigde Staten betreft komt daarin wel verbetering, nu een zoo bekwaam en energiek man als Vail aan het hoofd is gekomen van de American Telegraph and Telephone Cy. Op het gebied van samengestelde machi nerieën staan wjj nog pas aan het begin. Wij zullen zoover komen, dat wij machines maken, waar aan den eenen kant laken, draad, knoopen, pakpapier en kaïton worden ingestopt en aan den anderen kant de keurig afgewerkte kleeren, behoorlijk in kartonnen doozen verpakt, uitvallen. De dagen der naaisters zjjn geteld. Alle kle dingstukken zullen in de toekomst machi naal vervaardigd worden, dameshoeden uitgezonderd. De landbouw zal geheel van karakter veranderen door machtiger landbouw machines met electrische drijfkracht en met een geschoold landbou wchemicus, die tevens een uitstekend handelsman zal wezen, als leider. De landbouw-chemie is nog maar in haar eerste opkomst. Het gevaar voor de eigen bemanning b\j het manoeuvreeren van onderzee-booten hoopt Edison te hebben ondervangen door z\jn nieuwe accumulatorenbatterijen. Met die batterij zal een onderzeeboot op haar kop kunnen gaan staan, zonder dat er dadelijk gevaar voor verstikking of ont ploffing dreigt. De toekomst zal, vreest Edison heel wat troebelen brengen; groote stakingen, botsin gen tussohen kapitaal en arbeid enz. Maar, na ton hoogste nog één grooten oorlog, zal het met die bezoeking gedaan zijn. De werkers der wereld zullen op een gegeven oogenblik weigen, nog langer de gelden voor de oorlogstoerustingen op te brengen. En binnen honderd jaar zal er geen armoede meer in de wereld zijn. Er zal dan overvloed zijn voor allen. (N. R. Ct.) TEXEL, 18 Februari 1911. Deden wij in ons vorig nummer mededeeling dat de heer Van 't Hof, directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier in gelijke betrekking is benoemd te Heusden, wij kunnen hieraan nog toevoegen dat de datum 16 Maart is aangewezen als ingang van die be noeming. Vergadering van liet Nut. Hoewel voor allen onbekend, was de faam als uitstekend declamator den spreker voor dezen avond, de heer Mr. Kamp, echter reeds vooruitgegaan, en op dien grond had men een volle zaal mogen verwachten. Zulks was het geval evenwel niet, maar toch mocht de spr. zich verheugen in een gehoor van minstens 80 personen, zoowel dames als heeren. De voorz., de heer Kuperus, heette den spreker en de aanwezigen welkom. Hoewel de heer Kamp, zegt spr., voor ons een vreemde is, is hij als declamator geen onbekende in den lande. Op ver schillende plaatsen trad hij reeds als zoodanig op en mocht hij veel bijval verwerven, niet slechts hier te lande, doch ook in verdere gewesteD, getuige daarvan een tournee door ZEd. in onze overzeesche gewesten gedaan. De voorz. meent dan ook met vertrouwen te mogen verwachten dat ons een avond van kunst staat te wachten door dezen spr., welke hij daartoe het woord geeft. En het was inderdaad kunst wat dezen declamator ons te genieten heeft gegeven. Hoogst sober in zijn poses, doch veelzeggend in zijn voordracht, deed de heer K zich kennen als de declamator bij uitnemendheid, die niet in gebarenspel of druk-doen zijn kracht zoekt, 't Was geen jacht maken op effect, welke zijn voordracht kenmerkte, doch eer een groote mate van soberheid, gelijk wij reeds boven opmerkten, welke aan zijn voordracht zooveel waarde bijzette. De spreker gaf verschillende monologen ten beste, zoowel ia ernst als in het komische, en toonde in beide genres uit stekend voor zijn taak berekend. De verschillende monologen uiteen te zetten achten wij voor een klein bestek onmogelijk, waarom wij volstaan met mede te deelen dat achtervolgens werden voorgedragen: „Het Heksenlied„De Quevadis-legende", uit de tijden van Nero; „Geschiedenis van het broodje van Beowulf (waarheid en leugen)„Iemand die aan statistiek deed" „De zuigeling" verteld door een 14-jarige joDgen „Het pandant"„Het bezoek aan de Abdij" en „Dol". Met al deze voordrachten was de avond ruim gevuld, en toen de voorzitter na afloop daarvan deed wat des voorzitters is, door een resumé te geven van hetgeen ten beste was gegeven en den spreker een hartelijk dank te zeggen voor de uitstekende wijze waarop hij zich van zijn taak had gekweten en voor den aangenamen avond de aanwezigen bereid, was hij met die woorden vrij zeker de tolk van allen die met luid applaus dat woord bekrachtigden. Oudeschild, 16 Febr. Onze plaatsgenoot I. Tuinstra, thans tijdelijk werkzaam aan de o. "1. s. te Midden-Eierland, is als ondei wijzer be noemd aan de O. L. S. te Leunden, nabij Amersfoort. Per auto getrouwd. Dat een schipper zich op zijn trouw dag per schip, desnoods per stoomboot naar de plaats des heils laat transpor teeren, is alleszins te begrijpen. Desnoods zou het niets ongewoons zijn, indien een schipper die ook meedoet aan het grootsch gedoe der wereld zich met zijn familie in fraaie coupé's naar het stadhuis liet rijden. Maar dat een schipper voor zich en zijn familie drie auto's huurt om uit deze allermodernste middelen van ver voer in het mooie verouderende huwe lijksschuitje te stappen dat was noch nie dagewesen. En daarom dient het geboekstaafd, dat dit verleden week gebeurd is met een schipper, die, liggende in het Win- schoterdiep, met zijn familie in drie auto's van Groningen naar Appingedam tufte om zich daar in de huwelijksketenen te laten slaan. Pr. Gr. Ct. De bakens verzet. Aan den langendijk (Noordholland) zien de bouwers, door de vele ziekten in de kool, het hoofdproduct dier streek, zich genoodzaakt andere gewassen te gaan verbouwen. Onder leiding van den rijkstuinbouw- leeraar te Alkmaar worden nu proeven genoemen met rabarber, schorseneren, sla- en tuinboonen en asperge. Muizen- en rattenplaag. Te Gieterveen (Drente) heerscht een muizen- en rattenplaag. Bij het inhalen van het koren, dat buiten stond, werden door één landbouwer ongeveer 150 muizen doodgeslagen, terwijl wel het dubbele van dit aantal ontkwamen. Veel wordt geklaagd over schade aan den aardappel voorraad aangebracht. Een land bouwer verklaarde, dat bem in korten tijd door de ratten meer dan een kar vol aardappelen was afgehaald. Een buitenkansje voor den fiscus 1 Dinsdagmorgen werd bij aankomst van den Zuid-Duitschen mailtrein uit Vlissin- gen aan het grensstation te Goch ter voldoening der inkomende rechten aan gegeven een diamant ter waarde van 2'/j millioen Mark (1 Va millioen guldeD). De Ginnekensche wonderdokter De heer Franpois Colson, de wonder dokter te Ginneken, waarheen op de dagen dat hij consult gaf vooral zeei vele Belgen trokken, is ten gevolge van een operatie in het Diaconessenhuis te 's Giavenhage overleden. Het zal voor de Ginnekensche- Tram wegmaatschappij, die jaarlijks duizenden patiënten van het station Breda naar het huis van den wonderdokter vervoerde, een groot verlies zijn. En ook in de gemeente zal men den „wonderdokter" missen, daar de talrijke patiënten er voor winkeliers en caféhouders heel wat voordeel brachten, terwijl bovendien de overledene in zijn naaste omgeving veel aan filantropie deed. Een teleurgesteld vader. Een man te Ovezand (Zeeland) heeft zijn gezin verlaten, zonder dat men weet waarheen. De oorzaak, van deze verdwijning moet zijn, dat zijn vrouw hem deze week een zoon schonk inplaats van een dochter. Zeldzame paar denziekte. Bij den vrachtrijder W. Ruiter, te Dinxporlo, lijdt het paard aan straal- kanker. De veeartsenijschool te Utrecht beeft nu het paard voor f150,— overgenomen voor onderzoekingen, terwijl bet paarden- fonds nog een vergoeding van f125,— uitkeert, TEXELSCHE COURANT. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohier schoolgelden u.l.o. ouer Jan. t/m flpril 1911. 3. ld. o.l.o. ouer het 1e kioartaal 1911. 4. Benoeming onderwijzeres aan de o.l.S. te A. Eierland. 5. Verzoek uan mej. G. Koning om eeruol ontslag als onderwijzeres in uak K aan de o.l. school te Oosterend. 6. Benoeming onderwijzeres in uak Kaan de o.l. school te Oosterend. 7. Voorstel inzake de oprichting uan een Zeeuaartschool. 8. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting uoor 1911. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling uan ten hoogste f 1000 uoor het ontwerpen uan plannen enz. inzake de oprichting uan een drinkwaterleiding. 10. Voorstel inzake de uoorziening uan den geneeskundigen dienst in Eierland naar aanleidinguan een ingekomen uerzoekschrift, 11. Reclames enz. inzake belastingen.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1