N°. 2444. Donderdag 2 Maart 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor PB Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Unden met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bürö op Tex e l INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten over het dienstjaar 1910/191!, invorderbaar verklaard op 23 Februari 1911, aan den Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 28 Februari 1911. De Burgemeester, HIDDINGH. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Den Burg, in de O. L. School, op Woensdag 1 Maart'smiddags 12 uur te De Cocksclorp, ten huize van Jb. Buijs op Donderdag 2 Maart namiddags 3 uur te Den Hoorn, in de O. L. School, op Woensdag 1 Maart, namiddags 3 uur te De Koog, in de O. L. School, op Donderdag 2 Maart namiddags 2 uur; te Oosterend, ten huize van IJ. Koppen, op Zaterdag 4 Maart, namiddags 4 uur; te Oudescliild, in de O. L. School, op Woensdag 1 Maart namidd. 5 uur te De Waal, in O. L. School op Zater dag 4 Maart, des namiddags 2 uur. Texel, den 24 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING J. S. DIJT, L.B. 18-25 Febr. De lezer herinnert zich hoe in het begin van het vorige jaar door de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose een bloemendag georganiseerd werd op den eersten verjaardag van prinses Juliana We maakten destijds van deze ons zeer eympatieke plannen melding in ons week overzicht en legden toen onwillekeurig, zooals meerderen met ons verband tusschen den verjaardag der prinses en den verkoop van den tuberculosebloem, die al spoedig den naam van „Julianabloem" ontving. Dit verband schijnt evenwel voor het be stuur der Centrale vereeniging niet te h6bben bestaan, want dit jaar werd besloten niet weder den bloemenverkoop juist op prinsesjes verjaardag te doen plaats hebben doch op de datums 29 en 30 April en 1 Mei. Ook werd besloten dit jaar niet weder een madeliefje met oraojehartje te laten aan bieden doch een anderen bloem. Door bet hoofdorgaan der S. D. A. P. werd spoedig na bekendmaking van bovengenoemde be sluiten medegedeeld dat de uitbreiding der veikoopdagen tot drie en de verwijdering van het madeliefje met het oranjehartje alleen geschied was „om tegemoet te komen aan de bezwaren van hen, die het ondienstig achten eon demonstratie van welken aard ook, aan den verkoop te verbinden." Deze mededeoling deed andere, niet-socialistische bladen, de vraag opperen of het aan den invloed der sociaal-democraten te wijten was dat het bestuur van de Centrale Ver eeniging de mooie idee, die in de Juliana bloem belichaamd was los had gelaten. Ja zelfs waren er al die dreigend tot het bestuur de vraag richtten of het door de „roode zweep" geregeerd, werd. En niet alleen de bladen bemoeiden zich er mee doch ook enkele vereenigingen lieten protesten hooren. Zoo werd namens 40000 katholieke werklieden door de Federatie der 5 diocesane R.K. Volksbonden en werk lieden organisaties een protest-schrijven tot het bestuur der Centrale Vereeniging ge richt tegen het besluit om de Julianabloem te vervangen door een „neutrale weldadig- heidsbloem." Al deze protesten heeft het bestuur ge noodzaakt in een uitvoerig schrijven inde bladen de motieven uiteen te zetten, die het geleid hebben tot het genomen besluit. 'tStuk is veel te groot om hier een plaatsje te vinden en we vermelden ei alleen van dat ten stelligste ontkent wordt dal het ooit in de bedoeling heeft gelegen den bloemverkoop aan den verjaardag van de prinses te verbinden, door welke verklaring dan ook de bewering van het hoofdorgaan der sociaal-democraten wegvalt. Of echter met dat al de zaak voor menigeen niet een verdachten kant zal houden is een andere vraag. In ieder geval er is een mooi idee losgelaten en dat kan wel eens tengevolge hebben dat de opbrengst van de „tuberculosebloem" het tegen ,die van de „Julianabloem" zal afleggen. En dat zou toch te betreuren zijn, gezien het zoo nuttige doel van den bloem verkoop. Over de andere binnenlandsche aange legenheden die in de afgeloopen week om de aandacht vroegen kunnen we kort zijn omdat er niets belangwekkends voorviel. De Tweede Kamer is weder met haar open baren arbeid aangevangen en nam het zg. Zedelij kheidsontwerp onder handen en daarmee schoot ze fliDk op. Eet laat zich aanzien, dat dit ontwerp, dat weliswaar nog eenige bestrijding ondervond, met vrij groote meerderheid zal worden aangenomen. o—o—o Wat het buitenland betreft, wenden we allereerst den blik naar Frankrijk. De re geering der republiek heeft een ernstig verlies geleden door het plotselinge over lijden van den minister van oorlog, generaal Brun, In de Fransche bladen heet het dat de dood van dezen bewindsman in het parlement groote ontroering heeft gewekt, wat e6nerzijds toe te schrijven zal zijn aan het plotselinge van het sterfgeval en anderzyds aan de sympathie die minister Brun van velen genooot. Echter: le ministre est mort, vive de ministre. De plaats van generaal Brun zal wel spoedig weer bezet zijn en alles gaat zijn gewone gang. Zelfs de leger- en vlootkwestie kan niet uitge steld worden, al ontbreekt ook de oorlog minister. In de Fransche Kamer is er den dag na het heengaan van minister Brun weder op de gebruikelijke wijze over de kwestie gedelibereerd. Het Kamerlid Sembat had een motie ingediend, waarin door hem voorgesteld werd den voorgenomen bouw der beide pantserschepen uit te stellen tot na afloop der internationale onderhande lingen, die Frankrijk, volgens spreker, be hoort uit te lokken om beperking van de bewapening te verkrijgen. Minister Picbon had daar evenwel geen ooren naar. De regeering zou me; zichzelf in strjjd zijn, wanneer zy den bouw van de2e dringend noodzakelijke schepeD, die retds te lang heelt gewacht, zou uitstellen. De motie was zelfs zeer gevaarlijk, wani lorwijl de Fransche regeering onderhandelt met mo gendheden, die toch reeds een belangrijken voorsprong op haar hebben, zou deze nog vergroot worden en Frankrijk nog meer in de minderheid brengen. Frankrijk's voor naamste waarborg voor den vrede ligt in de kracht van zijn leger en vloot. Niets zou gevaarlijker voor Frankrijk zijn dan zwakker te worden, waar anderen krach tiger worden. Zoo redeneerde minister Pichon, waarop Sambet hem verweet, dat hij weinig belang hechte aan deHaagsche Vredesconferenties. Wat Pichon weer niet op zich liet zitten, en hem de verklaring ontlokte, dat niemand meer dan hij den arbeid der Vredesconfe renties waardeert. Sambet bleef zijn moties vasthouden,de minister noemdehaar onaan neembaar, stelde de kwestie van vertrouwen en met 352 tegen 180 stemmen ver wierp de kamer de motie Daarna kwam de afgevaardigde Dumont met een motie aandragen, waarin hij de regeering uit- noodigde om in samenwerking met de verbonden en bevriende mogendheden alle mogelijke pogingen in het werk te stellen om op de a.s. Haagsche Vredesconferentie het vraagstuk van gelijktijdige vermindeling van bewapening aan de orde te stellen. Pichon had tegen deze motie geen be zwaar omdat hij er niets anders in zag dan een bevestiging van de opdracht, die den Franschen afgevaardigde ter Haagsche Vre desconferentie is verleend en die de regee ring vrij laat, het haar gewenschte oogen- blik te kiezen. De motie-Dumont werd met 447 tegen 156 stemmen aangenomen. Het resultaat van alles is dus weer ge weest een nuttelooze demonstratie voor de vredesidee als zoo vaak reeds. Gepraat over den vrede, waarmee men niets verder komt en dat meestijds eindigt met het verhoogen vun het budget voor oorlog en marine. —o—o—o— In den Duitschen Rijksdag, waarin thans de oorlogsbegrootiug in behandeling ge nomen is zal daarbij wel weer hetzelfde te hooren zijn. De Rijksdag is alvast be gonnen het vredescontingent van het leger te verhoogen. Dat zal in April met 11000 man verhoogd worden, waardoor dan in 1915 het Duitsche „Heer" 515.321 man netjes sterk zal zijn, d.w.z. in vredestijd. Dat zal van het Rijk in die 5 jaar „slechts" 141 millioen extra vragen, maar voor „het goede doel" geeft de Rijksdag de duiten gaarne. Minister vou Heeringen weet de zaak ook flink warm te maken, als het noodig is. Hij hield vooraf een rede waarin hij er op wees, dat een slagvaardig leger voor Duitschlands machtpositie noodig is en vertelde daarna dat de uitgaven voor leger en vloot in Duitschland p6r hoofd van de bevolking „maar" 15.5 pCt. van de totaio uitgaven vorderen, zoodat er nog 84 5 pCt. voor „beschavingsdoeleinden" overblijft. „Ik geloof, vervolgde de minister, dat dit met het oog op onze geografische ligging, met twee fronten, èn in verhouding tot het volksvermogen, weinig is. Ik ben bovendien van meening, dat de groote vooruitgang van Duitschland in de afge loopen 40 jaar op wetenschappelijk en economisch gebied niet alleen veroorzaakt is door gelukkige oorlogen en den milli- arden regen, maar ook in belangrijke mate door de opvoeding, die het volk een jaar lang door een algemeenen weerplicht heeft genoten." Toon braken de toejuichingen los 'twas ook zoo mooi gezegd. En de 141 extra-miljoentjes werden toegestaan. Wie volgt? —o o—o Minister Asquith, de Engelsche premier, heeft Dinsdag de wetsonwerpen bij het Lagerhuis ingediend, van gelijkluidenden inhoud als ten vorigen jare, behandeld door het parlement. In een redevoering wees Asquith op den tegenstand tegen de ingediende wetsontwerpen en ontkende beslist, dat het er om ging, de baas te spelen. Wel is een spoedige hervorming van het Hoogerhuis noodig, meer nog op 't oogenblik aanneming der wetsontwerpen om te voorkomen dat alle vooruitstrevende wetgeving tot stilstand wordt gebracht tijdens de langdurige drukke periode, die noodig is voor de hervorming van het Lagerhuis, dat dan een Tweede Kamer op democratische grondslag zal worden. De leider der conservatieven, Balfour, kwam ernstig op tegen de voorgestelde maatre gelen en zei, hoe ook op vrede gesteld te zija, dat er sommige gevallen zich kunnen voordoen, die een bevredigende oplossing onmogelijk maken. Als Balfour en zijn medestanders wer kelijk geen compromis willen sluiten, dan zal de strijd belangwekkend worden, want dan zal de hulp van den koniDg moeten worden ingeroepen om het Hoogerhuis tot gehoorzaamheid aan de stem van 't En gelsche volk te brengen. Onder groote toejuichingen heeft het Lagerhuis de Veto-ontwerpen in eerste lezing aangenomen met een meerderheid van plm 120 stemmen, een meerderheid die de regeering ook in de verdere afwik keling der Veto-kwestie trouw zal blijven, —o o—o Zooals te begrijpen is, werd er in de afgeloopen week door de bladen nog al heel wat geschreven over de kwestie tusschen Rusland en China. Het bruske optreden van de Russische beer tegenover de Chi- neesche draak heeft niet overal instemming kunnen verwekken De Engelsche pers toonde zich zelfs min of meer verbolgen, en de Fransche was over het Russisch op treden ook niet al te best te spieken. Mag men sommige bladen gelooven, dan is dat optreden ook allesbehalve mooi en maakt Rusland alleen gebruik van de moeilijkheden waarin China verkeert mede ook al een gevolg van de pestepidemie om voor- deelen te behalen. Zooals men weet hebben Rusland eu Japan voor eenigen tijd een overeenkomst gesloten, waarin aan eerst genoemd land de vrije hand gelaten werd in Mongolië. Het verdrag ten dien opzichte tusschen Rusland en China loopt den 24 dezer af en China moet neiging getoond hebben een verlenging te weigeren. Wat voor Rusland, die in Koeldsja-Oase veel handelsbelangen heeft een groote teleur stelling zou zijn. Het wil van eindigen van het tractaat dan ook niets weten, integendeel 'aet wenscht zijn invloed te vergrooten. Vandaar zoo althans is de in vele krin gen heerschende meening-— het ultimatum van Rusland. Het trekt van China's mach teloosheid partij om consessies, waardoor het zijn invloed in Mongolië zal kunnen vergrooten. En het zal zijn doel bereiken, want China heeft reeds in zooverre toegegeven, dat men in Petersburg naar luid der be richten tevreden is. Althans voorloopig; over eukele zaken zal nog een nader overleg volgen. In China echter moet de stemming vijandig gezind zijn. En al zal men kunnen spreken van een Russische overwinning, toch slechts voorloopig, China ontwaakt en moderniseert zich. Niet het minst ook op militair gebied. En het zal waarschijnlijk niet zoo heel veel jaren meer duren, dat China met zijn miljoenen bevolking een macht in het Oosten geworden is, waarmee rekening dient te worden ge houden. Zou het ook niet even waarschijn lijk zijn dat het dan als het zich zijn kracht bewust is, van Rusland met rente terug zal vordereu wat dat rijk in China's moeilijke jaren brutaalweg onder de spreuk „macht boven recht" naar zich toegehaa d heeft? De tijd zal hierop antwoord geven.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1