Binnenland. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der Gemeente Texel Overwegende dat op meerdere plaatsen in de landen de besmettelijke veeziekte „mond- en klauwzeer" voorkomt Brengt onder de aandacht van de veehouders en landbouwers, dat het - aangezien het mond- en klauwzeer zeer dikwijls wordt overgebracht door personen die in aanraking zijn geweest met dieren, welke aan die ziekte leden, b. v. door veehandelaren aanbeveling verdient geene lieden op de boerderij toe te laten van wie men vermoeden kan, dat zij de smetstof bij zich kunnen dragen Noodigt hen bovendien uit bijzondere aandacht te wijden aan hunne schapen, daar deze meermalen het eerst door mond- en klauwzeer worden aangetast, en wanneer zich bij deze dieren eenig verdacht verschijnsel, b. v. kreupelheid mocht vertoon en, dadelijk den veearts te raadplegen. Texel, 28 Februari 1911. De Burgemeester van Texel, HIDDINGH. Stremming passage. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat de passage met rij- en voertuigen van Krassekeet tot voorbij de sluis in het Noorden tot nadere aankondiging is gestremd. Texel, 28 Februari 1911. De Burgemeester van Texel, HIDDINGH. TEXEL, 1 Maart 1911. Propaganda vergadering Vrouwenkiesrecht. De vergadering Zondag j. 1. in het hotel „Texel" was goed bezocht en mag zeker uitstekend geslaagd heeten. Aangenaam deed het openingswoord aan van mej. Langeveld door de goed verzorgde inhoud. Opgewekt, schoon nog wat zwak, klonk het strijdlied. De rede van Mevr. van 't Hof met zorg samengesteld en met overtuiging voor gedragen werd van het begin tot het einde met aandacht gevolgd. Aan de hand van llelène Marché en anderen werd door spreekster aangetoond dat de vrouw in zedelijken aanleg geens zins de mindere is van de man, dat zij in fijn en krachtig gevoelen zeker zijn meerdere is en dat slechts de weinige ontwikkeling der vrouw in 't algemeen oorzaak is van de bestaande misstand krachtig roept spr. daarom de vrouwen op tot meerdere ontwikkeling. Spr. schetst de invloed der vrouw in de samenleving, hare invloed ten goede als vrouw of zuster op echtgenoot en broeder, lang heeft het geduurd eer de vrouw zich bewust werd, thans werkt zij haar zusteren op tot de strijd voor invloed in het Staatsbestuur, om openlijke medezeggingsschap. Is niet iedere vrouw bekwaam zelf standig te kiezen, dit geldt evenzeer voor de man, zegt spr. doch de thans geldende wetten, waarbij b. v. de laagste dronkaard heer en meester is over zijn gade, dragen allen het kenmerk te zijn gemaakt zonder haren invloed. Onze strijd tegen de enge begrippen van conventie is zwaar, onze weg een zaam, waar wij slechts in den man met hoogstaande beginselen een bondgenoot vinden. Nadat spr. een gedicht van Henriëtte Roland Holst: „'tls geen goluk een vrouw te zijn geboren," heeft voorge dragen, wordt nagegaan de geschiedenis der vrouwenrechten, hoe verscheidene dier bestaande rechten hen in verschil lende landen zijn ontnomen, hoe zelfs tot vóór 1887 in de wetten van ons land geen beletsel bestond om de vrouw tot de stembus toe te laten, doch door in- lassching van het woord „mannelijk" toen is ontstaan, vervolgens de geschie denis van de vrouwenkiesrechtbeweging hier te lande de revue te laten passeeren, om ten slotte te komen tot het volks petitionnement van de S. D. A.P. waar van spr. beweert dit de gronden in dat adres zoo gesteld zijn, dat men overtuigd socical democraat moet zijn om dat te kunnen teekenen, om daarna de aan wezigen op te wokken bet adres van de Vryz. Dem. Bond te teekeneD, dat zoo gesteld is dat ieder man en vrouw onveischillig van welke politieke richting kan teekenen. Spr. noemt daarop verschillende Staten waar reeds vrouwenkiesrecht bestaat, betoogt dat het moet worden veroverd dat het niet wordt gegeven om met een opwekking tot aansluiting te eindigen. Daarna werd opgevoerd het tooneel stukje „Op den goeden weg", een tooneel- stukje van propagandische strekking. Wij zullen over de inhoud niet iu bijzonderheden treden, maar volstaan met te zeggen, dat de rollen zonder uitzon dering uitstekend vertolkt werden. Daarna kregen wij als toegift nog „Het lied der Anti s", waarvan de propa gandische waarde zeker twijfelachtig is, waarna de vergadering met dank aan de medewerkenden, in 't bizonder Mevr. Van 't Hof, de heer Drijver, mej. Van Eyck en de heer Jansen en met de wensch dat het werk van heden beloond zal worden met uitbreidingj van de afdeeling, door de voorzitster mejuffr. Langeveld gesloten. Wij gaan met onzen tijd mee. 'tls nog niet zoo heel lang geleden, dat de lijken van onze afgestorvenen bij de teraardebestelling per boerenwagen naar de laatste rustplaats werden ver voerd, een groote verbetering vonden wij het, toen men zich te Oudeschild een lijkwagen aanschafte en die tegen billijke vergoeding tot ieders beschikking stelde. Gisterenmorgen waren wij in de ge legenheid een lijkkoets in optima forma te bezichtigen, door de heeren Kikkert en Zonen, stalhouders te den Burg, aangeschaft, (zieannonce in dit uummer). De wagen is geheel nieuw en ziet er keurig net en toch eenvoudig uit, is voor een deel met zwart laken bekleed verder dof en glad zwart geschilderd en het ornamentwerk verzilverd. Een net zilver kruis, voor begrafe nissen van katholieken, kan boven de wagen worden aangebracht. Op dit ge bied dus al weer een groote verbetering. Aan het strand alhier spoelen in de laatste dagen geregeld flesschen aan waarin een kaart met het opschrift: „International fister invertigation," benevens het verzoek, in vier talen, om naam en adres van de vinder en plaats waar gevonden op de kaart in te vullen en dezelve daarna op te zenden, voor welke moeite een shilling wordt uitgeloofd Wij vernemen dat enkele personen van zes tot tien flesschen hebben ge vonden. Den Hoom, 25 Febr. Door R. Boon en P. Smit zijn aan 't strand een 20tal flesschen gevonden, allen voorzien van een Engelsche post kaart met verschillende talen bedrukt en met verzoek van opzending der kaarten met juiste opgaaf van datum, dag en waar dezelve zijn gevonden. Als belooning zal de vinder voor elke flesch een shilling ontvangen. Oudeschild24 Febr. Zaterdag en Zondag j.l. gaf de alhier bestaande rederijkerskamer T. A. V.E.N (J eene uitvoering voor hare donateurs en wel Zaterdags voor de ongehuwden en Zondags voor de gehuwden. Beide malen was de zaal van den heer Vos tamelijk goed bezet. Met veel succes werd opgevoerd „Adel," tooneelspel in 4 bedrijven door (Daisy) E. A. Junius, en „De Wonderdokter of kiespijn en liefde," blijspel in één bedrijf De hoofdrollen waren in goede handen en ook de andere rollen werden uit stekend weergegeven. De directeur, de heer C. Schaap, kan voorzeker over de uitvoering tevreden zijn. Een prettig en gezellig bal besloot telkens den avond. Hiermede zijn de wintervermakelijkheden zoo goed als afgeloopen. Waarschijnlijk wacht ons nog eene uitvoering van de gemengde zangver- eeniging „Eigen oefening." Oosterend, 21 Febr. J.l. Zaterdag vergaderden alhier in Café Duiuker de leden van de beide fondsen, bekend als Ziaken- en Begrafenis fonds. Aanwezig ongeveer 50 personen. De heer J. Daalder Dz. opende de bijeenkomst met eon welkom tot de aanwezigen en met een woord van hulde aan don heer dr. H. H. van der Vegt, die vele jaren een der geneesheeren van het. Zi-kenfmds is geweest en in het vorig jaar bedankte. Uit de rekening bleek, dat de oezitting» n van het Ziekenfonds waren gestegen van f 8z9,98 op f 845,71, terwijl de gewone rekening sloot met een nadeelig saldo van f8,05. De gewone ontvangsten hadden in 1910 bedragen f 774,40, de uitgaven f 782,45, waaronder f730 voor geneeskundige hulp, f 20 voor bodeloon, f 20 voor ondersteuning en f 10 voor de afd. Texel van het Witte Kruis. Het aantal leden (145) was met 4 gestegen. De rekening werd goedgekeurd. Tot directeur van dit fonds werd her kozen de heer J. Daalder Dz. en tot commissaris de heer D. Brouwer, die beiden hun hernieuwd mandaat aan vaardden. Door een der leden werd de wensch geuit, dat men zou trachten weer een tweeden geneesheer voor het fonds te krijgen. Na eenige besprekingen werd besloten, dat de bode bij de leden zal rondgaan, om te informeeren hoeveel leden dit verlangen. Het bestuur zal daarna inlichtingen inwinnen en dan zal men opnieuw vergaderen. Voor het Witte Kruis werd wederom f10 beschikbaar gesteld, waarna de werkzaamheden van het Ziekenfonds waron geëindigd. De heer M. Kikkert, commissaris van het Begrafenisfonds, heette nu de leden van dat fonds welkom en deelde mede, dat de directeur, de heer W. Bakker Kz. door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. De heer Kikkert deed nu rekening. Op 31 Dec. 1910 bedroeg het aantal leden van het Begrafenisfonds 416 met 197 kinderen van 4 12 jaar, totaal 613. Ontvangen aan contributie f304,91, uit gaven voor eene uitkeering f 60 en aan bodeloon f20, zoodat de winst f224,91 bedroeg, hoewel slechts 13 weken con tributie werd betaald. De bezittingen bedroegen f2960,45 of f 297,57 meer dan een jaar te voren. Ook deze rekening werd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat een anderen directeur gekozen zou moeten worden, daar de heer W. Bakker Kz. geen°her- nieuwd mandaat wenschte. Gekozen werd nu de heer M. Kikkert, die onder dank zegging voor het vertrouwen de benoe ming aannam. Tot commissaris werd herkozen de heer J. Koorn Pz., terwijl in de plaats van den beer Kikkert als commissaris gekozen werd de heer K. C. Geus. Beiden namen de benoeming aan. De heer Kikkert bracht hulde aan den ijver en de nauwkeurigheid, waarmede de heer Bakker het fonds gedurende 28 jaar heeft gediend. Na een vertrouwelijk gesprek werd de bijeenkomst gesloten. De pluimveefokker B. alhier, had een toom mooie kuikens, groot 60 stuks. Toen hij ze te 12 uur verliet, waren ze in de beste conditie. Te 2 uur evenwel vond men er 44 dood, waaronder ver scheidene met den kop er af. Men vermoedt, dat hier katten of andere roofdieren bezig geweest zijn. 28 Febr. Mej. G. Koning, die hier gedurende 10 jaren met zooveel belangstelling en succes aan de o.l. school onderwijs in handwersen gaf, nam heden wegens aanstaand huwelijk afscheid van hare leerlingen. Na een korte toespraak van het hoofd der school, die de scheidende dank bracht voor hetgeen ze voor de school gedaan heeft en haar veel goeds in haar huwelijksleven toewenschte, zongen de leerlingen het volgende: Na het gezang werd met een harteljjk woord van oen der leerlingen een keurig geschenk, bestaande uit een theeservies, aan mej. Koning toegewezen. Aangedaan dankte de scheidende voor dit stoffelijk blijk van waardeering. Vlieland. In het logement Cuoido werd Donder dag 23 Februari de derde lezingavond gehouden van „Nut en Genoegen". De n'et talrijke aanwezigen werden woiknm goheeten door den heer Wels, vice-voorzitter, waarna als spreker optrad de heer Donia. „De kemedie vaD Olie boer T'rnmo en Maanje Jout' door A. W. Barring, weid met veel aandacht gevolgd stemde nu eens ernstig en deed dan weer hartelijk lachen. Spreker had met zijne boeiende voordracht grooton bijval. De leden van „Nut en Genoegen" mogen den heer Donia, dio in deze benarde tijden van sprokers-schaarschte, telkens zich bereid verklaart ten hunnen genoegen op te treden, wel zeer apprécieeren. De zaal had wel eens flink bezet mogen zijD, dat hadden na den spreker, ook de dames en heeren, die met tal van humoristische voordrachten den avond verder vulden, ten volle verdiend. Hoe kostelijk heeft het publiek zich vermaakt bij al 't geen ten beste werd gegeven. Verwierven alle nummers groot succes, het meest toch wel de„Vijf Bakers" en „Onder moeders crinoline". Het uiterst „dramatische" tafreel in den scheersalon heeft hartelijk doen lachen. De heer Wels sprak het sluitings- woord en dankte alle dames en heeren die den avond voor ieder zoo genoeglijk hadden gemaakt. Een prettig bal volgde. Door de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente is met algemeene stemmen besloten de verkiezingen van Ouderlingen en Diakenen, alsmede de benoeming van Predikanten, voor de eerstvolgende 10 jaren weder aan een Kiescollege op te dragen. Wat 'n lief vrouwtje. Dezer dagen moest de 55-jarige weduwe, Louche zich voor de Gezworenen van Montbrison verantwoorden, omdat zij haar neef vermoord had. De aangeklaagde bleek zoo ingenomen met haar daad, dat zij elke nadere verklaring weigerde. Tevoren had zij reeds medegedeeld, geen verdediger te willen hebben, terwijl ze den advocaat, die toch haar verdediging zou beproeven, met moord dreigde. Mr. Muisant besloot niettemin, de hem ambtshalve opgedragen verdediging te verrichten. Nauwelijks had hij echter het woord genomen of het weeuwtje haalde „een touwtje," d. w. z. een lasso uit haar zak en mikte den strik zoo handig om de keel des sprekers, dat deze keel in een ommezien was dichtgesnoerd en haar bezitter op den grond getrokken. Met moeite ontrukte men madame Louche het touw. Het publiek werd zoo boos dat het schreeuwde ter dood 1 ter dood! De Grondwetsherziening. Naar wij vernemen, heeft de Staats commissie voor de Grondwetsherziening nog geen beslissing genomen, omtrent eenig punt van ingrijpenden aard. Intusschen is reeds gebleken, dat de meerderheid niet geneigd is tot invoering van algemeen kiesrecht te adviseeren. Wel is men over het algemeen gestemd voor uitbreiding van het kiesrecht. Wat het vrouwenkiesrecht aangaat, predomineert het denkbeeld, om de beletselen daarvoor uit de Grondwet te doen vervallen, zoodat eventueel in de Kieswet aan de vrouwen het kiesrecht kan worden toegekend. In de bevoegdheden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen vermoedelijk geen veranderingen worden voorgesteld, althans geen ver anderingen van beteekenis. Wel echter kunnen belangrijke wijzigingsvoorstellen met betrekking tot de Gemeentebesturen worden verwacht. Een spijkervreter. G. v. R., te Zeist, kon in den laatsten tijd bijna geen voedsel meer verteren. Bij het minste gebruik werd dat in de spreektaal zegt men „met permissie weeromgegeven" en o wonder een groote spijker bevond zich daarbij. Naar den dokter gaande met den vader, om een verklaring van het wonder te vragen, zei G. nog veel meer spijkers te hebben opgegeten. Op last van den dokter werd Gartin een auto van Zeist naar het ziekenhuis te Utrecht gebracht om door een operatie van dien zwaren inhoud te worden ver lost. Houdt uw stuivers goed vast. „Men weet niet hoe een stuivertje rollen kan", zegt het spreekwoord. Maar men kan ook wel zeggen men weet niet wat er gebeurd als het valt. Het zonderlinge feit is te Oldenzaal gecon stateerd, dat iemand, die oen gord gaaf nikkelen stuivertje van 19C8 op een steenen vloer liet vallen, het in twee stukken moest oprapon. 't Bloek toen, dat dit geldstuk uit twee platronde helften bestaat wolke al zeer slecht tot één geheel zyn samengevoegd. Een tweede Na weldra 'tscheidingsuur zal slaan, En nu gij benengaat, Nu doet, o ju/Trouw, 'tons veel smart, Dat g' ons voor goed verlaat! Vergeten zullen wij u nooit, Gij blijft door ons geecrd Wi| groeten U met dank in 'thait, Voor 't goede, ons geleerd. Het ga U in de toekomst goed Met hem, die U bemint: Ilij blijv' door heel het leven heen Uw beste, trouwe vrind! Vaarwel, o jufl'rouw, ons zoo waard, God schenk' U heil en vree j //O, leef nog lang gelukkig voort!" Dat is ons aller bcêl

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2