N°. 2445, Zondag 5 Maart 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin nenlancL Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. GRONDBELASTING. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer Gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, een opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1910. De verzoekschriften om hermeting of herschatting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet' te zijn. verricht de bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en bere keningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet van 21 Mei 1370 (Staatsblad No. 82) behooren luidens de artt. 16 No. 1, 19 No. 1, 23 derde lid en 44, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen 30 dagen na heden. Texel, 2 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Stremming passage. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat de passage met rij- en voertuigen van Krassekeet tot voorbij de sluis in bet Noorden tot nadere aankondiging is gestremd. Texel, 28 Febiuari 1911. De Burgemeester van Texel, HIDDINGH. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der Gemeente Texel Overwegende dat op meerdere plaatsen in de landen de besmettelijke veeziekte „mond- en klauwzeer" voorkomt; Brengt onder de aandacht van de veehouders en landbouwers, dat het aangezien het mond- en klauwzeer zeer dikwijls wordt overgebracht door personen die in aanraking zijn geweest met dieren, welke aan die ziekte leden, b. v. door veehandelaren aanbeveling verdient geene lieden op de boerderij toe te laten van wie men vermoeden kan, dat zij de smetstof bij zich kunnen dragen Noodigt hen bovondien uit bijzondere aandacht te wijden aan hunne schapen, daar deze meermalen het eerst door mond- en klauwzeer worden aangetast, en wanneer zich' bij deze dieren eenig verdacht verschijnsel, b. v. kreupelheid mocht vertoonen, dadelijk den veearts te raadplegen. Texel, 28 Februari 1911. De Burgemeester van Texel, HIDDINGH. TEXEL, 4 Maart 1911. Maart. Lentemaand. Februari is ten einde; we schrijven Maart. Maart heet Lentemaand en we mogen dus voor zeker aannemen dat de wintertijd is voorbijgegaan. Trouwens de afgeloopen maand heeft ons van den winter niet zooveel doen gevoelen. Fe bruari was meer ruw en onaangenaam dan winterig. Doch we schrijven Maart, lentemaand, we gaan de lente tegemoet. Niet slechts is het de kalender die dit predikt, doch de natuur zelve wijst er op dat een milder tijdperk in aantocht is. De eerste lingen der bloemen prijken reeds in den tuin, vele heesters ontbotten en komen reeds in blad er is groei in den grond, en 't doet ons goed dit te mogen waar nemen. 'Wij gaan een mooien tijd tege moet in het nieuwe leven dat zich openbaart. Doch niet slechts de natuur stemt tot groote verwachting, meer andere zaken doen de toekomst met belangstelling tegemoet zien. Herinneren we ons slechts de ver schillende zaken in den laatsten tijd ter sprake gekomen, als: de oprichting van een zeevaartkundige school, onder zoek naar de mogelijkheid van eene drinkwaterleiding, aansluiting bij het telefoonverkeer en zoo meer; en letten wij op hetgeen reeds tot stand werd gebracht inzake verbetering wegen, straten, en de aanleg van rioleering, dan mogen wij zeker wel constateeren dat de leuze „Texel wil vooruitgang" geen ijdele leuze is. Bij totstandkoming van een en ander zal aan den vreemdeling die ons eiland komt bezoeken een goeden indruk van het eiland worden gegeven en dat ook dit jaar weder het bezoek van vreem delingen niet op zich zal laten wachten, meenen wij wel te mogen verwachten. De vereeDiging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, alhier, welke ten vorigen jare door de uitzending van duizende circulaires de aandacht op ons eiland wist te vestigen, zal ook dit jaar de vruchten er van zeker nog wel zien. Doch de vereeniging stake daarmede nu niet haar bemoeiingen. Waar zij de aandacht heeft weten te vestigen op het aangename wat een bezoek aan het eiland biedt en tengevolge daarvan dat bezoek heeft aangemoedigd, daar ligt het zeker op haren weg om het voor den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te doen zijn en daartoe behoort iu de eerste plaats gewenschte verfraaiing aan te brengen en de gelegenheid tot een goede verplaatsing over het eiland te bevorderen. Dat in deze nog wel iets is te doen, zal zeker niemand ontkennen en wanneer we dan bedenken dat tot verfraaiing van den Burg eenig fonds beschikbaar is en de beheerders daarvan eene wenk tegemoet zien van de Vereeniging hier bedoeld, dan moge dit eene aansporing zijn om daarmede niet te lang op zich te laten wachten. Eene algemeene ver gadering voor dit doel uitgeschreven, zou allicht gewenschte gegevens aan de hand doen. Het mooie jaargetijde is in aantocht, daarom niet getalmd, 't is nu de juiste tijd. Voor snoeien, planten en wat dies meer zij, is de tijd gekomen. Wij wachten af. Militieplichtigen. Bij de Donderdag te Helder gehouden indeeling van militieplichtigen, werden de van deze gemeente opgeroepenen als volgt ingedeeld: Lichting 1910. Hendrik Jan Thomassen, wegens ziekte niet ingedeeld. Jacobus Willem Bakker, 4e vesting, Helder. Lichting 1911. Auke Laan 4e vesting, Helder. Cornelis Thomassen Pieter Dijker llendricus Daalder Genie, Utrecht. Hendrik Blom Pantserfort, Helder. Arie Garritsen 4e veld, Leiden. Jan Hendrik Kikkert zeemacht. De Cocksdorp, Nu de kokkelvisscherij, waarmede den laatsten tijd door het stormachtige weder niet veel is verdiend, ten einde spoedt, zal een deel der Coeksdorp9r visschers zich gaan toeleggen op hetharingtrekken. 't Is te hopen dat hiermede een goed stuk brood te verdienen is, daar de schelpenvisscherij, waarmede men zich anders ging bezighouden, geen ruim be staan oplevert. Oosterend, 3 Maart. De afdeeling „Texel" van Vrouwen kiesrecht hield hier Woensdagavond j.l. in „het Wapen van Amsterdam" eene bijeenkomst, bestaande uit een tamelijk groot aantal personen. Met eene korte mededeeling kan volstaan worden, daar de lezing van Mevrouw Van 't Hof, waarnaar met de meeste aandacht ge luisterd werd, en bet tooneelstukje „Op den goeden weg", hetwelk op uitnemende wijze afgespeeld werd, gelijk waren aan wat eerder te Den Burg ten beste gegeven werd. De vergadering was uitstekend voldaan en het applaus was verdiend. De vice-presidente, Mej. Langeveld bracht dank voor belangstelling, lezing en spel, noemde het een verlies voor Texel, dat Mevrouw Van 't Hof naar elders gaat en sloot met den wensch, dat er door allen gestreden mag worden voor een goede en rechtvaardige zaak. Vlieland.. Op het Noordzeestrand is aangespoeld eene partij ongemerkte mijnstutten. Aankoop van vee voor België. In de Betuwe en Noord-Brabant wordt veel mager vee opgekocht voor België één koopman kocht er op één dag van de 81 koeien, die hij bezag, 80. De prijzen zijn gemiddeld f 40 hooger dan het vorige jaar en loopen van f150 tot f200. Een zonderling. Een alleenwonend, hulpbehoevend man van 82 jaar te Nieuw-Beierland, die reeds een paar jaar onderstand genoot, heeft den armmeester laten roepen en hem verteld, dat hij nog wat geld had en dit aan het armbestuur wilde geven. Uit een kist, werden toen eenige zakjes te voorschijn gehaald, welke te zamen ruim f 1450 bevatten, waarvan f700 aan gouden tientjes. De man is dadelijk bij anderen onder dak gebracht. Te vroeg Men meldde uit Lekkerkerk aan de „N. R. Ct." Als een voorbeeld van vroege ontwikkeling kan dienen, dat bij de woning van den heer J. S., een levende nachtvlinder gevangen is, de „Plakker of Stamuil" de gewone vliegtijd is Juni Augustus. Aan de „Geld." wordt gomeld Iemand te Winterswijk had een paar rozestruikjes buiten staan, waaraan in November nog verscheidene kDoppen zaten. Niettegen staande den winter, al was die dan niet heel streng, komen thans uit drie knoppen de rozen al te voorschijn. Voetballen op straat. Te Breda was de schooljongen B., in de Ginnekenstraat druk aan 't voetballen meteen brok glas. Een forsche trap gaf het ding een verkeerde richting, met het noodlottig gevolg, dat een groote spiegelruit ter waarde van f 200, bij de heer Lefel ver nield werd. Het eerste kievitsei. Als voorteeken van een vroeg vooijaar kan gemeld worden, dat Dinsdag op het weiland van W. Kroon te Vogelenzang het eerste kievitsei s gevonden. „Opr. H. Ct." Uaanklippelen" De traditie op Vastenavond getrouw, is te Rozendaal weer den laatsten dag het zoogenaamde „haanklippelen" ver toond. Op het erf van een buitencafé ligt een wiel horizontaaldaarnaast staat een paal, waaraan een haan hangt met half afgesneden hals. Op het wiel nemen vier personen plaats, gewapend met knuppels, die daar „klippels" heeten. Het wiel wordt snel rondgedraaid en de vier menschen trachten met hun stok verder den kop vau den romp te scheiden. Wien 't gelukt, is de prijswinner. Een vreemd vermaak. Veeziekte. Te De Punt (GroningeD) is mond- en klauwzeer uitgebroken in een stal met 52 koeien. Al de dieren zullen worden afgemaakt. In het Oldambt staat de veehandel nu reeds geheel stil. Vroeg in de wei, maar laat vet. De heer H. de Toom, landbouwer te Zevenhuizen, heeft Maandag 27 Februari reeds 13 melkkoeien in de wei gebracht. Toch zeker niet omdat er al zooveel gras is. Arend geschoten. Een groote arend, die sedert een 3-tal maanden in de buurt van Zeist en De Bilt vertoefde en daar een geweldige oprui ming hield in de wildstand, is door een jachtopziener te De Bilt geschoten, na een vergeefsche poging om hem te krijgen door middel van een dood konijn, neer gelegd op een akker en vastgebonden aan twee palen. De arend liet zich n.l. ver uit de hoogte op het cadaver neer ploffen en verdween ondanks alle vast binden aan palen met het konijn in de wolken. Dezer dagen echter schoot de jachtopziener den roofvogel neer. Het is een beest met een vlucht van 2'/; meter. Hoe een actrice er zich uitred. Mej. Mary Beekman bleek Maandag avond 'Dij de voorstelling in den Frascati- schouwburg te Amsterdam van „Een heer in 'tspel" een actrice te zijn, die zich uit een moeilijke situatie weet te redden. In een der scènes, waarin zij der wanhoop nabij moet zijn en steeds roept „wat 'n dag, wat 'n dag", valt zij op een stoel neer. Die stoel bleek Woensdagavond niet bestand teg9n juffrouw Beekman's pondjes en brak, zoodat de actrice viel. Zeer ad rem zeide zij direct na het onvermijdelijk vrouwelijke „schrikgille- tie", nog eens weer „wat 'n dag, wat 'n dag", zoodat het publiek meende, dat het erbij hoorde. Maar spoedig maakte een hartelijk applaus haar duidelijk, dat men den „truc" had gesnapt. Bloedvergiftiging. Van een bejaarde vrouw op Urk, die haar hand niet noemenswaard aan de kachel verwond had, begonnen kort daarna hand en arm zoo dik te worden en te kleuren, dat geneeskundige hulp ingeroepen werd. Deze mocht evenwel niet baten; blijkbaar ten gevolge van bloedvergiftiging is de vrouw overleden. Lenteboden. Onder de gemeente Goederede is het geroep van den koekoek alweer vernomen. Te Hoorn is de eerste zwaluw aan gekomen. Onweer. Al vlug. In oostelijk Groningen heeft het deze week vreeselijk geonweerd. Te Oude Pekela sloeg de bliksem een gat in den fabrieksschoorsteen van de fabriek „De Aasslroom," die daardoor buiten ge- i bruik is gesteld. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. "Voor Ei Berg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Ct3. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1