N°. 2446. Donderdag 9 Maart 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BionenlancL Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Noor de Bono 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Aan onze lezers! Het leven op een eiland heeft een eigen aardige bekoorlijkheid, men leeft, om het zoo te zeggen, in een wereldje apart, af gescheiden door natuurlijke grenzen van de groote wereld. Dat brengt onwillekeurig met zich, als gevolg van het elkander noodig hebben een nauwere aaneensluiting en een zeker koud zijn voor wat buiten dat wereldje omgaat. 't Is eenigszins als het leven op een schip, het telkens elkander ontmoeten, het niet elkander kunnen ontwijken en het in zekeren zin van elkander afhangen en vooral het hebben van dezelfde belangen, brengt verbroedering. Wij ervaren het allen, zoodra we ons buiten de gemeente begeven; „hé, nog een Texelaar," en we vragen dan niet van welke kerkelijke of politieke overtuiging die Texelaar is. Als in iedere wereld, bestaat ook in ons wereldje, de behoefte om geregeld door middel van drukpers gemeenschap met elkaar te houden, het aangewezen middel daartoe is de plaatselijke courant. Wil nu die plaatselijke courant aan zijn bestemming beantwoorden, dan dient ze te zijn, beslist onzijdig, zoowel op politiek als kerkelijk gebied, vermijdend wat een deel van de bewoners van ons wereldje van het andere deel zou kunnen vervreemden. Wat ons betreft, hebben we dat steeds zooveel in ons vermogen is vermeden, anders is dat met onze medewerkers en correspondenten, en zoo is het wel eens voorgekomen, dat door drukte aan onze aandacht was ontsnapt, een zinsnede, die enkele onzer lezers aanstoot kon geven. Wij wenschen; dat ons blad zij een on zijdig blad, en daarom plaatsen wij niet een bericht van een onzer correspondenten over kerkelijke strijd binnen onze gemeente en wenschea dat ook niet te doen op ver zoek van een geacht abonnée. Ons blad moet blijven, het orgaan van alle Texelaars. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der Gemeente Texel Overwegende dat op meerdere plaatsen in de landen de besmettelijke veeziekte „mond- en klauwzeer" voorkomt; Brengt onder de aandacht van de veehouders en landbouwers, dat het aangezien het mond- en klauwzeer zeer dikwijls wordt overgebracht door personen die in aanraking zijn geweest met dieren, welke aan die ziekte leden, b. v. door veehandelaren aanbeveling verdient geene lieden op de boerderij toe te laten van wie men vermoeden kan, dat zij de smetstof bij zich kunnen dragen Noodigt hen bovendien uit bijzondere aandacht te wijden aan hunne schapen, daar dez9 meormaien het eerst door mond- en klauwzeer worden aangetast, en wanneer zich bij deze dieren eonig verdacht verschijnsel, b. v. kreupelheid mocht vertoonen, dadelijk den veearts te raadplegen. Texel, 28 Februari 1911. De Burgemeester van Texel, HIDDINGH. NATIOSALE MILITIE. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester der gemeente Texel vestigt er de aandacht van belangheb benden op, dat op de gemeente publicatie- borden is aangeplakt eene bekendmaking houdende opgave van de lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen, welke in het jaar 1911 voor herhalingsoefeningen on ler de wapenen moeten komen, met vermelding dor data van opkomst en van vertrek met groot verlof. Texel, den 7 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 25 Febr.—4 Maart. Er was in de afgeloopen week weinig belangrijk binnenlandsch nieuws. Nietalleen vielen er geen belangwekkende binnen- landsche gebeurtenissen voor, doch ook de Kamerzittingen boden weinig stof tot be schouwingen. De Kamer zette de beraad slagingen voort van het ontwerp tot bestrij ding der zedeloosheid en bracht deze ten einde ofschoon de eindstemming nog tot later moest worden uitgesteld Er werd nog breedvoeriger over de verschillende artikelen gedebatteerd dan aanvankelijk verwacht was. Het aantal amendementen was dan ook nogal groot. De minister behoeft zich over het lot van het ontwerp evenwel niet ongerust te maken, want het laat zich aanzieD dat het met een flinke meerderheid bij de eindstemming zal worden aange nomen. Aan het slot der behandeling werden nogal belangwekkende debatten gevoerd over een amendement van den afgevaardigde Van Vuuren. Het was een amendement op het artikel waarin door den minister het grofife spelen bij de wedrennen strafbaar werd gesteld, door het bookmakersbedrijf te verbieden. De heer Van Vuuren nu meende dat het artikel niet ver genoeg ging en wilde ook de totalisator bij de wed rennen verbannen. Een groot aantal leden had daartegen bezwaar omdat ze meenden dat daardoor den genadeslag zou worden toegebracht aan de wedrennen. De totalisator toch beschouwde men niet als een zoo groot kwaad en er werd op gewezen dat zij een groote attractie is bij de rennen en zeer medewerkt om het bezoek te vergrooten. Het bezoek zal afnemen voorspelden ze als de totalisator verdwijnt en daardoor zullen de wedrennen, die men beschouwd van veel belang te zijn voor onze paardenfokkerij moeten verdwijnen. Ook de minister bestreed het amendement omdat hij de voordeelen grooter achtte dan het moreele kwaad. Toch koos de Kamer voor het amendement, al was het dan ook maar met 36 tegen 34 stemmen. De totalisator is daardoor ten doode op geschreven en afgewacht moet worden of dat werkelijk een doodvonnis voor de Nederlandsche wedrennen inhoudt. o—o—o Duitschland gaf in de afgeloopen week weinig stof tot een beschouwing niettegen staande de Rijksdag nog wel bijeen is tegenwoordig. Deze hield zich in de laatste dagen bezig met de Legerwet, die met groote meerderheid aangenomen werd voor zoover ze behandeld is, doch waarover ook al weinig bijzonders te vermelden valt. Bij gebrek aan belangrijke politieke en parlementaire gebeurtenissen hebben tal van bladen zich in de laatste dagen nogal bezig gehouden met beschouwingen over de komende Rijksdagverkiezingen. Zooals men weet loopt de 5-jarige zittingsperiode van den Rijksdag den 25 Januari 1912 af en nu wisten enkele bladen reeds mede te deelen dat de verkiezingen reeds dit jaar in Novem ber zullen plaats hebben. De „Frankf. Zeit." bestrijdt echter de juistheid dezer berichten. De verkiezing worde nooit zoolang vooraf vastgesteld eu het blad acht het bovendien niet aannemelijk dat do regeering er dit maal zoo vlug bij zal zijn. Wel heelt het vernomen, dat de huidige Rijksdag geen winterzitting zal houden en de verkiezingen nog dezen herfst zullen plaats hebben. Thans reeds wordt met belangstelling het treffen bij de stembus tegemoet gezien. Ook beginnen de politieke partijen reeds hun wapenschouwingen te houden en hun plan van aanval op te maken Vermoedelijk zal de strjjd gestreden worden onder de leuze voor of tegen het blauw zwarte blok. En niet onwaarschijnlijk is dat daarbij zelfs de nationaal-liberalen „tegen" zullen kiezen, ook al komt het niet tot een stembus overeenkomst Bebel-Bassermann. Intusschen hebben de Badensohe kiezers in Imraenstadt Landau het blauw-zwarte blok weder eens een waarschuwing gegeven. Het betrof een tusschentijdseho verkiezing voor een zct6l die tot nu toe door hét Centrum als vast beschouwd werd. Thans evenwel zal er een herstemmiug moeten plaats hebben met groote kans dat hot Centrum de zetel aan de liberalen zal moeten afstaan. o—o—o— De Fransche Kamer, die in den laatsten tijd reeds meer dan eens met groote meer derheid van stemmen haar vertrouwen uitsprak in het beleid van het Kabinet, heeft dit Zaterdag op het onverwachtst en als bij verrassing zoo'n nederlaag toegebracht dat Briand eD zijn medeleden zich genood zaakt hebben gezien, het ministerieele bijltje er bij neer te leggen. Het eigenaardige daarbij is nog wel dat Briand ten val ge bracht is door de groote ontevredenheid over de toepassing van de wet op de con gregaties, een wet waarvan Briand zelfde geestelijke vader genoemd kan worden. Er was over de congregaties een inter pellatie aangekondigd, de radicale afge vaardigde Meunier en de radicaal-socialist Malvy zouden de kwestie ter sprake brengen, doch waarschijnlijk was er niemand onder de regeering en haar vrienden, die zich ook maar eenigszins over den uitslag der inter pellatie bezorgd maakte. De beide inter- pellanten deden een feilen aanval op Briand en vooral Malvy verweet dezen in heftige bewoordingen laksheid en toegevendheid tegenover de geestelijke orden die de wet ontduiken. Briand trad veel te toegevend op, er werden geen vervolgingen ingesteld er vielen geen vonnissen, de Jezuiten zetten hun arbeid ongehinderd voort, meer dan 6000 seholen waren al weer geopend, waarin hetzelfde personeel van vroeger les gaf, en zouvoort. En hoonend besloot Malvy met de verdachtmakende bewering, dat het Kabinet zoo zachtmoedig en laks optrad om bij de rechtschen in 't gevlei te komen. Briand verdedigde zich en het Kabinet tegen dezen aanval. Hij wees er op dat van 1901 1904 niet minder dan 1700 geestelijke vereenigingen opgeheven waren dat er wegens het heropenen van scholen een groot aantal vervolgingen ingesteld waren en werden en dat een groot aantal der door Malvy bedoelde scholeü niet onder de bepalingen der wet vielen. Met kracht kwam hij op tegen de bewering de recht- scheD in gevlei te willen komen, integendeel hjj wenschte te vernieuwen de reeds vroeger afgelegde verklaring, dat hij wilde regeeren met een republikeiusche meerderheid. Al dadelijk viel uit de stormachtige toe juichingen die Malvy's redevoering ten deel vieleD op te maken dat er een gevaarlijke atmosfeer in de Kamer heerschte. Na de redevoeringen kwam een tweetal moties in behandeling, n. 1. een van Malvy luidende „De Kamer besloten, de volledige toe passing van de wetten op de godsdienstige congregaties van 1901 en 1904 te veilangen, elke toevoeging afwijzende, gaat over tot de orde van den dag; en een van Drelon c. s. van den volgenden inhoud „De Kamer, de verklaringen der regeering goedkeurend, vertrou wende, dat zij de wetten van 1901 en 1904 zal toepassen en elke toevoeging verwerpend, gaat over tot de orde van den dag." Voor de eerste motie was de voorrang gevraagd, doch Briand stond op om te verklaren dat de regeering de kwestie van vertrouwen stelde en dat zij alleen de motie Drelon wenschte te aanvaarden. De uitslag der eerste stemming was, dat de voorrang van de motie Malvy verworpen werd met 296 tegen 221 stemmen, een meerderheid van 75 stemmen. Toen volgde het eerste gedeelte van de motie-Drelon dat met 262 tegen 23S stemmen aangenomen werd het tweede gedeelte met 437 tegen 38 en de geheele motie met 258 tegen 242 stemmen, of slechts 16stemmen meerderheid. De regeering had overwonnen, maar met een zoo geringe meerderheid dat het haast een nederlaag genoemd kon worden. De regeering heeft het dan ook zoo beschouwd en ontslag genomen. Intusschen is er al weder een nieuw Kabinet opgestaan, dat onder leidiug staat van den senator Monis. o oo Het Engelsche Lagerhuis heeft reeds de tweedo lezing van het Veto-ontwerp achter den rug. Maandag ving de behandeling aan en nu bepialde de opposite zich niet enkel tot do bestrijding van het ontwerp, doch ook werd door haar bij monde van Austen Chamberlain een motie ingediend, waarin een wetsontwerp tot hervorming van het Hoogerhuis werd aanvaard, maar met hand having van het onafhankelijk karakter als Tweede Kamer en waarin beslist stelling werd genomen tegen het Veto-ontwerp, die naar de voorstellers beweerden, alle wet gevende maebt in handen van het Lagerhuis zou leggen, waardoor geen waarborg zou worden verkregen tegen de doorvoering van ingrijpende maatregelen, die in strijd zijn met den wil de6 volks. In de zitting van Donderdag voerde ook Balfour het woord over de kwestie, waarbij hij in een heftige redevoering de regeering aanviel. Hij verweet deze dat ze bezig was om op bedriegelijke wijze een wetsontwerp tot het verleenen van zelfregeering aan Ierland er door te krijgen. Deze beschul diging gaf aanleiding tot heftige protesten van de zijde der regeeringsmeerderheid en zelfs werd den speaker gevraagd Balfour tot de orde te roepen omdat deze het woord „bedrog" genoemd had. Deze voldeed even wel aan dien wensch niet en Balfour zelf weigerde de gewraakte uitdrukking terug te nemen. Dit incident uitgenomen verliep de be raadslaging nogal kalm. Minister Asquith bestreed de door de oppositie ingediende motie en verklaarde dat de regeering tot geen enkel compromis bereid was. Het Engelsche volk had z. i, duidelijk genoeg uitgesproken dat het de kwestie met het Hoogeihuis geregeld wenscht te zien als de regeering zich dat door het Veto-ontwerp voorstelt. Het resultaat was tenslotte, dat de motie van Chamberlain met ruim 120 stemmen meerderheid verworpen werd, terwijl het Veto-ontwerp met een evengroote meerder heid in tweede lezing werd aangenomen. TEXEL, 9 Maart 1911. De 127» jarige Regeering van Ko ningin Wilhelmina, werd dezer dagen op verschillende plaatsen feestelijk her dacht. Een algemeene feestdag is er evenwel niet van gemaakt; vandaar zeker dat ook in onz9 gemeente er geen aandacht aan werd gewijd. Oosterend7 Maart. Een aantal jongelui heeft hier eene vergadering gehouden tot oprichting van een tooneelclub. Tot oen definitief be sluit is men nog niet gekomen, doch het resultaat der vergadering is, dat men op een der a.s. kermisdagen eene uitvoering van tooneel- en kamerstukjes zal trachten te geven. Daarna wil men overgaan tot de oprichting van een Re derijkerskamer, waarvoor men zich reeds van de noodige leiding verzekerd heeft. De afd. Oosterend van den Ned. Protestantenbond zal in deze maand nog eene bijeenkomst houden, waarin ds. Haarst van Nieuwe Niedorp zal voorgaan. Eerst in don volgenden herfst zullen dan de vergaderingen voortgezet worden. Be Cocksdorp. In een gisteren gehouden vergadering in de Ned. Herv. Kerk alhier is met bijna algemeene stemmen besloten, dat het kiescollege voor de eerstvolgende tien jaren weder het recht zal hebben, leden van den kerkeraad te verkiezen en predikanten te beroepen. Oudeschild, 7 Maart. Gistermorgen zijn de Volendammers, die hier gedurende dit seizoen met 2 botters, op garnalen hebben gevischt, weder naar Volendam teruggekeerd. Naar alle waarschijnlijkheid zullen zij aanstaanden herfst wel weder onze haven bezoeken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1