INGEZONDEN STUKKEN. Uitslag van gehouden Moopingen. Predikbeurten. Marktberichten. Door de Prov. Staten van Noord- Holland is tot griffier gekozen de heer Mr. P. Dozij. Wij verwijzen naar een annonce in dit nummer betreffende de Soirée Yariée a. s. Zaterdag in hotel Texel, sluiting van de danslessen onder leiding van de heeren Polak van Helder. Het succes met de vorige soirée be haald, is zeker een aanbeveling voor deze tweede en laatste in dit seizoen. Lente 1 Als 6en voorbode van de naderende lente werd ons heden vertoond, een vlinder „kleine koolwitje" gevangen in polder Eierland. Arm diertje, eindigend zijn kortstondig vlinderbestaan in een cartonnen doos op watten. Vlieland. Het fanfarecorps gaf den 5den Maart zijn tweede uitvoering in dezen winter. Met groote voldoening zullen directeur en werkende leden op dezen welgeslaag den avond kunnen terugzien. De zaal in hotel Meijer was zeer goed bezet. Bij de drie eerste nummers, waar mee het corps den avond opende, bleek terstond, hoezeer de plaatsing den klank der muziek ten goede kwam. Vroolijke muziek, een marsch, een wals, een galop, ze bracht aldra bij de toehoorders de stemming er in, telkens werd luid geapplaudiseerd Een voordracht door de heeren Donia en Meijer verwekte groote hilariteit. „Nederland en Duitschland" bevatte veel ondeugends en het ironisch slot van ieder couplet deed het uitstekend. De aller nieuwste mode-dwaasheid, verzonnen in Parijs, werd op de Vlielandsche planken nu reeds van harte bespot Drie religieuse liederen van Mozart werden door het grootste deel der aan wezigen met veel aandacht gevolgd. Een ander deel babbelde er lustig op los, hinderlijk en storend. Een kort blijspel vermaakte een ieder. „Hoog Bezoek" werd verwacht en de agitatie van den heer des huizes steeg met iedere minuut, mevrouws toon werd al scherper, het dienstmeisje schijnbaar al dommer. Aller amusantst werd het stukje vertolkt door de dames J. Bloem, W. Meijer en den heer Donia, ze behaal den tezamen door hun eenig spel dan ook grooten bijval. Voor afwisseling was goed gezorgd. Hot corps speelde na de pauze een oude bekende, altijd even bekoorlijke fantasie uit de Martha, nog een polka en een marsch en daarna deed de heer Meijer weer harteljjk lachen om zijne opvatting van Maandagsrust. Hoe is er bovendien geschaterd om die grap van de Maasbrug 1 Menigeen was een oogenblik dupe van de allerdwaaste mop de laatste woorden werden overstemd door het gejuich en gelach. Mogen de heer Donia en zijn corps evenveel genoegen van deze uit voering beleefd hebben, als zij ieder, die haar bijwoonde, verschaft hebben. Toen de fanfare haar taak met eenige opgewekte en vlot gespeelde nummers besloot, verschenen nog Vier Bruidegoms ten tooneele, getooid met reuzen- bouquette». Door hun kluchtige grimassen deden de heeren Meijer, de Jong, Sieben en Holleman, ieder beseffen dat ze vroolijk scheidden van het vrije leven. Mej. W. Mejjer begeleidde de voor drachten op verdienstelijke wijze. Namens het bestuur der vereeniging richtte de heer Donia ten slotte eenige woorden van dank tot de dames, die medegewerkt hadden, tot het publiek voor z'n komst en belangstelling en riep allen een „tot weerziens" toe. Een zeer genoeglijk bal volgde. Voor het onderstaande wordt ons plaatsing verzocht. In hare laatste vergadering besloot het bestuur der vereeniging tot verbe tering van de schapenfokkerij in N. II. aan de afdeeling Alkmaar der Holland- sche Maatschappij van Landbouw op baar aanvrage om een bijdrage voor bare tentoonstelling onder eenige voor waarden toe te zeggen de prijzen ad f35.- voor een nieuwe rubriek in de afdeeling wolvee nl. een fokfamilie be staande uit minstens 1 ram, 4 ooien en al de uit hunne paring in 1911 geboren lammeren. Aan de Koninklijke Noderlandsche Landbouw vereeniging zal op bare uit- noodiging het plan worden aangeboden om in 1913 met 5 collecties te demon- streeren en wel met volbloed Texelaars, volbloed W ensleydales, gekr uiste Lmcolns gekruiste Wensleydales en gekruiste Texelaars. De aanhouding van excellente fokdie- ren, in hoofdzaak rammen, zal bevorderd worden door de toekenning van aanhou- dingspremiën. Het plan hiervoor is in handen eener commissie gesteld tot verdere uitwerking. Ingevolge dit besluit zal aan de regeering f 750 subsidie worden aangevraagd. Padvinders op eigen risico. Drie 15jarige jongelieden uit Haarlem, wier hoofd op hol was geraakt door padvinderslectuur, gingen na volbrachte dagtaak Donderdagavond op avontuur uit. Na een flinke en vermoeienden tocht bereikten zij het Zandvoortsche strand waar met behulp van touw en eenig zeildoek een soort tent werd gespannen. Daar ze het wel wat koud kregen, zochten en vonden ze 't pad, dat naar de heerlijke verwarmde wachtkamer van 'tstation leidie. Besloten werd hier te overnachten. Het h6eft niet mogen zijnde rijks veldwachter De Bruin, die hen half slapend aantrof, noodigde hen uit met hem het pad te bewandelen naar het politiebureau, waar ze met innigen spijt afscheid namen van hun drie mooie, blankgepoetste pistooltjes met overvloed van flobertpatroontjes. Daar werd den moeden zwervers welwillend nachtlogies verstrekt. Zaterdagmorgen zijn de padvinders raar de plaats huuner woning en dus op het rechte pad teruggebracht. Wat een sulleke van een manneke. Ze hadden 18 jaar 't lief en leed samen gedragen, een echtpaar in Tietjerk. Maar Vrijdag ging de min zijn zieken vader bezoeken en daarover was vrouwlief slecht te spreken. Na 't weggaan van den man schrijft ze op 't hek bij haar woning: „Groot bal bij..." en plaatst een roode vlag bij 't geschrevene. Toen de man terugkomt, vindt hij de deur gesloten en tevergeefs is zijn ge roep om binnen te komen. Hij is genoodzaakt voor den nacht ergens anders een onderdak te zoeken. Ook de volgende twee dagen is er van verzoening geen sprake. Maandag is hem weer toegang verleend! Een Bredasche rooversbende. Dooi de politie te Breda zijn aange houden een aantal 12 14jarige jongens die voortdurend de stad onveilig maken en stelen waar zij stelen kunnen. Alle daar in den laatsten tijd ge pleegde diefstallen van koek, taart, haring, sprot, geld enz. hebben zij op hun ge weten. Wat moet er toch van zulke jongens groeien? Een hooge gast. Zaterdag i3 te Ridderkerk de ooievaar op het dak der dorpskerk aangekomen. Handig. De gebroeders Brinkman, smeden te Heerewaard, hebben een even orgineele als vindingiijke gedachte gehad; Voor een luttele som wisten zij in het bezit te komen van een buiten ge bruik gestelde motorfiets. Dezer dagen hoorde men het gestoot van een nieuwe stoommachine en wat bleek: de „tuf-tut" staat, in een voor hem ingerichte machinekamer, gereed voor het in werking brengen van een ijzerdraaibank,boormachine, slijpsteen enz Toch vernuftig! Mond en klauwzeer. Dinsdagavond werden in het abattoir te Groningen 50 koeien gebracht. Woens dagmiddag werden uit de gemeenten Vries en Haren 60 koeien binnengebracht. Deze koeien, afkomstig van stallen, waar mond- en klauwzeer heerscht, zouden afgemaakt worden. Dinsdag werd het vleescb van 100 afgemaakte koeien verkocht. De landbouwvereeniging te Onnen is van oordeel, dat het beter is om het mond, en klauwzeer te laten doorzieken, dan de thans genomen maat regelen om alle besmette stallen te ontruimen. Zij wenscht afzondering van de stallen. Zedelijkheids wetgeving. Men meldt aan „Het Vad." als historisch van de VeluweNu de heeren in den Haag bezig zijn ons voor te schrijven wat we hl of niet mogen zien op prent briefkaarten enz. enz., lijkt het ons niet ondienstig ons wedervaren aan de ver getelheid te onttrekken. 't Was dezer dagen hier gemeenteraads verkiezing en dan ïszoo'n dorpsgemeente huis het tooneel eener bedrijvige drukte. Ook nu gaan en komen de kiezers af en aan. Op de trappen van 't gemeentehuis staat onze gemeenteveldwachter en inspecteert een kistje „ansichten" dat aan een touwtje bengelt aan den hals vau een koopman in deze dingen. Onge veer een 10 tal wordt door dezen dienaar van de Heilige Hermandad in beslag genomen. Op de vraag waarom, antwoord deze „Er is den Haag een nieuwe wet ge maakt en nu moet ik deze kaarten in beslag nemen 1" Het fraaiste van deze voorbarige zorg voor de geestelijke belangen onzer Veluwenaren was wel, dat de briefkaar ten bij nadere beschouwing bleken be stemd te zijn als propaganda tegen drankmisbruik. Mijnheer de Redacteur! Haver. Rijkspostspaarbank. Aau het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Febr. 1911 Ingelegd f 12133.696 Terugbetaald - 11921.195 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 3564. Rij kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes,uitgegevenin de maand Februari, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adrps, kasteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Zondag 13 Maart 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Van der Wan. Koog, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschdd. Voorm. 10 uur ds. Visser. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Zendingsbijeenkomst. Collecte. Sprekers ds. van Grasstek. ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. vaD Grasstek. Geen Doop. Cocksdorp, Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. hall 10 ds. Dagevos. H. Avondmaal. Nam. 3 uur ds. Dagevos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuporus. Den HoornVm. 10 uurds. Bussemaker. Amsterdam, 6 Maart. Aangevoerd 266 Runderen, le kwal. 78 A 82 et. &J> 2e kwal. 72 a 76 et u 3o kwal. 62 a 70 et. S. 125 Molk- en Kalfkoeion f 145 a f 300, 124 Nuchtere Kalveron i 7,A t 13, 454 Vette Varkens 49 a 54 ets. I'urmerend, 7 Maart. Aangevoerd 380 Runderen waaronder: 157 vette koeien 68 d 80 Ct. por KG. 09n Geldo kooien t 140 d 210 Melkkoeien f 180 d 290. 3 stioron. 62 vette kalveren f 0,90 a f 1 10 p. Kg. 1089 Nuchtero kalveren t 10a i 30—; 2061 Schapen f 20 A 128, Lammeren t a 1 293 vette varkens f 0,51 a 10,55 per Kg.; 155 magere varkens f 16 a 128, 254 biggen f9 a 114 kipeioren f 3.75 a 1 4.25 por 100; (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Vriendelijk doch dringend verzoek ik, deze regeleu in uw blad op te nemen. Met verwondering hebben wij kennis genomen van wat er door mevr. van 't Hof, te Oosterend, (volgens beriebt Vliegend Blaadje) is uitgesproken. Mocht 'tons al verwonderen, dat door een De mocratische voorvechtster een vergadering wordt gepubliceerd zonder debit, nog meer verwondert 't ons, dat de strijd tot verwezenlijking voor 't algemeen kiesrecht op zoo'n verkeerde wijze wordt weergegeven. Ik zal mij in hoofdzaak be palen tot datgene wat in de eerste plaats betrek king heeft op 't niet t,eekenen van iedereen op de lijsten der Soc.-Dem. Ik zou wel eens willen weten waarom niet? Omdat wij als Soc.-Dem. den eiscb stellen tot invoering van 't Algemeen Kiesrecht voor man en vrouw gegrondvest op den klassestrijd Hebt gij, als gecoaliseerd Liberalisme, wel eens anders gedaan dan een negatieve leus gevoerd tot verovering van 't Kiesrecht? Hebben de Soc.-Dem. niet, vanaf de wording hunner party, altijd op de bres gestaan en gestreden voor die eischen? En is er dan geen geurtje aan uw vrouwenkiesrecbteisch, die tot nadeelige gevolgen strekt, voor de al eenmaal in 't moeras van onwetendheid gedrukte arbeidersklasse? Bewijst 't niet, waar door uwe vereeniging van Vrouwen kiesrecht, op 't Internationaal congres van 1908 te Amsterdam gehouden, de resolutie van beperkt Kiesrecht werd aangenomen? Zal daar niet uit voortvloeien dat de klasse van bezit nog versterkt zal worden met 't stembiljet der dames? Ook wat gij beweert van Herman Snijders (voorz. der Vrijz. Dem.) druischt geheel in tegen de waarheid. Hij zegt uitdrukkelijk, dat ons adres door voor standers van Dameskiesrecht (d.i. Vr. Kiesrecht) zou kunnen worden geteekend is onmogelijk, omdat 't uitdrukkelijk vooropstelt, dat aan geld bezit of sekse niet langer een reden mag worden ontleend om het kiesrecht toe te kennen of te onthouden. De proef op de som wordt ook reeds geleverd zegt hij, (d.i. H. Snijders) door 'tfeit, dat er op verschillende plaatsen voorstanders van //Vrouwen kiesrecht/' zijn, die weigeren zitting te nemen in onze comité's van actie omdat zij niet willen ijveren voor //algemeen kiesrecht.'/ Zoo ziet gij mevr. van 't Hof, dat elementen uit uw eigen vrijz. Dem. ons stof in handen geven, dat 't Vrouwen Kiesrecht, door u aange hangen en gepredikt, niets anders is als decoratief en schijn, dat, al klinkt de leus van Vrouwen kiesrecht nog zoo mooi, 't in de strekking van beperkt Vrouwenkiesrecht, nu onder of in 't systeem van Van Houten, slechts een gevaar oplevert voor de vrouwen uit de laagste klasse. Onze stiijd is niet de vrouw tegen den man om 't kiesrecht, maar de man en vrouw om 't kiesrecht, om met dat stembiljet op te trekken, tegen de klasse van verdrukkers, 't Kapitalisme. 'tZou te veel van onze geachte redacteur ver gen, daarom ga ik niet dieper op de strekking in, maar mocht gij er toe genegen zijn over 't door u besproken onderwerp eeft debatvergadering te beleggen, aan u de keus van datum en plaats. Mijnheer de Redacteur onzen hartclijkcn dank voor de groote plaatsruimte. ABRAHAM BOON Jz. Oudescbild-Texel, 3 Maart 1911. Daar haver alleen als zomergewas verbouwd wordt, heeft zij een korten groeitijd. Op het uit stoelen moet tamelijk snel bet vormen van bloem en daarna het rijpen der korrels velgen. In het eerste tijdvak van den groei heeft de voedsel- opnamc zeer snel plaats; om lutcr weer wat te verminderen. Daarom moet haverland licht op neembaar plantenvoedsel ontvangen. Stalmest werkt langzaam en is daarom ongeschikt voor haver. Kunstmeststoffen kunnen onmiddclijk op neembare stoffen aanvoeren, als men de juiste soorten maar gebruikt. Langzaam werkende als zwavelzure ammoniak en slakkenmeel z\jn bij haver niet op hun plaats, ten minste als men ze nu nog wil aanwenden voor den oogst van 1911. Men gebruikt bij voorkeur: Chilisalpetcr, Kainiet en Superfosfaat. Kainiet moet men zoo spoedig mogelijk uitstrooien. Niet omdat het ondeugdelijk werkt bij aanwending in het voorjaar. Van de chloorverbindingen heeft de haver geen last. Maar vroegtijdig uitstrooien is altijd het zekerste. Nu zijn er zware gronden, die heel wat kali bevatten. Een andere vraag is echter, of in die akkers genoeg kali zoo snel oplost, dat de haver er voldoende van gebruiken kan. Daar zou dus Kainiet waarschijnlijk gunstig werken, llceft men met lichteren grond, dus met veen of zand te doen, dan is Kainiet als Kalimesl zeer zeker noodig. Men gebruikt daarvan 500 a 800 Kg. per hectare, al naar men noodig oordeelt. Oewoonfyk verbouwt men haver op grond, dio humesrijk is. Vooral in gescheurd grasland treft men veel teel aarde aan. Deze grond is door zijn hoog humus- gehaltc ook rijk aan stikstof. Daarom z\j men voorzichtig met Chilisalpetcr. Moet deze meststof dan ontbreken? Volstrekt niet. Doelt te veel stikstof schaadt. Het rijpen van het gewas wordt er door vertraagd, wat vooral bij een korten groeitijd vermeden moet worden. Évenzeer geeft veel stikstof aanleiding tot legeren. Men brenge voor den uitzaai 100 a 200 kg. in den bodem. Ten slotte komt er dan tevens 500 a 600 kg. Superfosfaat bij. Nu is de bemesting volledig en werkt snel. Doch er is nog een punt vangroot belang. Haver slaagt alleen iri een vochtigen bodem. Op dor zand komt er weinig van terecht. Stijve klei blijft te lang koud. Humusrijke grond wordt betrekkelijk spoedig warm en blijft lang vochtig. Ook in dit opzicht is zulke grond dus gewenscht. Heeft men met een minder vocht- houdendc grond te maken, dan kan Kainiet verbetering brengen. Dit mestzout trekt namelijk het zout aan en bewaart daardoor heel wat water, dat anders verloren zou gaan. Door kainiet- bemesting wordt dus niet alleen voor planten voedsel, maar gedeeltelijk ook voor een gunstigen vochttoestand van het land gezorgd. Eigenaardig is het, dat haver door zijn uitgebreid wortelnet en zijn sterk wortelzuur ook tamelijk moeilijk oplosbare stoffen aantast en voor voedsel gebruikt. Dit mag echter nooit een reden wezen, om de plant de lichtoplosbare stoffen te onthouden. Het doel van haverteelt toch is niet om te beproeven, wat haver wel doen kan in schralen grond. Men wenscht een grooten oogst en daarvoor zijn de licht oplosbare kunstmeststoffen wel degelijk noodig. B. Maandag 6 Maart in Cafe „den Burg" Notaris G. J. O. D. Dikkers, 1,22,87 weiland „Driekant" 2,26,53 „Zaadland" 0,98.57 „Paalstuk" 0.96,90 „Paarden weid" 1,26,74 „Huiskoog* Kooper P. Graat c.s. voor f 5430, 1,49,22 weiland „Mierenhol" 1,16,66 „Matjes" Kooper Wm, Bakker Mtz. voor f 2875. 0.86,06 weiland „Middelste" Kooper P. Bakker Az. voor f650, Samen f 8955,—

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2