LICHTBEELDEN Bekendmaking. Tandarts Ansingh, fgilGERFAUT I Attentie. Advertentiën. 'f? Woensdag 15 Jfiaarf INGEZONDEN STUKKEN. M arktbericiiten. in het Hotel „TEXEL". Op Zaterdag 18 Maart Openbare Vergadering „%ingt den JCeere" FAILLISSEMENT. Molenbestuur Polder 't Noorden. in Hotel „de Lindeboom." Vijf-jarige Koe. 20 beste Lamschapen. MELKLEVERINC gevraagd PETROLEUM Predikbeurten. VergaderSng Geachte Redactie yan 2128 Febr. ONDERTROUWD: Willem Swart, 26 jr. met Pietje Rab, 25 jr. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Yan 4 tot en met 10 Maart 1911. GEBOREN Jacob Jan, z. v. Cornclis Jan Kalis en Trjjntje Knaap (den Hoorn) Johanna, d. v. Arie Dob en Frouwtje de Waard (Oosterend) Jacob, zv. Hendrik van Heerwaarden en Hendrika Bakker (de Koog). ONDERTROUWD: Gerrit Bakker, oud 27 jaar en Tetje Visser (Oosterend) Jacob Hoogerbeide en Kaatje Backer (Oudesch.) GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Evertje Berg, oud 84 jaar, wed. van Cornelis Snip (Oudeschild) Frederik Smit, oucT 38 jaar (den Burg). 60 Biggen f 12,50 a f 18, Boter t 1.50 a 11.60 per K.G. Kipeieren 13. ai 4,per 100; Leiden, 10 Maart. Ter markt aangevoerd: 7 Stieren 1145,— a i 260, 321 Kalf- en Melkkoeien f 168 a 1 339; 224 Varekoeien 126 a 1 272 251 Vette Ossen en Koeien i 189 a f 338 54 Kalveren (vette) t 68 a i 131 117 Kalveren (magere) 15.— a 1 10. Zondag 12 Maart 1911. HERVORMDE GEMEENTE. IBurg. 's Avonds 7 uur ds. Van der Waa. Koog, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Voorin. 10 uur ds. Visser. Den Hoorn, 'a Avonds 7 uur Zendingsbijeenkomst. Collecte. Sprekers dB. van GrasBtek. ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Geen Doop. Coclcsdorp, Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. V m. balt 10 ds. Dagevos. H. Avondmaal. Nam. 3 uur ds. Dage vos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vin. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uurds. Busseraakor. Woensdag 15 Maart 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Cocksdorp'Av. 7 uur Zendiugssamenkomst Sprekers ds. Visser. ds. van Grasstek. ds. Boeke. CORRESPONDENTIE. Abonn. S Uw schrijven kwam in ons beult, wij namen daarvan goede nota; uw besluit bevestigt onze overtuiging. Red. Mi hopen Sfê S. DE BOER H. d. S. te Sneek tïtr en f; A. BACKER, hu-me 12Vj Jarige Echtverecni- w ging te herdenken. Uit naam hunner Tante, A. KOORN. t Your de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wij hiermede onzen hartelijkcu dank. Uit aller naam, C. BOON Pz. Texel, 10 Maart 1911. Met deze betuigen wij onzen hartelijken dank, voor de vele bewijzen van deelne ming in het overlijden en bet teraarde- bestellen van onze geliefde Vader, Bebuwd- en Grootvader. In bet bijzonder aan den WelEerw. Heer Ds. Boeke, voor de troostvolle woorden tot ons gesproken, aan onze buren die ons in dio treurige dagen hebben bij gestaan en tevens aan Dragers en Kleed- oplegsters voor de laatste eer, den over ledene bewezen. De Familie Wetsteen. Cocksdorp, 10 Maart 1911. Allen die iets te vordoren hebben of schuldig zijn aan wijlen den lieer C. Az. EELIIAN, overleden te Texel Sept. 1910, wirden beleeld verzocht bunue vorderingen of betalingen te doen voor 20 Maart 1911 bij D. EELf'IAN. „Madura". Oprichting eener Onderlinge Rund veeverzekering, op Dinsdag 14 Maart 1911, 's avonds ball acht in botcl „do Oranjeboom". Voorloopig bestuur. Waal 10 Maart. In de gisteravond gehouden verhuring van buurtwegen enz. werd een bedrag van f 18,24 besomd. In 1910 was dat bedrag f20,76. Tot Buurtheer werd gekozen de heer Jb. J. Bakker, die de benoeming aannam. Een geschenk geweigerd. De gemeente Nederhemert heeft geen eigen gemeentehuis, zoodat de raad der gemeente in een gehuurde kamer zijn vergaderingen houdt. Baron van Wasse naar bood thans aan de gemeente een stukje gronds aan en f 5000 om daarvoor een raadhuis te bouwen. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van den raad werd met 4 tegen 3 stemmen besloten het aanbod niet te aanvaarden. Verhuizen en smokkelen. Dezer dagen trok een wagen, zwaar beladen met oude meubelen, over de grenzen bij Herzogenrath (Limburg). Man en vrouw, die verhuizen gingen, liepen bij den wagen. Aan het station der Duitscbe douanen gekomen, werd halt gehouden. Het echtpaar verklaarde slechts meubels op hun wagen te hebben: ze waren aan het verhuizen. De douanen waren echter niet gerust gesteld, voordat zij den wagen onderzocht hadden. En wat bleek teen? Dat men te doen had met een paar slimme smokkelaars. Onder de meubelen waren namelijk verborgen 40000 sigaren en een aanzienlijke hoeveelheid sigaretten Heel de wagen met inhoud werd in be slag genomeD, terwijl het verhuizende echtpaar gearresteerd werd. Zoo raakt men de kluts kwijt. Te Jaarsveld werd dezer dagen in een gezin het 20ste kind geboren. Of schoon de vader dus wel zal geweten hebben welke wettelijke formaliteiten bij de geboorte van een kind zijn voor geschreven, heeft hij ditmaal toch ver zuimd de aangifte bij den burgerlijken staDd te doen. Wegens overtreding van artikel 29 van het Burgerlijk Wetboek moest nu procesverbaal tegen hem worden opge maakt. Mijnheer de Redacteur! GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een ceintuur en een sigarenpijpje met étui. Behagen, 9 Maart. Aan evoerd: 35 Kaltkoeien I 200,a I 265—; >50 Vette Koeion I 180 a 1310, Geldekoeien f al 150 Nuchtere Kalveren I 8 a f 26. 610 Overbouders f 20,- a 80.00. 40 Vette Vurkens 46 a 51 cent por Kg. vanwege hot LEGER DES HEILS, op aanstaande Woensdag 15 Maart, Aanvang 8 uur. Toegang 15 en 25 cent. Half zes Kindervoorstelling 5 en 10 ct. vele leuke vor.rdraohten door SPEENHOF en Dl MAS. Aanvang hall acl t. Eutreè 15 cent. van de Christelijke Zangvèreeniging, te Den Burg op Texel. Opgeluisterd door voordrachten, op Don derdag 10 Maart a. s. des avonds 8 uur, in het gebouw „Eben-Haëzer" aan de Julianastraat. Toegang a 20 cent. Bij vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Alkmaar d.d. 9 Maart 1911, is verklaard in staat van faillissement 8. P. HIN, koopman in brandstoffen, wonende te Oudeschild op Texel, met be noeming van den E.A.HeerMr.FOOKEMA ANDR2EE, lid dier Rechtbank, tot Rech- ter-Oommissaris en van ondergeteekende tot curator. COHEN STUART. Het College van Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „de 30 Gemeenschap pelijke Polders op Texel;" Gezien art. 104 van het Algemeen Reg lement van Bestuur voor de Water schappen in Noordholland; Brengt ter kennis van de ingelanden, dat de rekening over het jaar 1910 ter Secre tarie van het Waterschap ter inzage is neergelegd van heden tot en met 23 Maart a.s. van des voormiddags 10 tot des na middags 2 uur. Texel, 9 Maart 1911. Het College van Dagelijksch Bestuur voornoemd, J. S. DIJT, Voorzitter. RUIBING, Secretaris, De voorloopig goedgekeurde rekening en verantwoording van bovengenoemd be stuur ligt vanaf heden gedurende 14 dagen ter inzage bij den Secretaris Penning meester te Oosterend. Het Bestuur voornoemd, A. A. EELMAN, Voorz. P. K. BREMER, Secr.-Penningm Hoofdgracht 28 den Helder, is elke le en 3e Donderdag van iedere maand, van 11 tot half twee uur te consulteercn TE KOOP een verschfg ekalfde C. BBCI.V, NoordeD. TE KOOP li. EELMAN Wz., Harkebuurt, Oosterend. Allo dagen beschikbaar de Zeeuwsch Belgische Hengst Bekende conditiën. C. J. GEENSE, Eierland. aan „De Volharding". Verzoeke prijsopgaaf van 3000 liter beste volle melk per week. De levering kan ge- schisden eenmaal per dag, vóór des mid dag» 2 uur. Prijsopgaaf voor de levering gedurende ton heel of een hall jaar ook mindere hoeveelheden komen in aan merking worden vóór 15 Maart inge wacht ten kantore van „De Volharding," Kuiperstraat, Helder. Zij, die willon gaan handelen in wenden zich tot onderstaand adres. Flinke verdienste. Geen verplicht contract. Materiaal wordt kosteloos verstrekt. Bolootd aanbevelend. National White Bil Company Ltd. Amsterdam. Voor inlichtingen wondo men zioh tot onzen agent-depothouder, Gr- Joh. van der LEE. Helder. waarde beer Visser maakt U daar toch zoo druk niet over, ik ben aan dat kanaal op Texel nog niet aan 't delven hoor, neen ik hoop dat er iets komen zal, hetzij kanaal of tram, ik ben voor een van die tweo verkeermiddelen altijd dankbaar. Mijnheer Visser beweert ook dat ik propaganda maak voor een kanaal en de goede gang vau zaken in de war brengen, over die meeuing had ik van U waarde beer Visser toch niets verwacht, neen D kunt daarin gerust zijn dat is mijn bedoeling niet, ik beb maar alleen de voordeelcn opgesomd dat een kanaal op landbouwgebied mede brengt, noemt mijnbeer Visser dat nu zoo gevaarlijk voor de goede gang van zaken, ik voor mij kan dat niet begrijpen, want het staat toch vrij zijn idee over een zekere zaak te zeggen, of dan een ver gadering daarover al of niet heeft plaats gehad, dat doet hier toch niets ter zake, en ik kan toch niet gelooven dat de Texelaars omtrent mijn ge schrevene over het kanaal zich daaraan zullen ergeren. Nogmaals mijnheer de Redacteur mijn beleefden dank vcor de verleende plaatsruimte. DIRK VAN HOEVE Ez. Axel, Maart 1911. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den Heer Abraham Boon Jz. verzoek ik U be leefd eenige plaatsruimte. Tot mijn spijt heb ik het verslag in het Vliegend Blaadje niet gelezen en kan dus niet beoordeelen of de verslaggever mijne lezing juist heeft weer gegeven en mijne huishoudelijke beslommeringen, in verband met onze verhuizing laten niet toe, dat ik veel gegevens verzamel om de bezwaren van den inzender tegen mijne lezing te weerleggen. Een kort woord dus! Ik hield een beschouwing over hetgeen een hoogstaande vrouw, Helène Mercier, schreef over de ontwikkeling der vrouw en gaf daarna een kort overzicht der Vrouwenkiesrechtbeweging. Daar ik echter nog te weinig in 't openbaar ge sproken heb en nog niet berekend ben, om allerlei slimme en handige debaters met succes te bestrijden, kon debat niet toegestaan worden. Ik heb gezegd, dat alleen Soc.-Dcmocraten het petitionnement, uitgaande van de S.D.A.P. kunnen teekenen. Welnu, geachte heer Boon, ik refereer mij hierin aan bet beloog van mej. Martina Kramers, lid van bet Hoofdbestuur van de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht tevens aanhang ster van de S.D.A.P. Zij schreef in het maand blad van 15 Nov. 1910: "De gronden, waarop de S D.A P. hare eischen steunt, zijn in het adres zoo geformuleerd, dat men overtuigd Sociaal- Democraat moet zijn om het stuk te onderteekenen; er staat o, a. dat het hoofddeel van den Neder- landschen volksrijkdom in handen is van een betrekkelijk kleine groep van personen, die nog steeds in de gelegenheid blijven de lasten, volgens recht en reden door hen verschuldigd, af te wen telen op hen, die met hun arbeid deze ïijkdommen hebben voortgebracht enz. Het verschil tusschen U, als Sociaal-Democraat, en de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, waar van ik lid ben, is, dat U in het algemeen kies recht voor de vrouw een sociaal belang, dus een hulpmiddel om het kapitalisme te bestrijden, terwijl de Vereen, voor V. K., die neutraal is in de uitvoering van het kiesrecht, een scxe strijd ziet. Van onzo vereeniging kunnen alle vrouwen lid zijn, omdat wij alleen ijveren voor vrouwenkies recht, d.w.z., dat de vrouw, omdat zij vromo is, niet van de kiesbevoegdheid in de grondwet uitgesloten wordt. Wij vragen alleen gelijkstelling van man en vrouw voor de wet. Wat bet zoogenaamde Dameskiesrecht betreft, m.i. een onjuiste uitdrukking, daar wordt door de vereeniging evenmin voor geijverd als voor algemeen vrouwenkiesrecht. Persoonlijk ben ik voorstandster van algemeen vrouwenkiesrecht, omdat dit naar mijn inzien het billijkstc stelsel is, hoewel ik mij heel goed kan begrijpen, dat vele vrouwen, leden onzer verccnigiDg, daar tegen zijn, omdat zij alle vrouwen er niet rijp voor achten. (Hetzelfde geldt echter voor de mannen.) Ook minnen van naam bij de Vrijz. Democraten, o. a. de heer D. Hans, zijn er ook niet voor. Ik heb dan ook alleen de vrouwen, die niet tot de S.D.A.P. behooren en voor alge meen vrouwenkiesrecht zijn, opgewekt, het peti tionnement, uitgaande van de Vrijz.-Democraten te teekenen. Met dank voor de opname, Mevr C. YAN 'T HOF-Poox. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Wilt mij 8. v.p. no» eens een plaatsje in Uw blad gunnen om den Heer Visser op zijn ingez. stuk te kunnen antwoorden, mijn stukje zal kort wezen en niet veel plaatsruimte vergen, bij voorbaat mijnen dank. Met genoegen constateer ik dat de Heer Visser met mijn geschrevene omtreDt wisselbouw accoord ga- En toch beweerde die zelfde Mijnheer Visser tegen mijn vader van zes maal tarwe achtereen op hetzelfde perceel land zaaien dat dat goed te doen was, die bewering staat toch tegenover mijn geschrevene over wisselbouw, enkel die bewering is bij mij de aanleiding geweest om over vrucht- wisseling te schrijven. Volgens het ingezonden stuk van mijnheer Visser prees mijn vader een bepaald stelsel van vruchtwisseling aaD, waartegen de heer Visser elke Texelaar zal waarschuwen en ook zal hij waarschuwen tegen mijn stelsel vacvruchtwisseling, hoe moet ik dat nu begrijpen, eerst schrijft mijnheer Visser in zijn ingezonden stuk dat mijn stelsel van vruchtwisseling niet tegenover maar vlak naast het zijne staat en veider in zijn schrijven gaat hij elke Texelaar waarschuwen dat stelsel niet op te volgen, hieruit maak ik op dat mijn geschrevene over wisselbouw wel degelijk tegen over het zijne staat; en het mal figuur dat ik met mijn eerste deel van mijn ingezonden stuk (volgens den heer Visser) maak, kan ik niet begrijpen en wellicht mijnheer Visser zelf ook niet. De raad die de heer Visser mij geeft om bi; de Eierlandsche boeren te moeten informeeren naar de aangewende bemesting doet mij aannemen dat de beer Visser twijfelt aan mijn opgaaf omtrent de hoeveelheid gebruikte kunstmestin dat geval mijnheer Visser kan ik U verwijzen naar de per sonen die mij daarover inlichtingen gaven. Wat betreft onze bedrijven in Eierland, waar mijnheer Visser bijzonder het oog op heeft, zal ik U dit mededeelen, de tijd dat wij daar doende zijn is nog te kort om daar een oordeel over te kunnen vellen, maar een weinigje gedold, want zulke groote terreinen in exploitatie brengen vraagt tijd, dus de eerste twee o( drie jaren moet V, waarde heer Visser daarvan nog geen groote verwachtingen koesteren, wij doen dat ook niet, en om nu onze betere grondbewerking, doel matiger beme8tingsmetbode en oordeelkundiger vruchtwisseling, nm dat nu te kunnen uitvoeren, dan moet er gezorgd worden voor belere comuni- catiemiddelen, dan kunnen wij geschte heer Visrcr onze Axelscbe manieren van bouwtrant uitvoeren en dan zie ik er geen bezwaar in om de opbrengst van de Eierlandsche gronden zou boog te kunnen drijven dan op ODze dure gronden in Axel. Ook is mijnheer Visser geweldig uit zijn slof geschoten omdat ik mijn meening te kennen gegeven beeft dat een kanaal voor de landbouw beter rendeeren zal dan een tram, maar m(jn bij den heer J. J.UIJS te de Cocksdorp,

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2