N°. 2448. Donderdag 16 Maart 1911 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van meek tot week. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 inden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nur op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l Jaarlijksche toelating van nieuwe leerlingen tot de o. I. scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a s. tot de o. 1. scholen in de Gemeente (uitgezonderd tot die te den Burg) leerlingen kunnen worden toege laten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en zes maanden hebben bereikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a. s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van het vaccinatiebewijs. Texel, 13 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Loco-B. 4—11 Maart. De belangrijkste binnenlandsche gebeur tenis, die in de afgeloopen week om onze aandacht vroeg, mag wel genoemd worden het koperen regeeringsjubileum ODzer Vorstin, ook al werd dit heugelijke feit slechts in onze grootere steden met feeste lijkheden herdacht. De waarde van een dergelijke herdenking ligt niet steeds in de uiterlijkheden. Men moge dan ook niet kunnen zeggen, dat de 6 Maart een Oranje dag was omdat overal in den lande de oraDjevanen ontplooid werden, toch was die dag wel een oranjedag, omdat in vele harten met dankbaarheid gedacht werd aan de dochter uit het Huis van Oranje, dat I2V2 jaar geleden de teugels van het bewind uitde handen HarerMoeder overnam. 't Was de begeerte der vorstin dat haar jubileum niet met praal en luister gevierd zou worden omdat ze meende slechts haar plicht te hebben gedaan. Deze, van eenvoud getuigende bekentenis siert onze Vorstin meer, dan de schoonste lofrede ter Harer eere gehouden. Toen H. M. de regeering aanvaardde, legde zjj voor zich zelf de plechtiue belofte af, haar taak te zullen vervullen zooals men van een vorstin uit het huis van Oranje verwacht. Of ze die belofte nagekomen is? Daarop geeft wel de groote liefde en genegenheid waarmede het volk van Holland haar om- riDgt het antwoord. Zjj heeft het steeds weer doen bljjken hoe Oranje en Nederland éen zijn. Dat wordt op feestdagen, als pas plaats gehad, opnieuw gevoeld, en veilig kunnen we zeggen, dat zoolang Nederland zijn historie niet vergeet en een nazaat dor Oranjes aan het hoofd van ouze natie staat de huidige regeeringsvorm de Nederland scho zal tdijven. Tenzij Oranjo, Nederland mocht vergeten, m.n w. niet zóó mee mocht leven met ons volk, als we dat gelukkig in onze vorstin thans mogen roemen. We zullen over hetgeen de achterliggende I2V3 jaar aan Vorstenhuis en Vaderland bracht, niet in bijzonderheden treden. Laat ons alleen zeggen, dat er veel goeds was. Er is in de verschillende politieke organen in do afgeloopen week nogal wat over do toekomst geschreven. D.w.z. men heeft zich bezig gehouden met de vraag wat in 1913 in politiek opzicht te gebeuren staat. De actie voor het algemeen kiesrecht door de S.D A P., de Vrijz. Dem. Bond en de Liborale Unie op touw gezet, kan vermoedelijk beschouwd wordon uls het voorteeken van de richting die in 1913 de stembusstrijd zal nemen. Waarschijnlijk wordt het meer en meer dat Grondwetsherziening en Al gemeen Kiesrecht de inzet voordien strijd zullen zijn voor alle linker partijen Stellig zulleu we nog wel vaker dan eens, gele genheid krijgen nader op deze kwestie terug te komen. De verkiezingen toch ntaan nog niet voor de deur. Ook zullen voor 1913 nog tal van andere kwesties om om onze aandacht aankloppen en een daarvan zal misschien de 10-uren dag zijn. Zondag jl. is in de hoofdstad van ons land voor den 10-uren dag een groote nationale betooging gehouden van wege de S. D. A. P., waarbij een drietal sprekers het woord voerden en die tot resultaat had de aanneming eener motie waarin de verlangens nader uiteengezet worden en die ter kennis der iegeering zal worden gebracht. Doch bij een motie alleen zal men het niet laten. Het Kamerlid Schaper deelde nl. op de betooging mede dat binnenkort uitvoering zal worden ge geven aan het voornemen der Soc.-Dem. Kamerfractie om een wetsontwerp op den 10-urigen werkdag bij de Tweede Kamer in te dienen. Het wetsontwerp is thans in voorontwerp gereed. Door het orgaan der S.D.A.P. is in verband met deze mededeeling gemeld, dat het ontwerp een arbeidsbe scherming omvat voor alle mannen, vrou wen, jeugdige personen en kinderen. Het bedoelt een vervanging te zijn van de thans bestaande Arbeidswet en voert den 10 urendag in voor alle arbeiders, behoudens zeer enkele groepen volwassenen, die worden uitgezonderd. Voorts stelt het ten behoeve van alle arbeiders in fabrieken en werkplaatsen overgangsmaatregelen voor, waardoor acht jaar na het in werking treden der wet de wettelijke acht-urendag zou zijn ingesteld. Het is de bedoeling der Kamerfractie, het wetsontwerp na de afhandeling, van de door de regeering voorgestelde wijzi gingen in de bestaande Arbeidswet, bij de Kamer in te dienen. Een ontwerp als hier bedoeld zal onge twijfeld van ingrijpenden aard zijn voor een zeer groot aantal bedrijven in ons land en daardoor staat het wel vast dat het aanleiding tot een belangrijke en veel tijd eischende behandeling zal geven. Bij de Bakkerswet zullen we er wel reeds een voorproefje van krijgen naar verwacht kan worden, nu ook daarin een lü-urendag opgenomen is. In het Pruisische Huis van afgevaaidigden zijn in de afgeloopen week weliswaar kalme maar alleszins belangrijke debatten gehou den over den z. g. modernisteneed. Naar aanleiding van de vorderingen die het modernisme in de laatste jaren in Duitsch- land in de wetenschappelijke katholieke kringen maakt heeft het Vaticaan hetnoodig geacht de geestelijke professoren en leeraren die onderwijs geven een eed af te nemen, waarin zij de „dwalingen van het modernisme" afzweren. De Pruisische regeering verzette zich er evenwel tegen dat deze eed gevorderd werd van de Katho lieke professoren en leeraren die verbonden zijn aan de Staats-Universiteiten en andere inrichtingen van onderwijs, waarop het Vaticaan zijn eisch niet voor deze catagorie staande hield, doch wel te verstaan gaf dat deze professoren en leeraren vrijwillig den eed konden afleggen. Door een aantal dezer is daaraan voldaan. Intusschen heeft de gemelde maatregel van het Vaticaan aan leiding gegeven tot eenige wrijving tusschen de Pruisische regeering en dit heeft met een en ander in de protestantsche kringen nogal ontstemming gewekt. Toen dan ook dezer dagen in don Pruisischen Landdag de begooting voor eeredienst aan de orde kwam werd tevens de onaangename kwestie ter sprako gebracht. Eenige afgevaardigden der linkerzijde voerden het woord en protes teerden in meer of minder krachtige termen tegen het optreden van het Vaticaan. Er werden dau ook maatregelen van de regee ring gevraagd omdat men de modernisten eed een gevaar achtte voor het onderwijs. Voor den Rjjkskanstdier Von Bethmann Hollweg, den minister-president, was deze kwestie een vrjj netelige. Men weet dat hij de vriendschap van het Centrum nogal op prijs stelt. Toch heeft hij tot tevredenheid der protestanten van zich afgesproken, zij het dan in een vr\j vriendelijken vorm. Hij betreurde dat het Vaticaan geen overleg gepleegd hnd en dat. door-den modernisten eed, encyclieken als de Borromeus encycliek en dergelijke, de godsdienstvredo gevaar lie p. Ook achtte d6 r< igeering de modernisten- eed schadelijk veer den pro' -stan.schen staat Pruisen. Vandaar dan ook het besluit dat er voor de Staatsinrichtingen voor onderwijs in 't vervolg geen professoren of leeraren aangesteld zpllen worden die den modernistenccd hebben afgelegd.' De vrijzinnige bladen zijn met dit ant woord nogal ingenomen, wat natuurlijk met die der katholieken geenszins het geval is. In het Engelsche parlement heeft het in de afgeloopen week weer eens flink gespookt ergeï dan in de laatste tien jaren ooit het geval was. Tenminste zoo luiden de berichten in de bladen. Er was aan de orde een deel van den aehterstalligen begrootings- arbeid en bij die gelegenheid heeft de oppositie de regeering en haar meerderheid eens geducht de tanden laten zien. 't Schijnt dat deze voornemens is de obstructie toe te passen, nu de regeering alles in het werk steil om de Veto-ontwerpen er zoo spoedig mogelijk door te krijgen. Donderdag namid dag werd met de behandeling der zaken aangevangen, doch op alle mogelijke wijze trachtte de oppositie met Balfour aan het hoofd het debat te rekken, wat tengevolge had dat besloten werd de parlementaire guilliotine in werking te brengen en de debatten voor ze geëindigd waren te sluiten. Dit had ernstige tumulten in het Lagerhuis tengevolge, WHarvan het gevolg werd, dat de heeren den geheelen nacht door moesten vergaderen en eerst den anderen dag, Vrijdagmorgen tegen een uur of half tien naar huis konden gaan. 'tls niet onmogelijk dat zich in de komende dagen meer van dergelijke tooneel- tjes zullen afspelen. De oppositie gaat in haar machtelooze woede wel wat ver. Het nieuwe Fianscha Kabinet heeft zich in de afgeloopen week aan de Kamer voor gesteld, waarbij de minister president Monis de regeeringsverklaring voorlas. Deze bracht weinig nieuws en vestigde den indiukdat het nieuwe K •binet de affaire van Briand en zijn regeering op denzelfden voet zal voortzetten. Mogelijk dat Monis wat strenger zal optreden tegen de geestelijke orden en wat milder tegen de ontslagen spoorweg ambtenaren. Of bij in staat zal wezen de breuk ia de republikeinsche partij te heelen moet evenwel worden betwijfeld, v oorloopig be6ft de Kamer het nieuwe Kabinet even wel do gevraagde motie van vertrouwen met groote meerderheid gegeven. Zooals men weet is het in Mexico lang niet pluis. Al sedert lang woedt er een revolutie, waarover wel niet veel bijzonder heden uitlekken maar die toch met den dag in omvang schijnt te winnen. Waar schijnlijk acht „broeder Jonathan" de Amerikaansehe regeering die met den toestand in Mexico op de hoogte kan zijn deze zeer critiek. Anders is al moeilijk te verklaren de groote bedrijvigheid op militair eu maritiem gebied waarvan de regeering in do atgeloopen week blijk heeft gegeven en nog geeft. Onder het voorwendsel dat er groote manoeuvres zullen worden ge houden, heeft de regeering een groot aantal troepen naar de Mexicaansche grens en een aantal oorlogsschepen naar de Mexi caansche wateien gezonden. Deze maatregelen waren evenwel van zóó grooten omvang en kwamen daarbij zóó onverwacht, dat men al dadelijk moest denken dat die „groote manoeuvres" tegen Mexico gericht zijn. Ofschoon omtrent den toestand in Mexico op het oogenblik dat wij dit schrijven, nog niets bekend is en ook de juiste bedoeling der Amerikaansehe troepenbeweging niet gemeld kan worden, wint toch de meening meer en meer veld dat Amerika een einde wil maken aan de troebelen in Mexico, die niet alleen het land ondermijnen, maar ook de belangen van duizenden Amerikanen en anderen schaden. We zullen er zeker in de komende week wel meer van hooren. TEXEL, 15 Maart 1911. Sluiting iluuscursus. Van do aangeboden gelegenheid tot bijwoning der Soirée Variée Zaterdag j.l. in hotel Texel tegen entreé, was door weinigon gebruik gemaakt, 't was een avond voor de leerlingen en hunne ouders, familieleden en kennissende zaal was maar matig bezet. Het programma was voor de jongelui berekend on wij gelooven met gerustheid te kunnen beweren„ze hebben genoten". Het openingswoord, een causerie over dansen, waarbij aan 't slot allerlei kleine voorvallen tijdens de cursus werden aangestipt, deed ze schateren van lachen. Jean en Jeanette een goed vertolkt duet, maar vooral no. 4 Actueele voor dracht, volgens programma, hield er de gang in. Texelsche toestanden werden duchtig gehekeld en op humoristisch sarcastische wijze bezongen. Het optreden tijdens de pauze van de Italiaansche straatmuzikanten methunne populaire moppen en hun veritaliaaDscht hollandsch, Janus Schmier, de dichter- zanger, Bob, de Humorist-Imitateur exentrique, en niet het minst Bibie en Bib de neger clowns, het was lachen, lachen. Een uitzondering maakten de muziek nummers,^0. 1 en 5 van het programma uitstekend vertolkt, konden ze toch het jonge publiek niet boeien, geen wonder, voor de leden van een dansclub is alleen dansmuziek de muziek. Vermelden wij nog, dat no. 8 „Het nuchtere meisje", door mej. Polak karak teristiek en gevoelvol werd ten tooneele gevoerd, om slottens mede te deelen dat het minder officieele gedeelte van het programma, het bal. 0. i. niet het minst in de smaak viel van het joDge publiek, dat blijk gaf de lessen dezen winter niet vergeefs te hebben gevolgd, dan zijn we nog niet aan het eind van ons verslag. De heeren Polak en VlessiDg was door de leerlingen nog een verrassing bereid; na het laatste nummer van het program ma, vóór het bal begon, werd hen dooi de jongedames Aagje Vonk en Bouwina Smidt en bij monde van de jonge juffr. Marie Dijt, met een toepasselijk gedicht, namens alle leden van de danscursus, beiden oen keurig bloemstuk aangeboden. De heeren Polak en Vlessing brachten de leden dank voor die hulde en vooral voor de waardeerende woorden aan hun adres. 'tWas een ware feestavond voor de leden van de dansclub. De Cocksdorp. Het haringtrekken, waarmede men sinds een paar weken in het Eierland- sche gat bezig is, levert slechte resul taten op. Eenige visschers van den Helder, die hier ook aan dit bedrijf deelnamen, zijn weder naar huis ver trokken. De auderen geven het echter nog niet op en hopen dat de kansen spoedig zullen keeren. Oostereml, 15 Maart. In het Oostelijk gedeelte van den polder het Noorden, verrijzen al meer en meer gebouwen, zoodat men er weldra een tamelijk uitgebreid gehucht zal zien. De heer F. Dekker laat er een hotel bouweD, dat zich verheft boven de omliggende daken. De heer Dekker verwacht hier in den a. s. zomer logé's die zich aan Natuursport wijden en zal vaartuigen beschikbaar stellen voor even- tueele roei- en zeiltochten, alsmede voor jacht op robben. Wanneer nu eerst de beharde weg tusschen Oost en Eierland gereed is, zal zeker menigeen eens een tochtje willen maken door dit nieuwste gedeelte van Texel. 1 TEXELSCHE COURANT. —0—0—0— 0—0—0 —0—0—0— —0—0—0 —0—0—0—

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1