N», 2450. Donderdag 23 Maart 1911. 24s* Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week- Pit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pe Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Lnden met verlxooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts.-Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el. Schietoefeningen. De Burgemeester der gemeente Texel breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat de schietoefeningen op de baan bij Neeltjesnol dit jaar zullen aanvangen medio April en eindigen ultimo Septem ber a. s. Texel, den 17 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L. B. 11—18 Maart. Over de binnenlandsche gebeurtenissen der afgeloopen week kunnen we al heel kort zijn. Het wa3 inzonderheid ook inde politiek, zeer kalm, terwijl de Kamerzittin gen ook al weinig stof opleverden tot langere of kortere beschouwingen. De behan deling der Arbeidswet was aan de orde en de discussie was behoorlijk uitvoerig en dito saai. Bovendien weinig zakelijk, want meer dan eens dwaalden de sprekers van den weg af om midden in allerlei politieke vraagstukken te belanden. Van eén belang rijke stemming moet evenwel melding worden gemaakt, n. 1. van de eindstemming over het Zedelijkheidsontwerp. De protesten tegen het totalisatorverbod hebben den minister noch de meerderheid kunnen be wegen wat moderatie te gebruiken en het eind van 't lied was dat het ontwerp met een behoorlijke meerderheid aangenomen werd. —o—o—o— De prins-regent Luitpold van Beieren heeft den 12 duzer zijn 90en verjaardag mogen vieren onder groote belangstelling van het geheele Duitsche volk. Kan de prins-regent reeds om zijn hoogen leeftijd een buiten gewoon regeerder worden genoemd, ook door zijn verleden kan hij ais zoodanig worden beschouwd. Zouals reeds uit zijn titel blykt is Luitpold niet do vorst van Beieren. Hij draagt enkel de regeeringsplichten noodgedwongen, want de eigenlijke Koning van Beieren, koning Otto, zit al sedert een 30 jaar opgesloten in een van zijn kasteelen als een volslagen krankzinnige. Luitpold is de derde zoon van den om zijn eenvoud zoo bekende koning Ludwig. Was diens vader een vorst die weelde en verkwisting najoeg, Koning Ludwig was een voorbeeld van zuinigheid en eenvoud. Zelfs in zijn kleeding was hij soberder dan zijn hovelingen. Bovendien was hij een man van gioote werkkracht en energie. In 1848 legde hij de regeering neer en reeds toen werd tot hem het verzoek gericht afstand van den troon te doen ten behoeve van prins Luitpold zyq derden zood, die haast het evenbeeld van zij n vader was. Doch Ludwig I besliste anders en zijn oudste zoon Max volgde hem op. Trouw werd deze ter zijde gestaan door zijn brop.der Luitpold. In 1864 overleed koning Max reeds en Ludwig II kwam aan de regeering, zeer tegen den zin van zijn grootvader Ludwig I, die na het overlijden van zjjn zoon in München teruggekeerd was om do regee- ringstaak weer op te nemen. Zynkloiuzoon was hem echter voor geweest en op zjjn bewering dat hij alleen ten behoeve van zijn zoon en niet van zjjn kleinzoon afstand van de regeering had gedaan, antwoordde deze dat grootpapa koning geweost was en dat hij nü koning was. Ludwig II bracht de dagen van zijn ovorgrootvader wedor in herinnering, door zijn weelderig en verkwistend leven. Zoo wel het vermogen van den koning als de schatkist had onder die uitspattingen zeer te leiden. Een 24tal jaren regeerde hjj en toen bleek hjj door een steeds erger wor dende krankzinnigheid niet moor in staat de teugols van het bewind te '•oeren. En - zijn Zoon kon hem niet opvolgen, want ook deze was in zijn geestvermogens gekronkt. Prins Luitpold werd toen het regentschap opgedragen en toen een paar jaren later Koning Ludwig op noodlottige wijze om het leven kwam, en de toestand van den nieuwen Koning Otto eer ver slechterd dan verbeterd was geworden werden aan prins Luitpold voorgoed de teugels van het bewind in handen gegeven. Hjj was toen reeds 63 jaren oud, zoodat hij met zijn 90en verjaardag tevens zijn zilveren regeeringsjubileum kon vieren. Het waren geen bemoedigende voor teekenen waaronder hij het bewind aan vaardde. Het persoonlijk vermogen van den koning was verspild en de schatkist leeg. Maar met moed en kracht heeft hij de moeilijkheden het hoofd geboden en onder zijn bestuur is niet alleen de financieele toestand opgeknapt maar is ook het prestige van bet Vorstenhuis, dat door al de ge beurtenissen zeer geschaad was weder op hoog peil gebracht. De prins-regent Luitpold heeft als een goed vorst geregeerd en daarom kon ook met opgewektheid door geheel Beieren zijn jubileum gevierd worden. En de feestviering is niet alleen opge wekt geweest maar zelfs grootsch. In geheel Beieren hebben ter eere van den grijzen en nog krachtigen vorst de vreugdevuren gebrand en in alle steden en dorpen is de hulde en toegenegenheid vertolkt die de bevolking voor zijn landsvader koestert. En niet in Beieren alleen. Ook in de andere gedeelten van het Duitsche Rijk heeft men zich verheugd in Luitpold's jubileum.J Keizer Wilhelm was in dezen vooraan. Niettegenstaande zijn 90 jaren is prins Luitpold nog steeds krachtig en moedigen wijdt hij zich nog gaarne aan zijn geliefde Jachtsport en het vermaak in de bergen. o—o—o Ook nog van een ander jubileum moeten we melding maken, nl. van Italies gouden herdenkingsfeest. Den 14 dezer was het 50 jaren geleden dat het Koninkrijk Italië weder opgericht werd. In het midden der vorige e6uw richtten zich de blikken van alle Italiaansche Patriotten naar het Koninkrijk Sardinië en Pibmont. Op de Savoysche dynastie was de hoop gebouwd om een einde te maken aan de groote politieke verdeeldheid van het land. De pogingen van de hoofdstad Tuiijn aangewend, bleven echter zonder gevolg en eerst toen de groote staatsman Savour de leiding der zaken in handen nam trad verandering in. Met hulp van Frankrijk ontnam Koning Victor Emanuel II van Sardinië aan Oostemjjk, Lombardije, dat dit tot 1859 in bezit gehad hud en in 1860 had de tocht van Garribaldi naar Sicilië plaats, waardoor het koninkrijk Napels- Sicilië verdween. Het Zuidelijk Italië werd tegelijkertijd met het grootste deel van Midden Italië bij Piemont ingelijfd en de hoofdstad van deze na de proclamatie van het Koninkrijk Italië van Turijn naar Florence verlegd. Na den oorlog in 1S66 nam Italië Venetië in bezit en op 20 Sept. 1870 bezetten zijn troepen Rome, nadat de Fransche regimenten ingevolge de cata strophe van Sedan vertrokken waren. In het voorjaar van 1871 werd de eeuwige stad niettegenstaande het protest van den Paus tot hoofdstad van Italië geproclameerd. Daarmee stond geheel Italië toen onder eene regeering. Het jubeljaar van zijn eenheid viert hot Italiaansche volk met een rij van feeste lijkheden, w. o. de onthulling van een monument voor Koning Victor Emanuel II te Rome, een groote nijverheidsteutoon- stelling te Turijn en een tentoonstelling op 't gebied van kunst en wetenschap te Rome, bovenaan staan. Ook het buitenland zal zich niet onbetuigd laten en Duitsch- land zal zelfs zjjn Kroonprins naar Rome zenden om de vriendschappelijke gevoelens der Duitschers jegens Italië te vertolken. Italië heeft in de achterliggende 50 jaren geen gemakkelijke arbeid gehad om zijn positie te handhaven en te veisterken. Dikwijls had het te kampen met fiuancieele mooilijkheden, het onrustige karakter der bevolking, de geringe arbeidsenergie in verschillenle gedee ten van het land, ver schillende ontzettende aardbevingen en niet minde: ook de vele intriges door po litieks parijen gespeeld. Men wee: ook dat de voortroffel jke Koning Humbert door anarchisten vermoord werd. Maar toch is-Italië veel gevorderd. Verbetering van den financieelen toestand is ingetreden, de economische toestand is eveneens verbeterd. Ook heeft het zijn positie als groote mo gendheid versterkt door het gebied van Massana aan de Roode Zee in bezit te nemen. Het leeft met zijn naburen op vriendschappelijken voet, al klopt dan ook het hart der Italianen voor Oostenrjjk niet zoo heel warm. Er bestaan derhalve voor Italië voldoende reden om het jubileum met opgewektheid te vieren. —o o—o In het Engelsche Lagerhuis is de Marine begrooting in behandeling genomen. Voor 1911/12 wordt maar even een bedrag van 532 millioen gulden gevraagd tegen 487 millloen het vorige jaar Een vermeerdering dus van maar even 45 millioen. In hoofd zaak is deze verhooging een gevolg van den aanbouw van vijf Dreadnoughts en nog verschillende andere oorlogsschepen van minder geweldig type, alsmede van de personeel vermeerdering met 3000 man. Tegen deze geweldige opdrijving der uitgaven was in de liberale pers nogal ernstig protest aangetcekend. En oog meer in de pers der arbeiderspartij, die overigens de regeering trouw ter zijde staat. Bij al het geroep om een duurzamen vrede wilde men ook de verdere opdrijving der leger en vlootuitgaven tegengaan. Door deze op positie beloofde het Marinedebat nogal be langwekkend te worden en voor zoover de behandeling reeds pla its gehad heeft waren de beraadslagingen ook belangrijk al leidden ze ook niet tot het begeerde doel: vermindering der uitgaven. Woensdag kwam aan de orde een motie van Mc. Donald, waarin het Lagerhuis zou verklaren met ongerustheid de enorme toeneming der uitgaven voor leger en vloot gade te slaan en vermindering der krijgs toerustingen noodig te achten. De regeering wilde van deze motie niets weten en de meerderheid van het Lagerhuis evenmin. Ze werd dan ook met een zeer groote meerderheid verworpen. Vermelding verdient evenwel het feit dat minister Grey bij deze gelegenheid een zeer opzienwekkende en belangrijke redevoering heeft gehouden. Belangrijk, omdat hij daarin van achter de regeeringstafel warme instemming betuigde met het denkbeeld van president Taft om alle voorkomende geschillen tusschen de mogendheden aan arbitrage te onderwerpen. De minister zei zelfs niet onduidelijk dat, mochten de Vereen. Staten bij Engeland aankloppen om een dergelijke overeenkomst, de regeering dadelijk bereid zou zijn er op in te gaan. Grey hield een warm pleidooi voor het arbitrage denkbeeld en meende dat langs dien weg vermindering van oorlogsuitgaven verkregen kan worden. Voorts was belangrijk de mededeeliDg van den minister, dat er tusschen Engeland en Duitschland onderhandeld wordt over het uitwisselen der vlootprograms en in krimping der toerustingen Met groote geestdrift werden deze verklaringen aange hoord en thans houdt de geheele pers zich er druk mee bezig. TEXEL, 22 Maart 1911. Nienws van deze dagen. De burgemeester der gemeente Texel, de heer Mr. W. F. Hiddingh, zal met 1 April as. zijn betrekking als zoodanig nederleggen. Zoo luidt een bericht dat dezer dagen in de groote bladen de rondte doet. Uit de Staatscourant: Bij Kon. besluit is Mr. W. F. Hiddingh op verzoek eervol ontslagen als burge meester van Texel. Het eerste kievitsei alhier gevonden in „de Hemmer," aangekocht door Duinker <fc Co. werd aangeboden aan Jonker van Tuijll vat) S9rooskerken te 's Gravenhage; zoo luidt de nededeeling ons gedaan. Na 15 Maart bestaat weder iederen Maandag gelegenheid tot het markten van vee alhierMaandag werd daarvan nog geen gebruik gemaakt, de markt- attributen stonden daar eenzaam. Eer stens was bet dien dag boeren verhuisdag en in den regel zijn de markten vóór de groote lammerenmarkten, van niet zoo groote beteekenis. Onze plaatsgenoote, mej. G. Kopper, onderwijzeres aan de o. 1. school m. u. 1. te den Burg, is dezer dagen door den Raad der gemeente Yelsen met alge- meene stemmen benoemd tot onderwij zeres aan de Gem. school te Velseroord. Oosterend, 21 Maart. 't Loopt dezen winter met de visschorij zoo slecht als in jaren te voren niet het geval was. Het garnalen-, het wulken-, het mos- selvisschen, alles levert zeer zuinige resultaten op. Sommige visschers denken er dan ook over, weer naar de Noordzee te gaan, om er de kustvisscherij uit te oefenen. De Cocks dorp. De boerenhofstede „Rio Grande" in Eierland met bijbehoorende landerijen is dezer dagen in andere handen over gegaan. Het voornemen der nieuwe eigenaars is, een groot gedeelte van den grond te gebruiken voor het verbouwen van bloembollen. Veel arbeid zal dit kosten, daar er een menigte lage duinen weggegraven en lagere gronden opge hoogd moeten worden. Naar men zegt zullen voor dit doel een aantal „kipkarren" met een locomo. tief worden aangevoerd. Ook zullen er verscheiden woningen met bergplaatsen verrijzen. In het a s. najaar zal met de werk zaamheden aangevangen worden. Door den heer M. Bakker is op het strand gevonden de spiegel van een roeiboot, waarop geschilderd staat „Gustave—Tontrieux." De Plattelander. Ter kennismaking werd ons toegezonden een exemplaar van „De Plattelander", Maandblad ter behartiging van de be langen van het platteland, 7an den land en tuinbouw. In het voorwoord van dit eerste nummer beschiijft de redactie het doel dat met deze uitgave wordt beoogt, n. 1. om te komen tot een zuivere Bedrijfsorganisatie van den Boerenstand, een organisatie, die niet alleen de verhooging van de opbrengst uit 't bedrijf bedoelt, maar die daarnaast de levensomstandigheden van allen tracht te verbeteren, die in het landbouwbedrijf hun bestaan moeten vinden." „De boer is niet georganiseerd," zegt de schrijver in het voorwoord, waarin hij schetst het nadeel dat deze daarvan ondervind, om daarna te komen tot de conclusie „Wij wenschen te komen tot een agrarische partij", waaruit moet volgen dat de boerenstand macht zal krijgen in het parlement. Hierbij zullen wij het laten, 'tgaat niet aan het geheele blad te behandelen. Laten wij er slechts aan toevoegen dat de heer P. Teunissen te Amsterdam redacteur is van dit Maandblad, hetwelk bij de Firma van de Garde te Zaltbommel wordt uitgegeven. Die er meer van wil weten vrage een proefnummer aan. Zoo iets telt mee. Aan den scheepsdiepgangmeter J. van Schelven is volgens de „Staatscrf." no. 52 een pensioen van... f 1, (zegge één gulden) per jaar toegekend. Nog geen twee cent in de week! TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1