N°. 245.1. Êondag 26 Maart 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. in oenlandL De Verloren Zoon. FEUILLETON. Nathalie van Eschstruth. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGfEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 28 der kieswet, Maken bekend, dat de door ben vast gestelde kiezerslijst en afzonderlijke lijsten van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst afgevoerd of daarop gebracht zijn, van 23 Maart tot en met 21 April e.k. ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar zijn. Texel, den 22 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders vnd., J. S. DIJT, L.B. De Secretaris, RUIBING. TEXEL, 25 Maart 1911. De thans gesloten kiezerslijst wijst aan een getal van 1235 kiesgerechtigden in onze gemeente. Hiervan zijn 4 personen niet gerech tigd tot deelname aan de Statenver kiezingen en 68 personen niet voor die van den Gemeenteraad. Vlieland. Met ingang van 1 April is benoemd tot commissaris der loodsen, tevens ont vanger der loodsgelden alhier, de heer C. van Krieken, thans tijdelijk belast met deze functie. 23 Maart. Hedenmorgen lag boven de Vliesloot geankerd H. M. Torpedoboot G 10, mot een defecte schroef. De boot is op sleeptouw genomen door H. M. Torpedo Cycloop en naar Nieuwediep vertrokken. Kieviten. Te 's Hertogenbosch heeft een rijks veldwachter een man aangehouden, die in een vuilen kolenzak een tachtigtal kieviten droeg. Dat is nog erger dan het vele eieren uithalen. Op verzoek plaatsen wij Op aandrang van verschillende zijden heeft het Bureau voor Staats- en Admini stratiefrechtelijke Adviezen besloten bij den uitgever P. Noordhoff te Groningen voortaan jaarlijks een aanvulling te laten verschijnen op de Nederlandsche Staats wetten, editie Meijer Wiersma. In de aanvulling 1910 zullen worden opge nomen de Octrooiwet, de Pandhuiswet en de Trekhondenwet, terwijl tevens zullen worden vermeld de wijzigingen en aanvullingen der in de verzameling op genomen wetten, alsmede wetten en Koninklijke besluiten ter uitvoering van de Grondwet en andere wetten. Veeziekte. Men schrijft uit Groningen 21 dezer: Gisteren en heden zijn aan het abattoir 83 stuks vee, afkomstig uit drie stallen, waarin mond- en klauwzeer heerschte, afgemaakt. Dit komt het Rijk te staan op pl.m. f 20,000. Er was gisteren een geval aangegeven uit de gemeente Vries. Gelukkig is de ziekte niet geconstateerd. Het Tuberculose middel van Eilers. De heer H. J. Eilers, die wegens onbe voegd uitoefenen der geneeskunde reeds tweemaal werd veroordeeld en om aan de strat te ontkomen de wijk naar Duitschland nam, heeft zich thans met een verzoekschrift gewend tot de Genees kundige Faculteit der Leidsche en andere Universiteiten om het bewijs te mogen leveren van de deugdelijkheid van zijn middel. Na eventueele voleindiging van het onderzoek wil bij het middel ter beschikking van de medische wetenschap stellen. Mond- en klauwzeer. Te Spijk bij Lobith (gem. Herwon en Aerdt) is onder het vee van een land bouwer mond- en klauwzeer uitgebroken. 84 stuks hoornvee, 50 schapen en 25 varkens moeten worden afgemaakt. Behalve een geval te ünnen, zijn Maandag in de gemeente Groningen nog twee gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. In elk van de beide stallen waren 25 runderen, die afgemaakt zullen worden. Beperking der bewapeningen. Nu de beperking der bewapeningen aan de orde gesteld is, raakt men er niet over uitgepraat. De kwestie vindt wel belangstelling in de beschaafde wereld, dat is zeker. Uit Boedapest wordt gemeld dat 30 afgevaardigden een motie hebben onder teekend, waarin zjj de regeering uit- noodigen in 1913 op de vredesconferentie te 's Gravenhage haar invloed te doen gelden, ten gunste van een internationale overeenkomst, met het doel gelijktijdig de bewapeningen te beperken. President Taft heeft aan een man van de „Daily Mail" verteld, dat hij buiten gewoon ingenomen is met de ontvangst die aan zijn vredesdenkbeelden in Enge land te b9urt is gevallen. De kwestie van een arbitrage verdrag tusschen Groot-Britanmë en de Vereenigde Staten is z. i. nog niet zoover gevorderd, dat er reeds diplomatieke onderhandelingen worden gevoerd. Taft had echter gegronde hoop, dat daarmede weldra een aanvang gemaakt zou kunnen worden. Houtskool als eendenvoer. In „Buiten" schrijft C. oyer houtskool als eendenvoer: Reeds sedert lang wordt door de dok toren, vaak met succes, houtskool aan gewend als hulpmiddel tot een goede spijsvertering, om ongewenschte gisting der spijzen binnen de maag te verhin deren. Van deze ondervinding uitgaande, heeft men thans proeven genomen om uit te maken in hoeverre toediening van houtskool de opbrengst van gevogelte en vee verhoogen kan. Legmeel voor hoenders en varkens voeder met houtskool vermengd gaven gunstige resultaten. Onlangs werden vergelijkende proeven ingesteld met ganzen en eenden, waarbij aan een 3-tal groepen resp. het voeder zonder houtskool werd toegediend, het gebruik van houtskool in stukjes aan de dieren zelf werd overgelaten, of wel het voedsel voor Vs uit fijngestampte houtskool bestond. De uitslag was, dat na een maand de eenden op gewoon dieet gemiddeld 593 gram in gewicht waren toegenomen, die der beide andere groepen resp. 906 en 962 gram. Voor de ganzen bedroegen die cijfers 186, 677 en 1242 gram, waarmede de groote waarde van houtskool bij vogel voeder zonneklaar was aangetoond. Miltvuur bij den mensch. Een week geleden werd te Noordlaren miltvuur met doodelijken afloop gecon stateerd bij een koe van den landbouwer H. Thans overleed H. zelf aan deze ziekte, waaraan hij slechts een paar dagen ziek gelegen had. Een buitenkansje. Door een arbeider te Werkendam, is in een woning, door hem voor f130,— gekocht, bij het afbreken daarvan ge vonden 11 gouden tientjes en eenige rijksdaalders, die door den vorigen eige naar, die in het laatst van zijn leven van giften leefde, zeker nog waren overgespaard. Een aardig buitenkansje voor den vinder. Schade van wilde ganzen. In sommige streken van Friesland vertoonen zich groote vluchten wilde ganzen, die aan de winterrogge en de landerijen veel schade toebrengen. Onderscheidene landbouwers hebben nu aan Ged. Staten vergunning gevraagd om op die, voor de akkers schadelijke dieren, jacht te maken. Dan nog trouwlustig. Onder de paartjes, die voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Kampen verschenen, om in onder trouw te worden opgenomen, bevonden zich twee verpleegden uit de Gast- en Proveniershuizen. De bruidegom deed dezen tocht voor den 4en keer en is 72 jaar oud, terwijl het bruidje, 62 lentes tellende, voor de 3e maal met dit doel ten stadhuize opging. Influenza. Te Nieuwerkerk a.d. IJsel heersckt een epidemie onder de katten. Menige huisvrouw, dia des avonds haar poesje nog gezond en wel op schoot neemt, vindt het dier den volgenden morgen dood. Huis aan huis sterven de katten aan deze blijkbaar zeer hevige influenza. en bedekte die daarna met vurige kussen. Ik begrijp uw vriendelijke, edele be doeling, moeder, stamelde hij, en wat ik tot nu toe voor onmogelijk hield, nu weet ik, dat gij mij liefhebt. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Noot db Burg 30 Cts. Franco per post door ge bed Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Knden met verbooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. door 60.) Misplaatste trots valsche schaamte en en Flavin aarzelde, bloosde diep en scheen naar passende woorden te zoeken. Toen vatte zij plotseling Malwine's hand en drukte die onstuimig aan de lippen. Och, mevrouw, bet leven en het bestaan van uwen zoon staat op het spel. Ik weet, dat ik van u iets ongewoons, iets onge hoords vraag, want het is de plicht van een zoon om den eersten stap tot verzoe ning te doen, maar toch bezweer ik u, bij alles wat u dierbaar is, richt u tot Götz eon hartelijk, vriendelijk woord, dat hem naar huis terugroept. Ik dank u, Flavin, dat gij gekomen zijt, zeide zij en omhelsde het jonge meisje lang en innig. God loone 't je en zegone er je voor. Nog vanavond vertrek ik naar Miinchen. Een jubelkroet kwam overFlavia'slippen. HOOFDSTUK XXIV. Götz zat in zijn stillo ziekekamor voor bet raam. Zijno stemming word stoeds somberder en moedeloozer, on ïodoion dag gevoaldo hij pijnlijker do scheiding van zuster Maria die hom oorst een onvermijdelijk kwaad gonchonen had, maar hoe meer bij hare welluidende stem en hare vriendelijke troostende woorden miste, des te inniger ging zijn hart naar haar uit. Verlaten Verloren Er wordt zachtjes aan de deur geklopt. Götz schrikt op en mompelt „Binnen Hij kijkt niet op en eerst als hij 't ge- ruisch van een vrouwenkleed over de planken hoort, keert hij het hoofd om. Hij staart de binnentredende aan, buigt het hoofd en strekt do armen afwerend uit, als zag hij een geestverschijning. l)ie hooge vrouwengestalte in dat donker geplooide gewand, dat gelaat, vroeger zoo Irisch en blozend, maar thans bleek en mot rimpels doorgroefd de grijze haren de oogen Ja, wanneer alles hem ook al door tref fende gelijkenis aan zijne moeder herin nerde, dan die oogen toch nietdie staan vreemd, wonderbaar vreemd in dat be- kendo gelaat. Gravin von Abensborg is blijven staan. Zij ademt moeilijk en zwaar, als drukt haar een loodzware last. Zij blijft Btaan en ziet hem aan en als z(j die krachtolooze gebroken gestalte ziet en hot verouderde gelaat van den zieke, waarop doorgestane armoede en ellende zoo duidelijk to lezen staan, krimpt hour hart in een en of ze wil ol niet, hare oogen schieten vol heete trauou, dio lang zaam over hare wangen vlooien. Diepe smart en kommer spreken uit haar blik, en 't is alsof zo om vergiffenis vraagt, als zo do armen raar hem uitstrekt ou door aandooning overmand nauwelijks do kracht; heeft om u t te roepen „Götz, mijne arme, lieve, beate Götz." Hij siddert en grijpt zich vast aan zijn stoel. „Moeder, lieve moeder." Götz helt het hoofd op en kijkt zij a moeder aan als een wonder dat hij niet begrijpen, niet doorgronden kan. Zijt gij het dus werkelijk, mama En u u hebt den weg gevonden. Zij kijkt hem glimlachend aan, zooals hij haar nog nooit heeft zien glimlachen. Wanneer teedere zorg en liefde zoeken, vinden zij zelfs een Götz uit, Ik ben gekomen om mijn zoon naar huis te halen en hem te vrageD, of hij met zijn oude moeder nog eens een nieuw leven wil beginnen. Wij hebben beiden verkeerd gehandeld, Götz, en meenden toch 't bij het rechte eind te hebben. Daarom zullen we nog eens van voren at aan beginneD. Neen, ik hob slecht gehandeld. Ik heb verkeerd gedaan en heb vader en u voor veel vergiffenis te vrageD. Dat kwam nog steeds met moeite en stokkend over zijne lippen. Malwine's hand streek hem echter liefkoozend langs de wangen, terwijl zij 't hoofd schudde. Wanneer 't een kind al moeilijk valt tegenover zijne ouders schuld te bekennen, hoeveel zwaarder is 't dan niet voor eene moeder om haar zoon vergiffenis te vragen en toch doe ik hot in liet volle en vaste vertrouwen, Götz, dat gij mij thans even goed zult bogrijpeD, als ik u. lu sprakelooze verbazing had Götz dio woorden aangehoord, een diepe blos van schaamte kleurde zijno wangen, zijue oogen gloeiden van tranen, dio niet wilden vloeien. Hij bracht Malwine's hand aan zjjue lippen De volgende dagen, die Götz op aan raden van den professor nog in de kliniek doorbracht, om zooveel mogelijk krachten te verzamelen voor de reis, gingen als een droom voorbij. Malwine toefde den ganschen dag in de kamer van haar zoon, eu Götz begreep zelf niet, hoe 't mogelijk was, dat hij ge noot van 't gezelschap eener vrouw, die hij jarenlang als zija grootste vijandin had beschouwd en die hij nu zoo innig ge negen was. Hij werd niet moe telkens en telkens weer to vragen naar de huisgenooten en Malwine vertelde veel gaarne. Alleen wanneer de jonge graaf hardnekkig telfcens de vraag herhaalde, hoe zij toch zijn adres en zijn lotgevallen te weten was gekomen, antwoordde zij ontwijkend. Zij vroeg ook, wie hem tot nu toe had verpleegd en kreeg dan zoo'n opgewonden bijna teedere beschrijvinh van de engel achtige goedheid van zuster Maria, dat een eigenaardig, gelukkig glimlachje daarbij om Malwine's lippen speelde. En toen Götz eindelijk ziju spijt te kennen gof, dat bij zijne verpleegster nooit had gezien, kleurde een zachte blos de wangeu der graviD, die peiuieiid het hoofd schudde en zachtjes zeide: „Ja dat is vreemd. Wordt vervolg i.)

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1