N°. 2452. Donderdag 30 Maart 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bio oenland Van week tot week. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Berg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere linden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer Ct# Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. A B O N N E ME NTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGtEVELD D E ROOU, ParkstraatBübs op Texel. 18—85 Maart. De voorbije week kan op 't gebied van wetgeving een zeer belangrijke worden genoemd. De Kamer behandelde n. 1. het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet, waaraan alle zittingen waarbij twee avondvergaderingen in de afgeloopen week gewijd werden en waarby belangrijke beslissingen werden genomen. De bedoeling der behandelde wetswijzigingen is hoofd zakelijk om den arbeid van vrouwen en jeugdige personen in fabrieken, werkplaat sen en de andere ondernemingen, die onder de bepalingen der wet vallen beter dan tot nog toe te reglementeeren. Een gevolg daarvan zal o. m. zijn dat straks kinderen beneden 14 jaren in de bedrijven geen arbeid mogen verrichten, en dat de leeftijdsgrens voor jeugdige personen van 16 op 18 jaar wordt gesteld. Het landbouw- en veeteelt bedrijf is uitgesloten, doch de Kamer besloot wel de veenderijen in de wet op te nemen, zoodat ook voor den veenarbeid de beper kende bepalingen gelden. Lang en breed is door de Kamer gedebat teerd over een amendement van den heer Aalberse e. a. bepalende dat voortaan in de fabrieken, werkplaatsec etc. geen gehuwde vrouwen meer werkzaam mogen zijn. Dit zoo ingrijpende amendement, dat door de heeren Schaper,de Savornin Lohman en minister Talma, krachtig bestreden werd, kon geen meerderheid halen. Met 39 tegen 30 stemmen werd het verworpen. De gehuwde vrouw zal dus niet uit de fabriek, werkplaats en veenderij verbannen worden. Aangenomen werd evenwel een amende ment van de sociaal-democraten, bepalende dat gehuwde vrouwen en de vrouwen die een huishouding te verzorgen hebben des Zaterdags niet langer Jan tot 1 uur 's namid dags in de fabriek mogen werken en even eens een ander amendement, waardoor de minister gemachtigd werd om voor alle of sommige bedrijven den vrijen Zaterdag middag by bestuursmaatregel in te voeren. Ook werd een amendement der sociaal democraten aangenomen, waardoor in 't vervolg jeugdige personen in de glasblaze rijen geen nachtarbeid mogen verrichten, benevens een amendement van den heer Wijkerslooth om aan den lOurendag voor vrouwen en jeugdige personen een SSurige werkweek te verbinden Deze amendementen waren alle door minister Talma bestreden zoodat de Donderdagavondzitting waarin de beslissingen vielen er nu juist geen fortuinlijke voor hem was. De Kamer bracht Vrijdag de behandeling der. Arbeidswet ten einde en ging daarna eenige dagen tot 5 April a. s. - met vacantie. Dan zal allereerst de eindstemming over het ODtwerp Arbeidswet aan de orde worden gesteld. Het lot van het ont werp is niet onzekerwe verwachten dat het met een flinke meerderheid aange nomen zal worden. De Engelsche bladen hebben zich in de laatste dagen nog steeds bezig gehouden met de redevoering die door minister Sir Edward Grey de vorige week ter gelegen heid van het Marinedebat uitgesproken werd. Deze rede waarin het abritage denkbeeld ten grondslag lag heeft blykbaarin breede kringen in Engeland weerklank gevonden en het ontbreekt Grey waarlijk niet aan sympathiebetuigingen. Bijna alle bladen van schier elke richting brengen zc bijna iederen dag onder de oogen hunner lezers. Ook is men begonnen een beweging op touw te zetten om het arbitrage-denkbeeld flink te propagoeren. Voorop staan daarbij de kerk genootschappen te Londen, die een paar reusachtige meetings voorbereiden. Of dezo met zooveel vuur begonnen beweging tot practische resultaten zal leiden moet afge wacht worden doch te wensohen is dit alleszins. Ook in de Vereenigde Staten hebben de woorden van Grey instemming gevonden al zjjn er ook enkele an i-Engeli ch gezinde bladen die al bij voorbaat zich togon een nauwere aansluiting tuaschen Engeland en dt Unie verklann. Tcch is hit niei on- nlogeiyk, dat deze nauwere aanfluiting tot stand zal komen. Naar gameid wordt houdt men zich aan het departement van buiten- lundsche zaken te Washington reeds bezig met het gereedmaken van een ontwerp- tractaat met medewerking van den Britschcn ambassadeur. Men hoopt dit ontwerp verdrag waarbij alle geschillen die er tusschen Engeland en de Unie mochten ontstaan aan arbitrage zullen worden onderworpen, nog in de aansiaar.de buitengewone zitting van het congres aan de orde te kunnen stellen. Zijn deze berichten juist dan staat het begin van de uitvoering van het mooie denkbeeld derhalve binnenkort voor de deur. Dat echter binnen afzienbaren tijd een eind gemaakt zal zijn am de zorg wekkende krijgstoerustingen mag evenwel niet verwacht worden. Immers men weet nog niet eens of andere regeeringen ook tot een overeenkomst te bewegen zullen zijn. Een vriendelijk artikeltje van de offi- cieuse Duitsche pers bv. zegt op zich zelf nog zoo weinig. Van socialistische zijde zal in den Rijksdag biunenkort een voorstel tot beperking der krijgstoerustingen aan de orde gesteld worden en men behoèft zich helaas nog niet met de hoop te vleieD, dat er ook maar iets van terecht zal komen. Evenmin als in Oostenrijk onlangs het geval was. De regeeringen meenen het nog niet zonder een belangrijke versterking van leger en vloot te kunnen stellen. Dat neemt echter niet weg, dat het met veidwiunen van het arbitrage denkbeeld op den duur vruchten zal kunen afwerpen, —o—o—o— Het Fransche Kamerlid Malvy, dat zooals men weet door zijn interpellatie Briand ten val en Monis op het regeeringskussen bracht, is door laatstgenoemde het onder ministerschap van justitie toegestopt. Voor wat hoort immers wat. Dat onder minister schap was wel een nieuw ambt maar omdat het niet best ging den weinig nog gepres teerd hebbenden Malvy in de rij der mi nisters op te nemen, moet er maar een uitweg gezocht worden. Over diens benoe ming is in de bladen iniusschen al heel wat te doen geweest. Men heeft zich kostelijk met het geval vermaakt, ten koste van den nieuwbakken titularis natuurlijk. Schier door alle bladen is de draak met hem gestoken. En niet minder met de verregaande dankbaarheid van minister president Monis. Het gevolg is daarvan geworden dat men nu iu Frankrijk spreekt van een „kweste-Malvy" en dat in de Kamei er al een interpellatie over gehouden is. Monis verdedigde zijn keuze met hand en tand en stelde zelfs de kwestie van vertrouwen. Met groote meerderheid nam toen de Kamer een motie van vertrouwen aan. De Fransche regeering ligt al sedert eenigen tijd overhoop met de wijngaarde niers in net Zuiden. Trouwens niet voor de eerste maal. 't Gaat met de wijnoogst in de laatste jaren niet geheel naar wensc'a, mede ook een gevolg van geknoei door minder soliede fabrikanten en wijnverval- schers. De regeering heeft daartegen dan ook maatregelen genomen. De wijngaarde niers in het Aube departement nu, hebbeu van de regeering ook maatregelen gevraagd doch kregen een nul op hun request. Het gevolg daarvan is geworden dat de wijn gaardeniers een stelselmatig verzet geor ganiseerd hebben, die allereerst bestaat in de weigering om belasting te betalen en verder in het en bloc optreden van de ge meentebesturen. Daarbjj worden dan nog groote betoogingen georganiseerd. In de meeste dorpen is het geheele bedrijf stop gezet en heeft men op de gemeentehuizen de vlag halfstok geheschen met krip om woeld. In enkele gemeenten trokken de de burgers in optocht naar het marktplein om daar alle belastingaanslagen ten vure te doemen. Ook in het Marnedepartement liet zich do agitatie gevoelen. De regeering laat nu een onderzoek naar de toestanden instellen. o—o De polit ek heef: in Ita iö eeu luelijko streef uitgi hnald. Zcoals men weet herdenkt men op het schiereiland he: gouden feest van Italië'3 eenhe.d, doch in de feest vreugde heeft zich in de afgeloopen week oon sohrillo wanklank laten hooron. Men is er n 1. plotseling voor een ministrieele crisis komen te staan. De kiesrechtkwestie is daarvan de oorzaak geweest. Het Kabinet Luzzatti diende in 't laatst van het vorige jaar een wetsontwerp tot herziening van het kiesrecht en dat ontwerp was in behandeling bij een com missie, die een rapport aan de Kamer moet overleggen. Teneinde nu tegemoet te komen aan de eischen der gematigde partijen nam de commissie een voorstel aan het rapport niet in te dienen voor het einde van de zittingsperiode der huidige Kamer. Daarvan zijn de radicalen en socialisten evenwel niet gediend, omdat zij willen dat de nieuwe Kamer nog gekozen zal kunnen wo den onder de bepalingen der nieuwe wet en tevens omdat zij vreesden dat ze met een truc der commissie te doen hadden om het ontwerp van de baan te krijgen. Ze stelden daarom in de Zaterdag jl. gehouden zitting voor een datum vast te stellen waar op het rapport der commissie moest worden ingediend en wel uiterlijk binnen twee maanden. De regeering evenwel wenschte deze motie niet te aanvaarden doch even min het voornemen van de commissie goed te keureD. Luzzatti wenschte half en half toezegging te geven dat de kieswetwijziging nog in de Kamer haar beslag zou krijgen. Evenwel de Kamer besloot met groote meerderheid, 265 tegen 70 stemmen, aan de commissie haar zin te geven. Daar nu de radicalen niet de regeering gesteund hadden meenden de radicale ministers van openbare werken en onderwijs het bijltje er bij neer te moeten leggen, waarop ook de andere ministers besloten hun porte feuilles ter beschikking van den Koning te stellen.Daar inzonderheid de oud minister Giolitti de man was die de motie er doordreef is men van oordeel dat hij door den Koning als opvolger van Luzzatti aan gewezen zal worden. TEXEL, 29 Maart 1911. Uitvoering U. d. I. Zondagavond gaf de Rederijkerskamer U. d. I. hare laatste voorstelling voor het seizoen. Voor ditmaal was de keuze gevallen op een tooneelspel, en wel dat van Mendes da Costa„Zijn Model". Met goede verwachting zijn wij dien avond opgegaan naar Hotel Texel, en laat ons maar terstond zeggen dat wy Diet zijn teleurgesteld. .,Zijn Model" is een stuk dat groote eischen stelt aan de resp. vertooners. Liefde voor de kunst staat daarin boven aan en wordt zoo sterk uitgebeeld dat zelfs eene dame uit de meer gegoeden stand zich aanbiedt als model voor een schilder te posoareu, niet slechts om daardoor de kunst te dienen, alsook om den kunstenaar de gelegenheid te bieden zijn talent te ontplooien. Verschillende omstaudigheden zijn evenwel oorzaak er van dat dit goede voornemen niet tot uitvoering geraakt. De opoffering van d9 edele vrouw blijft echter hierbij niet, doch uit zich later door afstand te doen van een geluk hetwelk haar deel kan zijn, om dat geluk eeno andere vrouw deelachtig te doen worden. Dit is de intrige, de hoofd inhoud van het meergenoemd tooneel- spel. Het stuk eisebt van alle medespe lenden groote zorg, doch inzonderheid van enkele vertooners, waarom het ge heel als 't ware draait. En daarvoor hebbeq wij gaarne een woord van lof. Met groote toewijding werd het stuk weerg9geven en met niet minder groote aandacht werd de uil beelding gevolgd. Wij zullen geen namen noe nen, de ver tooners zouden dit zeh'e wellicht niet verlangen niet iedere rol leent er zich toe om de blondere aandacht te trekken, doch gaarne getuigen wij dat het geheel ons uitmuntend heeft voldaan, dat menige passage uitnemend schoon was. Of allen hebben genoten? Over den smaak valt niet te twisten. Sommigen geven meer de voorkeur aan een blijspel, weder anderen komen slechts om het bal, voor hen is het tooneel bijzaak. Zij die echter tooneelliefhebbers zijn en er wellicht wel eens iets aan hebben gedaan, hebben zeker odgetwijfeld een hoogst aangenamen avond in Hotel Texel doorgebracht. Namens hen brengen wij de Kamer gaarne een woord van dank voor den mooien avond van Zondag. Ter geschikter tijd was de voorstelling afgeloopen en konden de danslustigen profiteeren van het bal, dat nog menig uurtje in beslag Dam. Openbare Vergadering 27 Maart. Naar bekend is werd een openbare vergad-ring uitgeschreven tegen Maan dagavond jl. in het Hotel Texel, waar als spreker zou optreden Ds. Nobel, van Geertruidenberg, propagandist der Vrijz. Hervormden. Die vergadering was vrij goed bezocht, zeker ruim 100 personen waren aan wezig, zoowel dames als heeren, ook van andere dorpen. De heer Pisart opende de bijeenkomst met een welkom aan allen, inzonderheid aan de van de overige dorpen opgekomen personen, aan den spreker voor dien avond Ds. Nobel, en de met hem gekomen predikanten Ds. Onnekes en Ds. Poort van Helder. Ds. Poort sprak daarna een kort woord om ds. Nobel bij de verg. in te leiden, die zou spreken over de vrijzinnige be ginselen; verder maakte spr. duidelijk dat deze bijeenkomst uitgaat van de „Vereeüiging voor de belangen van de vrijz. godsdienstigen" en het doel van deze bijeenkomst is, om ook hier een dergelijke vereeniging in het leven te roepen. Daarna verkreeg ds. Nobel het woord. Een volledig verslag te geven van hetgeen door -dezen spr. werd gezegd, achten wij ondoenlijk en zou ook zeker te veel van onze ruimte in beslag nemen. Het was niet wat men kan noemen een lezing of een rede, doch meer een causerie verduidelijkt door vele ervaringen door spr. in zijn ambtsbediening opgedaan, aan welke causerie spr. nagenoeg een paar uur wijdde. De spr. trachtte duidelijk te maken het onderscheid tusschen de 2 groepen, de orthodoxen en de vrijzinnigen tot de Ned. Herv. Kerk behoorende, een kerk genootschap waartoe nog steeds 50 pCt. van het Nederlandsche volk behoort. De eene groep beweert volgens spr. cfe waarheid te hebben; cfe ware leer; de andere groep zegt er is één waarheid, die ons dagelijks wordt geopenbaard. Dat meeDingsverschil hetwelk zich ook open baart in het bestuur der Herv. Kerk, in classis en synode, belet meenings- eenheid, als gevolg waarvan verdraag zaamheid op den achtergrond blijft; het welk door spr. met tal van voorbeelden wordt aangetoond. Over de orthodoxe groep, wijdde spr. verder niet uit, doch het zondenregister der vrijzinnigen werd nogal bloot gelegd en aan haar adres werd menige scherpe opmerking gericht over hare laksheid waar zij moet pal staan, voor hare be ginselen. Er wordt geklaagd over de onverschilligheid der vrijzinnigen voor haar beginselen, zegt spr., en die klacht is niet ten onrechte. Het gevolg hiervan is dat de vrijzinnige partij steeds meer en meer wordt verdrongen weldra geheel uit de kerk gedrongen zal zijn. Er gaat over ons land een zwarte golf, zegt TEXELSCHE COURANT. —o—o—o— —o—o—o—

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1