N°. 2453. Zondag 2 April 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en I Advertentieblad. Bi n n onland. FEUILLETON. De Verloren Zoon. Nathalie van Eschstruth. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier Nq. 16 der Personeele belastiüg over het dienstjaar 1910, invorderbaar verklaard op 28 Maart 1911, aan den Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 30 Maart 1911. De Burgemeester, J. S. DIJT L B. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis dat met ingang van 31 Maart 1911 het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar deze gemeente is verboden. Maken bijzondere redenen afwijking van dat verbod noodzakelijk, dan kan die door hem (burgemeester) worden toegestaan, onder de door den districts veearts aan te geven voorwaarden. Texel, 31 Maart 1911. De Burgemeester vnd., J. S. DIJT, L B. TEXEL, 1 April 1911. Lezing Boerenbond. Ter bestemder tijd, half acht, begaven we ons Woensdagavond naar hotel „De Zwaan", om de lezing van den heer van Kuist, over veevoeding bij te wonen. Weinig publiek, geen spreker en van het bestuur alleen de voorzitter tegenwoordig, we wachtten en wachtten, tot ruim kwart voor acht, de secretaris verscheen, nog geen spreker, de secretaris reikt den voorzitter een enveloppe over, een telegram? Zou de spreker niet komen? Het vermoeden bleek waarheid te zijn, te 12 uur 's middags was door den secretaris een telegram uit Amsterdam ontvangen, met mededeeling van verhinde ring, zonder meer. Was het niet gewenscht geweest, dat de secretaris hiervan onmiddelijk kennis had gegeven aan den voorzitter? opdat die maatregelen had kunnen nemen om zooveel doenlijk het publiek een vergeefsche tocht te kunnen sparen? In gewone omstandigheden zeer zeker, maar ditmaal niet, algeheele teleurstelling word de bezoekers gespaard, eenige minuten na voorlezing van het telegram, deelde de voorz. de aanwezigen mede, dat de heer Visser van Zuid-Eierland, hier mede aan wezig, zoo welwillend was, op verzoek van het bestuur een onderwerp voor de verga dering te behandelen. De heer Visser begon met de mededeeling dat hij niet zou spreken over veevoeding, want dat juist zijn twijfel aan de mogelijk heid, om in één avond dat onderwerp te behandelen, zóó dat de bezoekers van de vergadering iets wijzer naar huis gaau dan ze gekomen zijn, oorzaak was van zijn aanwezigheid. In overleg met het bestuur, zegt spr., zal ik spreken over een onderwerp, waarbij alle aanwezigen zeker eenigermate belang hebben, nl.. over de verbouw van aard appelen. Op de hem eigene, aangename wijze, behandelt de heer Visser z'n onderwerp, vluchtig stapt hij heen over de herkomst van den aardappel, over de moeite om hem in te burgeren, over de omstandigheden die dat in de hand hebben gewerkt, om meer in den breede te behandelen de be werking van den grond; hoe de aardappel vraagt een goed bewerkte grond, doch dat is af te keuren diepspitten, ails men daarmede de bovengrond onder en de ondergrond boven brengt, omdat de onder grond in vruchtbaarheid verre achterstaat bij de bovengrond, en verdiepen van de bouwvoor zeer geleidelijk moet geschieden. In verband met de bemesting, deelt spr. mede, dat de aardappelopbrengst op Texel, bij lange na nog niet zoo groot is als mogelijk is, spreekt terloops over vaste en vloeibare uitwerpselen en bejammert dat er aan de laatste nog te weinig zorg wordt besteed en aan de eerste te veel waarde wordt gehecht, deelt zijn ervaringen mee van overvloedige kunstmestbemesting op eigen proefvcldje, die hem hebben getoond dat zoo'n bemesting mits niet eenzijdig, aan de kwaliteit geen nadeel doet en de opbrengst tot ongekende hoogte opvoert. In verband met de hoeveelheid toe te dienen kunstmest, zegt spr. dat het ni6t aangaat, daarvoor vaste hoeveelheden op door 62.) Zij gaf mij de vorzokering dat gij nooit onwaardig zijn zoudt raajoraatsheer te wezen. Freule von Husby heeft zich blijkbaar wel voor mij geïnteresseerd, zei hij koeler dan to voreu, en ik ben er haar zeer dank baar voor, ofschoon ik gaarne afstand wilde doen van de voorrechten, die zij voor mij heelt verkregen. Hij ging voor don president staan, vatte diens handen en drukte ze met warmte en groote hartelijk- Mag ik u vertellen, hoe ik mijn toekomst had gedacht en die geheel strookt met mijn wonsoh en verlangen Luister. Ik hoorde, dat uw oude opperhoutvester op Dennenoord eenige weken geleden is ge storven en hot goed in verwaarloosden toestand heelt aohtorgelaten. De bout- vosterij bevalt me best. Hot huiB is groot, nieuw opgebouwd en mooi gelegen, torwijl de daar hoerschende stilte weldadig is voor omit die don smaak voor 't drukke woelige leven beeft vorloien. Ik smeer u daarom papa, probeer 't eens mot me, kijk eens of ik nog in sti at ben iets t >t stand te brengon en geef ine dien werkkring., die me zoo bijzondor toelacht. Ik belool u, dat ik mijn beBt zal doen on alios in het werk stellen om uwe volkomene tevreden heid te verwerveD. Een oogenblik keek dc president Götz aan, alsof de beteekeniszijner woorden hom niet recht duidelijk was, toen streek hij langzaam met de hand over het voorhoofd knikte en zei met een stem, waaraan hij tevergeefs eenige vastheid trachtte te geven, maar waaruit duidelijk zijne diepe ontroering sprak „Goed, dat is afgesproken! Gij treedt bij mij in dienst, God geve, dat gl) met genoegen moogt werken en een gelukkig mensch worden. te geven, door proeven moet men trachten uit te vindeD, welke hoeveelheid van die stoffen in verband met de samenstelling van den grond met voordeel zijn aan te wenden. Een hoeveelheid van 6 balen chilisalpeter of zwavelzure ammoniak, spr. maakt daarin geen verschil, in tweemaal toe te dienen, vier balen wanneer de aard appels pas boven den grond komen en twee eenigen tijd daarna, acht spr. in ge wone omstandigheden niet te hoog. 6 a 8 balen patentkali op zandgrond evenmin, gebruik van kainiet ontraadt spr. ten stelligste, omdat de kwaliteit daardoor ten zeerste lijdt. Men moet voor nog geen f20 per bunder niet een heele oogst in de waagschaal zetten, met de dure mestsoort chilisalpeter, zegt spr., moet men evenwel voorzichtig zijn. Superphosphaat of slakkenmeel bevordert het afrijpen, 6 a 8 baal per bunder komt spr. in gewone omstandigheden goed voor, toediening van kalk zonder dat behoefte aan kalk gebleken is wordt ontraden, omdat zoo weinig grond op Texel er behoefte aan heeft en men groot gevaar loopt vaD schade; zonder kalk moge ringvuur voorkomen, met kalk worden de aardappels pokkerig. Uitvoerig behandelt spr. het poten en toont aan hoe hel langs den weg der ongeslachtelijke voortplanting, het uitzetten van poters, mogelijk is, niet alleen de soort zuiver te houden, doch ook te veredelen, 'tis toch zoo'n kleine moeite zegt spr om die enkele beste stammen apart te houden en daaruit zooveel mogelijk de poters, die niet te groot van stuk moeten zijn te nemen, het nemen van poters zoo maar voor den greep weg is zoo tegen alle gezond ver stand in, in de veestapel past men derge lijke praktijken niet toe, waarom dan wel ten opzichte van den aardappel? Onnoodig, neen te ontraden noemt spr. het halen van poters van elders, proeven in Noordholland hebben bewezen, dat de geïmporteerde het steeds tegen de eigen moesten afleggen. De afstand van de poters onderling, zegt spr., mag vooral niet te groot zijn, men moet ze vooral ook Diet te diep leggen terwijl aanaarden om verschillende redenen voor Texel wordt afgekeurd. Tot in bijzonderheden behandelt spr, de aardappelziekte, hoe ze ontstaat, hoe ze zich verspreidt, om komende tot de bestrijding der ziekte, de aanwezigen sterk aan te raden, zich, zij het ook clubs- gewyze (4 of meer personen) een toestel aan te schaffen voor de besproeïng met zg. Bordeiusche pap, een vloeistof die men zelf kan maken, iets wat spr. ten zeerste Wederom waren weken verloopen Götz had zich de houtyesterij Dennenoord al spoedig ingericht met behulp van Arnoa Katbarinn, die er ontzettend veel pleizier in had om als huishoudertje do nieuwe woning van baron broeder zoo gezellig mogelijk te maken. Op zekeren dag hield het rijtuig der gravin voor de houtvesterswoning stil cn vond Malwino tot haar grooto vreugde den jongen man thuis. Ik heb oen vriendelijk verzoek aan je, Götz, zei ze, en keek hem daarbij vrien delijk in hot ernstige, bleeke gelaat. Ga een toertje met me doen. Ik heb zooeven gehoord, dat freule von Husky voor eenige dagen op Rozenhage is, om daar den nieuwe geestelijke zelf te instal leert n. II moet haar sproten over ocno zaak van fowicht on zou gaarne hebben, dat gij met mij mede git gt, daar Anna Itatbanna verhinderd is. Götz haaldo diep adem. Als 't u aangenaam is. 't Zal me zeer aangenaam zijn. Dan ga ik natuurlijk met u mede. Gedurenden den rit bracht Malwiue het gesprek op zijne ziekte en het verblijf in de kliniek. Zoudt ge werkelijk zuster Maria niet eens van aangezicht tot aangezicht willen aanschouwen Do professor schreef mij gisteren dat zij van de reis teruggekeerd is. Götz schudde ernstig het hoofd. Neen moederlief, u weet, dat ik miju leven lang een stijfkop ben geweest. Ik hecht aan mijne illusies. Ik heb al zooveel teleur stelling ondervonden dat ik werkelijk niet opnieuw een tegenvaller zou kunnen verdragen. Ik begrijp je en moet je gelijk geven. Voor het hek, aun bet uiterste gedeelte van het park van Rozenhage, waar aan weerszijden dichte vlier- en seringstruiken groeiden, hield het rijtuig stil en stapte Götz uit, om zich, op aanwijzing van Mal wiue, naar een in de nabijheid zijnd, dicht begroeid piieel te begeven. De gravin knikte hem met een veelbe- teekenend laobje nog eens vriendelijk toe en daarna reed het rijtuig in matigen draf verder. Götz ging zitten, met somber gelaat. In tegenwoordigheid zijner moeder bad hij zich bohoerscht, maar nu waren zijne droe vige godachlen duideljk op zijn gezicht te lezen. Als een centenaarsl ist diukte hem de wensoh zijner ouders dat hij met Flavia von Husby trouwen zou. Na al de goed heid en toegevendheid hom betoond, i c'ioen aanraadt, door in 100 liter water l1/» kg. kopervitriool en 1/2 a 1 kg. kalk op te lossen. Ten slotte deelt spr. mee dat het bewaren van aardappels nog veel onoor deelkundig geschiedt en geeft den raad, zoolang het niet vriest, de lucht van onder de gelegenheid geven toe te treden in de aardappelhoopen. De voorz., de heer J. Kooij, dankt met een gepast woord de heer Visser voor het door hem gesprokene en sluit de vergadering. Zomerdienst. Wij willen er aan herinneren dat met heden (1 April) Texels Eigen Stoomboot onderneming de volledige Zomerdienst heeft ingevoerd, de boot vertrekt aizoo ook des avonds 6 uur van Texel en 7,30 van Helder. Vijf diensten van en naar Texel worden nu dagelijks gedaan. Yan Texel 4,15; 6,40; 11,-; 2,50; 6,-. Van Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30. Des Zondags vertrekt de boot inplaats van 9,30 te 10,20 van Helder. Den tweeden Paaschdag- Maandag 17 April as. zal blijkens annonce in dit nummer, de Zangvereeniging „Nieuw Leven" van Wieringen een uitvoering geven in hotel „Texel" alhier. De zangvereeniging, aldus deelt men ons mede, telt 48 werkende leden, heeft niet alleen te Wieringen doch ook daar buiten een goeden klank, ze staat onder leiding van den heer C. Rijkeboer, die in 1900 aan het hoofd stond van de muziekvereeniging „Harmonie" die toen hier een middagconcert gaf in den tuin van hotel Texel, dat zeer in de smaak van de vele bezoekers viel. De zangnummers zullen door komische voordrachten worden afgewisseld. Oosterend, 30 Maart. Werd voor eenigen tijd van de zijde der Rijksverzekeringsbank beweerd, dat visscbers, die hunne knechten op pro centen laten varen, niet verzekerings- plichtig zijn, omdat ze als deelvisschers konden aangemerkt worden, thans gaan weder twee gemachtigden dier bank rond, om de visschers voor premiebetaling aan te slaan, bewerende dat alleen die knechten deelvisschers zijn, die aandeel in netten of vaartuig hebben. het hem bijna een misdaad, om hen, bij den eersten wenscb, dien zij hem te kennen gaven, al dadelijk teleur te stellen. En toch scheen 't hem onmogelijk dien te vervullen. Met het hoofd in de hand bleef hij zitten en lette er niet op, dat de tijd verliep. Een vogeltje kweelde zachtbens boven zijn hoofd en plotseling hoorde hij duidelijk do zware, heldere stem zijner moeder en naderende voetstappen. Aan 't eind van de laan vertoonden zich twee vruuwegestalten. Naast de gravin liep een jonge dame in een licht zomer- toilet, eenvoudig, maar naar 't scheen zeer chic en elegaut, slank en lenig, met iets vorstelijks in hare houding, terwijl het gelaat grootendeels verborgen was achter een met kanten versierde parasol. Was dat Flavia De linksche, kinderachtige, verlegen Flavia, waarvan Götz zulk eene onaangename, weinig bekoorlijke herinne ring had medegenomen Meer verwonderd dan verheugd, neemt Götz de naderende gestalte op, kijkt naar de sierlijke voetjes en de welgevormde kleine hand, die in 't voorbijgaan langs de takken der struiken strijkt. Ik vraag je nog eens dringend Flavia, doe mij het groote, groote genoegen en kom ons eens opzoeken op Abensburg. Je weet niet, hoe mijn man er naar verlangt om je persoonlijk zijn dank te betuigen. Het jolige meisje blijft staan, vat de haar toegestoken hand en drukt, die aan de lippen. (Slot volgt.)

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1