IJ N°. 2454. Donderdag 6 April 1911. 24ste Jaargang Nieiuws- en Advertentieblad. PREMIE. Binnenland. dertig cents. Van week fot week Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor r>E Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l inden met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Aan onze lezers bieden wij het met dit nummer eindigend feuilleton „De Verloren Zoon", in boekformaat als premie aan, tegen den lagen prijs van slechts De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis dat met ingang van 31 Maart 1911 bet vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar deze gemeente is verboden. Maken bijzondere redenen afwijking van dat verbod noodzakelijk, dan kan die door hem (burgemeester) worden toegestaan, onder de door den districts veearts aan te geven voorwaarden. Texel, 31 Maart 1911. De Burgemeester vnd., J. S. DDT, L.B. 26 Maart—1 April. We hebben er reeds eerder op gewezen dat de in 1913 te houden algemeene ver- kieziugen al begonnen zijn hun schaduw vooruit te werpen Geldt aan de zijde van rechts de vraag of straks de coalitie op denzelfden voet zal worden voortgezet, bij do linkerzijde is men bezig de toover- fonnule te zockea die de doleerende partijen weder tot eenheid brengen an. Waar schijnlijk zal het de leuze van het algemeen kiesrecht zijn, al laten zich dan ook aan de uiterste rechtervleugel der linkerzijde zich daartegen enkele stemmen hooren. Intusschen schijnt men in 'Friesland al een stapje nader tot het doel gekomen. Daar toch worden pogingen aangewend om alle vrijzinnigen in het gewest onder één vaan te vereenigen, Een uitgebreid programma is ontworpen en daarin ziju de algemeene beginselen aangegeven voor de begeerde samenwerking. Men wil trach ten er te komen tot een „Provinciale bond van Vrijzinnigen in Friesland," die o.m. op de volgende grondslagen zal worden opgebouwd A. De Staat wordt bestuurd met eerbie diging van, maar tevens onafhankelijk van elke kerkelijke richting. B. Het algemeen belang vordert weg te nemen de maatschappelijke oorzaken, die de zedelijke, verstandelijke en economische ontwikkeliug van het volk belemmert, doch zij eischt niet den klassenstrijd, noch opheffing van het privaat bezit dei produc tiemiddelen. C. Aan de vrije ontwikkeling van het individu en aan het particulier initiatief wordt alle ruimte gelaten voor zoover zulks met het algemeen belang vereenigbaar is en niet leidt tot onderdrukking van econo misch misdeeld6n. In den breede werkte het voorloopige bestuur verder uit over hetgeen behoort te worden gedaan om do bovengenoemde algemeene grondbeginselen te verwezen lijken. Onze ruimte laat niet toe daarover in bijzonderheden te treden. We volstaan daarom alb en met te vermelden, dat do Bond zjjn krachten o.m. zal wijden aan de handhaving van den grond wettigen eisch: voldoend openbaar onderwijs van Staats wege; handhaving van het beginsel „vrij ruilverkeer"; totstandkoming cenor grond- wetswijziging inzake algemeen kiesrecht; maatregelen tot leniging van de geldelijke gïvolgen van ziel tc, invaliditeit en ouder dom enz. Afgewacht moet worden of r 11e vrijzin nigen in Friesland beieid zullen worden bevonden op het aangeboden program samen te werken. De voorbereidingen voor 1913 worden reeds gemaakt wat ook uit het bovenstaande blijken kan. —o—o—o ThaDS heelt ook de Duitsche regeering, bij monde van den Rijkskanselier haar standpunt uiteengezet omtrent de bekende outwapenings- en abritagedenkbeelden van president Taft. Ea het kan al direct gezegd worden, de redevoering door Von Bethmann Eolweg in den Rijksdag gehouden, doet weinig hoop koesteren dat van Duitschlands zijde het voorbeeld van Engeland nagevolgd zal worden. Zoo hoopgevend en sympathiek de rede van den Engelschen eersten minis ter was zoo weinig bemoedigend en on sympathiek was de redevoering van den Duitschen kanselier. Het denkbeeld van beperking der krijgstoerustingen werd door hem zoo goed als verworpen omdat hij de verwezenlijking daarvan niet mogelijk acht dan bij het opmaken van een rang orde der mogendheden. En daartoe zou Duitschland in geen geval willen mede werken. Wat het abritagedenkbeeld betreft zou Duitschland wel mee willen gaan als er hechter grondslagen kunnen worden gevonden voor zoo'n verdrag dan een vel broos papier. Deze en dergelijke beden kingen bracht Von Bethmann ter tafel en omkleedde hij breedvoerig met redenen. En tot slot kwam er een oratie, die alleen reeds voldoende genoemd kan worden, om op Duitschlands medewerking niet al te spoedig zijn hoop te bouwen. „Tot vredelievendheid" - aldus de spre ker behoort kracht. Het volk, dat niet meer de middelen kan bijeenbrengen tot handhaving van zijn politieke kracht daalt af in de tweede rij. Wij Duitschers zijn in het bizonder er op aangewezen deze ruwe werkelijkheid onvervaard onder do oogen te zien Slechts dan zullen we den vrede en ons zelf, ons bestaan handhaven. 't Is doidelijk als meu al dadelijk het standpunt inneemt als 't bovenstaande uit drukt, als m.a.w. boven alles het streven volgehouden wordt om sterker te zijn dan zijn tegenstander er al heel weinig te verwachten is ten opzichte van het be langrijkste denkbeeld, dat vau geleidelijke ontwapening. Van Duitsche zijde zal waarlijk niet veel medewerking te wachten zijn, —o-o-o— Dat de rede van Von Bethmann Holweg op de houding van andere regeeringen haar min verblijdenden invloed zal lal en gelden, ligt voor do hand. Duidelijk bleek dat reeds uit hetgeen in de Fransehe K mier Vrijdag voorviel Aan de orde waren daar de beraadslagingen over den bouw van twee pantserschepen en daarbij zeide. mi nister Delcassé, dat door de regeering in afwachting van de algemeene ontwapening van welke, zooals blijkt uit de rede van den Duitschen Kanselier, voorloopig nog geen sprake zal zijn. de behoefte van de uationalo verdediging in het oog moeten worden gehouden. „Wij moeten voorkomen" vervolgde Delcassé dat wij overvleugeld worden door andere volken, die met bewonderens waardige volharding en energie schepen op stapel zetten." Ook verklaarde hij verder dat Frankrijk op deie wijze een voortdurend sterker wordende goed geoefende vloot zal< krijgen, die zich met eere zal kunnen vertoonen, overal waar de eer en de be langen van Frankrijk haar roopen. De rede van Delcassé werd zeer toege juicht en het wetsontwerp tot schepenbouw aangenomen. De Kamer heeft zich verder eens weer bezig gehouden met de geestelijke congre gaties. Aan een congregatie van-de Dames Ursulinnen te Bazas was onderwijsverlof verleend en daarover werd geïnterpelleerd. Minister Monis deelde mede, dat hot verlof verleend was in afwachting van de stichting eener leekocschool Het golden hier dezelfde mocielijkheden die zich overal voorgedaan hadden waar eon congregate cho schoul door oen leekenschool' vervangen meest worden. Bovendien do toe stemming was door de vcrige regi ering ge.even mi Monis wilde, daarvoor niet ter verantwoording worden geroepen. Hij eischte daarom de gebruikelijke motie van vertrouwen en deze werd hem niet onthouden. Met 313 tegen 139 stemmen werden de regeeringsverkla- ringen goedgekeurd. Tevens werd besloten dat een lijst zal worden uitgegeven vau de kloosterscholen, die nog gesloten moeten worden. 0—0 0 In Oostenrijk is voor de zooveelste maal de parlementaire machine weder eens vast- geloopen. De strijd tussehen de nationali teiten was in deD laatsten tijd feller dan ooit en het mocht de regeering niet gelukken ook maar met een enkele groep tot over eenstemming te komen over de voorloopige begrooting eD de voorgestelde leening van 75 millioen voor militaire doeleinden. Geen der partijen schijnt te begrijpen dat het algemeen belang boven dat van de een of andere nationaliteit moet staan. Zeker de partijen willen de begrooting wel toestaan als de regeering maar bereid was af te dokken. De Polen eischten nieuwe spoor wegen in hun gebied de Italiaansche leden wilden geen cent toestaan als de regeering niet de begeerde Italiaansche faculteit toe stond de Tsjechen vorderden bijeenroepiDg van den Boheemschen LaDddag en een soort muilkorvenwet voor de Duitschers en de Duitschers wilden in geen geval de aange vraagde 75 miljoen toestaan, hoogstens 50. Zoo had ieder zijn voorwaarden en toen de regeering niet gezind scheen gehoor aan allen te geven werd het oude middel „obstructie" toegepast. 't Gevolg is nu geworden dat het Huis van Afgevaardigden ontbonden is en dat de regeering zonder hulp van het parlement de voorloopige begrooting en leening vast stelt. —o—o—o— In Marokko schijnt het in den laatsten tijd alweder niet recht pluis te wezen. Allerlei in de laatste dagen ontvangen be richten, wijzen er op, dat er weder een opstand uitgebroken is, die hoewel niet van algemeenen aard, toch wel van eenigen omvang blijkt te zijn. Er is althans nogal hevig gevochten. De stam der Beni-Abtir heeft zich gesteld tegenover het gezag van den Sultan en tastte reeds eenige malen de regeeringotroepen met meer of minder succes aan. De Fransehe Kamer hield zich dezer dagen ook reeds met de kwestie bezig en daarbij deelde de minister van buitenland- sche zaken, Cruppi, mede dat de regeering zich, wegens een aanval op de troepen, genoodzaakt gezien heeft krasse maatregelen te nemen. De oppermacht van den Sultan zal geëerbiedigd worden en ook zal de regeering zich geheel houden binnen de grenzen van de te Algeciras gesloten over eenkomst, maar dat sluit niet uit dat krachtig opgetreden kan worden. —o—o—o— De afgeloopen week heeft de oplossing gebracht van een diplomatieke kwestie van veel betcekenis, n. 1. de kwestie van den Bagdadspoorweg. Zo 'als den lezer bekend zal zijn werden er al sedert langen tijd onderhandelingen gevoerd om een spoorweg verbinding tot stand te brengen tussehen Europa eu de Perzische golf. Deze onder handelingen werdeu gevoerd tussehen de de Porte Bagdad spoorwegmaatschappij die weliswaar met buitenlandsch kapitaal werkt maar waarin de Duitschers toch wel het meest geintcresseerd zijn. Vooral met het oog op Perzië hadden Rusland en Engeland eerst nogal veel bezwaren, maar de toe standen zijn langzamerhand veranderd en het plan zal nu waarschijnlijk tot uitvoering komen. De maatsohappij en de Porte zijn tot. overeenstemming gekomen en daardoor is de aanleg van de lijn tot Bagdad nu zoo goed als verzekerd En tevens ook de tot standkoming van de lijn van Bagdad naar de Perzische golf, die aan een Turksche maatschappij zal worden overgelaten. Bag dad zal derhalve een eigen verbinding met de zee krijgen. Wel is waar werden de zakon direct ge regeld tussehen do Porte en de Bagdad- maatschappij, doch do eiginljjke onder handelingen werden gevoc rd tussehen Boilyn en Londen. De ovenenkomst ten opzichte vau dezo spoorwegaanleg door Rusland cu Duitschland geslo .en vereischte de goedkeuring van Engeland en tevens liet Turkije zijn rechten gelden. Zoo was de kwestie een met recht diplomatieke kwestie geworden. De uitslag der bespre kingen is voordeelig voor Turkije geworden omdat het de voor zijn economische ont wikkeling en strategische veiligheid zoo zeer gewichtigen verbindingsweg in weinige jaren verkrijgen zal. Een zegen zal deze lijn stellig worden voor de betrokken streken. Daar liggen de verwoeste streken waar als 't ware de kuituurgeschiedenis der menschheid een aanvang genomen heeft. Een viuchtbaar land, maar verwaarloosd. Alsevenwel straks de lijn er ligt en het weder productief maken van den bodem ter hand genomen zal worden kan de verwachting worden gekoesterd, dat de welvaart weder haar intocht zal houden in het gebied dat eens zoo vruchtbaar was. TEXEL, 5 April 1911. Uit een door ons ontvangen opgave betreffende het op 1 April gehouden eindexamen aan deRijkslandbouwwinter- school te Schagen, stippeD wij aan, dat van hier slaagden de leerlingen A. Dros en J. G. Flens. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te den Burg (Texel) de heer J. Renier, thans commies der posterijen en telegrapbie 2e klasse. De opening der Bijzondere Normaalschool. Zaterdagmiddag om 4 uur had in de school te Waal de opening plaats van de Bijz. Normaalschool. Aanwezig waren de heeren J. S. Dijt (L.-B.) de onderwijzers en alle (22) leerlingen. De directeur der lessen, de heer De Jongh, voerde allereerst het woord, en heette de aanwezigen welkom. Spr. zeide, dat 1 April 1911 voor velen op Texel een gewichtige dag was, omdat de wensch werd vervuld, dat weer eene Normaalschool in het leven werd geroepen. Hij bedankte den heer Dijt voor den steun en de medewerking, bij de oprichting ondervonden, en vooral voor het vertrouwen dat deze stelde in de onderwijzers, door twee zijner kinderen aan de leiding van ben toe te vertrouwen Spr. hoopte, ook namens zijn collega's, het bewijs te leveren dat het vertrouwen niet zal worden be schaamd Bij voortduring beval hij de be langen der nieuwe inrichting bij het Dag. Best. onzer gemeente aan. Vervolgens wendde spr. zich tot zijn medeonderwijzers, dankte ook hen voor den steun bij de oprichting en de vele werkzaamheden daaraan verbonden, ge schonken en sprak den wensch uit, dat ieder met hem dooi drongen was van den ernst van hat oogenblik. Hij hoopte, dat ieder steeds op zijn post zou zijn en al zijn krachten zou inspannen, om het ver trouwen, dat de ouders der leerlingen in ons stellen, niet te beschamen, en dat niets hun te veel zou zijn om de kinderen te voeren tot de overwinning. Tot de leerlingen zeide sprde kinder schoenen zijn thans door u allen uitge trokken en ge hebt ze verruild voor steviger schoeisel, omdat ge den aangenamen en gemakkelijken weg, die leidt van school naar huis en van huis naar school, hebt verlaten, om den meer steilen en meer moeilijken weg op te gaan, die leidt naar meerdere ontwikkeling voor den een, naar het verkrijgen van vakkennis voor den ander, om daarmee het dagelyksch brood te kunnen vi-rdienen. Zeker, jongelui, moeilijkheden zullen er komen, maar wij, onderwijzers, zullen steeds gereed staan, om u met liefde over en door die moeilijkheden heen te helpen. Maar dan verwachten wij, en vooral ook uwe ouders, dat ook gij al uwe krachten zult inspannen, om hel beoogde doel te bereiken. Van één kant kan hel niet komen, samenwerking is ook hier het blijvend wachtwoord. Spant u in, en pakt de moeilijkheden

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1