Tandarts Ansingh, Gr. J. 0. D. Dikkers Marktberichten. Advertentiën. in Hotel „de Lindeboom." Vee-Verloskundige, Publiek Verkoopen: Verkoop Strandgoederen. Predikbeurten- een partij battings, platen, bal ken en andere strandgoederen. J. KAGER Cz., Oosterend. publiek verkoopen aan. Zien wij maar wat er staat onder 't wapen van Gouda: per aspera ad astra, d.i door moeilijkheden naar het doel. En dit is waar: hoe grooter de moeilijkheden zijn, des te schooner is de overwinning. Is 't niet? Hoe meer de landman zich des zomers heeft moeten inspannen, des te vroolijker zingend rijdt hjj in het najaar zijn graan in de schuur. Daarom: pakt aan, houdt vast! Die niet zaaien wil, zal niet oogsten, en die de stormkaap niet om wil zeilen, die ontdekt de nieuwe wereld niet! Vergeet dat nooit! De heer Dijt, hierop het woord voerende, dankte de heer De Jongh voor de woorden tot hem gesproken, en betuigde zijn blijd schap over de oprichting der Normaalschool. Spr. had met belangstelling de plannen vernomen omtrent de oprichting van een Zeevaartschool, maar deze Normaalschool had daarom zijn sympathie, omdat daar plaats is voor meisjes zoowel als jongens. En uit het groot aantal leerlingen blijkt, dat er aan een dergelijke inrichting be hoefte bestaat. Spr. wenschte de onderwijzers geluk met de totstandkoming der inrichting en hoopte dat zij veel succes zouden hebben met hun onderwijs Tot de leerlingen zei spr.ont houdt goed, wat daar zoo even door mijnheer De Jongh tot u is gezegd: van één kant kan het niet komen, ieder op zijn post, ieder zich inspannen, dan zal het succes zeker volgen. Zich tot de onderwijzers wendende, be sloot spr. met de verzekering, dat de Normaalschool steeds op zijn steun kon rekenen en hij hoopte, dat de inrichting voor de tegenwoordige leerlingen en voor velen, die na hen komen, tot zegen zal zijn. Hierna werden eenige versnaperingen rondgediend en vervolgens de nieuwe boeken en leermiddelen uitgedeeld, bene een rooster van lesuren. De lessen zijn zoo geregeld, dat de jon gelui 3 maal per week les krijgen, en wel die der eerste klasse; Maandag, Woensdag en Zaterdag en die der voorber. klasse; Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Tot de le klasse zijn toegelaten 9 leer lingen en wel: de jonge dames H. E. Dijt, M. Dijt, Sj. Kuperus, A. Kuiper, allen te den Burg en G. Visman te Oudeschildj be nevens de jongelui R. Kelderhuis te Koog; Cs. Boon te den Hoorn, en Cs. Blom en M. van 't Nourdeinde, beiden te de Cocksdorp. Op de voorbereidende klasse zijn geplaatst 13 leerlingen en wel: de jonge dames L. Pereboom, C. Koom. Joh. VI ssing. N. Rab, en N. Kuiper, allen te den Burg M. Brouwer te Oosterend en N. Stoepker te Z.-Eierland, benevens de jongelieden S Koning enP. J. Daalder te Oosterend, Cs. Zutphen te Koog, A. C. Toet te de Cocksdorp en Joh. Eelman en P. Former te Waal Het onderwijzend personeel bestaat uit de h h. J. de Jongh, die onderwijs zal geven in Lezen, Ned. Taal en Stijl; C. Schaap (in Rekenen, Teekenen en kennis der Natuur (physical; K Dikstaal (in Geschiedenis, Fransch, Zang en vrije- en ordeoefeningen der Gymnastiek); J. Daalder Dz (in kennis der Natuur (plant en dierkunde) Aardrijks kunde en Schrijven) en Mej. E. Bakker (in Nuttige handwerken voor meisjes). Bij Kon. besluit zijn bij het Staats- boschbeheer benoemd tot boschwachters, de heeren J. C. Reij, R. W. Daalder, G. van Hunen en A. Epe, allen thans tijdelijk boschwachter. J. 1. Zaterdag vergaderde de afdeeling „Texel" van het N. O. G. in café „Den Burg". Aanwezig 12 personen. Na opening en behandeling notulen werden verschillende ingekomen stukken betrekking hebbende op het schoolblad, de Propaganda, den Rechtstoestand, een Weezenfonds 6dz. behandeld. Hiermede ging evenwel zooveel tjjd heen, dat er voor het inleiden van een onderwerp geen gelegenheid overbleef. Yan de handelingen der vergadering kan nog medegedeeld worden dat de rekening van den penning meester sloot met eenig batig saldo, en na onderzoek goedgekeurd werd; dat een klein bedrag beschikbaar ge steld werd voor een weezenfonds, en dat daarvoor bijdragen gevraagd zullen wor den door de drie onderwijzeressen, die ter vergadering aanwezig waren; dat de afdeeling op de algemeene vergadering, die te Breda gehouden wordt vertegenwoordigd zal worden door den heer J. Daalder Dz., en dat de eerstvolgende vergadering der afdeeling, waaraan bij goed weer eene excursie verbonden zal worden, zal plaats hebben te Oosterend en wel op den Ben Juni a. s. Nog werd behandeld een adres met memorie van toelichting, inzake reorga i'-satie van het herhalings-onderwijs op Texel, hetwelk het bestuur der Gemeente zal aangeboden worden. Na omvrage, die niets bijzonders op leverde, werd de vergadering gesloten. Den Hoorn. Het aantal schoolkinderen bedraagt bij den aanvang van het nieuwe leeijaai 44 verleden jaar was dit 43. Oudeschild, -i April. Zaterdagmorgen j.l. geraakte een paard van den heer J. van der Sterre in de moddersloot achter den heer W. Slaman Met veel moeite werd het er weder ongedeerd uitgetrokken. Een jongen, die den eersten dag van school was moest het naar de travail bre"geQ. Hij was er op gaan zitten, doch kon bij den draai het paard niet besturen, sprong er daar om af, waardoor het dier in de weeke modder terecht kwam. De alhier bestaande zangvereeniging „Eigen Oefening" gat 1 en 2 April j.l telkens eeue algemeene uitvoering, die als uitstekend geslaagd kunnen beschouwd worden. Daar de vereeniging nog te kort bestaan had, om den geheelen avond met zang te kunneu vuilen, werd de zang door een paar blijspelen afgewisseld, liet geheolo programma luidde Landmans MorgenliedDe geboorte plaats „Papa gaf permissie", blijspel in ééu bedrijf; Wat zou dat zijn?; Boven de Sterren Heimwee In stillen nacht; Kleine Suze „Mevrouw is niet thuis blijspel in één bedrijfMeilied Zand mannetje. Het een en ander werd uitstekend afgewerkt De directeur der vereeniging de" heer Dikstaal, hoofd der school te l.'e Koog, kan met trots rp zijn leiding terugzien. Hij heeft getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn Naar men ons mededeelt, zullen de wekelijksche oefeningen ook gedurende den zomer worden voortgezet. Een bezorgd man. Een coiffeur te Amsterdam verliet zijn woning en liet zijn vrouw, wier geestvermogens gekrenkt zijn, alleen achter De man schijnt de „voorzorg" genomen te hebben zijn vrouw voor zijn vertrek op te sluiten. Buren waarschuwden de politie, die zich gisternacht met geweld toegang verschafte tot het huis De arme vrouw werd bevrijd en naar het Binnen-Gastbuis overgebracht Tot heden is de man niet teruggekeerd hij moet zich in Antwerpen bevinden. Onvoorzirlitige roeiers. Zondagmiddag waren te Arnhem 4 jongens aan het roeien op den Rijn, toen plotseling hun boot omsloeg. De majoor der mariniers, de heer Kroes, de majoor der rijdende artillerie, de heer Rondema en de heer J. Branger spiongen in een roeiboot en brachten eeo der jongens bewusteloos aan wal. To9n roeiden ze weer naar de omge slagen boot, waaraan de drie anderen zich vastgeklampt hadden en redden op het uiterste oogenblik ook dezen. Honderden toeschouwers sloegen het reddingswerk gade. Slang gevangen. De landbouwer K. Verweij, te Reewijk (Tempel) liep gisteren over het achter zijn woning gelegen weiland, waar hij op eens een voorwerp zag liggen in den vorm van een wandelstok. De man, denkende dat dit zoo v. as, wilde het voorwerp opnemen, doch wat schrik, toen hij er naar greep leefde het voor werp. Het bleek een meter lange slang te zijn, die toen met haar staart lang zamerhand in een hol in den grond verdween. Het dier is lat9r uit den grond gespit eh in een kistje met zand opgenomen. Zoo nu en dan steekt het dier zijn angel uit. Hij heeft een geelkleurig bandje om den hals. Mond- en klawozeer. Te Sloten bij Amsterdam is mond-en klauwzeer geconstateerd onder bet rund vee van twee veehouders. De stallen worden door politie bewaakt. Bestrijding van monden klauwzeer. Vanwege het Ministerie van Landbouw is, om de uitbreiding van mond- en klauwzeer te voorkomen, aan de directie van de botertabrieken hier te lande verzocht de noodige maatregelen te nemen, dat de nevenproducten, welke de fabrieken aan de veehouders afgeven vooraf behoorlijk worden gepasteuriseerd. 't Was 1 April. De boeren, burgers en buitenlui van De Bildt en omstreken werden 31 Maart verblijd met een prachtige circulaire, waarin word medegedeeld dat de veteri naire gezondheidsdienst uit Utrecht, in overleg met den minister van Justitie te Baarn, een streng onderzoek zou instellen naar den staat der gezondheid aller honden. De directeur der veeartsenijschool, geasisteerd door twee veeartsen, zou iu de militiezaal van hot oude gemeentehuis te Baarn van 9 12 uur zitting houden. Dies toe> n hoeren, burgers en buitenlui bovengeno- rnd met derlui vroolijk, min zaam, woedend of bedroefd keffende en jankende honden viervoeters naar het gemeentehuis. Er waren legio hondenbezitters en legio kwadraatblaffers. Edoch, van een veterinairen dienst was niets te zien, en ze konden teleur gesteld naar huu dorpske weerkeeren. Dure aardappels. In de Vijfheerenlanden zijn goede aardappelen zeer schaarsch. De prijzen worden dan ook nog geregeld hooger. Voor eenige weken betaalde meu onge veer f 4 per HL., terwijl men thans tot f 6.90 per HL. besteedt. Gevaarlijk speelgoed. Zondagmorgen liepen twee jongens, de 17jarige J. B. en de 15jarige N. v. M., samen in de Hoogland te Utrecht. De oudste haalde een flobertpistooltje te voorschijn, speelde er wat mee en legde voor de aardigheid eens op zijn makker aan. Wacht zeide M., „ik heb er ook nog eentje," en haalde een dito vuur- wapentje voor den dag, waarmee hij ook spelenderwijs op zijn makker aanlegde 't Ding was geladen. Plotseling ging 't schot afde kogel uit het flobert pistooltje trof B. onder het oog, en drong in het hoofd. De getroffene wankelde, en viel neer. De jongen, die nog adem haalde, werd naar de Rijksklinieken overgebracht, waar hij spoedig overleed. Bemestingsproef met Chilisulpeter bij Bloemkool. De bedoelde proef (een zoogenoemde interpro vinciale) werd voor Nooidbolland gedaan in den proeftuin te Hilversum, dus op zandigen grond. De bedoeling was om den invloed te leeren kennen van een overbemesting met Gbilisalpeter op de ontwikkeling van vroege bloemkool, terwijl teven3 zou werden nagegaan, of deze meststof bet voordeeligst wordt gebruikt, als ze den of drie keeren wordt uitgestrooid. Ook de nawerking op een tweede gewas, in dit geval andijvie stond op bet programma. Daar echter de andijvie niet hehoorlijk ontwikkelde, is dit laatste achterwege gebleven. Er werden 7 perccelen aangelegd,elk 25 M* groot. Alle 7 perceelen werden met koe mest bemest en de overbemesting met Cbilisalpeter (per are) was als volgt. Perc. 1, 3 kg. in 3 keer; perc. 2, G kg. in 1 keer; perc. 3, 3 kg. in 1 keer; perc, 4, geen overbemesting; perc. 5, 9 kg. io 3 keerperc. G 6 kg. in 3 keer; perc. 7, 9 kg. in 1 keer. De opbrengst der verschillende perceelen in kooien le en 2e soort was als volgtperc. 1, 19 en 8, perc. 2» 21 en 10, perc. 3, 20 en 7, perc.-1 10 en 15, perc. 5, 2] en 14, perc. G, 21 en 10, perc. 7, 10 en 10. Het gewicht der kooien was voor de 7 perceelen achtereenvolgens 45 kg. G8 kg. 5G kg. 41'/a kg- GO kg- 58 kg. en 451/, kg. We kunnen niet in bijzonderheden opgeven op welke datums de kooien konden worden ge sneden op de verschillende perccelen, met het oog op de ruimte. Daarom -zullen we vermelden, wat het verslag zegt: //Uit bet resultaat blijkt in de eerste plaals, dat de overbemesting in het algemeen goed gewerkt heelt, want perceel 4, dat alleen de gewone bemesting ontving, gaf verreweg de kleinste opbrengst en zulks zoowel wat bet aantal kooien der le soort en liet gewicht als wat de vroege ontwikkeling betreft. Perc. 2, dat G kg. Chili kreeg in een keer, gaf de hoogste opbrengst in kg., maar bleef bij vele andere perceelen achter, doordat het produet 'eerst laat verkregen werd. Het snelst ontwikkelde zich het gewas op perceel 5 met 9 kg. Chili in 3 keer, terwijl daar 't gewir-.ht eveneens vr(j hoog was en slechts door perceel 2 werd overtroffen. Perceel 7 heeft eenigszins in de schaduw gr - legen van hooge boomen en daardoor schade geleden. Anders zou de opbrengst van dit perceel beslist hooger moeten zijn en meer overeenkomen met perceel 5. Over het algemeen beeft de grootste hoeveelheid Chili, als men zoowel op het gewicht als op de snelle ontwikkeling let aanmerkelijk belerc uit komst opgeleverd dan de kleinere hoeveelheid. Eveneens zijn de uitkomsten beter bij toediening in dén keer dan in 3 keer. P. Rij kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand April en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie on rente- bijschrijving b\j hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt tldres, k sleloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte d9r boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteorende, bulpkau- toren werd gedurende de maaud Maaat 1911. Ingelegd f 7872.636 Terugbetaald - 17134.63 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3577. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 26 Maart1 April. GEBOREN: Antje, dochter van Tjobbe Ree en Martje do Vries. Zondag 9 April 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 ur ds. Kijne. Openbare belijdenis, Kerkcollecte. Waal, Vm, 10 uur ds. van der Waa. Openbare belijdenis. Oudeschild. Vm. 10 uur de. van Grasatek. Den Hoorn. Voorm. 10 uur da. Visaer. Beveatiging nieuwo ledeD. Oosterend. Nm. 3 uur da. van Grasatek. Cocksdorp, Vm. 10 uur da. Boeke. H. Avondmaal, 's Av. 7 uur ds. Boeke. Dankzegging. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. hall 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uurds. Bussemaker. Amsterdam, 3 April. Aangevoerd 361 Runderen, le kwal. 78 k 82 ct. 2e kwal. 74 a 77 ct. 3e kwal. 64 a 72 ct. 70 Melk- en Kalfkoeien 1 155 a f 320, 220 Nuchtere Kalveren 1 6,Af 11, 432 Vette Varkens 50 a 52 ets. Purmerend, 4 April. Aangevoerd: 494 Runderen waaronder: 141 vette koeien 68 A 80 Ct. per KG, Gelde koeien 1 150 a 210 aii Melkkoeien f 190 k 286. 9 stieren. 138 vette kalveren f 0,90 a 11.10 p. Kg. 782 Nuchtere kalveren 1 10a 1 28 2647 Schapen f 19 k f28, Lammeren t a f 349 vette varkens f 0,47 a (0,51 per Kg.; 40 magere varkens i 16 a f 28, 397 biggen f 10 a f 14; kipeioren f 3.10 a f 3.70 per 100; Bij het verlaten dezer gemeente zeg ik alle mijne Vrienden eu Kennissen een hartelijk vaarwel. HIDDLNGH. Arnhem, 2 April 1911. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 13 A.pril van 11 tot half twee uurte spreken D s ondergoteekende, gediplomeerd heeft zich heden gevestigd te Texel, en is overal to outbiedon. Adres IJ. KOPPEN. Notaris te Texel, zal, op Maandag 10 April 1911, 's uvonds 7]/o uur, in het Logement, „de Oranjeboom" aan don Burg op Texel, ten verzoeke van Jan van der Wal, Een IIui8 met een perceel Bouwland, staande en gelegen iu het Koogerveld op Texel, groot 42 aren, 20 centiaren. Aanvaarding od betaling 1 Juli 1911. Do Burgemeester van Texel zal op Vrijdag 7 April 1911, 'smorgena 10 uur in het logement „do OraDjoboom" te den Burg Alles behoorlijk verkaveld liggende b(j du verschillende strandvonders. Catalogussen zijn teg"n betaling van f O.Ü.ï verkrijgbaar ten kantoro van den Uemocnte-Oni.VHijgor vanaf 1 April 1911.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2