N°. 2455. Èondag 9 April 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. PREMIE. dertig cents. Hi n nenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor db Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentie rt vóór 9 uur op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel Aan onze lezers bieden wij „De Verloren Zoon", in boekformaat als premie aan, tegen den lagen prijs van slechts franco per post 40 cent. RAADSVERGA D ER ING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 13 April 1911, des voormiddags te KB/a ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 7 April 1911. De Burgemeester van Texel, J. 8. DIJT, Loco-B. Onderwerpen ter behandeling: TEXEL, 8 April 1911. Een afscheid. De Staatscourant heeft mededeeling gedaan, dat op verzoek eervol ontslag is verleend aan Mr. W. F. Hiddingh, als burgemeester der gemeente Texel In ons vorig nummer neemt de af tredende burgemeester afscheid van zijn gemeentenaren. 't Is alzoo een feit, dat mr. Hiddingh heeft opgehouden burgemeester van deze gemeente te zijn. In April 19U6 kwam ZEd. Achtb. als burgemeester in onze gemeente, na 6 jaar heeft hij gemeend aan de daartoe bevoegde autoriteiten te moeten mede- deelen, niet voor herbenoeming in aan merking te wenschen te komen. Wij zullen er ons niet in verdiepen, welke redenen de heer mr. Hiddingh hebben geleid tot dit besluit, doch wij kunnen niet nalaten in onze kolommen een woord te wijden aan hem, die ge durende zes volle jaren aan het hoofd van onzo gemeente stond. Allereerst wenschen wy er dan op te wjjzen, hoe de afgetredene steeds warm gt voelde voor alios wat onze gemeente betrof, belangste ling toonde voor alles wit in de gemoe ite gebeurde, en leefde. De armen en behoeftigen, vooral te den Burg in de eersoe plaats, zullen hem en zijn echtgenoote missen; zonder ophef of vertoon wisten zij van het hunne te geven aan hen die in druk of kommer leefden. Warme belangstelling toonde het echt paar voor wat er in onze gemeente plaats vond en wij denken daar aan de fancy-fair ten voordeele van de bewaar scholen, aan de tentoonstelling ten bate van de vereeniging Texels Belang en niet het minst aan de groote landbouw tentoonstelling. Was de afgetredene als burgemeester strikt onpartijdig, toch zal de vereeniging voor Christelijke Belangen te den Burg het echtpaar steeds in dankbaarheid herdenken; met hunne steun en mede werking toch kwam tot stand het ge bouw Eben Haëzer aan de Julianastraat. Tal van vereenigingen in deze ge meente zullen zijn steun missen. Stippen wij vervolgens nog aan dat de gasfabriek tot stand kwam met zjjne medewerking, dat ZEd. Achtb. Texels Eigen Stoomboot Onderneming vanaf de oprichting zij e steun verleende, dat hij zich tegenover de afd. Texel van het. Witte Kruis niet onbetuigd liet, getuige nog het voor weinige weken door hem geschonken blijvend aandenken, de ge denksteen, als waardeering van anderer werk. Als particulier zullen ongetwijfeld alle Texelaars ZEd. met genoegen in onze gemeente terugzien, waar hij zich in de verloopen jaren wel vrienden heeft gemaakt. Aan hem onze beste wenschen. De April-winter. Wij kunnen er van medepraten dat „April doet wat hij wil" en dat was voor eenige dagen nu niet zoo bijzonder be- hagelijk. De sneeuwjacht en hagelbuien waren niet zoo bijzonder welkom, doch vooral de ijzige wind die langs de ruimte gierde, de vorst die zich zoo zeer deed gevoelen, 't was meer dan een gewone Aprilgrap en bezorgde bij het onaau- gename, tevens ongetwijfeld nog al wat nadeel. Voor het jonge vee dat in dezen tijd wordt geboren was het verre van aangenaam en voor de eigenaars er van was het een kostbare en zorgvolle tijd. Dat ook elders de vorst zich geducht deed gevoelen melden verschillende courantenberichten, waarvan we er een paar overnemen. „Dat de vorst zich in de laatste nachten geducht doet gelden, blijkt wel uit het feit, dat bij enkele tuinders onder Nieu- werkerk a. d. IJsel de jonge slaplanten onder de ramen zijn bevroren. „Door het mooie zonnige weer in Maart verlokt, hadden enkele landbouwers te Krimpen a. d. Lek hun jong vee in de weide gedaan. Thans werden zij echter weer genoodzaakt, door het gure koude weder het vee op stal te halen. Doch ook het buitenland kreeg zijn deel volgens de volgende berichten In Londen heeft het Dinsdag den ge- heelen dag gesneeuwd, zoodat de stad een volmaakt wintervoorkomen heeft gekregen. Van de straten heeft men natuurlijk de sneeuw zoo spoedig moge lijk verwijderd, maar op de torens en daken der huizen ligt zij nog dik. Uit verscheideno deelen van Engeland meldt men eveneens sneeuw en strenge koude. Te Berlijn vriest het 5 tot 8 gr., ook uit Trier, Erfurt, Würzburg en Mannheim bericht men dat door vorst veel schade aan de veldvruchten is toegebracht. In Belgiö is het ook, voornamelijk in het Maasdal, strerg koud. Te Namen is veel sneei w gevallen. Ui; Frtnkrijk vordt, "ooral uit het Noorden ei Oo-ten strenge mud 'gemeld. Op velschillende plaatsen heeft het ge sneeuwd. Ook te Parijs woeden sneeuw buien. En terwijl men aldus in West-Europa half bevriest, komen uit Zwitserland tijdingen van zeldzaam zacht voorjaais- weer. Laten we wenschen dat we ook hier ons spoedig zullen mogen verblijden in een meer behagelijk voorjaarsweer. Een ei is een ei, zei de boer, maar hij nam het ganzenei, zegt een oud spreekwoord. Een kipei van zoo kolossale afmetin gen als ons heden werd getoond hadden wij nooit gezien, lengte doorsnede 8 centi meter en omtrek over dwars gemeten 18 centimeters, zelfs nooit van gehoord. Dech het eigenaardige is zeker dat het bij opening een ander normaal ei bleek te bevatten. Voor belangstellenden is het won dere exemplaar te zien bij den heer W. J, Eelman te den Burg. Burgers' Rijwielenprijscourant We ontvingen de fijn en sierlijk uitgevoerde prijscourant der bekende Deventer firma, die sedert meer dan veertig jaar zich bezig houdt met het bouwen van solide Nederlandsche rij wielen. In de keurige prijscourant, die bewijs geett van goeden smaak, vonden we keur van rijwielen, die duidelijk doen zien, dat deze oude Nederlandsche firma met succes de concurrentie tegen het buitenland volhoudt. Het is dan ook haar streven, uitsluitend rijwielen te fabriceeren van eerste kwaliteit, die in alle opzichten een vergelijking, glansrijk kunnen doorstaan. De kiekjes in de fa briek toonen ten duidelijkste, met welk een groote, uitgebreide onderneming we te doen hebben. Dat het werk dezer firma gewaardeerd wordt, blijkt o.a. ook hieruit dat ze tot hare clientèle mag rekenen: H. M. de Koningin Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, de Genie, verschillende Ministeries en vele andere Nederlandsche provinciale en gemeentelijke lichamen. Mgd vrage de keurig uitgevoerde prijscourant aan en zie de advertentie in dit blad. Ong<noenscht bezoek. De landbouwer van Lint, uit Papekop, was Woensdagmiddag met paard en wagen te Oudewater. In de Broecken- straat werd het paard even onbeheerd ge'aten en maakte het dier van deze gelegenheid gebruik een bezoek te bren gen aan de woning van den heer I. H. Ons bruintje stapte heel deftig door de ruiten heen en kwam met de voor- pcoten op de tafel te staan. De schade, aan een en ander toege bracht, was nogal belangrijk, doch zal door v. Lint worden vergoed. Pat komt van vuurtjes token. Te Diepenveen waren eenige kinderen bezig met het stoten van een zoogenaamd Paaschvuurtje, toen plotseling de kleeren van een 10-jarig meisje van den land bouwer G. D. in brand geraakten. Niettegenstaande de spoorwegbeambten Meijer en Wensink terstond toesnelden om hulp te verleenen en de kleine in een in de nabijheid liggende kolk dom pelden, bekwam het meisje zulke hevige brandwonden, dat zij direct naar het ziekenhuis te Deventer moest worden getransporteerd. Men vreest het ergste. Ook Meijer bekwam brandwonden aan zijn hauden Van ren domimen ten schipper. Een dominee, die in een kustplaats stond, 't gebeurde iu Engeland, hield een preek, die een zijner hoorders, een schipper, die handel dreef op Londen» precies zoo gelezen had in een preeken" boek, dat hij in Londen had gekocht. Op den volgenden Zondag nam hij, vergezeld door twee broeders schippers, het boek mee Daar de kerk om zich en zijn vrienden te overtuigen, dat hij het bij 't rechte eind had. De dominee gaf een tekst op, dien de schipper vond onder de inhoudsopgave. De preek werd begonnen en van woord tot woord werd het gesprokene in het boek gevolgd tot groote voldoening van den schipper, die gedurig zijn vrienden toefluisterde Zie je, daar gaat hij, daar gaat hij. De dominee had intusschen de con troleurs in 't oog gekregen. Toen ik mijzelf ten deze overtuigd had wat zij deden, hij vertelde het geval later zelf, sloeg ik twee blaadjes tegelijk van mijn manuscript om, zoodat zij in de war raakten en 't hun onmogelijk werd verder mijn spoor te volgen. Of het verdere gehoor de manipulatie bemerkt heeft, meldt de historie niet.) Moeder zonder Moederhart. Eenige dagen geleden liet een vrouw haar kind van 9 weken, te Arnhem onverzorgd achter. Deze „moeder" werd te Amersfoort aangehouden, nadat zij daar een tweede kind in den kinderwagen op den Arn- hemschen straatweg aan zijn lot had overgelateu Vergiftigd door gestampte muisjes. De heer G., wonende Trouwlaan te Tilburg, werd na het gebruik van ge stampte muisjes onwel, wat gepaard giDg met brakmgeD, terwijl lippen en wangen opzwollen. Het bleek dat men hier te doen bad met een geval van vergiftiging van zeer gevaarlijken aard en dat aan de direct ingeroepen geneeskundige hulp het be boud van den patient te danken zal zijn. Bij onderzoek constateerde de dokter van de gezondheidscommissie, onder de gestampte muisjes papaverzaad. Een kwaad avontuur. Een vischkoopman verkocht zijn waar op het Rapenburg te Leiden. Omdat bet zoo koud is, kreeg hij van de koopster een kop koffie; bij liet toen zijn wagen, bespannen met drie honden, onbeheerd buiten staan. Door het een of ander toeval gingen de honden aan het loopen; ze kwamen aan den walkaDt en de wagen met deD geheelen inhoud, honden incluis gingen te water. Een hond wist zich los te werken, de beide anderen verdronken echter. De geheele inhoud visch ging natuurlijk ook verloren. Men schat de schade voor den koopman op f 70. Een gauwdief. In den Koogerpolder, nabij West- Graftdijk (Noord Holland) ontving de alleenwonende werkman H. Timmerman des middags 1 uur bezoek van een hem onbekend jongmensch. Hij was op dat oogenblik achter het huis om zijn eenden te voederen, en had niet bemerkt dat een vreemdeling zijn huis was binnen gekomen. Zoodra hij wilde binnengaaD, stond de vreemdeling aan de deur en vroeg of hij geen oud porceleiu te koop had. Op het ontkennend antwoord sprong de vreemdeling op zijn fiets en verdween zoo snel mog9liik in de richting naar Spijkerboor. Toen T. zijn huis binnentrad, zag hij dat zijn kast opengebroken en alles oveihoop gelnaid was. Zijn spaarpen ningen, f480, wa' en verdwenen, alsook een zilv ren tabaksdoos. TEXELSCHE COURANT 1 Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Ontslag aanoraag Mej. Gr. Kopper, onderwijzeres den Burg. 3. Idem Mr. W. F. Hiddingh, flmbt. u. d. Burg. Stand. 4. Benoeming onderwijzeres nuttige hand werken Oosterend. 5. Aanvulling rooster uan aftreding der raadsleden. 6. Goedk. begrooting fllg. Weeshuis 1911. 7. Voorstel tot aankoop uan land uoor inrichting mestuaalt. 8. ld. tot aanuragen uerlenging termijn uan ontruiming onbewoonbaar ver klaarde woning te Koogerueld. 9. ld. tot aansluiting Oudeschild en de Koog aan het interl. telefoonnet 10. ld. tot aangaan eener geldl. ad f 2800. 11. ld op het adres inzake de straatver lichting te Oudeschild. 12. Vaststelt, koh. hondenbelasting 1911. 13 Idem idem schoolgelden 2e kw. 1911. 14 Idem idem hoofdei, omslag 1911.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1