Tweede Blad. DE PEINS Men ubunneBFl zieti in Boekh. Parkstr. N®. 2457. Zondag 16 April 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. PREMIE. dertig cents. Binnenland» DE VUIST VAN DEN REUS. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖ-EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBürg op Te x e i Aan onze lezers bieden wij het feuilleton „De Verloren Zoon", in boekformaat als premie aan, tegen den lagen prijs van slechts franco per post 40 cent. TEXEL, 15 April 1911. Van de dagen die komen. Het Paaschfeest is in aantocht, een feesttij voor velen, niet het minst voor hen die zich iederen dag in het gareel van werkzaamheid hebben te schikken. Het Paaschfeest belooft twee feestdagen welke zeker met blijdschap worden be groet. Het Paaschfeest is voor de Cristen- gemeente het feest van nieuw leven, dat door velen in de kerkgebouwen wordt herdacht, doch het is zulks ook in de natuur. Wel is waar werkt voor het heden de natuur daartoe nog niet zoo erg mede maar toch er komt nieuw leven, ook op de velden; vooral als men een wan deling maakt en men de weiden bezet ziet met het jonge wolvee, daD openbaart zich daar het nieuwe leven in volle kracht. Gelegenheid tot het maken van uit stapjes wordt door die twee feestdagen zeker geboden en daarvan zal ook wel gebruik worden gemaakt, terwijl wanneer het weêr zich ietwat gunstig betoont, van de gelegenheid zeker wel gebruik zal worden gemaakt tot een wandeling in de vrije natuur. Doch nog meer is voor de komende dagen aan de orde. Voor hen die een redenaar willen hooren, vestigen wij de aandacht op de vergaderingen door de S.D.A.P. uitgeschreven, voor hedenavond aan de Waal, voor den tweeden Paasch- dag des middags aan de Koog. De be minnaars van zang zullen hunne gading kunnen viDden bij de Uitvoering^van de Zangvereeniging „Nieuw Leven" op den avond van den 2en Paaschdag in het Hotel Texel, terwijl in datzelfde locaal op den volgenden avond zij die van declamatie houden, zich zullen kunnen verlustigen. Men zie voor al die genoemde uitspanningen de adver tentiën in dit nummer. De komende dagen zullen dus groote verscheidenheid bieden, waarvan ieder naar zijn verlangen gebruik zal kunnen maken. Moge het voor allen dagen zijn van genot, welke eene aangename her innering achterlaten. - Ket eerste luchtschip in Nederland. Naar wij vernemen, zal deze maand het eerste luchtschip in Nederland ver schijnen. De directie van het dagblad de Echo" heeft een overeenkomst ge troffen met de Luftverkehrs Gesellschaft m.b.H. te Charlottenburg, om voor reke ning en risico van genoemd blad het luchtschip „Dagblad De Echo," type Parseval VI, rechtstreeks van Berlyn naar Amsterdam te doen varen. Vermoedelijk zal do aankomst den 19en dezer (.oscbioden. Bij orgunslig weder iets later. Er zullen gedurende het drie laags :h oponthoud opstijgingen met passagiers plaats vinden, zoowel overdag als das avonds. Zooals men weet trekken zulke tochten boven Berlijn reusachtig de aandacht. Een terrein aan den Amsteldijk is gekozen voor deze grootsch9 sportbetoo- ging. Het luchtschip, bemand met 7 personen, staat onder leiding van den Oberleutnant Stelling, die, na eenige jaren bij de afdeeling luchtvaart aan het Pruisische ministerie van oorlog werk zaam geweest te zijn, in dienst overging van de luchtvaartmaatschappij, welke de „Parseval's" exploiteerd. Het schip heeft een inhoud van 7000 kubieke meter is 75 meter lang en heeft twee motoren van 200 paardenkracht. De directie van „De Echo" heeft alle medewerking van de betrokken autori teiten verkregen en koestert de hoop, dat ook in regeeringskringen deze komst van een luchtschip belangstelling zal wekken. Heldendaden. Aan de Oud Schans 36 te Amsterdam is een danshuis gevestigd. Zondagavond bevonden zich daar een öütal jongens en meisjes, toen een tweetal voorwerkers van een athletenclub binnentraden, die prat op hun kracht, ruzie zochten. Zij jaagden alle 50 aanwezigen de deur uit en dienden den kastelein een pak slaag toe en verwondden hem in het aangezicht. Een der verdrevenen drong weder het lokaal binnen, greep een bierflesch en sloeg een dor athleten daarmede dermate op het hoofd, dat hij naar het Binnen gasthuis moest worden overgebracht. De jongen werd gearresteerd. Ook de andere athleet werd opgebracht. Carbid ontploffing. Vrijdagavond had de smid W. v. d. Ploeg aan het Noordvliet te Leeuwarden een acetyleeutoestel nagezien, dat verleden week in het kerkje had dienst gedaan en niet geheel in het gebruik voldeed. Na verbeterd te zijn, brandde het prachtig. Mea goot het daarom weer ieeg en zette het voor eenige oogenblikken op de stoep voor de smederij neer. Toen het diar ongeveer 5 minuten had gestaan, sprong het, terwijl v. d. Ploeg en diens broer zich in de nabijheid be vonden, onder een geweldigen knal uiteen helaas voor den smid met treurig gevolg. Hij werd in ernstige mate aan elleboog en hand gewond. Zijn broer maakte tengevolge van de drukking der lucht, een balven slag in het rond, doch bleef gelukkig ongedeerd. De stukken ijzer vlogen bij den fabri kant Dorama aan de overkant van het Vliet door het dak en kwamen op den zolder terecht. Het binnenste gedeelte van het toestel was nergens terug te vinden. In een oogwenk was het Vliet zwart vau menschen, die door hun gedrang een ruit in de smederij indrukten. Andere ruiten waren tengevolge van de ont ploffing verbrijzeld. Spoken. In de woning van het hoofd eener school te Gorincbem schijnt bet tegen woordig te spoken. Er gebeuren vreemde dingen 1 Nu eens zijn petten en hoeden verstopt of een jas middendoor gesneden, dan weer neemt men allerlei geluiden waar. De politie is er aan te pas gekomen, doch het spook is nog niet ontdekt. Gelukkig woont in Gorincbem een vermaarde duivelbanner. Een jongen die aan spiritisme doet, wordt verdacht. Slachtoffers van de koude. De grutter li. Spaan uit Puttershoek, vmd de vorige week op eet. morgen langs den BI lakscüei dijk niet minder dan IS kraaieidie van koude dood uit do nesten waren neergevallen. Dat komt van vuurtjes maken. Vrijdagavond, terwijl een 4lal kinderen te Glanerburg (bij Enschedé) in 't veld aan het vuurtje stoken waren, geraakten de kleeren van een hunner, het 7jarig dochtertje van den fabrieksarbeider Doze, in brand. De arme kleine bekwam hevige brand wonden over het geheele lichaam en is in levensgevaarlijken toestand naar het Ziekenhuis te Enschedé vervoerd, waar het weldra overleed. Een vreemde vondst. Gelijk gemeld werd verleden week door een veldwachter in een luchtgat van een der privaten ih het beneden gedeelte van 't paleis van justitie te Amsterdam, een pakje bankbiljetten gevonden, een waarde vertegenwoor digende van f 1890. De biljetten waren opgerold en gewikkeld in een flanellen lapje, waaromheen een touwtje was gebonden. Natuurlijk werd onmiddellijk een onder zoek ingesteld en daarbij kwam aan 't licht, dat een rechercheur den vorigen dag iemand van het privaat had laten gebruik maken. Die iemand was een man uit Hilversum die zich wegens vermoedelijke verduis tering van een naaimachine voor de rechtbank te verantwoorden had. De man vreesde, dat men hem mis schien in preventieve hechtenis zou houden en dat het bij fouilleericg in 't huis van bewaring licht achterdocht zou wekken, wanneer men een groote som gelds in zijn bezit vond Daarom oordeelde hij 't veiliger de bankbiljetten, waaronder een van f 1000, 't welk aan de voorzijde tweemaal een geschreven l9tter L. ver toonde, in den luchtkoker te deponeeren, natuurlijk met de bedoeling zoo spoedig de omstandigheden dat toelieten zich er weer meester van te maken De man hield vol op rechtmatige wijze in 't bezit van h9t geld gekomen te zijn toch doet de politie nog onderzoek naai de herkomst. Vast staat, dat de gevonden bankbiljetten niet in verband kunnen worden gebracht met de verduistering der naaimachine. het invoerrecht op meel. Zooals uit het medegedeelde der Tarief- wet blijkt, wordt door de Regeeriug voorgesteld een invoerrecht te heffen van f0,40 per 100 K.G. op meel. Gepelde of gebroken granen, waaronder gorten en grutten, treffen eenzelfden recht. Met betrekking tot dit voorgestelde invoerrecht heeft de „Tel." een onderhoud gehad met den heer P, Vau Dusseldorp A.Mzn., lid der firma A. M Van Dussel dorp Co., eigenaresse der bekende rijst-, pel- en meelmolen te Vlaardingen, aan wien gevraagd werd of hij van meening was, dat het voorgestelde invoer recht den meelprijs en daardoor dien van het brood zou opvoeren. De heer P. van Dusseldorp antwoordde dat vele menschen over dit onderwerp spreken en schrijven, zonder daarvan behoorlijk op de hoogte te zijn. „Wanneer er één onderwerp is", ver volgde hij, „waarover moeilijk met inacht neming der noodige objectiviteit kan worden gesproken, dan zeker in de eerste plaats over dit. Gesteld, dat dit invoerrecht er komt, wat nog lang niet zeker is, dan nog behoeft door die f0,40 per lOüK.G.nog niet het brood met den prijs van dat recht te worden belast. Van 100 K.G. meel worden, door toe voeging van melk an zot t, ongeveer 150 broodon op behoorijk gewicht gebakken. Aangenomen, dat die i 0,40 per 10-KG. gehéél ten laste komen van het brood, dan zou die verhooging bedragen per brood nog geen 'A cent. Vrij zeker kan dus worden gezegd, dat de f 0,40 geen verhooging niet een gelijk bedrag van den meelprijs ten gevolge zal hebben". Een verschil van ééD cent per brood méér beteekent een verhooging van den meelprijs van fl,5u op de 100 K.G., 2 ceDten meer staat gelijk met een ver hooging van f 3 p9r 100 K.G. van het meel". „En wordt daarvan dan zóóveel drukte gemaakt?" vraagt de Telegraat. Prins Hendrik en de schoonmaak. „De Veluwe" schrijft Wie ondervindt er niet eenigen schrik bij het hooren van den naam schoonmaak? Wanneer de vrouw des huizes de lieflijke gebeurtenis aankondigt, moet de man tegen wil en dank zijn vertrekken wel ontvluchten en, na afloop van het reinigingsproces, nog zeer dankbaar zijn wanneer hfj al zijn eigendommen, zij het ook soms op andere plaatsen, terugvindt. Dat de schoonmaakmacht zich ver uitstrekt, wisten wij, doch wat dezer dagen in onze gemeente Apeldoorn plaats heeft, spant toch de kroon. Z. K H. Prins Hendrik wenschtedaar een paar dagen te vertoeven. Ten Paleize natuurlijk Pardoo, daar wordt schoongemaakt, en Z. K. H. neemt als slachtoffer der schoonmaakwoede gedwee zijn intrek in een naburige villa. Gelukkig, dat die macht zich slechts betrekkelijk kort laat gevoelen, maar er voor buigen moet men, de Prins zoo goed als de eenvoudige onderdaan 't Bewijs is geleverd. Met 1 April worden twee nieuwe romans opgenomen in De mooiste Illustratie in Nederland. Behalve een groot- aantal zeer fraaie platen en portretten, die de voornaamste gebeurtenis sen in Nederland en in het Buitenland in beeld brengen, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op ellc gebied en boeiende novellen van bekende Auteurs, begint vanaf 1 April 1911 in dit weekblad een nieuwe Historische Roman Roman van een speler, door RUDOLPH STRATZ. In de Bibliotheekvan DE PRLNS" verschijnt Een paarl van groote waarde, door ALICE en CLAUDE ASKEW Twee zeer spannende mooie verhalen met uitstekend geslaagde karakterteekening boeiend van begin tot einde. Men abonneert zich door het geheele land- bij eiken soliden Boekhandelaar of bij de Agententegen f 3,per jaar voor de gewone entegen f 5,— per jaar voor de luxe-editie Abonnementen kunnen met elk nummer aan vangen, doch zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar ge vestigd is, kan men zich direct per post abon- neeren tegen postw. van f3,75 voor de gewone en f 5,75 voor de luxe-editie, aan den Uitgever N. J. BOON, Amsteldijk 13, AM STER- DA \1 Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groote bladzijden op mooi papier met 40 a 50 platen per week. Het eerste nummer van De nieuwe Roman-Bibliotheek van DE PRINSis verschenen De Industrieel van Pont-Avesnes, door GEORGES OHNET. Elke roman kost compleet 6 cents. Abonnement per serie van 112 romans 70 eent. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1